Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

mtb lastik patlamasını nasıl engelleyebilirim ?

Konu, 'Dağ Bisikleti / MTB / Mountain Bike' kısmında can.berkk tarafından paylaşıldı.

1. can.berkk

can.berkk Yeni Üye

Arkadaşlar selam,

siteyi sürekli kurcalıyorum birçok topic okudum ancak aradığım soruya hala cevap bulabilmiş değilim. şimdi olay şu salcano 272 bisikletim var. ve lastik patlamalarına düzgün bi çözüm bulamadım. bisikleti ormanda kullanıcam fakat lastik dayanmaz şu halde normal yolda bile defalarca patlıyor. forumda zefal bantlar genelde tavsiye edilmiş ancak profesyonel olarak bu işi yapan bazı arkadaşlara sordugumda yaptığı ağırlıktan dolayı hiç tavsiye etmediler ormanda yorucu oluyormuş dağ bayır filan derken :) onun yerine sadece slime kullan yeter demişlerdi ancak o da 4-5 dikenden sonra tırt diyolar. dış lastik olayı desek zaten jantlar uygun değil. yani bu işin uzun vadeli bir çözümü yok mudur ? yardımınızı bekliyorum :eek:

2. Gokalp Gokmenler

Gokalp Gokmenler Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ben Zefal patlak önleyici şerit kullanıyorum ve geçen sene haziran ayından beri hiç lastiğim patlamadı ve ağırlık olarak hiçbir zararını görmedim.

3. Ziya Yılmaz

Ziya Yılmaz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    http://www.gezginpedallar.com/news.php?readmore=10

Buradaki yazıyı inceleyebilirsiniz. Ben bu lastiği kullanıyorum patlama ihtimali sıfıra yakın diyebiliriz. Yalnız toprakta ve yağmurlu havalarda dikkatli olmak lazım toprakta hiç memnun değilim zaten sert ve dişsiz lastik.

4. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    koyulaştırdığım kısım zaten herşeyi anlatıyor =) ben de şerit kullananlardanım (gerçi şu an yok. jantlarımı ve lastiğimi değiştirdim. üşenmediğim bi zaman takıcam yine)

şeridin ağırlığına gelene kadar ohooo =) bi de, kişisel fikrim, o kadar içim rahat biniyorum ki (meseşa şu an yok, tedirginim... nitekim patladı da bi kere) fazladan 1 kilo bile olsa, yine kullanırdım... hem işe yarıyo, hem ekonomik, daha ne olsun =)

(illaki bir trade-off olucak... ya paraya kıyıp tubless'a falan geçiceksiniz ya ağırlığa katlanıp şerit kullanıcaksınız... ağırlığı çok abartmayın ama... hele de en azından biraz göbek varsa, şerit takın göbekten gidiceklerle dengeleyin :)))))) )

5. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    ben de patlamayan lastik araştırmasına girmiştim bi ara...
    verdiğiniz link'teki lastiğin mtb versiyonu sanırım şu:

http://www.schwalbe.com/gbl/en/produkte/mtb/produkt/?ID_Produktgruppe=44&ID_Produkt=241

Ziya Yılmaz bunu beğendi.
  6. Mutlu Köksal

Mutlu Köksal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Patlak önleyici jellerden kullanıyorum.Çok ciddi anlamda yarılmadığı sürece patlamasını önlüyor lastiklerin.

7. Ziya Yılmaz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Evet toprakta çamurda bu lastik olabilir dediğiniz gibi ama bu lastiğinde en büyün dezavantajı ağırlığı. Ağır bir lastik fakat dediğim gibi hiç bir şekilde dışarıdan bıçakla kesmediğiniz sürece ve fazla hava basıp yarılmadığı sürece patlaması çok zor olan bir lastik. Ben daha çok köy yollarında, veya şehir içinde kullandığım için tur amaçlı çok güzel bir lastik benim fikrimce.

8. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    tur için daha iyisi yok diye biliyorum ben.... lastikte gelinecek son nokta =)

9. Ertuğrul Mengi

Ertuğrul Mengi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bende kullanmayı düşündüm fakat bir sorum var kafama takılmıştı, çivi veya bir cam girdi lastik patladı diyelim, jel sayesinde inmiyor, bizde anlamadık patladığını, görmüyoruzda giren şeyi... artık o çivi ile mi devam edeceğiz yola habersiz ?

10. can.berkk

can.berkk Yeni Üye

bu marathonları inceledim sağlam gozukuyor ancak bunlar zor koşullara dayanıklı mıdır ki ? malum kış gelio belgradda yağmur çamur yardırcaz bisikleti sırf o yüzden aldım ben :) o yüzden tedbirli gideyimde orda perişan olmayalım bir de.. slime alıp marathon + slime kulllanırsak sıkıntı yaşamayız herhalde

11. Ziya Yılmaz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Düz olanları kesinlikle işinizi görmez çamurda. Önermem asla(DÜZ OLANLARDAN). Düz yolda fren mesafesi uzun, sert lastik, kaygan zeminlerde tutuşu kötü dikkatli olmak gerekiyor.

http://www.schwalbe.com/gbl/en/produkte/mtb/produkt/?ID_Produktgruppe=44&ID_Produkt=241 yalnız Linktekinden bulabilirseniz işinizi görür diye düşünüyorum.

12. can.berkk

can.berkk Yeni Üye