Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

MTB lastiklerin yazılarını boyama denemesi

Konu, 'Dağ Bisikleti / MTB / Mountain Bike' kısmında ratm tarafından paylaşıldı.

1. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
    Daha önce yabancı forumların birinde görmüştüm, birisi bisikletinin fotolarını koymuş, lastiklerindeki yazıları kadrosunun rengine göre renklendirmişti, çok hoşuma gitmişti.
    Müsait olduğum bir zaman ben de bunu kendi lastiklerimde uygulamak istiyordum, sonunda heves geldi, zaten kafayı dağıtmak için uğraş arıyordum, yaşanan şu kötü olaylar çok canımı sıkıyordu.

Ben yazıyı boyamak için Posca marka kalem kullandım. Lastiğe yazı yazmak ve boyamak için paint marker denilen tipteki kalemlerden kullanmak gerekiyor. Bunları kullanırken önce sallıyorsunuz, sonra ucuna biraz bastırıp boyanın uç kısma gelmesini sağlıyorsunuz, sonra yazma-boyama başlıyor.

posca-0.jpg
    Posca'yı bilerek almadım, gittiğim kırtasiyede şans eseri gördüm ve denedim. Denedikten sonra çok doğru bir tercih olduğunu gördüm. Bende daha önceden kalma Edding marka kalem de vardı, aynı tarz, bariz bir şekilde Posca üstün bu konuda. İkisini de eski lastiğim üzerinde uyguladım, yanyana bakıyorum, Posca çok daha düzgün homojen ve güzel bir görünüm veriyor. Zaten kalem japon malı ve Mitsubishi grubuna ait bir firma.

Kalemin birkaç uç kalınlığı mevcut, ben PC-3M modelini aldım, kalınlığı 0.9-1.3mm olarak geçiyor, aldığım yerde fiyatı 7 tl idi. Daha kalını alırsanız yazının çerçevesini çizmekte zorlanırsınız diye düşünüyorum, daha incesi alındığında da bu sefer yazının içini boyamak daha zor olurdu sanırım, yani bu kalınlık bence ideal. Deneyeceklere tavsiyemdir.

Çizim - yazım konularında pek becerili biri değilimdir ama elimden geldiğince düzgün çizmeye çalıştım yazıyı, zaten belli bir mesafeden bakıldığında hatalar pek anlaşılmıyor. Ben sadece lastiğin model yazılarını boyadım, aslında Schwalbe yazıları da boyanabilir, etkisi daha güzel olabilir.

İşte çizim sonucu bisiklet lastiklerinin sonucu :

posca1.jpg

posca2.jpg

posca3.jpg

2. murat yldz

murat yldz Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    güzel olmuş gerçekten bisiklette çok hoşmuş :)

Kaan T. ve ratm bunu beğendi.
  3. kaskreis

kaskreis Forum Bağımlısı

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Güzel bir çalışma,yalnız lastiklerimi değiştirsemmi değiştirmesemmi bilemediğim için yapıp yapmamayada karar veremedim.

Aldığım sitede kenda kick back yazıyordu,ama kenda kadre ile geldi.Hangisi daha iyi bilmiyorum,galiba bisiklet 2015 model olduğu için kadre ile geldi.

Bu lastikler hakkında bilgisi olan varmı?Hangisi daha iyidir,kick back 530,kadre 700 gram yazıyor internette,lastiklere diken batmıyordu arazide acaba kevlarlı olabilirmi?

Yoksa ikiside kötü değiştir mi dersiniz?

Biraz uzun konuştum,konu açmamak için yazdım .

İyi forumlar..

Benim lastikler de 29" arazide büyüklüğünden dolayı biraz zorluk çekiyorum,27,5 a düşmeli miyim?

4. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
    @kaskreis
    Söylediğin Kenda modellerine internet den baktım, sert arazi koşulları için kenda kadre daha iyi geldi gözüme, kick back ise daha XC tarzı, daha akıcı bir yapısı var bence. Köy yollarında uzun yol yapıyorsanız kick back daha iyi gibi. Bence değiştirme, kullan kullanabildiğin kadar. Ben bisiklet üzerinde bir şeyin değişimine karar vermeden önce mutlaka önce onu kullanıyorum, olmayacağını bilsem bile kullanıyorum, neyin hatalı veya eksik olduğunu bisiklet üzerinde gördükten sonra değiştiriyorum.
    29" e alışmaya çalış derim, hakikaten uzun dönem kullanıp da hala şikayet ediyorsan o zaman karar vermelisin.

5. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Cok.guzel.olmus. Tesekkurler

ratm bunu beğendi.
  6. kaskreis

kaskreis Forum Bağımlısı

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @ratm Hocam kadre yi kullanmaya devam edeyim o zaman,zaten bisiklet değiştirmeyi düşünebilirim .Yol yaparken gayet rahat,ama 4 tane bisikletim var,24" ,26",28" ve 29" en altımda en çevik, oyuncak gibi oynadıklarım 24 ve 26 ama ikiside market bisikleti,yenisi alındığından beri bodrumda yatıyorlar,ancak tek aklıma takılan şey o çevikliği 29" de bulamamam . Arada minik downhill tarzı yerlere gidiyorum,lastikler gayet iyi üstünden 1-2 diken toplasamda içine geçmemiş oluyor,ancak fazla dik yerlerde arka freni kitlersem kontrol kaybı yaşıyorum, az kalsın tarlaya girecektim (galiba jantlarin büyüklüğünden).
    Az daha kullanıp kararımı vereceğim,28" şehir bisikletim var kullanınca dağ ın verdiği keyfi alamıyorum,dağ ile hopla zıpla,kaldırıma çık,istediğin yola gir hepsini yapıyorum.Ancak yol bisikletlerinin o yatık sürüş pozisyonu da hoşuma gidiyor,tam istediğim şekilde,hıza yatkın.

Bakalım kararımızı verir ona göre önümüze bakarız.. Cevap için teşekkürler.

7. Hologram

Hologram Üye

Adı:
    Harun Arslan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    eline sağlık kendimce faydalı buldum bende müsait olduğumda denemeyi düşünüyorum =)

ratm bunu beğendi.
  8. kaskreis

kaskreis Forum Bağımlısı

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:

Sizce bu bisiklete en çok hangi renk yakışır?

9. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
    @kaskreis bisikletin siyah ağırlıklı, ayrıca beyaz ve açık mavi çizgileri var. Ben olsam Posca nın gök mavisi rengi var onu kullanırdım, yalnız lastik yazılarının büyüklüğünü tam anlayamadım, dikkat çeker mi bilmiyorum, yaptıktan sonra istersen sen de forumda yayınla

10. kaskreis

kaskreis Forum Bağımlısı

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    [​IMG] Aynen böyle :) tek kalem mi 7 lira acaba? Şu kadre yazısından önceki çizgileri farklı renk yapmak hoş olabilir.Birde aynı büyüklükte Kendatire.com yazısı var.

Şimdi tatildeyim eve döner dönmez yapıp yayınlayayım (tabi ürün bulursam :) )

Renk önerileriniz varsa beklerim,jantlar mavi çizgili olmasa koyu sarı olabilirdi ama..

Yani şöyle diyorum :) bisiklete yakışmasındansa böyle hafiften uyacak ve bol dikkat çekecek :D öyle bir renk önerisi olan varsa alabilirim

11. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
  12. Tekere Fısıldayan Adam

Tekere Fısıldayan Adam Mauntın Bayk

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @kaskreis Çizgileri Bmw ///M in renklerine boyayabilirsiniz.Renkler ise sırasıyla:açık mavi,koyu mavi ve kırmızı renklere boyayın çok güzel olur.Yazıyı ise griye boyayabilirsiniz.

NOT:Sade renk isterseniz maviye boyayın derim.

