MTB - Hibrit Seçimi Konusunda Yardım

Oğuz.

Daimi Üye
Tepki
259
Merhaba arkadaşlar;

10 yıl aradan sonra tekrar bisiklet kullanma isteğim tavan yaptı.Tabi 10 yıldır bisikletle alakam olmadığı için baya bir araştırma yapmam gerekti.Yaklaşık 1 ay kadar da sabah akşam forumlarda, satış sayfalarında geziniyorum.

Markayı "Trek" olarak belirledim.

Fakat bisiklet türüne bir türlü karar veremedim.Genelde arazi ile işim olmayacak amacım şehir içi ve çevre illere kısa-uzun turlar yapmak.Ama şimdi benim araziye çıkasım tutarsa beni orda da yanlız bırakmayacak bir bisiklet almak istiyorum.

Bir de her ne kadar şehir içi asfaltda olsa malum ufak çukurlar, girinti - çıkıntılar mevcut.Ben bunlara kafayı takmadan ve 2 de 1 lastik patlatmadan dolaşmak istiyorum.

Belirlediğim modeller;

MTB: (link)

Hibrit: (link)

Şimdi gelelim soruma;

Sizce,

MTB alıp şehir lastiği ile kullanmak mı?
Hibrit alıp sağlam bir şehir lastiği ile kullanmak mı?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Scudo

Murat.K

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Trek
:) Bir an kendimi gördüm
Bende 20-25 gündür çalışamaz olmuştum takıntıdan, aynen saatlerim bisiklet forumları,üretici sitelerinde geçiyordu.
Bende model olarak Trek belirlemiştim, illa Trek olacaktı. Netekim dün tercihimi Trek MTB'den yana kullandım.
Bence Trek MTB düşünürseniz 3 serisi değilde 4 serisine bakmanızı öneririm.

Hybrid mi MTB mi diye bende çok düşündüm.Açtığım konulara bakarsanız benzer süreçten geçtiğimi görürsünüz.

Trek FX serisini yakından gördünüz mü? Bende ilk fotoğraflardan beğenmiştim , ama yanına gidince o ince lastikleri görünce kesinlikle bana göre olmadığını anladım.
Bence FX serisi hybrid değil, direk şehir-yol bisikleti.
Trek'te hybrid derseniz DS serisine bakmanız gerekli.

Araziyle çok işim olmaz diyorsunuz ama içinizden bir yanınızda acaba gider miyim diyor. Oturduğunuz yerde dağ-patika yakınsa taşlı topraklı yollarda inişlerde güven için ve oralarda turlayacakasnız MTB alın.
Ama yok yakınınızda bisiklet yolu, sahil kenarı varsa düz yolda gidecekseniz, FX yada DS alın. Ancak FX ile dağa patikaya girmeyi düşünmeyin bence.

Bütçeniz varsa Trek 8.5 DS enfes bir bisiklet, hem görünüş hemde her yola gelirim tarzı birşey.

Oğuz.

Daimi Üye
Tepki
259
@Murat.K

Yorumunuz için teşekkür ederim.Evet sizin konunuzu okudum.Ayrıca yeni bisikletinizde hayırlı olsun.Kazasız beleasız pedallamalar.

Etrafımda dağ taş yok tamamen şehir içi.Ama acaba araziye girermiyim sorusu var aklımda.Tabi araziden kastım ufak patika nispeten düzgün toprak.Yoksa öyle bayırlardan aşağıya bisikletle inmek gibi bir niyetim yok. :) Bisikleti yakından hiç görmedim ama sağlam bir çift lastikle sorun çözülür gibi geliyor.Kadro zaten kaliteli sizinde bildiğiniz gibi ömür boyu garantisi var.

Bütçem maalesef DS 8.5 e ve MTB 4 serisine yetmez.Ama DS 2 ye yeter. :)

Tepki
19
Bisiklet
Cannondale
Ağırlıklı olarak şehirde ve asfaltta kullanacağınız için sehir bisikleti düşünmeniz daha yerinde olacaktır kanaatindeyim.

