Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

MTB ile AYI dan kaçmak !!!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında suat akman tarafından paylaşıldı.

1. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Valla bisikletli abi veya ablaya helal olsun! Ayıda azimliymis...
    Seyrederken bile 3,5 atıyor insan :)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  2. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Asıl biz trafikde ne '''ayılar görüyor ve savaşıyoruz bu neki:)

3. emre önen

emre önen Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Motobecane
    Seviye:
    bu video fake e benziyor ayı kadraja birden bire giriyor nasıl oluyorsa :)
    birde son sahne de ağacın arkasında o kadar serin kanlı bir şekilde ayıya bakabileceğini sanmıyorum orda saklanacağına bütün gücüyle önüne çıkan her şeye çarparak , sürterek vs.. kaçıyor olması gerekirdi.
    durup durup arkasını kontrol etmesi de cabası normalde kişinin bu durumda arkasına asla bakamıyor olması gerekir eleman çok rahat kontrol ediyor arkasını

4. Muhittin Cihan

Muhittin Cihan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Trafikteki ayilardan bahsediyorsunuz diye girdimm :D

Oğuzhan Y., Efecan UZUN ve suat akman bunu beğendi.
  5. fatihözüdoğru

fatihözüdoğru Kıdemli Üye

Seviye:
    İyi cesaret varmış maşallah ben olsam donup kalırdım kaçmak bile aklıma gelmezdi.

6. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Daha öncede izlemiştim... Arkadaşın Maşallahı var. İyi kaçmış... :alkis: :alkis: :alkis:

7. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bana da pek inandırıcı gelmedi. Gerek kadraja ilk girişinde olsun, gerek kaçış anında olsun, gerekse ağaç arkasında görünürken olsun, çevredeki bitki ve ağaçların aldığı ışığa göre daha parlak görünüyor ayı. Ayımızın ışığı çeken özel bir yapısı varsa bilemem.

Ayrıca kaskta gopro takılı iken kafayı ne kadar çevirirseniz çevirin, aksi istikamette 180 derecelik görüş yakalayamazsınız. İnsan gözlerinin hareket alanı ile sabit açıyla duran gorponun görebildiği aynı olmuyor. O adrenalin esnasında en ufak göz temasının yaşanacağı an durumu değerlendirmek için yeterlidir ve otomatik bir reaksiyon olarak adam ayıyı görünce tekrar önüne bakma ihtiyacı hissedecektir (göz temasının sağlandığı açı ne yazık ki kamerada/videoda ayıyı göstermez). Bir insanın bisiklet üstündeyken peşinden kovalayan ayıyı kameraya alabilmesi için boynunu 180 dereceden çok daha fazla geriye çevirebilmesi lazım ki ancak o zaman kameranın kadrajına o ayı girebilsin.

Birde ağaç arkasına saklanma kısmı var ki evlere şenlik. "Sen ayıyı görmüyorsun da ayı senin kokunu alamıyor mu peki?" diye sorarlar adama. Peşimde ayı olsa ağaç dibinde saklanmak yerine ağaca tırmanırım ki ayılar da tırmanabiliyor zaten. Ya da hızımı kesmeden koşarak uzaklaşmaya devam ederim. Sabit kalmak da neyin nesi?

:)

8. MUSA Ç.

MUSA Ç. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Doğada ki vahşi hayvanların helal rızkı ölmüş olan hayvanlardır. vahşi hayvanlar da helal rızık arayışının dışına çıkınca, kendilerine münasip bir cezayı hak ediyorlar ve ceza olarak kendileri de insanlar tarafından kimi zaman keyfi kimi zaman da ticari avlanıyorlar. :agla:

YüzSürKoş bunu beğendi.
  9. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Zaten videonun youtube sayfasında bahsettiginiz "fake" aciklamalari mevcut. Yine de gayet basarili yapilmis. Ayrica genis aci bir gopro ile arkaya baktiginizda ayi kadraja girebilir. Ancak oyle bir yolda panik suruste bu sekilde arkaya baktiginizda dengeyi koruyabilir misiniz ayri mesele :)
    Koku nedeniyle agacin arkasindaki avini bulacaktir. Kaldi ki ince bir agac! Fakat sesli izlerseniz, tufek sesine benzer bir ses var ve hemen ardindan ayi donuyor. Tufek sesi devam ediyor 2 kez daha. Fake'se de adamlar buna da bir seyler dusunmus ;)
    Ancak ormanda karsisina domuz cikan duymustum. Ayi neden cikmasin? Umarim kimsenin karsisina boyle seyler cikmaz ayri :)

10. Yasir K.

Yasir K. Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Çok mantıksız ya ben görsem arkama bile bakmam + yolda ki ağacın direk üstünden geçmeyi denerim hatta o göt korkusuyla bi yerlerden bile atlayabilirim :D ve de o ayı koku da mı alamayacak :D

11. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Youtube'daki yorumları okumadım açıkçası. :)

Bisikleti kovalayan ayının sahneye girdiği anlarda, ayının hareketlerinde nedense bir tutarsızlık, mevcut ama tam olarak adlandıramıyorum bunun ne olduğunu.
    Bu videonun kurgu olduğunu düşündüren bir diğer detay da arada bir kafayı eğip bisikletin ön tekerleğini ve gidonu kadraja alması. Bu sahneler "Aha bak bak, peşimde ayı kovalıyor, ben de sadece bisikletimi kullanıp ayıdan kaçıyorum" mizanseni yaratmak için kasıtlı olarak yapılmış gibi.