13. kaskreis

kaskreis Forum Bağımlısı

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @TuzluNişasta52 Tek renk yapacağım ,zaten bisiklet satılacak ,pek masraf istemiyorum.
    @ratm hocam sizin kullandığınız renk ne acaba ondan yapsam? Ben dikkat çekici olsun istiyorum :)

14. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
    Ben Mavi rengi kullandım ama senin bisikletde Açık Mavi (gök mavisi diye geçiyor galiba) kullanılabilir bence.

15. kaskreis

kaskreis Forum Bağımlısı

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @ratm Dikkat çekermi ? Uyumluluktan ziyade dikkat biraz ön planda :)

16. Owlknife

Owlknife Forum Demirbaşı

Adı:
    Samet Elmacı
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Sizce şu bisiklete ne yapılabilir jant ve lastik bir mtbye göre fazla sade :)

İbrahim Yazıcıoğlu bunu beğendi.
  17. Charlie

Charlie Aktif Üye

Adı:
    ibrahim
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    İlk başta motovlog kanalı olan tektabanca da görmüştüm bu poscayı. Yapasım vardı ama sizi bekliyormuşum demek ki :D Bende 4 kırtasiye dolaştıktan sonra bulabildim kalemi. Kırmızı alacaktım ama yoktu, altın sarısı aldım. Tekerleklerimde büyük yazılar olmadığı için kadronun bazı parçalarını boyadım ve tekerin etrafında bir çizgi yaptım.
    Not: Etraf biraz dağınık kusura bakmayınız :(

IMG_20160719_184206.jpg
    IMG_20160719_180611.jpg
    IMG_20160719_180140.jpg
    IMG_20160719_185308.jpg

18. Owlknife

Owlknife Forum Demirbaşı

Adı:
    Samet Elmacı
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @Charlie rockrider nasıl frenler,hantallık,kilitleneMEZ maşa falan bide kaliperleri kırmızıya boyasan çok güzel olur :)

Charlie bunu beğendi.
  19. Charlie

Charlie Aktif Üye

Adı:
    ibrahim
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @Owlknife Aynen hocam yanılmıyorsam 520 de kırmızıydı kaliperler. Bende çok beğeniyorum. RR500 tavsiye etmiyorum :) İlk bisikletim, sorun çıkarmasın diye sıfır alayım. Maalesef böyle şeylerde hep sıkıntı yaşıyorum sıfır almayınca. Neyse bisiklete döneyim, frenler iyi, telleri bıraz sıkmak gerekiyor ilk bakımda yaparlar. Vites geçişleri güzel, ilk aldığımda orta 3e geçmiyordu, bir hafta decathlonda bekledikten sonra anca yaptılar, sonra kendim internetten bakarak ayarını yaptım şuan çok güzel çalışıyor maşallah. Maşa kitlenemiyor evet ama yokuşlarda eksisi olmuyor, çok kaliteli bi maşa olmadığından yayları da iyi değil o yüzden olsa gerek :) Bi de hafif hafif yol bisikletine geçme isteği geliyor, kartopu gibi büyüyor git gide :D Tavsiye etmiyorum ama aldığıma pişman değilim, gidonu vs değiştirdim çok beğeniyorum bisikletimi. Sıfır almakta kararlı iseniz ve bütçeniz bu kadar ise alın, ama ikinci el de olur diyorsanız rr8.1 alabilirsiniz. Yakın arkadaşımda olduğu için iyi biliyorum bisikleti.

kuşlar gibi özgür bunu beğendi.
  20. Owlknife

Owlknife Forum Demirbaşı

Adı:
    Samet Elmacı
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @Charlie bütçe 1100 falan Dağ Bisikletleri - 27,5" ROCKRIDER 520 DAĞ BİSİKLETİ bisiklet bu 27.5 jant var
    Ankarada oturduğumdan heryer asfalt acaba direk yol mu alsam diyorum ama yolda rahatsızmış kafam çok karışık.
    Bide decathlon 15 gün içinde iade garantisi veriyo acaba alsam 2 gün binip beğenmezsem geri verebilir miyim?