Mtb ile yol-yarış bisikleti kovalamak

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@mhmmt111

ilk mesajda da dedim zaten tahmini olarak(henüz km saati takmadığımdan) 40km civarı bir hız ile gidiyordu ve açılmış mesafeyi biraz kapattım ancak çok zorluyordu :D birkaç dakikadan fazla o hızla gidemiyorum şuan... ileride başarmayı amaçlıyorum ama, ilk günlerde ayakta zor çıktığım yokuşları bile rahat çıkmaya başladım şu aralar...

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Bahadır Gürel

Ben egodan ziyade, pişmanlık seziyorum. :) Düz yolda MTB kullanmaya ve hatta hız rekoru kırmaya bu kadar heves etmiş biri muhtemelen yol bisikleti görünce bir ah çekiyordur. Fakat hiçbir şey için geç deği. Yol bisikletine geçtikten sonra hepsi kısa süre sonra unutulur. :p

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
Çok basit bir örnekle özetlemek gerekirse; " Yarış arabası ile arazi aracını" karşılaştırmaktan farksız bir durum. Kulvarlar farklı bir kere.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
mert dostumuz kısa mesafede yakalama şansını elde edebilir çalışırsa tabi ,antreman yapar ise ama olay geliyor dayanıyor nereye ayna kola mtb ye takacak bi adet slx ayna kol 48 diş ve yolda olacak 50 diş bu iki diş farkını kapatmak için kısa mesafede bence çok çalışması lazım,
böyle bi yarış düzenlenirse gelir seyrederim ,,,:) ha, tekerler olacak silik 1.50

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@ahmetcan44
almadan önce düşündüm ancak kararımdan memnunum. kullandığım alanlarda bol bol taş döşeme yollar, yollarda ızgaralar, bozuk yollar mevcut. yolun en düzgün kısımlarında bile kasisler olabiliyor :D benim şuan rahatlıkla geçtiğim ızgaralara 1,50 ya da daha ince tekerlek ile girme şansım yok mesela...

ayrıca rahat rahat kaldırım inip çıkmak da güzel :) şehir içi kısa mesafelerde mtb'nin kaybettireceği zaman kazandırdığı rahatlıktan fazla değil bence.
düz yola nadir çıkıyorum çıktığımda da 27. viteste maşamı kilitleyip pedala abanıyorum işte :D
(neredeyse) eminim ki yol bisikleti alsam pişman olurdum asıl. neyse o zaman, yarış bisikletine yetişemesem de kendi en'ime ulaşayım ben. şimdiki hızımın 5-10 km üzerine çıkmak olsun amacım :D

bir de şu var, asıl hız yapmaya uygun olan mümkün olmasa da bence mtbdir :D (güvenlik açısından) ben dişsiz ince tekerlek ile 50km ve üzeri hızlara çıkmaya korkardım, mtb ile korkmasam da çıkamıyorum ama... :D

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Kudret Kurtcebe

bilmiyorum, unutmazsam yarın bakarım. "SUNTOUR XCR V3" model salcano'nun sitesinde yazana göre.
(link)
sanırım 44, fotoğraftan sayabildiğim kadarıyla.
arka: (link)
ön: (link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
evet ya 42 ya da 44 sana önerim paraya kıy ve slx ayna kol al ,400 kağıdı geçmiştir hız demek para demek malesef 48 en büyük dişi düz yolda çevirdiğin zaman ve o kondüsyona geldiğin zaman kendini tanıyamayacaksın ve de diyeceksin ki arkadaş ben niye 44 ile gittim veya 42 ile gittim ..evet 48 ayna kol benim bildiğim mtb de en iyi marka slx dir xt lerin varmı 48 ona bakmak lazımda ama xt dehşet pahalı, xtr aman aman yanına yaklaşamazsın bu saatten sonra,
yuro 2.6 yı geçecek nerde ise.,,

http://www.pinarelli.com/90-526-large/shimano-slx-fc-m660-26x36x48-170mm-aynakol.jpg

