Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mtb Kadro Farkları

Konu, 'Kadrolar' kısmında Derin Öz tarafından paylaşıldı.

1. Derin Öz

Derin Öz Üye

Seviye:
    Merhabalar forum da sık sık Rijit kadro yarış kadrosu gibi terimler okuyorum. Bu bende bisiklet markalarının kadro açıları hakkında merak uyandırdı. Bende kadroları kabaca çizimleyerek kadro farklarını ve açı farklarını görmek istedim. Çizimleri tam yandan çekilmiş kadro fotoğrafları üzerinden yaptım. Aşağıda 4 farklı kadronun çizimleri var. 4 farklı bisiklet hangisi hangi marka söylemiyim hiç marka savunması olmasın. Çizimler kabaca yapıldı ve teknik çizimler değil ama yinede bir fikir veriyor. Yanlışım varsa lütfen düzeltin ama ben daha farklı sonuçlar bekliyordum. Ama sonuçlar oldukça birbirine yakın çıktı. Şunu belirtmekte fayda var çizimlerdeki kadroların hepsi aliminyum karbon kadro yok. Elbette aralarında ağırlık farkı var ama acaba kadro işini biraz abartıyormuyuz ? [​IMG]

Uploaded with ImageShack.us

Emre Akyıl bunu beğendi.
  2. Derin Öz

Derin Öz Üye

Seviye:
    Mtb kadroları için en iyi açılar bunlar galiba. Kimseden yorum gelmiyor.

3. Mustafa Kocabaş

Mustafa Kocabaş Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bir fikrin olsa yardım etmek isterdim. Ben de bir konu açmıştım bana da cevap gelmedi. Burası ücra mı kalıyor noluyor. Sen kadro mu alacaksın yoksa merak mi ediyorsun? Merak iyidir.

4. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Markaların sitelerinde ayrıntılı çizimleri var. Bunlardan yola çıkarak kıyaslama yapmak daha hassas olur.
    Sürüş niteliklerinin 1-2 derecelik açılardan bile etkilendiği yazılıyor. ya da alın borusunun bir kaç santim uzun olması sürüş karakterine tahmin ettiğimizden daha çok yansıyor. Orta göbeğin yerden yüksekliğinde oldukça dar bir bantta değişiklik görebiliyoruz
    Sonuçta bisiklet kadrosu 2 üçgenden meydana geliyor ve aynı tür bisikletler arasında da çok aşırı farklılıklar olması zaten imkansız. 1-2 cm ya da 1-2 derece farklılıklar istenen sürüş değişikliğini yapabiliyorsa görsel farklılık sınırlı olsa da amaç için yeterlidir.
    Ama haklısınız kadrolar için "açıları agresif" lafı o kadar üstün basa basa kullanılıyor ki yarış amaçlı üretilmiş MTB ile normal MTB kadroları arasında insan ferrari ile minibüs tasarımı kadar fark bekliyor.

Derin Öz bunu beğendi.
  5. Mustafa Kocabaş

Mustafa Kocabaş Forum Demirbaşı

Seviye:
    t9 yanlış yazmış üstteki yazdığım fikrin değil fikrim olacaktı düzelteyim.

6. Faruk TURKER

Faruk TURKER Yeni Üye

Seviye:
    bence sarı ve mavi kadrolar arasında büyük bir performans farkı olacaktır. darbelere karşı verline yanıtlar da buna göre değişir. 1 derece ile 5 derece arasındaki fark performansı etkiler bence

7. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    sarı daha agresif gibi duruyor.