Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

mtb kararı

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında W3ssaro tarafından paylaşıldı.

?

hangisi

1. salcano ng 350 27.5

oy sayısı 1
    5,6%
  2. sedona 820 27.5

oy sayısı 9
    50,0%
  3. cannondale trail alloy 27.5

oy sayısı 8
    44,4%
  1. W3ssaro

W3ssaro Yeni Üye

Adı:
    Ahmet Ali Dal
    Seviye:
  2. mhtozel

mhtozel Aktif Üye

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Sanırım fiyatlar çok yükselmiş bu fiyatlara bu donanımlar düşük gibi geldi...

mariokaldato bunu beğendi.
  3. W3ssaro

W3ssaro Yeni Üye

Adı:
    Ahmet Ali Dal
    Seviye:
    @mhtozel yani pek bir bilgim yok bisiklet piyasasıyla bütçeme göre şuan böyle

4. Arseyus

Arseyus Kıdemli Üye

Seviye:
    Şu marka bisiklet yokmu marka bisikler sırf kadro sağlam üretiyor die diğer donanımları saçma sapan yerleştirmiyor mu bisiklete bu sebepten dolayı almayacaksın. Yahu madem kadro'yu bu kadar iyi üretiyorsun zaman kadro olarak sat ne die arkaya altus frene mekanik lastiğe bilmem ne dandik bişey takıp 2 bin Tl felan satiyorsun.

Neyse kardeşim konumuza dönecek olursak Sedona'dan iyi bir dağ bisikleti tercih edebilirsin. Forum'da usta mtb'ciler var onlara ulaşıp fikir vermelerini rica et.

5. W3ssaro

W3ssaro Yeni Üye

Adı:
    Ahmet Ali Dal
    Seviye:
    @Arseyus forumda yeniyim ve kimseyi tanımıyorum bildiğin yada bulabileceğin kişileri yazar mısın

6. ksfbz

ksfbz Yeni Üye

Adı:
    ksfbz
    Seviye:
    Yaz bitecek bende daha bisiklet karari veremedim. Nerdeyse tum konulari inceledim az biraz fikir sahibi oldum ama hala karar veremedim cunku secenek cok fazla. Sanirim bu yuzden kafalar allak bullak oluyor.
    Gelistirilebilir bi kadro ve orta seker donanimlari olan bir biriklet biliyorsaniz bende takipteyim.

7. W3ssaro

W3ssaro Yeni Üye

Adı:
    Ahmet Ali Dal
    Seviye:
    @ksfbz evet seçenek çok fazla kafam karıştı ve çok fazlada anlamadığım için parçaların modellerine felan yorum yapamıyorum

8. ksfbz

ksfbz Yeni Üye

Adı:
    ksfbz
    Seviye:
    @W3ssaro bende cok fazla anlamiyorum en azindan bi bakalim ogenelim diye baya inceleme yaptim forumda. Bu konuda cok guzel bilgiler veren insanlar var sagolsunlar ama okudukca daha cok kafan karisiyor.
    Marka donanim hakkinda fazla bilgim olsa toplardim hic hazir almazdim.
    Cunku bir markada kadro iyi digerinde vites bir digerinde sele masa kotu vs. Ne marka alirsab al birkac parcasi degisecek kisisellesecek gibi duruyor

9. Arseyus

Arseyus Kıdemli Üye

Seviye:
    @W3ssaro @ksfbz

Arkadaşlar ben profesyonel birisi değilim ama ne yapacağınız konusunda sizi yönlendirebilirim en azından. Şimdi öncelikle bisikleti hangi alanda kullanacaksanız o bölgeye uygun bir bisiklet tercih etmeniz en sağlıklısı olacaktır.

Diyelim ki genelde arazide ormanda dağlık alanda çok nadiren asfaltta kullanacak iseniz size bir mtb bisiklet yani dağ bisiklet lazımdır. Bu tür bir bisiklet o zorlu şartlar'da hem dayanıklılığıyla hemde yapısı ve lastikleri itibariyle banamısın demeden görevini yerine getirecektir.

