Mtb nin lastigini değiştirerek yol için kullanmak ???

halfmanhalfbike

Aktif Üye
Tepki
56
merhabalar arkadaslar. konu once acıldıysa ozur dilerim benide oraya yonlendirin eger varsa. benim sorum ve merak ettiğim şey, yeni bir bisiklet alacagım uzun mesafeli turlarada katılmak istiyorum ve ayrıcada arazide kullanmak istiyorum. konyada bisikletçinin birinde scott aspect modeli için lastigi degiştirerek yol için kullanabilirsin dedi bende fikirlerinizi almak ve eger o şekilde kullanan varsa avantajı dezavantajı ne ogrenmek istiyorum. ve hangi modelleri önerirsiniz. yaklaşık 1000lira limitim var. . cok tesekkur ederm yardımlarınz için . . .

Scudo

A.Samet Topcuoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
292
dostum yol lastıgı takarak kullanabılırsın mtb yı dag lastıgı takarakta dagda surebılırsın hem yol hem MTB yapacaksan MTB alman daha mantıklı Sedona bak derım ben

• Beğen
Tepkiler: halfmanhalfbike

orkun tulu

Forum Demirbaşı
Tepki
228
scott aspect deyince birde kot numarası olması lazım çünkü 620 lirayada scott aspect var 2500 lirayada. kadro aynı ama donanım ve maşa farklı. Bence iyice bir düşün, asvalttamı daha çok kullanacaksın yoksa arazide mi? Çünkü araziyede sokabileceğin 28'' lastikli bisikletlerde bulabilirsin.

• Beğen

yasin emre erdoğan

Aktif Üye
Tepki
92
valla aspect güzel bir model,farklı markalardan dersen carraro-trek-kron bunları da bir incelemeye al derim ama benim tavsiyem bianchi sauk modeli,ben kendimde bunu kullanıyorum üstünde gelen lastikleri (schwable)gerçekten çok kaliteli ebatı da 2.15 , ben bisikleti alırken yanında rubena nın 1.90 lık asfalt lastiğinden aldım ve gayet de memnunum gireceğimi yola göre lastiği değiştiriyorum,umarım biraz yardımcı olabilmişimdir...

• Beğen

murat yayla

Daimi Üye
Tepki
245
mtb ye 1.50 yada 1.95 lik yol lastiği takanlar bayağı avantaj olduğunu söylüyor.dağda kullanırkende lastikelri söker normal bir mtb takarsın iyi olur sanırım.

• Beğen

halfmanhalfbike

Aktif Üye
Tepki
56
cok tesekkurler. arastırmaya devam ediyorum . aklımda ya aspect 45 yada 55 var. ama tam karar veremedim. tkrar cok tesekkrler :)

murat yayla

Daimi Üye
Tepki
245
ben kalitesiz bir lastik taktırmayı düşünüyorum.cst yada markası olmayan 1.50 yada 1.95lik. bi bisikletçide tanesi 10tl ye bayağı güzel beni idare etcek şekilde buldm ondan taktırcm.umarım sizde gönlünüze göre bulursunuz.

halfmanhalfbike

Aktif Üye
Tepki
56
fiyat cok onemli degil ya performası ii saglasın yeter. kullanan bu şekilde var mı kimse?

Tepki
28
Bende Scott Aspect 40 var. Schwalbe Marathon slick lastik kullanıyorum, MTB lastiğe göre olumlu yönde çok fark ediyor, çok uzun turlara katılmadım ama 100km'e yakın turlarda beni lastik de, bisiklet de çok iyi taşıdı diyebilirim. Ben de sizin gibi MTB tercih etmiştim ama şimdi bakıyorum da benim asıl kullanım amacım tur yapmak, düz asfaltta sürmek. Danıştığım birkaç kişi bana şehir içinde süreceksin; geniş mazgallar var, bazen kardırıma çıkacaksın, kaldırımdan aşağı atlayacaksın MTB al demişlerdi ama tur bisikletletleriyle de efendi efendi yolda sürebilirdim. Şimdi olsa tur bisikleti alırdım.

Taner Rona

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Bianchi
scale 50 kullanıyorum ...asfaltta 1.5 maxxis detenator kullanıyorum gerçekten çok fark ediyor ...bu arada bir kaç yerde aspect geçmiş...aspect ler kadro açıları bakımından daha çok şehirbisikleti grubuna giriyorlar...benim tafsiyem aspect almayın hem dagda hem yolda kullanıcaksanız..

