Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

MTB için fren önerisi

Konu, 'Frenler' kısmında hkndng tarafından paylaşıldı.

1. hkndng

hkndng Üye

Adı:
    Hakan
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Merhaba,
    Kızımın kullandığı bisiklete fren öneriniz var mı? Bana zayıf gibi geliyor frenleri ve sık sık ayarı bozuluyor sürtme yapıyor. Değiştirmelimiyim? Hangi fiyat düzeyinde, hangi freni alabilirim? Teşekkürler

Decathlon Türkiye

2. sargonnas

sargonnas Misafir

Selam, birincisi sürtme fren tellerinin yağsızlığından(yağsız ise sıktığınızda bir bacağı yada her hangi bir bacağı bırakmıyor olabilir.) ikincisi jant ayarları bozulmuş olabilir üçüncüsü fren bacakları üstünde bacak çekmesi için vida ayarı var ayar sorunu olabilir.

2 sene boyunca Tektro V fren kullandım çeşitli pabuçlarla. En son XLC pabuçlar bana yeterli geldi. Bir kaç aydır Shimano XT bacak seti aldım pabuçlar da içinde geliyor. XT set oldukça yumuşak ve iyi bir frenaj sağlıyor. Bacaklar rijit esneklik az sadece pabuçların lastiğini hissediyorsunuz çok sıktığınızda. Tabi bunun yanında iyi fren kolları esnekliği daha da azaltır.

Benim tavsiyem çok para vermeden Tektro V fren bacakları ile XLC yada Baradine pabuçlarla yeterli frenaj alırsınız. Tektroların setini 50-60 TL arası bulabilirsiniz. XLC pabuçlar 40 TL çifti. 100 lira gibi çıkar. XT bacaklar set halinde 170-200 TL arası pabuçları oldukça kaliteli almanıza gerek kalmaz.

3. hkndng

hkndng Üye

Adı:
    Hakan
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @Deniz ÇINAR Merhaba, teşekkürler bilgi için. Bisiklet çok kullanılmadı yani yeni. Aslında sorum şu: her fren ayarı sonrası (market bisikleti gibi) hızlıca yine bozulur mu? Eğer bozulacaksa, Tektro V fren çözümünü uygulayayım.

aziz otkur bunu beğendi.
  4. sargonnas

sargonnas Misafir

Yani olay şu fren ayarları zaten kolay kolay bozulmaz. En kötü frenlerde bile sorun olmuyor. Kaldı ki sizin btwin bisikletinizde tektroya yakın kalitede bir fren seti var gibi gözüküyor, başka bişey olmasın durum?

5. hkndng

hkndng Üye

Adı:
    Hakan
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @Deniz ÇINAR Ben mahalle arası bir yerde ayarlattım, pek olmadı gibi. Demekki iyi bir yerde ayarlatırsam sorun olmayacak. :) Teşekkürler

6. Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL Bisikletkolik

Seviye:
    V frende sürtme sorunları genel olarak frenlerden degilde tekerdeki akort bozukluklarından olur. Tekerin bi yönüne göre ayarlanan fren , teker yalpa yaptıkca yine sürter. Yeni bisikletlerde genelde akort tam ayarlı olarak gelmemektedir.
    Yeni bir fren alsanız papuclar ve baskı olarak farklılık gösterebilir fakat ayar ile ilgili frenlerde cok büyük farklar olmaz.
    Akort ayarı tamsa papucları öne dogru egimli takılmalı baskıyı arttırmak için . Bisikleti kaldırın bosta lastigi elle bi cevirin hızlıca sallantı oluosa iyi bi ustaya akort yaptırın .

7. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Benim kızımın bisikletinde de benzer sorunlar var akort iyi fren bacakları sıkıntı teli yağlama yapayım bakalım düzelecek mi