mtb bisikletlerde ağırlık ( En hafif mtb bisiklet)?

Ali ALTIN

Aktif Üye
Tepki
138
Arkadaşlar beni tecrübe dolu yazılarınızla gerçekten çok iyi yönlendiriyorsunuz. Şu soruma vereceğiniz cevapla bisiklet seçimi ile ilgili görüşlerim % 75 oranında belirginleşecek. ( Bu sorudan sonra önemli bir sorum daha olacak :))
1.000 YTL ye kadar olan mtb tipi biskletlerde en hafif bisiklet hangisidir. ? En azından sizin ağırlığından emin bildiğiniz en hafif bisikleti soruyorum. Bir de bisiklet sitelerinde verilen ağırlık bilgilerine tam manası ile güvenebilir miyiz? Değerli fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.

Scudo

mutu88

Daimi Üye
Tepki
181
Aslında kadro markasına ve donanıma göre değişmeler olur.
1000 ytl civarındaki bisikletlerde tahminim 12-13 kg arasındadır

Hakan abinin yazısına bir göz atabilirsiniz.
(link)

• Beğen
Tepkiler: Hakan Yazman

Ali ALTIN

Aktif Üye
Tepki
138
Önerebileceğiniz ağırlığından emin olduğunuz bir model (marka) var mı? şimdiden teşekkürler

Firochromis

Daimi Üye
Tepki
234
İsim
Fırat Çıngı
Bisiklet
Diğer
Ben bunlardan hiç birini kullanmadım ama verdiğiniz fiyat koşulundan ve okuduklarımdan duyduklarımdan aşağıdakilerin adını zikretmiş olayım. Belki model seçmenizde yardımcı olur:

Corratec X-Vert Motion, Corratec Superbow Trail, Sedona SD-761, Trek 4300 - 4400, Scott Reflex 40, Amoeba Scud, Kron XC3000 - XC4000

Ali ALTIN

Aktif Üye
Tepki
138
Peki bu ve benzer modeller içinde şu oldukça hafiftir diyebileceğiniz bir marka var mı? Teşekkürler

Firochromis

Daimi Üye
Tepki
234
İsim
Fırat Çıngı
Bisiklet
Diğer
Valla bilemiyorum, bakmak lazım :)

fatihgüven

Forum Bağımlısı
Tepki
807
@Firochromis

ben de bisiklet almadan önce bolca alıştırma yaptım, bunların sonucu: 750ytl'ye sedona sd 761 aralarında fiyat ve ağırlık bakımından en uygun olanı. 12,3kg diye cvp yazmışlardı ve kron xc4000 1000ytl'den pahalı (yaklaşık 1250 ytl).
x-vert motion hakkında da 13,4 kg söylentileri war ama o paraya o kdr ağır olmasını beklemiyorum bizzat görmek lazım

Mithrelios

Daimi Üye
Tepki
167
sitelerdeki ağırlıklar güvenilir değil. yani şöyle ki bazen pedal dahil mi hariç mi belirmiyorlar veya hangi kadro boyu olduğunu belirtmiyorlar. bu halde doğru olsa bile karşılaştırma için anlamlı olmuyor.

bu fiyatlarda benim bildiğim en hafifi ve en ağırı, ikisi de yan odamda durmakta şu anda kardeş kardeş. birisi sedona sd 761, 17" kadrosu için pedallari ile 12.3 kg ölçtüm. diğeri corratec x-vert motion 2006(manitou maşalı olan) 14.5 kg ediyor.

x-vert de güzel sedona da ama kriter ağırlıksa sedona kuşkusuz daha iyi. tahminimce o fiyat aralığında elde edebileceğin en hafif bisiklet şu olur. sedona sd 761 alırsın maşasını axon s-rl ile değiştirirsin(havalı olan axon modeli), 1000 ytl ye 11,8kg kadar bir bisikletin olur.

• Beğen
Tepkiler: Fatih Buzgan

Speedy Cycler

Daimi Üye
Tepki
298
@ikidiriki

750 YTL ye Sedona Sd 761 alırsın. Bu bisikletin dış lastiklerini Schwalbe Hurranica ile, iç lastiklerini ise Schwalbe XX Light ile değiştirisin. Masrafın 150 YTL olur. Ağırlık ise 12,3 kg den 11,4 kg ye düşer. Elinde 100 YTL kalır. bu parayla da fiyat ağırlık oranı düşük bir parça veya parçalar alırsın.Örneğin SHIMANO XT ARKA GÖBEK(Fiyatı 66 YTL), SHIMANO XT ön göbek(Fiyatı 30 YTL civarında). Böylece bisikletin ağırlığı 11,3 kg ye kadar inebilir. Değiştirdiğin parçalar yürüyen sisteme ait parçalar olduğu için bir taşla iki kuş vurmuş olursun. Çünkü yürüyen sisteme ait parçaların hafiflemesi gidon, kadro, sele, furç gibi parçaların hafiflemesinden daha fazla etkilidir. Bir avantajın da Schwalbe Hurranica nın dış yüzeyinin performans açısından Sedona nın üzerindeki lastikten daha müsait olmasıdır. Schwalbe Hurranica yol sürtünmesini minimuma indirecek şekilde yapılmıştır. Yürüyen sisteme ait parçaların hafiflemesinin neden daha etkili olduğunu sorarsan... Yürüyen sistemler hafif olduğu zaman pedale uyguladığın kuvvet tekerlere daha iyi iletilir. Böylece bisikletin hızlanması daha çabuk olur ayrıca frenlerin daha iyi tutar.
İYİ PEDALLER.

• Beğen
Tepkiler: Feyyaz Alaçam