Fakat şimdi tam tersine düşünelim diyelim ki daha çok asfalt varsa sahil yolu genelde düz zeminlerde bisiklet sürecekseniz çok nadirende olsa araziye girmek isterseniz size hibrit diğer adlı ile şehir bisiklet lazımdır. Bu tür bisikletler yeni başlıyanlar için en ideal bisikletlerdir. Yarış ve dağ bisikletinin karışımıdır görüntüleri dağ bisikletine benzer. (Ben hibrit kullanıyorum)

Son olarak yol bisikletleri var. Bunlar genelde uzun yollar ve asfaltta kullanılır. Bulunduğunuz şehir iyi bir asfalt yoluna sahipse tercih edilebilir fakat yeni başlıyorsanız dediğim gibi en ideali dağ ve hibrit olacaktır.

Şimdi bisikletleri tanıdınız. Sakın mtb dediğimiz dağ bisikletlerine sağlamdır diye almaya çalışmayın bu tür bisikletleri asfalt düz zeminde sürerseniz hiç bir zaman size hibrit bisikletin performansını vermez aksine sizi bisikletten bile soğutabilir. Bundan sonra hangi tür bisiklet alacağınız az çok anladıysanız yapmanız gereken tek şey var.

Forum'da marka bisikletler ve donanım markalarını araştırcaksınız. Hangi lastik iydir hangi aktarıcı iyidir maşa nedir ne tür maşalar vardır pedal ve çeşitleri nelerdir hangi markalar iyidir yani kısacası tüm donanım markaları ve modellerini tanımanız lazım. Bunları tanıdıktan sonra artık hangi markanın hangi modeline baksanız bütçenize göre nasıl bir bisiklet alacağınıza az çok karar verebileksiniz.

Bu arada şunuda bilmenizde fayda var. Hiç bir marka size tüm parçaları en iyi kalitede vermez mutlaka bir yerden kırar. Dolayısıyla alacağınız bisiklet orta seviyede kaliteli parçalardan oluşmasına önem gösteririn özellikle lastikleri iyi olan bir bisiklet tercih edin.

10. Genç89

Genç89 Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Arkadaşlar yanlış anlamayın bende uzman değilim ama belirli bir bilgi birikimine sahibim buna dayanarak canondale ile salcano ve sedonayı nasıl kıyasladınız anlayamadım segmentleri bile farklı. Bisiklet alırken ilgileneceğiniz ilk şey donanımlar değil kadrolarıdır çünkü zamanla rahatlıkla donanımları para biriktirerek değiştirebilirsiniz hatta 2 yada 3 yıl sonra bu donanımlar kendini bırakıcak ve zorunlu olarak değiştireceksiniz lakin kadro size uzun yıllar hizmet edicek. Bu yüzden canondale alabiliyorsan direk canondale öneririm
    Bu arada @Arseyus arkadaşımın dediklerine katılıyorum kullanım alanına göre seçmeniz sizin için çok yararlı olacaktır

mariokaldato ve BağdatlıRuhi bunu beğendi.
  11. ksfbz

ksfbz Yeni Üye

Adı:
    ksfbz
    Seviye:
    @Arseyus ben Tür kosuna karar verdim mtb yada hybrit o konuda sorun yok.
    Donanim arastirmasinida yaptim atolyeyi baya baya okudum ama ogrndikce buda olsun bu iyiymis fikrine kapiliyorsun ki herkesee olmustur bu eminim. Zaten olmasa yukseltme isi olmazdi :)
    İyi bi kadro uzerine orta ayarda adore takim ve yayli bir masa olabilir diye dusunuyorum su anda. Fren jant lastik konusunuda okudum o is cok karisik hala v mi hd mi karmasasi var tabi buda kullanicilara kalan birsey bana fark etmez mekanik olur mesela. Lastik vs degiskenleride kullanarak ogrenmek en guzel karar gibi geldi. Cunku fiyat olarak yuksek degiller Belirttiğim gibi orta bir kadroya adore setli bir hybrit tavsiye edersen uzerine yogunlasiyim.
    Mesajin icin tesekkur ederim.

12. Arseyus

Arseyus Kıdemli Üye

Seviye:
    @Genç89 Herşey kadro'dan ibaret değil. Eğer bütçe sıkıntı değilse en üst düzey marka alınır fakat bütçesi kısıtlı olan birisini üst düzeyt bisiklet markalarına yönlendirmek pek doğru olmaz. Alt markalar kadroyu çok iyi yapamasakta bunun telafisi olarak donanımları bir tık üst seviyede veriyoruz diyorlar fakat çok üst düzey bir marka ise kadroyu çok iyi yaptık ama donanımları bir kaç tık aşağıda veriyoruz diyorlar.