FX düşündüğünüz için söylüyorum. FX serisinin üzerinde gelen Bontrager Hardcase ler ismi üzerinde gayet dayanıklı lastiklerdir. Toprak yolda ilerlerken de gayet işinizi görür.

FX serisini yumuşak patika koşullarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Baktınız tek tük araziye çıkmaya başladınız, sevdiniz, daha ağır koşullar için de 700x38 Schwalbe Marathon Cross gibi bir şey alırsınız olur biter.

Anlattığınız ihtiyaçlarınız doğrultusunda şehir bisikleti daha mantıklı bir seçim olarak gözüküyor.

Oğuz.

Daimi Üye
Tepki
259
@Onuralp Armağan

Teşekkür ederim yorumunuz için.Evet bende lastik değişimiyle ufak çaplı araziye uyum sağlanır diye düşünüyorum.

Peki maşanın amortisörlü ya da düz olması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Malum bizdeki asfalt araziye aratmıyor.Murat beyinde önerdiği gibi DS serisinemi yönelsem acaba?

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şehir içinede ve asfaltta maşa fazladan ağırlıktan başka bir şey değil. Trek Fx serisindeki lastik gayet tatminkar değiştirmenize bile gerek yok. Toprak yolda da asfaltta da gayet işinizi görecek bir bisiklet.

• Beğen
Tepkiler: Tolga Günsezer

Bora Yurttutan

Aktif Üye
Tepki
84
Mtb sizin işinize yaramıyacak gibi durmuyor
eğer kullanım amacına hizmet etmiyorsa
Mtb grubu bisikletler her tarafı esneyip gücünüzü boşu boşuna tüketmekten öteye gitmiyorlar
Trek markası iyi bir seçim ama bence bu sınıfta optimum seçim 7.5 modeli oda donanım olarak geliştirilmeye muhtaç
birde salcano markasına dikkatinizi çekmek isterim Türkiye bisiklet piyasasında mucizeler yaratıyorlar
herkes bunu görmezden geliyor
iddaa ediyorum dünyadaki hiç bir marka bu fiyatlara bu donanımlarla bisiklet satmıyor
bisiklet donanım demek bir inceleyin derim
unutmadan bunu bir trek 7.5 kullanıcısı olarak söylüyorum

lütfen inceleyin

• Beğen
Tepkiler: Tolga Günsezer

Oğuz.

Daimi Üye
Tepki
259
@Eser Sevinç

Teşekkür ederim yorumunuz için.

@Bora Yurttutan

Yorumunuz için teşekkür ederim.

Salcano'yu hiç incelemedim.Çünkü 1000 TL üzeri bir meblağ vericeksem bisiklete, kendini kadro konusunda kanıtlamış bir markaya yönelmek istedim.

Ama önerinizi dikkate alıp Salcano'yu da inceleyeceğim.

Sait Hislioğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
212
ben türkiye şartları içersinde ön amartisörsüz bisiklet önermiyorum. malum girinti çıkıntı, kaldırımlar olduğu için bileklerde sorun yaşayabilirsiniz. Hybrdi alacaksan bence trek almana gerek yok. sırf adı var diye şekil yoksunu bisikletleri uçuk fiyatlarda satıyorlar. onun yerine salcano city sport al daha iyi. kilitlenebilir ön amortisörü var. görüntüsü de trekden bin kat iyi. ve bir de 10 yıl aradan sonra bisiklet kullanacağım demişsin. yeniden başlayanlar için MTB daha uygundur bana göre. en ucuzundan bir MTB alıp deneyim kazanın sonra hybrid geçersiniz. ben böyle öneriyorum