(link)26 x36x48 fc m660

Enes Gürel

Aktif Üye
Tepki
69
Bisiklet
Bianchi
bence burada etkin unsur kullanıcı geçebilirde , tozunuda yutabilir
mtb ile yol bisikletinin girdiği her yere girersin
lakin yol bisikletini dağda sür bakalım :D

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Kudret Kurtcebe

bisikletin kendisi 670tl, sadece aynakol için o parayı vermem şuan için ne yazıkki mümkün değil :) ileride mümkün olursa tabiki üst parçalar ile değişim yaparım... var olan bir eskisin önce, daha 3 haftası bile dolmadı bisikletin :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bence kompenant değişiklikleri olursa, özellikle ayna kolda, hız kesin gelecek bundan emin olabilirsin ,,

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
şimdiki hızımı da tam olarak öğrenemedim, önce bir km sayacı almayı düşünüyorum :D 2-3 hafta içerisinde alırım tahminen onu da...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Enes Gürel

evet yol bisikleti dağda olmaz ama cyclo cross bike'lar iyiki geldi ülkeye evet 28 jant yarış gidonlu bisikletler ile ağır stabilize ve sert düz toprak yollarda hız yapabilme şansımız var artık .her yola gider o bisiklet ,yalnız cyclo cross 'ların giremeyeceği yer ,derin çatlak toprak zeminli yollar ,orada mtb işe yarar..

http://cascadebicyclestudio.com/wp-content/uploads/2011/07/2012-CX1-1024x610.png

cyclo cross bike..28 jant her yolun aracı ,makinesi..ve hızda beraberinde gelir teker 700 x 32 ..bütün yollar benim diyenlerin bisikleti artık bu ,,,
asfalttan sert düz toprak yola ,oradan ağır stabilizeye dalan tek bisiklet budur..tarzı bu olanlar için..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Enes Gürel

MTB kaymak asfaltta da gider evet ama hamallık olur o. :) Girdiği her yere girmek var, girdiği her yere girip, dakikalarca, saatlerce geç çıkmak var. O yüzden bu klişe lafları bir kenara bırakalım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Kudret Kurtcebe

Çok güzel özetlemişsin Kudret Abi. Benim de artık hiçbir şehir bisikleti ilgimi çekmiyor cyclocross bisikletleri gördükçe. Özellikle MTB'ye has bisiklet turlarına MTB'siz katılabilmek istiyorum. Sırf bu yüzden yol bisikletinin yanına mutlaka bir cyclocross çekmek istiyorum. Ufuk Abi'nin Cannondale'ini görünce hepten içim açıldı. :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ahmetcan44

ahmet dostum ,
artık öyle bi hale geldimki, inan bıktım araç gürültüsünden ve egsoz ,mazot kokularından, istanbuldan dışarı kaçıyorum sırf şu mazot kokularından kaçmak için ,oralarda yollar stabilize ,evet benimde niyetim artık kapmak bi adet focus cyclo da ama elimdekide fena sayılmaz, tek sorun 44 diş en büyük , 48 ' e geçeceğim ama ,benim bisikletin ön aktarıcısı orta göbekten bağlanıyor ,bu nedenle 48 slx ayna kola göre ön aktarıcı göbekten bulamadım, ha kelepçeli sistem var ama ,orjinale uymak istiyorum neme lazım ,,,

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Kudret Kurtcebe

Abi bence aynakolu falan boşver, Focus Mares AX 3.0, 2.0 veya bütçeye göre belki de 1.0 alırsın, kafan rahat olur. :) Planlarına göre bundan iyisi olmaz herhalde.

(link)

Tepki
22
Bisiklet
Salcano
mtb ile kondüsyon kasacaksanız yol bisikleti ile +50km yol gidip kondüsyon kasmak daha mantıklı bence. enazından bir süre sonra farklı yerlere gitmek istiyorsun ve mtb yi yetersiz görüyorsun tekerleklerden ötürü.

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
Yaris bisikletcisinin isinma turlarinda mtbci onunla yan yana gidebilir ancak :)) performans turuna basladimi yarisci toz yutturur. Mtbde kisa sureli hizlanmalar yapabilinir. Fakat kisa sureli. Ama yol bisikletinin cok daha seri gittigi kesin.