• Beğen

halfmanhalfbike

Aktif Üye
Tepki
56
@Taner Rona

ne onerirsiniz peki? benim kullanma yuzdem %25-30 dag , %70-75 yol. ve kışında kullanmayı planlıorm. ozamanki lastik seçimi nasıl olmalı? çok teşekkürler :)

Taner Rona

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Bianchi
ozaman tek bir lastikle zor olucaktır 1.5 slickler (bendekiler için) yağışlı havalarda kayabiliyor çok tekin değil ...size tafsiyem 2 ayrı lastik alın ben dağ için ayrı yol için ayrı kullanıyorum tabi değiştirmesi biraz zahmetli :)

halfmanhalfbike

Aktif Üye
Tepki
56
kac dakka alıyor lastigi degistirmek ? cok sürüyor mu? birde bikac arkadas fikrimi degistirdi kararsız kaldım. acaba city bike fln mı alsam ? ne onerirsinz?

Ahmet Bolgi

Forum Bağımlısı
Tepki
776
özellikle uzun turlardfa hava durumu ve yol durumu beklenmeyen vaziyettew tezahür edebilir. uzun bir rampa inerken tamda viraja geldiğinizde yolun kumla kaplı olmasından tutunda bir anda bastıran yağmur gibi. performans derken güvenliktende ödün vermemek lazım. sonuçta transa turu koşmuyorsunuz. performanstan ziyade güvenliği daha ön plana alın derim. son katıldığım gökova turunda 2.0 lık rubena dan oldukça memnun kaldım. 1.5 luk almadığıma şükredecek en az 5 sebep yaşadım. önce güvenlik, sonra performans diyenlerdenim.

• Beğen

Emre DeNiZ

Üye
Tepki
6
salcano ng 030 deore kullanıcısıyım.
iki çift lastiğim var.biri sanırım rubena idi diğeri ise michelin.rubena yol hız lastiği.düz taban.michelin ise tırtıklı die mi tabir edilir kalın dişleri olan lastik.genel olarak rubena'yı kullanıyorum.dağa çıkacağım zaman veya kış geldiği zaman michelin çiftine döneceğim.rubena'yı ıslak zeminde kullandım çok memnun kaldım.hidrolik disk frene sahip bisikletim.şaşırtıcı bir güzel tutuşa sahip fren+lastik.fakat ani tepkilerde yatarak birden döndüğüm zaman ön teker kayabiliyo nadiren.bu kayma işlemi kuru yerde başıma geldi 2 kez.fakat asfalt değildi.andezit taşından kaldırımda oldu.fazla sert ve ani yattığım için oldu ama beklemiyodum.michelin'de böyle olacağını zannetmiyorum.ama michelin yorar diye düşünüyorum.sonra kıyamadım onları takmaya.biraz fazla kaydırdığım için erimesine kıyamadım.
yaklaşık 120 kmlik bi tura çıkma planı kuruyoruz arkadaşlarla.bi 10-20 km arasında dağ içerisinde gezeceğiz.hangi lastiği taksam karar veremedim.dağda michelin çok iyi olur fakat yolda gidiş gelişte yorar.rubena ise yolda çok rahat ettirir ama dağda kayar diye düşünüyorum.sonra michelin çiftine göre biraz daha ince gömülüp kalabileceği yerler var.michelin ya gömülmez yada çok az gömülürken rubena çifti çok gömülüp kalırsa bi daha uğraştırır mı ?ne yapsam bilemiyorum.bayramdan sonra çıkacağız inş yola.o zamana kadar inş karar verebilirim.

halfmanhalfbike

Aktif Üye
Tepki
56
birde bisikletlerin gecmiş molelli olanları mesela 2009 scale 70 1500tl, aynı model 2010 1900tl. farkı ne sadece model mi yada cok mu fark var anlamadın . acıklayabilir misiniz?

Ali Uslu

Üye
Tepki
14
ben de eski model bisiklet peşinde olduğumdan farkın sadece modelden ileri geldiğini umuyorum. ama tam olarak da emin değilim bu konuda. bilgi sahibi olan varsa ve açıklarsa memnun oluruz.

bir de şunu soracağım: bu başlıkta konuştuğumuzun tersi de mümkün müdür ya da iyi sonuç verir mi? yani şehir bisikleti alıp duruma göre tekerlerk setini değiştirerek araziye daha uygun hale getirebilir miyim? scott'un hibrit modellerinden birini almak istiyorum ama araziye çıkmak gibi bir niyetim olmasa da yağmur altında daha iyi bir performans göstersin, kaymamı, düşmemi engellesin vs. istiyorum.

selamlar

• Beğen