Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

MTB ile İlk GoPro Çekim Denemesi Hikayesi

Konu, 'Dağ Bisikleti / MTB / Mountain Bike' kısmında ratm tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
    GoPro nun ilk çıkışından beri hep takip edip yeniliklerini vs. incelerdim ama hiç kullanmak nasip olmamıştı. Hem kameranın kullanımını detaylı olarak öğrenmek istiyordum, hem de çekim sonrası video edit programı ile neler yapabilirim onu merak ediyordum. Şirketin Hero 4 silver modelini ödünç aldım :) Bi tane de touch screen kapak ve yedek pil. (Bu arada touch screen kapağı faydalı ama çok kullanışlı değil, ve bir de açığı var)

Deneme çekimi için Yamanlar tarafında bulunan sevdiğim bir parkura gittim. Kamerayı kask üzerine taktım, kaskın gölgeliğini içine almayacak şekilde görüntü açısını kendimce ayarladım ! Tabii eve döndükten sonra açının çok da iyi olmadığını ve çok öne eğik olduğunu gördüm maalesef.
    Kaskın tepesinde bir ağırlığın olması alışık olmadığım bir durum olduğundan o da beni oldukça rahatsız etti ve bir çok kez inişteki titremelerden dolayı kaskı biraz öne indirdi, düzeltmek zorunda kaldım hep.
    Aslında göğüs aparatı ile çekim daha iyi bir çözüm gibi gözüküyor her bakımdan.

Onun haricinde aslında gördüğüm ile aldığım kesinlikle birebir değildi. Ben görüntüler daha güzel olur diye tahmin ediyordum ama tam olarak öyle olmadı. Ortam aslında çok güzeldi. Tabii ki kameranın geniş açısı en önemli faktör, onun haricinde belki havanın durumundan ve ışıktan dolayı, belki kameranın çekim açısından dolayı bilmiyorum, dokuyu, renkleri, derinliği iyi alamadım, arazideki eğimler bile daha düzlenmiş gözüküyordu. Mesela videoda belki dikkat edemeyeceksiniz, at sahnesi var :) ama geniş açıdan dolayı çok uzakta ufacık görünüyor.

Aslında kameranın normal görüş açısı modu kullanılsa ve göğüs aparatı ile çekim yapılsa belki daha iyi olabilir, renkler ve kontrast için de çekim sonrası editör kullanmak lazım herhalde.
    Videoyu, sevdiğim bir müziğin üzerine editledim. Tamamen müziğe göre kestim. İlk başta çıkış sahneleri var ve müzikteki belli bir noktadan sonra iniş sahneleri başlıyor. İzlemeye başladığınızda ilk olarak kalite dandik gözükebilir, ayarlardan kaliteyi 720 veya 1080p ye almanızı tavsiye ederim.

2. Alper Tuna Ünsal

Alper Tuna Ünsal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Parkur keyifli görünüyor. Elinize sağlık. Açıkçası ben de uzun zamandır GoPro olsun, Xiaomi Yi olsun, Sony Action Cam olsun merak ederim. Keyifli sürüşlerin ardından (özellikle önünüzde bir başkası gidiyorsa) çıkan keyifli görüntüleri seyretmek ayrı bir zevkli oluyor :) Sadece 1 kere tecrübe edebildim ki ilginç bir şekilde güven vermişti sürerken :D Dediğiniz gibi bu kameralar göğüs aparatıyla kullanılınca daha kaliteli, izlemesi daha güzel videolar ortaya çıkıyor. Kask üstüne takılınca hem bisiklet görünmüyor, hem de bisikletten fazla uzakta alakasız bir görünüm oluyor videoda (siz yine fazla bile göstermişsiniz bisikleti). Bu arada 3.30 da sanki ben sürüyormuşum da düzlüğe çıkmışım gibi bir rahatlama oldu :D

3. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
    Evet bu parkur eve yakın olması açısından da çok sevdiğim parkurlardan biri. Tabii ki videoda görünenden çok daha uzun ama müziğe göre kesip biçtim bu kadarı kaldı.
    Denemedim ama göğüs aparatı açısı en güzel açı gibi geliyor. Ayrıca görüntüdeki renklerin ve kontrastın daha iyi olması için "Protune" özelliği kullanılabilir, ben de o özellik kapalıydı. Tabii ortamın havası ve gün ışığı da çok etken. Video çok güzel olmadı ama düzenlemesi fena değil bence. Yine de kedi fotoğrafı koysaydım daha fazla beğeni alırdı diye düşünüyorum :D

4. Alper Tuna Ünsal

Alper Tuna Ünsal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Hahahaha :D Videonun düzenlemesi bence güzel olmuş. Tek sıkıntı şarkının ve inişin fazla geç başlaması bence. Bu arada Vegas Pro mu kullanıyorsunuz edit için?

5. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
    GoPro nun kendi programını kullandım, başlangıç seviyesi için oldukça yeterli, özellikle kesme biçme işleri oldukça güzel ve kolay ama biraz daha profesyonel birşeyler yapmak ve daha ayrıntılı düzenlemeler için Vegas tarzı programlar kullanmak daha mantıklı

6. Alper Tuna Ünsal

Alper Tuna Ünsal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Anladım. Hiç GoPro kullanmadığım için programını bilmiyorum haliyle. Ama Vegas ile çok kaliteli işler ortaya çıkabilir dediğiniz gibi. Ben de bir kamera alabilirsem bir şeyler hazırlamayı düşünüyorum :)

7. 48 Vites

48 Vites İki bisiklet, iki dost durmadan pedallıyoruz...

Adı:
    48 Vites
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    nilcafe66 bunu beğendi.
  8. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    @ratm Ben bu konuyu atlamışım..Açı ayarlarını yapmamışsın ondan böyle olmuş.. Benim çekimlerimin hepsi aynı kamera ile...

9. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
    @geziniyo evet açı ayarı kötü. Bundan sonra Sjcam 'in göğüs bağlantı aparatından aldım 28 tl mi ne (gopro nunki 145 tl) onunla deneme çekimleri yaptım. Onda da Gopro yu direkt olarak taktığımda yine tam istediğim görüntü olmadı yine biraz fazla aşağıya bakıyordu, aparatın arkasının alt kısmını yükseltecek bir şey sıkıştırdım yani biraz daha yukarı kaldırdım ancak o zaman ideal görüntüye kavuştum. Şimdi baktım SJcam göğüs bağlantısının bir de ekstra aparatlı olanı varmış, onunla istediğin gibi yukarı kaldırıp daha iyi açı yakalanır diye düşünüyorum, alırken onu almak lazım bence : Sjcam Göğüs Askısı + Bağlantı Aparatı Bez Çanta 168 - n11.com