Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mtb Ve Citybike

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Adem Gül tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Adem Gül

Adem Gül Forum Demirbaşı

Seviye:
    Arkadaşlar bir konu dikkatimi çekti bunun üzerine bisiklet alacak arkadaşlara yol göstermek adına tecrübelerimden yola çıkarak okuduklarımıda süzerek özet bir tavsiyede bulunacağım.
    Bisiklet alacaksınız ve yaşınız genç . Heryerde kullanabilmek istiyorum diyorsunuz. Tramvay yollarının üzerinden geçeceğim yerler olcak diyorsunuz. Kaldırımlar taşlı yerlerden geçecem diyorsunuz o zaman önerim = Mtb
    Yaşım 30 u geçti asfaltta gezinmek amacı ile alacam diyorsunuz. O zaman önerim = Citybike.
    Fitness amacı ile alacam dağ, bayır , ova gezecem ter atmak istiyorum diyorsanız = Mtb.
    Hıza düşkünüm ( caddede yapmamanızın size yararı var zira yokuşlardan aşağı inerken v fren kullanıyorsanız Allah yardımcınız olsun ) , hız yapcam diyorsanız Citybike ama genelde o insanlar yol bisikleti alır. Doğal olanda budur.
    Özetle heryerde kullanırım diyorsanız Mtb. Mtb yi asfalttada , engebeli yoldada kullanırsınız ve 400 den hatta 300 den başlar fiyatları. Ama citybike alırsanız tek amaca hizmet ettiği için engebeli yolda sıkıntı çekersiniz. Lastiğiniz patladı yanınızda yama takımı olmalı. Ve bu işi bilmeniz lazım .
    Arkadaşlar benim bu yazıyı yazma amacım mtb ile citybike ın bir konuda yanlış karşılaştırılmış olmasıdır. Bende citybike seven biriyim. Ve çok güzel bir bisiklettir port bagajı ve dik oturuşu ile :) Ama maddi durumu iyi olmayan arkadaşların hevesinin daha başlamadan kursağında bırakılmasınada göz yumamam. Bu nedenle herkes yaşına , bedenine , sağlığına , zevkine , bütçesine uygun bisikleti alırsa daha mutlu olur , bisikletiyle bütünleşir benim gibi. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana . Saygı ve sevgilerimle..

2. halil fatih akbaş

halil fatih akbaş Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bence her bisiklete başlayacak olanın foruma göz atması gerek. Ben mtb ile başlayarak büyük bir hata yaptım. Daha sonra şans eseri arkadaşımın hurdacıya vereceği bisikleti alıp topladım. Daha sonrasında ise yol bisikleti geldi. En keyif aldığım bisikletse city bike olan ve bana bedava gelen. Forumda 2. el çok uygun ve temiz city bike'lar var. Mtb'yi yaklaşık 2 aydır kullanmıyorum çünkü kullanım amacıma uymuyormuş kendimi onun üzerinde çok hantal hissediyorum çünkü asfaltta kullanıyorum. Benim city bike cro-moly kadro ve göbekten 7 vites olmasına rağmen mtbye göre daha iyi yokuş çıkıyorum ki vites aralığı çok fazla yani 1. vites mtb'nin 5. vitesi resmen ama aldığım keyif inanılmaz amörtisör olmadığı için yolu herşeyiyle hissetmek çok hoşuma gidiyor... Lafı çok uzattım bütün bisiklet çeşitlerinin adı üzerinde önemli olan doğru başlangıç, doğru kullanım. Bir ara benim efsane city bike'ı sizinle tanıştıracağım...
    İyi forumlar dilerim

