Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

MTB Yarışlarına hazırlık ???

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında muhammed yildirim tarafından paylaşıldı.

1. muhammed yildirim

muhammed yildirim Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Herkese merhaba iyi Forumlar ;

15 yaşındayım(96 doğumluyum) ve MTB yarışlarına katılmayı planlıyorum fakat nasıl antrenman yapmam gerektiği hakkında pek bilgim yok.

Mesela sabah buradan çıkıyorum 10 dk ısındıktan sonra bi 3 – 4 km yokuş çıkıyorum kısa sprintler yapıyorum arada ama biraz zorlanıyorum yokuşu çıkarken yokuş eğimi %10 diyelim ama genellikle %10un üzerinde ama yaptıgım antrenmandan pek zevk almıyorum veya bilinçsiz antrenman yaptıgım için antrenman yaptımı düşünmüyorum bu konularda bana sürekli yardımcı olabilecek veya beni aydınlatacak birilerini bisikletforum da bulabileceğimi düşünüyorum şimdiden teşekkürler..

NOT: toplamda 20km ve üzeri antrenman yapmaya çalışıyorum buna düz yolda dahil

2. uğurcan gültekin

uğurcan gültekin Kıdemli Üye

Seviye:
    şu konuyu incelemeni tavsiye ederim.

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=13391

selam ve dua ile

3. Ufuk Yılmaz 45

Ufuk Yılmaz 45 Aktif Üye

Seviye:
    Bu spora yeni başladıysan öncelikle 6 ay civarı nefes açmak ve bacakları belli bir seviyeye getirtmek için uzun mesafeler katetmelisin.Bisiklete 2 tane suluk tak ve bunları durmadan arada 1'er yudum şeklinde iç.Su içmek için susamayı bekleme.%2'lik bir su kaybı %20'lik bir enerji kaybına neden oluyor.Bu yaz günleri için dinlenme günlerinde en az 2,5 litre antreman günlerinde ise 4-5 lt'ye kadar su içebilirsin fakat 6-7 lt'ye kaçırma.

Başlangıçta haftalık 10-12 saatini bisiklet tepesinde geçirmelisin ve tempolu bir şekilde pedal çeviriyor olmalısın.

Hergün antremana çıkmalısın.Antreman sürelerin 1-3 saat arasında değişebilir ama haftalık en az 8-10 saati buldurmalısın.

4. muhammed yildirim

muhammed yildirim Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:

Peki tırmanmam mı lazım yoksa tırnamış düz yol ve arazi karışık şekilde mi antreman yapmalıyım ?

5. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Başlangıçta mümkün olduğunca düz yollarda ve 100 pedal devri civarında yaşın itibari ile 3 saati geçmeyeceğin sürüşler yapmalısın.
    Ayrıca mutlaka bir nabız saati almaya çalış ve sürekli nabzını takip et. Teorik maksimum nabzını belirleyebileceğin denklemler yardımı ile max. nabzını belirleyip bunun %60-65'i aralığında sürüşler yapmalısın.. Ancak vücudun belirli bir kondisyona ulaştıktan sonra yokuş antermanları, intervaller ve sprintler yapmalısın.Bazı sürüşlerini arazide yapıp araziyi tanıma ve teknik konularda kendini geliştirmelisin. Bisiklete başlamak için gayet güzel bir yaştasın. Düzenli beslenme, iyi dinlenme antremanın en önemli unsurları. Özellikle büyüme çağında olduğunu düşündüğümüzde bnlara çok daha fazla dikkat etmelisin. Yaptığın antreman kadar bu unsurlarında önemi var.

6. EAHMET

EAHMET Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    zor bu bisiklet işi. yoruluyorum .