Şimdi mantıken düşünüldüğünde her 2 marka kurucularının kendine göre haklı noktaları var. Peki çok iyi bir kadro aldın diyelim bunu gerçekten 10 yıl kullanacağına inanıyormusun? Forum'da hiç 10 yıl kadro kullanan birisine denk gelmedim ben. Bu olaylar tamamen bütçeyle alakalı. Bütçesi kısıtlı olan birisi aldım diyelim cannondaleyi freninde lastiğine kadar değişmesi gerekicek bisikletin. Bunlar kafadan 1000 TL bulabilir. Herşey kadro değildir kilosu fazla olan birisi için kadro belki çok önem arz edebilir ama normal bir kilo'da olan birisi için heleki bütçesi düşükse üst düzey markalara yönlendirmek doğru olmaz ayrıca israfta etmiş olur.

@ksfbz

Fren konusunda v freni bilmem şuanda belki gelişmiş v frenler olabilir fakat hidrolik kullanan birisi olarak kesinlikle v fren'e geçmem. Yalnız uzun yollar'a turlar'a veya devamlı sakin kalabalık olmayan yerlerde sürecek iseniz v-fren daha doğru olacaktır çünkü bu hem bisikleti hafiletecek hemde maliyeti düşürecektir.

Bisiklet toplama meselesine gelirsek maalesef o konuda usta değilim. Forum'da çok iyi ustalar var bütçene göre sana en iyi bir bisikleti sunmaya çalışırlar. Senin için en önemli şey ne tür bi bisiklet tercih edeceğine karar vermen lazım.

Buda iyiymiş olayıda biliyorum çok kararsız bırakıyor insanı. Aslında bana sorarsan ilk bisiklet alıyorsan giriş seviyesinde birşeyler alman en iyisi olacaktır zamanla sana sorun çıkaran parçaları anlar ve ilerde bütçen olursa üst düzey bir bisiklet alırsın.

Genç89 ve BağdatlıRuhi bunu beğendi.
  13. ksfbz

ksfbz Yeni Üye

Adı:
    ksfbz
    Seviye:
    Evet hep ayni seyler soyleniyor bizde bu konuda hemikiriz :)
    Peki o zaman hd fren adore setli bir oneriniz varmidir?
    Butce 2000 lerde olabilir

14. W3ssaro

W3ssaro Yeni Üye

Adı:
    Ahmet Ali Dal
    Seviye:
    Ben mtb düşünüyorum hoplama zıplamaya meraklı olduğum için şehir bisikletlerine göre daha rahat olur. mtb için hangi jantı önerirsiniz ? Ghost kato serisi iyi midir ?

15. mhtozel

mhtozel Aktif Üye

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Valla ben sıfır bisiklet fiyatlarını biraz yükselmis buldum, güvenilirliğini değerlendirerek forumdan ikinci el çok daha donanımlı bisikletler alınabilir. Ha tabi şu konuda dikkat çekmek isterim bir bisikletin en önemli özelliği bence sahibi tarafından özel hissedilmesidir. Donanım marka vs sonra gelir. Bisikletin rengi bile daha önemli olabilir bu sebeple... Tipi hoşuna gitmeyen en ust seviye bisiklet emin ol en çok bildiğin bisiklet olmayacaktır.

BağdatlıRuhi bunu beğendi.
  16. Kadirhan

Kadirhan Kıdemli Üye

Adı:
    Kadirhan D.
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Bu üçlüden Salcanoyu hemen eleyelim. Sedona ise Cannodale e göre daha donanımlı. Kadro olarak Cannondale.

17. Genç89

Genç89 Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @Arseyus Tamam bir yerde haklısın ama 10 yıl neden kullanılmasın ki kadro gereğinden fazla metal yorgunluğu oluşmadıktan sonra eğer temizde kullanıyorsan illaki kullanılabilir diye düşünüyorum ki hatta ben 7-8 yıllık kadrolarda donanım değişiklikleri yaparak 1-2 haftalık turlara çıkan bir iki kişiylede tanışmıştım. Bu forumda yeniyim ama eminim öyle eski sağlam kadrolarına güvenerek bu tarz işler yapmış olanlar da mevcuttur bu forumda