mtb den yola geçtim yol ile ilgili tecrübelerinizi alabilirmiyim

tunç akay

Üye
Tepki
22
Bisiklet
Lapierre
merhaba millet yol 2.5 yıl kadar mtb kullandıktan sonra yola geçmeye karar verdim sürüşümün %85 ini düz yolda yapıyorum ve nerdeyse dağa taşa çıkmıyordum böyle bir değişikliğe karar verdim.Sizden sorum şu yol ile karşılaşabileceğim başlıca teknik sıkıntılar nelerdir uzun bir tura(grup olarak) çıkmaya müsaitmidir yedek parçada sorun yaşarmıyım alıcağım bisiklet ise lapierre audicio 400 önümüzdeki haftaya gelecek inşallah güle güle binmek nasip olur bana görüşleriniz ve tecrübeleriniz benim için değerlidir iyi forumlar dostlar

• Beğen
Tepkiler: Erdem Yıldırım
Scudo

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
aynı bisikleti 1 hafta sonra bende alıyorum bende ilk defa yol bisikleti kullanıcam tavsiye alabilirim:)

tunç akay

Üye
Tepki
22
Bisiklet
Lapierre
hayırlı olsun hocam kaça aldınız sorması ayıp:)

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida

tunç akay

Üye
Tepki
22
Bisiklet
Lapierre
ilk 2800 demişlerdi 2350 ye baglamıştım biraz ürkmüştüm vay be güzel kazık yiyomuşum az daha bisikletfırsatından aldım inşallah tedarik sorunu yaşamam n11 de bir kez öyle birşey yaşadım kavga dövüş zorla iade yaptırdım

y.efekaya

Üye
Tepki
25
İsim
Efe KAYA
Bisiklet
Trek
hayırlı olsun kardeşim. ben de şuan ki bisikletimle uzunca bir zaman geçirdikten sonra :) yine aynı marka ilr lapierre'nin yol bisikletini düşünüyorum.

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
bende aynı yerden aldım ama internetten değil 100 lira pahalı almışsınız benden:)

tunç akay

Üye
Tepki
22
Bisiklet
Lapierre
olsun baya yardımcı oldular kargoda ücretsiz olucak değer bence o 100 tl ye:)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Her ne kadar haklı bir sebebiniz var ise bile yola gecmenize üzüldüm ..

• Beğen
Tepkiler: olcer

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
Hayırlı olsun şimdiden inşallah kolay alışırız yol bisikletine :)

tunç akay

Üye
Tepki
22
Bisiklet
Lapierre
umarım:) yol bisikletinde kask aynası takılması gerektiğini düşünüyorum bir kaç gün yol bisikleti kullandım ve öne dogru yatınca arkayı görme oranımız biraz düşüyor kanaatimce birde ani frenleyememek biraz dikkat gerektiriyor patlamaya dirençli lastikler oluyormuş onlardan takmayı düşünüyorum

Bartu Bilgi

Daimi Üye
Tepki
193
İsim
Bartu B.
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Merida
(link) hem 2100 hemde 8.5 kilo cok hafif merida ride bile 9.75

Bartu Bilgi

Daimi Üye
Tepki
193
İsim
Bartu B.
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Merida
Meridanin yollari neden agir

Bartu Bilgi

Daimi Üye
Tepki
193
İsim
Bartu B.
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Merida
@tunç akay
O lastikler mesela orj lasrigi 200 gr sa bisijletin direncli olanlar 600 gr iki tane hop etti 1.20 kg

tunç akay

Üye
Tepki
22
Bisiklet
Lapierre
O lastikler mesela orj lasrigi 200 gr sa bisijletin direncli olanlar 600 gr iki tane hop etti 1.20 kg ağırlığa o kadar takılmayın kardeşim biraz da stabilite yol yapabilmen ve seni üzmemesi önemlidir:) yol bisikleti zaten çok akıcı birde yolun lastiği patladığı zaman şamyel değişecek yama tutmayabilir+birde kaliteli bir pompa gerek her pompa basamaz o janta havayı yani birçok faktör var yol performansı bunları kapatır diye düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: olympos

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tura katılmanız büyük sıkıntı. Turdaki diğer mtbciler adına :D

• Beğen
Tepkiler: lealtad

tunç akay

Üye
Tepki
22
Bisiklet
Lapierre
:):) işte palyaçonun hikayesine döndü o mtb ci bendim bir ara:D turdan kastım biraz uzun yol 1-2 günlük mesafeler ben samsunda öğrenciyim şuan samsundan istanbula pedallamayı düşünen arkadaşlar var bakalım gerçekleştirebilirmiyiz bilmiyorum mesela yol ile o kadar mesafeyi gitmek çekincem var biraz haksızmıyım sanırım esas sormak istediğim buydu tecrübeli bir arkadaşa:)

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
ilk başlarda ağrılar olur bel boyun el gibi frenleme mesafesini iyi ayarlayın durma mesafesi biraz uzun yol bisikletlerinde lastik hava basıncı tam olsun mazgallara dikkat ıslak zemine dikkat ilk başta kontrolü zor gelir gidonun viteslerde öyle onlara alışırsınız kısa sürede

tunç akay

Üye
Tepki
22
Bisiklet
Lapierre
@Melih Çolak mtb de şehir lastiği kullanmıştım sudaki tutuşunu dağ lastiğine göre iyi bulmuştum teşekkür ederim tavsiyeleriniz için

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@tunç akay

Yol ile diğer bisikletlere göre daha uzun mesafeyi daha az enerji harcayarak gidebilirsiniz, sanılanın aksine düzgün ergonomik ayarlar yapıldıktan sonra en az ağrıyı sızıyı yol bisikletinde yaşarsınız, bu biraz da kullanım alışkanlığınıza bağlı haftada 1 kere bisiklete binerseniz bütün bisikletlerde problem yaşarsınız haftada 3-4 kez binerseniz tüm bisiklet türleri arasında en problemsizi yol bisikleti olur.
Lastik konusunda mtb den yol bisikletine geçenlerin en büyük yanılgısı bu oluyor, düzgün hava basıncında kullanırsanız hiç problem yaşamazsınız. Ben 95 kg`ım bisikletle beraber neredeyse 105 kg kullandığım lastikler Continental Ultra Sport neredeyse en alt seviye lastiklerden birisi, henüz yolda lastik patlatmadım, her zaman 120psi da kullanıyorum, bir defa mahallede patladı lastiklerim, bisiklet yoluna diken atılmış, her iki lastiği de atmak zorunda kaldım her birinde 5`er 6 şar patlak vardı.
Lastiğinizin basıncına dikkat edin, min. basıncın altında kullanırsanız daha kolay patlar.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet H.