3. Furkan Yaldızkaya

Furkan Yaldızkaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşım insanları bence yanlış yönlendiriyorsun. City Bike ile tramvay raylarına sıkışma olayıda neyin nesi? Yol yerine başka biryere bakarsanız altınızdaki bisiklet ne olursa olsun o raylara sıkışırsınız.
    Ayrıca lastik engebeli yolda patlamaz. Yolda diken, cam, herhangi bir kesici alet yoksa normal patikada bile rahatlıkla kullanırsınız.
    Gelelim lastik patlama meselesine. Benim görüşüm City Bike lastikleri cam benzeri kesicilere karşı daha dirençli. Nedenine gelirsek ben herhangi bir Mtb parkurunda kırık cam görmedim. Ama şehir içi yada şehirler arası yolda çok fazla cam kırığı gördüm. Kaldı ki yol kenarları sürekli bu kırıklar ile dolu. Bu konuda teknik bir bilgim yok. Sadece mantık yürütmeye çalıştım. Belki yanılıyorumdur ama bence durum böyle. O Mtb lastiklerindeki dişlerin genel amacı arazide yol tutuşu için. Patlakları önlemek değil!
    Demem o ki şehirde Mtb kullanmak için ne tramvay rayları ne de yüksek kaldırımlar bahane.
    Hem belirtiyim bende Mtb kullanıcısıyım. Hakkını vererek arazide kullandığım için Mtb aldım. Fakat her ne kadar hakkını versem de yolda beni ciddi şekilde rahatsız ediyor. Sırf bu yüzden bisikletimi satıp yol bisikletine geçmeyi düşünüyorum.
    Lütfen Mtb tutkunu olmayalım. Herkesin kendi tercihi birşey diyemem fakat amaçlara uygun bisiklet seçelim. Tramvay rayları ve patlak meselesini bahane ederek sırf bu yüzden şehirde binmek için Mtb seçmek bence mantıksız olur.

halil fatih akbaş ve ToffieBoi bunu beğendi.
  4. Adem Gül

Adem Gül Forum Demirbaşı

Seviye:
    Furkan bey fanatikliği bir kenara bırakalım ve bir an olsun realist düşünelim. Yazınızın citybike lastikleri mtb den daha dayanıklı ' yazan bölümünde iyice karmakarışmış aklınız :) Bu demektirki bmw bugattiten daha hızlı veya bot lar terliklerden daha az dayanıklı :D:D Lütfen daha gerçekçi düşünelim . Yorumlar için teşekkür ediyorum..:in: :in:

5. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    BisikletForum'da mesaj sayısı sayılıyor mu? :D

Neyse, böyle dediniz, açıklama yapayım size. Saçmaladığınızın farkında değilsiniz çünkü.

Yol, tur ve MTB bisikletim oldu şimdiye kadar. Cyclocross bisiklet topluyorum fakat daha tam bitiremedim.

Tramvay yolları üzerinde yol ve tur bisikletimle onlarca kere seyahat ettim. Bir kere raya düşmedim. Fakat raya girip düştüğünü gördüğüm 3 kişi var şimdiye kadar. 3'ü de MTB kullanıcısıydı ve birinde 2.20lik kocaman dişli MTB lastiği vardı. Buradan çıkaracağımız sonuç ne; yola bakmazsanız düşersiniz.

Taşlı yollarla ilgili size 4 fotoğraf atacağım. 2si benim fotoğrafım olacak, 1i paris-roubaix yarışından, diğeri de cyclocross yarışlarından. Aralarında bilmediğiniz, merak ettiğiniz bişey varsa sormaktan çekinmeyin.

Bu son fotoğrafı da kendi ego'mu tatmin etmek adına koyuyorum

PROBLEM?

ekleme1;
    Lastik patlak olayını unutmuşum.
    Açtığım bir konu vardı bununla ilgili, profilimden açtığım konulardan bulabilirsiniz. Yol bisikletimde 10bin km yol yapmışımdır. Toplamda 2 kere lastiğim patladı. 2sinde de cam kesti lastiğimi. Tur bisikletimde hiç lastik patlatmadım. MTB'mi çok çok az kullandım, 300km kadar, onda da patlak yaşamadım. Bu süre içinde, turlara çıktığım arkadaşlarım sürekli lastik patlattılar. Her turda en az bir MTB lastiği patlardı bizde. Hatta aynı bisikletin önce ön bir süre sonra arka lastiğini patlattığı da çok oldu. Ama yol bisikleti kullananların lastik patlattığını hiç görmedim. Dediğim gibi ben de bu süre içinde iki kere lastik patlattım.

ekleme2;
    Günlük mesaj sayısı ortalamanız benimkinin 3 katı :)

onur demirer bunu beğendi.
  6. onur demirer

onur demirer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Hic hybrid/city bike/commuter kullandiniz mi?