• Beğen
Tepkiler: M.Burak KARADAĞ

Oguzhan.Pilgir

Forum Bağımlısı
Tepki
434
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben bisikletimi alırken çoğunlukla şehiriçi asfaltta, kış döneminde ise yazlıkta hafif arazi&asfalt karışımı yollarda kullanırım diye aldım. Kullanım alanlarımın içerisinde şehirlerarası uzun mesafeli turlar olmadığından MTB alıp hem kısa mesafeli asfalt turlarında, hem de gerektiğinde arazide dağda bayırda kullanırım diye düşündüm. Ancak bisikleti alıp şehiriçi asfalt yollarda kullanmaya başlayınca MTB nin doğru tercih olduğunu anladım. Geniş aralıklı mazgallar, futbol topu derinliğindeki çukurlar, bisiklet için hiç mesafe olmadığı için mecburen kaldırımlara hoplama zıplama ve sert inişler gerektiren dar ve tehlikeli yollar vs nedeniyle zaten resmen arazi şartlarında kullanıyoruz bisikleti. Bazen öyle çukurlar ve tümseklere girip çıkıyorum ki kullandığım bisikletle bile "eyvah acaba bisikletin biryerine bişey olacakmı" diye korkuyorum.

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Konunun tamamını okudum. Aktardığınız kadarıyla ihtiyacınız şehir bisikleti. Benim tercihim düz maşadan yana olurdu. Yorumların bir kısmı MTB öneriyor. Eğer bu tarz bir seçim yaparsanız yakın zamanda şu başlıklı konular açarsınız.
"Lastiklerimi inceltsem hızım ve performansım artar mı?"
"En uygun fiyatlı hafif kilitli maşa hangisi?"

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
kısa uzun turlar yapacağım demişsiniz, kesinlikle mtb den uzak durun... ufak tefek çukurlarda yol bisikletine bile birşey olmuyor, hybrite ne olacak? bu kadar korkmayın ferrariyle tarlaya girmiyorsunuz... dediğiniz mantıkla kimsenin yol bisikleti almaması gerekiyor ama foruma bakın 100lerce yol bisikletçisi var...

dağ yollarında, asfalt olmayan yerlerde mtb uygundur. asfaltta tümsek, ufak çukur, pütürlü asfalt gibi şeyler hybrid bisikletin ilerlemesine hiçbir engel teşkil etmezler... ön amortisörlü alırsanız biraz daha çukurlara korkmadan girersiniz...

daha dişli türde bir lastik alıp 28" olan hybrid bisikleti hafif araziye gidebilir hale getirmekte mümkün... mtb lerin de lastikleri patlıyor ayrıca, böyle bir ayrım yok.

Oğuz.

Daimi Üye
Tepki
259
@ibrahim uzun

Yorumunuz için teşekkürler.

Bahsettiğiniz bisiklete baktım.Donanım olarak gayet iyi fakat renk olarak maalesef beğenmedim.Bir de yukarda bi önceki yorumda belirttiğim gibi 1000 TL üzeri bir meblağ vericeksem bisiklete kendini kadro konusunda kanıtlamış bir markaya yönelmek isterim.Çünkü bence donanım gelip geçici kadro kalıcı.Bileşenler zamanla yükseltilir kadro sağlam olduktan sonra diye düşünüyorum.Birde MTB ile başlarsam asfaltta kocaman lastiklerle beni yorup şevkimi kırmasını istemiyorum.

@Oguzhan.Pilgir

Yorumunuz için teşekkürler.

Evet haklısınız bizdeki asfalt maalesef araziye aratmıyor.Ama dediğim gibi genelde tur amaçlı kullanmak istediğim için MTB beni çok yorar sanırım.

@Tolga Günsezer
@emrahozkan

Yorumlarınız için teşekkürler.

MTB den iyice vazgeçtim zaten.Şuan tek kafama takılan bisikletin düz maşamı yoksa amortisörlümü olacağı.Amortisörlü alırsam dediğiniz gibi daha sonra kilitli maşa almam gerekicek.Çünkü DS 8.2 modelinde maşa kilitleme özelliği yok.İyi düşünüp bir karar vermem lazım..