Arazide biraz adrenalinli bir kayıt yaptıktan sonra, yazılımlar aracılığı ile videonun uygun yerlerine bir ayı yerleştirip onu hareketlendirmek oldukça kolay. Bunu yapabilen zaten tüfek seslerini ve ayının buna vereceği tepkileri de düzenleyebilir rahatlıkla. :) Bu işlere biraz yatkın olmak yeterli. :)

Ayrıca; orman bu, ayı da çıkar, domuz da çıkar, kurt da çıkar. Ne olacağı hiç belli değil. :D
    Aynı bunun gibi

Ali Demir bunu beğendi.
  12. Fırat Y.

Fırat Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    gerilim filmlerini bu tarz çekseler daha iyi olacak galiba:)

13. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:

Uçan Sabrinin ayısı uçan sabri ^^

Uçarak geliyor. Sırtı çok sert güneş vuruyor ama hava kapalı yerde hiç güneşin verdiğini bir ışık yok. Ayının gölgesine o kadar güneş vuruyor ise yerde gölgesi olması lazım o da yok. Aşağıdaki videoda ilk anlarda ayının sırtına güneş vurmadığı için sırtı parlak değil ve yerde gölge yok. Ayının sırtına güneş vurduğunda parlıyor ve yerde gölgesi var.

Saldırırken bağırır. Bundan seste hiç gelmiyor. Kesinlikle montaj.

suat akman, Ali Demir ve Sefa bunu beğendi.
  14. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Uff.. Çok fena durum ya. Bir keresinde yaban domuzundan kaçmıştım, iki bacağıma kramp girdi ama hiç anlamamıştım bile. O zamanlar geldi aklıma... :eek:

15. Ali Demir

Ali Demir Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    ayılar çok hızlı koşarlar, video gerçek olsaydı bisikleti o hızda kesinlikle yakalardı. :)

sefa arkadaşımız olayı özetlemiş zaten. böyle bir durumla karşı karşıya kalsak, sanırım bu kadar sakin de olamazdık:)

16. Tyler

Tyler Kıdemli Üye

Adı:
    Eray I
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    hatalı kaçış yöntemi, zig zag çizerek aradaki mesafeyi kısa zamanda arttır Ayı da bırakırdı peşini :)

17. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Bence bu ayı çok doğal ve normal nede olsa kendi ortamı. bence hiç korkulacak bir yanıda yok..video fake ozaten bellide hiç değilse size ,bıçak,silah,levye ve vb.alet edavatla saldırma ana,bacı sövme ve hakaret etme özelliği ve teşebbüsü yok yani 2 ayaklı olan hemcinslerine nazaran bence bu hali ile evcil hayvan bile olabilir:p

suat akman bunu beğendi.
  18. muratto

muratto Aktif Üye

Adı:
    murat topcu
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Gerçek olmasa bile böyle bir tehdıt var tabı bisikleti sürdüğünüz yere bağli. ben istanbuldayım yol bisikleti sürüyorum benı en fazla köpekler kovalıyor :D bazen insanlar da kovalıyor da o baska:p Fakat benım artvınde tek basıma doga turu yapma planım bunu ızledıkten sonra vazgecmeme sebep oldu. orada neyın nerden cıkacagı bellı olmuyor valla :D

suat akman bunu beğendi.
  19. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Yalnız ayı çok fena kuvvetlidir ve ayrıca çok iyi,isabetli taş atar...!!!! :eek:

suat akman bunu beğendi.
  20. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben İnternete Koydum Bizimkiler Gerçek Sanmış:D... Triathloncu Bir Abimiz Var,bir gün dağ turu yaparken önümüze Aslan gibi Köpek Çıktı:D Benim bisiklet küçük kalıyordu köpeğin yanında Abimizin 29'luk Trek ile hemen hemen aynıydı..Neyse bizim abi köpeğe oşt moşt derken köpeği atlattık tabi bu kadar kısa sürmedi tam 17 dakika(sahibi bile köpekten korkuyor o derece hayvanı çekemediler)Neyse köpekten kurtulmuşluğun verdiği Heyecan ve Ulaşacağımız yere de bir kaç km kalınca bizim abiye biraz gaz verdim:
    Ben:Helal Olsun Hocam..Hiç Köpekten Korkmuyorsunuz...
    Abi:Hıh...Bunlar Ne Ki Artvin'de Önüme Ayı Çıkıyordu(Burda Bİ anlamsız Gülme Geldi bana neyse önüme baktım ormana giriyoruz Ormandan sonra gülerim dedim)
    Ek Olarak Köpekten epey muhabbet çıktı tamda konusunu açmışım dedim..Ayı muhabbetinden sonra Çobanların Ayı BOğan köpeklerini söyledi bunlara bir şey içiriyorlarmış ya hayvanı vuracan dedi yada ..... yadası yok işte o kadar kötü.

muratto ve suat akman bunu beğendi.