Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

MTB Dış lastik seçimi konusunda yardımlarınıza ihtiyacım var.

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Çağın Ş. tarafından paylaşıldı.

1. Çağın Ş.

Çağın Ş. Yeni Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    herkese selamlar!

şu an schwalbe racing ralph kullanıyorum.Bu lastikler bisikletimi aldığımda üzerindeydi.Şu an arka lastik çok kötü durumda.sadece yan dişler kaldı desem yeridir.Kullandığım racing ralph 440 gr. ağırlığında.Yapmak istediğim ön tekerlek çok daha iyi durumda olduğu için onu öylece bırakıp arka tekerleğe alacağım yeni lastiği takacağım.böylelikle yeni taktığım arka lastik biterken ön lastik de dayanamayacağı için aynı zamanda bir sonraki sefer çiftini değiştireceğim (benimki sadece bir tahmin).Kullanım olarak genelde dağ ve tepelerde çakıllı, arazöz veya yumuşak toprak yolda ve ağaç kökleriyle pek bir haşır neşir oluyorum :)

Size soracağım bir kaç lastik çeşidi hakkında bilginiz veya tecrübeniz varsa benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

kafamda olan bir kaç model şunlar;

1-maxxis crossmark 26*2.1
    2-maxiss larsen TT 26*2.1
    3-Rubena Scylla top design V96 26*2.1
    4-Continental race king 2.0 veya 2.2
    5-Continental mountain king 2.0 veya 2.2

burada bir kaç şeye açıklık getirmem gerekiyor.

maxiss'in yazdığım ağırlıkları bisiklet dükkanındaki tartılarda değişiklik gösterebiliyor ki işin komik tarafı bu ağırlıkları üretici firmanın kendi sitesi bile vermemekte.Dükkanlar arasında epey fark var.Hatta internet sitelerinde bile farklılıklar devam ediyor.Neyse, kafamı kurcalayan lastiklerin ya daha önceki zamanda üretilip bisikletçide beklemesi ya da baskülün yanlış göstermesi

ikinci olarak, continental gurubunun hangisinin bana daha çok uyacağı idi.Çünkü 2.1 kullanan biri olarak 2.0 yeterli miydi yoksa 2.2 fazla mı gelecekti.Kafamı biraz da bu meşgul etmiyor değil.Sonra fark ettim ki diğer lastiklere göre ağırlar.Örneğin mountin king 660 gr.

İstediğim hem pahalı olmasın hem de gramı hafif olsun.Elbette Racing ralph kadar olmasını beklemek insafsızca olur.Ortayı bulacak şekilde, eski kullandığım lastikten gram olarak çok yukarıda olmayacak (600gr ve fazlası) ayrıca sıfır fiyatından aşağıda olacak (sıfırı 150 TL) lastik olarak yukarıdaki seçenekleri bulabildim.

Daha farklı alternatiflere de açığım.Önerilerinizi ve tecrübelerinizi dört gözle bekliyorum Şimdiden ilginize teşekkür ederim.

sevgiler...

2. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Ön lastik sizi hayatta tutan lastiktir. Değişim yaparken lütfen iyi düşünün tekrar kontrolden geçirin.

3. Çağın Ş.

Çağın Ş. Yeni Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    ilginiz için teşekkür ederim.benim asıl konu ile olan soruma bir cevabınız olur mu?

4. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    MTB lastikleri hakkında sadece genel bilgi sahibiyim. Bu konuda daha deneyimli arkadaşların cevap vermesi uygun olur. Ben sadece çift değiştirmenizin güvenli olacağını belirtmek istemiştim.

Çağın Ş. bunu beğendi.
  5. OzzYMKL

OzzYMKL Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bende benzer bir kombinasyon yaptım arkada crossmark iyi oluyor öneririm.Hem akıcı dönüş direnci düşük hemde viraj kabiliyeti güzel ve exception serisi 530 gr.Normal kevlar tubeless olmayan crossmark'ında 600'ü geçeceğini sanmam.

Çağın Ş. bunu beğendi.
  6. Çağın Ş.

Çağın Ş. Yeni Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    evet dediğin gibi o serinin örgü sıklığı 120 tpı ve dieğerine göre daha hafif fakat 53 dolar fiyat istiyorlar. yukarıda belirttiğim rubena için ne dersin Ozzy? fiyatı 70 TL.

7. OzzYMKL

OzzYMKL Forum Demirbaşı

Seviye:
    Geçtiğimiz aya kadar bende lastik arayışı içerisindeydim.Baktığım lastiklerden biriside scylla idi.Kullanmadım kullanan birine sorarsan daha iyi sonuç alabilirsin fakat bana sorarsan önde tercih ederdim ama arkada nedendir bilmem yan tırnakları pek güven vermedi görüntüde, kullanırken bilemem tabi.:D.Crossmark larsen mimmo ve tt nin karışımı bir lastıik o yüzden hem tutuşu hemde dönüş kabiliyeti olarak arkada hoşuma gitti tamamen tercih meselesi tabi gerisi sana kalmış.Fiyat hafiflik dersen rubenayı al derim tutuşunu da kullanan birilerine sorarsın.

Çağın Ş. bunu beğendi.
  8. Çağın Ş.

Çağın Ş. Yeni Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    demek istediğini anladım ozzy.Bugün, profesyonel yarış koşan arkadaşımla konuştum.Kendisinin fikrini biraz geç aldığım için haklı olarak sitem etti :) neyse, ona sorduğumda lastik ağırlığı için 100-150 gr daha fazla olsa bile problem yapılmaması gerektiği, lastiklerin bisiklet için çok önemli olduğunu cross mark ın hem asfaltta hem de arazide çok rahat ve memnuniyet vererek kullanabileceğimi söyledi.kendisi kullanmış.sonuçta dağ tepeye çıkana kadar da epey bir asfaltta yol kat ediyoruz.asfaltta akıcılığın racing ralph ve rubenaya göre daha iyi olduğunu söyledi.sebebi biraz sert olduğu için asfalta yapışmayacak, ayrıca tırnak ve şeklinden dolayı arazide yol tutuşu gayet iyiymiş.diğer bahsettiğim 2 markanın yumuşak hamurlu ve yola yapıştığını, bunun asfaltta dağa gidene ve oradan gelene kadar beni yoracağını ayrıca çabuk deforme olup eriyeceğini cross markın daha uzun ömürlü olduğunu ve son olarak benim yarış koşmayacağımı söyledi :) .

emrah9700 ve OzzYMKL bunu beğendi.
  9. D.Cengiz

D.Cengiz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Konuyu hortlatacağım ama ben de bu lastikler arasında kaldım. Rubena ile Continental arasında kaldım. Çok fark varmıdır hamur yapısında vs? Hangisini tavsiye edersiniz?