Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

MTB ile tura çıkılrmı?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında baris dağ tarafından paylaşıldı.

1. baris dağ

baris dağ Kıdemli Üye

Seviye:
    MTB ile tura çıkılır mı? çıkılırsa ne gibi şeylere ihtiyacım var. bisiklet üzerinde hangi modifiyeleri yapıcam.

2. apocahpto

apocahpto Kıdemli Üye

Seviye:
    evet çıkılır... ne gibi şeyler yanına alacagın ne kadar uzun tur yapacagına bağlıdir....

günübirlik turlar yaptıgın zmn yanına pompa, iç lastik, su gibi malzemeler alman yeterli olucaktır... forumda daha ayrıntılı bılgıler bulabilirsin

3. emrea

emrea Üye

Seviye:
    MTB bisikletlerin de kendi aralarında ayrımları ve değişik kullanımları mevcuttur.
    Hem şehir içi ulaşımda kullanacağım hem de hafta sonu araziye girip çok da zorlu olmayan patikalarda bisiklet süreceğim dediğiniz zaman XC(Cross Country)(arazi sürüşü) bisikletlere bakabilir, hayır ben zorlu patika yapacağım, ağır arazi sürüşü istiyorum dediğiniz zaman All Mountain (tam dağ), tepe inişi yapacağım dediğiniz zaman (DownHill) (vs. vs. bu liste uzayıp gider) farklı kullanımlara haiz MTB (Dağ Bisikleti) çeşitleri mevcuttur. Bunların arasından XC (Cross Country) sürüşüne uygun bir bisikletiniz varsa bununla tur yapmanız mümkündür. Tabii bisikletinizin hangi özelliğe haiz bir MTB olduğunu bilmeinz gerekir, eğer sahip olduğunuz yerli veya yabancı marka bisiklet de böylesine kesin bir ayrım varsa, uygulanmışsa ve size ihtiyacınıza uygun bisiklet satılmışsa. Maalesef bisiklet kültürü ülkemizde henüz yeni yerleşmeye başladığından ve hemen herkes pazarın neresinden kaparım ve kısa yoldan köşeyi dönerim sevdasıyla, insanlara hala yalan yanlış ürettirdikleri veya alıcının ihtiyacına uygun olmayıp ellerindeki stoğa bağlı bisiklet sattıklarından bu konuda bir dönem sıkıntı yaşanacak.
    Özetle, evet, eğer dağ bisikletiniz XC amacına uygun özelliklerde imal edilmiş bir dağ bisikleti ise tur yapabilirsiniz (tabii diğer tüm bisiklerle de yapabilirsiniz mesele bisikletin üzerinde ne kadar konforlu olacağınızla alakalı). Her ne kadar tur bisikleti kadar zevk verecek olmasa da ülkemizin muhteşem asfalt yolları düşünülünce o kadar da kötü olmayabilir.

sertel bunu beğendi.
  4. Nail USANMAZ

Nail USANMAZ Bisikletkolik

Seviye:
  5. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
  6. alper kabran

alper kabran Yeni Üye

Seviye:
    Ben ciktim oldu. Arkaya bagaj taktirdim heybe canta koydum ustune agırlık 10kilo arttı samsundan rizeye 3gunde 450 km gittim. Yanimdaki arkadasta 28 inclik city bike vardi o benden biraz daha rahattı. Yani ben hem patikalardan ineyim arada sirada da tura cikayim diyosan mountain bike hepsinin isini gorur. Tabi lastikleri ince lastige cevirmende fayda var ben o ayrıntıyı atladim biraz yorucu oldugunu soyleyebilirim.

Ugur Cakmak ve yakamoz47 bunu beğendi.
  7. Serdar Emre ACAR

Serdar Emre ACAR Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yeterki bisiklet olsun.

8. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Lastik kalınlığına ve amortisörün kilit olayına bağlı olarak tabii ki MTB ile tura çıkılır. Seyahat şehir bisikletine göre biraz daha yorucu olabilir o kadar.

9. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Aaga 2 tekerlikli olsun komsunun oglunun bisikleti ile de cikarim :)

10. yusuf yuce

yusuf yuce Üye

Seviye:
    MTB yi alacaksın ince lastikler takacaksın sonra birde düz maşa atarsın ( kilitlemeli maşan varsa kilitlersin ) sonra bas pedala.

11. battlestar_galactica

battlestar_galactica Üye

Seviye:
    aynen ince lastik olayı farkediyor .. bende yol dan kalın lastikli dağ bisikletime geçince .. kendi kendime bu odun diyorum ... çünkü bas bas gitmiyor : ) arabalar ile yarışamıyorum : )

Cem Erdoğan ve orinafore7 bunu beğendi.
  12. orinafore7

orinafore7 Yeni Üye

Seviye:
    bence yarış bisikletiyle çıkmalısın..alınan haz acısından konusuyorum.

13. Cem Erdoğan

Cem Erdoğan Kıdemli Üye

Seviye:
    Yarış bisikletiyle yük taşımak sorun yaratır..

14. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    17kg luk bir mtb ile ilk turumu yapmıştım. Üzerinde çamur lastikleri vardı :D
    Hertürlü mtb ile tura çıkabilirsin. Sadece yükün fazla ise ona uygun bagaj takılabiliyor olması önemli.

15. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,
    Ben de şimdiye kadarki turlarımı 97 model bir Bianchi Hispano ile yaptım. (Marmariş-Kaş, Samsun-Sarp, İzmir-Bodrum) Son ikisinde lastikleri 2.00 Michelin ile değiştirmiştim. İlkinde de orijinal dişili lastikler vardı. Yanınızda gerekli tamir ve yedek parça ile bagaj ve bisiklet çantası olduktan sonra gidemeyeceğiniz hiç bir yer yok.

(1 hafta sonraki turuma (Antalya-Antakya) 28" ile çıkacağım o ayrı :) )

Kazasız turlar

five

16. Muhammet Galata

Muhammet Galata Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    kardeşim öyle bi yaparsınki bende mtb var vede 15 kilonun az üstünde bafra sinop yaptık arkadaşla hatta arkadaşın bisikleti bisan nevada idi tam 17 kilo yanımıza aldığımız tek şey biraz yiyecek birde lastik patlamasına karşın pompa yapıştırıcı vs.. o halde 130 km gittik yanına fazla ağır şeyler almasan daha iyi olur sanırım