Baska bir konuda yasi neredeyse 50 olan bir kullaniciya adap dersi vermenizden sonra yine birden cok insana saygili olmasini soylemeniz enteresan. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan insanlara sert cikisilmasini dogal karsilarsaniz ortada saygisizlik sorunu olmadigini gorursunuz.

Bir ay icinde forumu sular seller gibi cozmussunuz masallah.

Bu konu patlar, misirimi aldim bekliyorum:D

7. Adem Gül

Adem Gül Forum Demirbaşı

Seviye:
    Gökhancığım sana sadece sevgilerimi sunuyorum

8. Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL Bisikletkolik

Seviye:
    Kimseyi kırmak istemem ama yazıları takip ediorum genel olarak foruma katılıorum. Daha gecen gün yeni bisiklet alıp, bisikleti cizilcek bişe olcak die dısarı cıkarıp gezmek yerine odasından cıakrmayan adam 'Adem Gül' bunu kendisi bir yazısında belirtmişti. Aradan bir kac gün gectikten sonra birilerine tecrubelerinden bahsediyor.

Yardımcı olmak ,olmaya calısmak elbette güzeldir. Fakat tecrübeleriniz sadece okuduklarınız oldugunu söylüyorsunuz ki buda yazdıkalrınızdan belli oluyor zaten. Bu sekilde önberilerde bulunarak yeni baslayanlarada yanlıs yol gösteriyorsunuz.

Bisikletin tekerlegini bi yerlere sıkıstırmak yada sıkıstırmamak forumda yazı okuyarak yazarak olmaz. Dikkat ve tecrube ile alakalı seylerdir altınızdaki bisikletle degil.

Okumayı ve yazmayı sevdiginizi düşünerek biraz daha okumanızı tavsiye ederim yazmadan önce.

Nacizane bir tavisiye daha ; arada bisikletinizi odadan dısarı cıakrmalısınız maksat hava alsın .

ToffieBoi bunu beğendi.
  9. Şafak Başlar

Şafak Başlar Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    city bike ların ,şehirdeki bol çukurlu kaldırımlı ve toprak yolda dahil ,araba ile girilebilen tüm yollarda rahatlıkla kullanılabileceğini düşünüyorum. Bu yüzden patika veya mtb parkuru gibi bisikleti zorlayan şartlar haricinde şehir bisikleti kullanılması taraftarıyım.

ToffieBoi bunu beğendi.
  10. serhat dura

serhat dura Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    bende bir city bike kullanıcısıyım.. Sahilde oturuyorum ve çoğunlukla asfaltta kullanıyorum ama eşim MTB kullandığı için onunla birlikte doğa parkurlarınada giriyorum her yolda kullandım (toprak asfalt patika stabalize) lastiğim hiç patlamadı.. ben bu lastik patlatma olayını insanların dikkatleri ile orantılı olduğunu düşünüyorum..

11. alpdincturk

alpdincturk Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar bende Mtb kullanıyorum..Genelde sahilde ayda 1 daga bayır.. schwable maraton xr 2.0 lastigim var biraz fiatlı almıştım gerçekten 4 senedir
    patlatamadım.. Patlarsa yama olayı tüm zevkimi kaçırır, zaten anadolu sahil cam dolu her çıkışta ki işede bisikletle gelip gidiyorum..Ama korkularım olmasa bir yol bisikletide isterdim dogrusu.

12. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    arkadaşlar, çok fazla üzerine birşey yazmanın gereksiz olduğu sonucun çok belli olduğu bir konuda nedense uzlaşamıyoruz.

yol bisikleti kullandım
    dağ bisikleti kullandım
    şehir/ hibrid bisiklet kullandım, bunları denemeyenler lütfen yorum yapmasın yahu, örneğin ben 4*4 arazi taşıtı kullanmadım, şimdi kalkıp arazi taşıtları hakkında atıp tutayım mı?

yol bisikleti zannettiğiniz kadar çürük değildir. ne köy yollarında kahrımı çekti, tamam kaldırımdan inemezsiniz, ama ben mtb ile de kaldırımdan indiğimde bisiklete zarar verdiğimi düşünüyorum, ayrıca bisikletin kaldırımda işi ne?

