Mtb için önemli teknikler (Tutorial)

Öncelikli olarak hangi tekniği öğrenmek istersiniz ?

• Toplam katılım
    76

Burak uzun

Daimi Üye
Tepki
925
İsim
Burak Uzun
Bisiklet
Cube
Evet arkadaşlar ben Burak Uzun freeride/dirtjump ile ilgilenmekteyim. Uzun zamandır bazı hareketlerin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili video çekmemi isteyenler oluyor. Bunun için sizlere bir anket sunuyorum ve buna göre video çekip elimden geldiğince püf noktaları söyleyerek anlatmaya çalışacağım. Sorulara açığım :)

Scudo

ozansefer

Daimi Üye
Tepki
205
Merhaba Burak bence bir hareket değil sırasıyla track stand-drop-endo/stoppie-wheelie-manuel-bunny hop- side hop videoları çekersen çok yararlı olur. Herkez de faydalanır.

Ankh

Üye
Tepki
6
İsim
Berkcan Çağatay
Bisiklet
Specialized
Ben kapadokya videonuzu 100 kere izledim heralde. Hele o en bastaki kapadokya yazisinda baslayan sarki oyle guzel oturmus ki sabah dersaneye giderken bile mirildaniyorum sarkiyi.
Malatyada bir mtb parkuru yapmislar, yarıs olacakti fakat ertelenmis ya da iptal edilmis ankaradaki uzucu olaydan dolayi. Ben de bir parkura bakayim dedim.
Baslarda dik inisler var aliskinim arkaya verdim agirligi indim ama virajlarda disa dogru acilmayi beceremiyorum korkuyorum yavaslayip biraz daha icerden donuyorum. Bu bir sorunum.
Bir de bu inislerin tabii ki bir cikisi var. Boyum 1.90 kilom 88. Hem de cok uzn suredir surmedigimden biraz gucsuz bacak kaslarim. Yokus cikmak icin nasil bir antrenman yapmaliyim? Ya da diyelim bisikletten indim elimle nasil goturmeliyim? Sirtima mi alayim? Yaris 4.5 km lik parkurda 6 tur. Nasil bir taktik izlemeliyim? Bastan bastirmali miyim yoksa gucumu yaymali miyim?

Aklima simdilik bunlar geliyor. Baska tavsiyeleriniz de varsa cok iyi olur. Tesekkurler.
Videolara devam ederseniz harika olur. O kurgusu, muzigi cekimleri muazzam olmus.

• Beğen
Tepkiler: Burak uzun

Burak uzun

Daimi Üye
Tepki
925
İsim
Burak Uzun
Bisiklet
Cube
@Ankh öncelikle teşekkürler :) virajların açısı ve o viraja girilen hız çok önemlidir. Dönüşlerde ileri bakarak içten dışarı doğru ve yatırarak dönmek gerekiyorsa denge için yatırılan kısma dogru ayağı çıkarmak dönüşü kolaylaştırcaktır.Daha keskin dönüşlerde arkayı kaydırarak direk dönebilirsinizde fotoğrafı inceleyin :) Xc yarış deneyimim yok ama fikrim şöyle takımlar varsa arkadaşları kollamak için dar kısımlarda arkadan gelenın onunu tıkar bunun ıcın yol genısken olabıldıkce ınsan gecıp dar kısma gelınce duz tempo basardım. Sırtında rahat kosarım dıyosan olabılır ben gıdon ve seleden tutardım :)IMG_1281.jpg

Ankh

Üye
Tepki
6
İsim
Berkcan Çağatay
Bisiklet
Specialized
@Burak uzun Virajlar dar ve asagi egimli biri 90 digeri neredeyse 360 derece. Korkudan dolayi olsa gerek bakisim asagi dusuyor ama bir daha parkura gidersem daha yukari bakarak donmeyi deneyecegim. Arka freni kitleyerek donmeyi, iceriden girip aciyi yumusatarak disaridan cikmayi denerim. Bir tek 27 km olmasi korkutuyor beni. İlk birkac tur yokuslarda sirtimda kosarim ama sonrasinda hizim duser diye dusunuyorum. Rakiplerimi biraz bilseydim fikrim olurdu ama hicbirini tanimiyorum. Bir de kilitli pedalla ilgili sorum olacak. Spd pedal ve ayakkabi alsam yokus cikis performansimi cok degistirir mi? Almaya gerek var mi? Ya da baska pedal veya parca oneriniz var mi? Yakin zamanda degil de uzun vadede de degistirebilecegim?Cevap verdiginiz icin tesekkurler.

Burak uzun

Daimi Üye
Tepki
925
İsim
Burak Uzun
Bisiklet
Cube
@Ankh
Bol pratikle mumkun :) spd kullaniliyo xcde ama ben rahat edemiyorum hareketli oldugum icin :) xc ile ugrasan daha deneyimli kisiler yardim edeceklerdir parca konusunda bana kalsa 35mm bogaz 785mmlik gidon ve flat pedal takarim gibi gibi :)

Ankh

Üye
Tepki
6
İsim
Berkcan Çağatay
Bisiklet
Specialized
@Burak uzun Ben biraz da xc uzerine arastirma yapayim o zaman. Cok tesekkurler zaman ayirip sorularima cevap verdiginiz icin. Yeni videolar mumkunse benim gibi acemilere tavsiyeler bekliyorum :D

• Beğen
Tepkiler: Burak uzun

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Burak uzun bence gerçekten ben gibilere çok faydası olacak bir konu olduğuna inanıyorum yıllar sonra bisiklete tekrar başladım dağda bayırda binmesi muazzam bir şey hele ki sizdeki gibi bir bisikletle destansı oluyor.Anketten yada yararı olabilecek hareketleri yazarım tekrardan kolay gelsin takipteyiz.. @master06 abi senin bisikletler zaten çok bir şey ama şu giant trance'a küçükte olsa bir binme şansım oldu içimdeki 10 gram yağda eridi vallahi süspansiyon ayarlarını falan ayarladı sırası ile denedim aşık oldum desem yeridir.Önce bir kaç hedefim var onlar olmadan şuanda o tip bir bisiklet şimdilik hayal ama gerçek güzeldi :)

Burak uzun

Daimi Üye
Tepki
925
İsim
Burak Uzun
Bisiklet
Cube
Arkadaşlar anket doğrultusunda bunny hop istemişsiniz ben de çektim umarım işinize yarar. Kafanıza takılan sorular için yorum yapmanız yeterli :harika: Videoyu arkadaşlarınızla paylaşırsanız daha çok kişiye iletmiş oluruz teşekkürler :)