şehir bisikleti ikisinin ortasında bir yerde daha dik konumda oturuyorsunuz bağaj çamuruluk gibi şeylere daha müsait. daha kalın ama yine 28 jant sahipsiniz. Aynakolu 48li dir, yol bisikleti gibi yüksek hızlara çıkabilir. V-frenle ne yokuşlardan indim bir kere olsun disk firen aklıma gelmedi.

dağ bisikleti. evet bu da çok zevkli, orman yollarına dalarsın, çakıllı yolda gidersin, köy yollarında banamısın demez. Ama aerodinamik özellikleri zayıftır, hız yapmaz insanı yorar bu kesin. verdiği zevkler daha çok offroad yol dışındadır.

eğer benim kaslarım çok iyi durumda ben bilmemkaç newton metre güç uygularım koymaz dersen istersen motosiklete aynakolu - pedal tak git. sorun insan bedeninin üreteceği güçle ilgili, çok güçlü bir insan dağ bisikleti ile heryere gider ok. ayrıca mtb diye eleştrilenler daha çok buraları okumayan, markete gidip çift amortisörlü diye havalı diye demir yığını bisiklet alan insanlarla ilgili.

ayrıca insanlar burada verdikleri paranın hakkını herkes alsın diye uğraşıyor. vakit harcayıp bilgilerini paylaşıyor, yoksa kimsenin mtb vs yol vs şehir gibi kavga edecek durumuda yok...

berk ilbay bunu beğendi.
  13. Furkan Yaldızkaya

Furkan Yaldızkaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Dikkatinizi çekerim. Sadece düz yol ve hafif arazi için daha dayanıklı yazdım :) Gidip DH parkurunda City Bike kullanılmasının garip olduğunu bizde biliyoruz merak etmeyin :D Ayrıca o yorumu yazmamda Gökhan beyin tecrübelerine dayanarak bir konuda yazdığı ve çıktığı turlarda hep Mtb kullanan arkadaşlarının lastiğinin patladığını kendisinin hiç patlamadığını söylemesi de etkili oldu. Bmw-Bugatti Bot-Terlik karşılaştırmasının şu anki konuyla ne ilgisi olduğunu bir türlü anlamadım ama neyse.
    Zaten Gökhan bey de gerekli resimleri göstererek son noktayı koymuş :D Dahada birşey yazmama gerek yok. Sen şehirde Mtb kullanmaya devam et

14. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar ben hıza düşkünüm ama dağ yollarınada çok sapıyorum ne tür bisiklet almam lazım...

15. tayfun sezer

tayfun sezer Misafir

Ben İzmirdeyim Kendime 300tl lik bir dağ bisikleti aldım.Birinci nedenim daha kaliteli bir bisiklet alıpta onun hakkını verememe ihtimalim,diğeride kullandığım yollar ne kadar asfalt olsa da hemen hemen her yerin çukur ve tümsekli olması.Belediyelerimizin yollara gösterdiği önem malum.Ben bisikletimle araziye girmesem bile aşağı yukarı aynı zevki tadıyorum.

16. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    cyclocross :)

can akıncılar bunu beğendi.
  17. Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL Bisikletkolik

Seviye:
    Bisikletini city bike ile takas yapamya calsıtıgı yazıyı bende gördüm. Hızlı gitmeyi sevmem ondan mtb yi deiştirmedim tarzı seyler yazmıs hatta odasından ilk kez cıakrmıs bisikleti. Cok büyük tutarsızlıklar var bunuda bir önceki yazımda acıkaldım zaten.

Altta kalmamaya calısıor sonrada cevap vericem die sacmalıyor daha kötü duruma düşürüyor kendini. Cevap yazmıcam demiş sonra dayanamamıs iyice sacmalamıs.

En azından cevap verenler nerde ne kullanacagını bilen, secimini coktan yapmıs insanlar.

Ademe ve ailesine allah kolaylık versin.

ASinanB, ToffieBoi ve Furkan Yaldızkaya bunu beğendi.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.