Mtb aktarıcı ve 105 kol

SelimDurmak

Aktif Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cannondale
Büyük bir değişime girdim 105 set 28-11t rubleli sistemi mtb arka aktarıcı yapıp 36 11 t ruble takmaya çalışıyorum.ilk deneme 36-11 sram 10 lu ruble aldım ve xt 10 arka aktarıcı aldım ama başarısız oldu çünkü 10lu 105 kol çektiği arka aktarıcı diş değişimi bir deil. 1 ile 8 ci vitesi kullanabiliyorum çekme payı o kadar yetiyor. Yabancı sitelerde yaptığım araştırmaya göre 10lu 105 sti kol ile 9 lu xt arka aktarıcı çalışıyormuş. Şimdi 9 lu xt yada xtr ile denemek kaldı. Bu sistemi deneyenler yada bilgisi olan var mı??

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Scudo

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
biraz deneysel bi işe kalkışmışsın ama kolay gelsin :)
öncelikle zinciri nasıl kullanmak istiyorsun, aktarıcı ve rubleye uyumlu olsun diye mtb zinciri kullansan performanstan kaybedebilirsin, aynakol dişlilerinle ne kadar uyumlu olduğunu da deneyerek öğreneceksin.
bi diğer konuysa STI ların çekme oranı, elinizdeki 105 2:1 olmalı, bununla uyumlu bi aktarıcı kullandığınızdan emin olun en başta. eğer STI ların çekme oranına uyum sağlamazsa 9 lu aktarıcıyla da çözemezsiniz problemi. mesela dyna-sis parçalatın farklı çekme oranları olduğundan diğer grupsetlerle mixlenmemesi gerektiğinden bahsedilmiş, belki de dyna-sis olmayan bi aktarıcı denemelisiniz.
bu arada kasetlerin toplam genişlikleri aynı mı ?

ayrıca 11-34 dişli de kullanabilirsin 105 sistemle

• Beğen
Tepkiler: SelimDurmak

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Kaset dişliyi 28'den 36'ya yükseltmek (fırlatmak?) istediğinize göre düz duvara tırmanma hedefiniz var. :)

Forumumuzun demirbaşlarından @Kudret Kurtcebe çıktığı %28'lik eğimler için bu kombinasyonu kullanıyor. Onun bisikletinde SRAM Force set mevcut. Yanılmıyorsam arka aktarıcısının da mtb grubundan X7 olması gerek.

Sizin Shimano 105 5700 kollarınız ile uyumlu çalışabilecek mtb arka aktarıcıların bahsettiğiniz gibi 9'lu sisteme uyumlu olması gerekir. Yabancı forumlarda Shadow grubundaki (shadow plus değil!) aktarıcıların sorunsuz çalıştığı yazılı.

Önerilen modeller ise şöyle:

M772 Deore XT9
M662 SLX 9
M592 Deore 9
M810 Saint 9

Grupseti komple SRAM yapmak isterseniz CX1 adlı 1x11 bir sistem mevcut. Burada PG1170- 11-36 kaset kullanılabiliyor.

Not: Shadow aktarıcılarda tel gerginliği ayarı bulunmadığı için jagwire thinline gibi bir kablo üzeri ayar mekanizmasına ihtiyaç olacak.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Sadettin Z.

selam sadettin dostum,
doğru anlık 23 eğimleri aldım telsiz eğim ,tırmanış 300 metre ,ayrıca küçük bebek eğimi 900 metre anlık 24 eğim yani resmen duvar ,ön 50-34 arka onlu deore ruble 11-34 ,36 değil en büyük dişliyi saydım,yanlız ,idmanlarda üstteki dişin yani 34 dişin iki altına indiğim zaman 14 eğimi daha süratli aldığımı gördüm malum tekirdağa hazırlanıyorum,kasları tam 1 aydır tenbelleştirmeden bu sisteme devam ettim ,ve gördümki aradaki zaman farkı değişti ,34-34 çıkmak yerinde saymak oluyor ,tabi yarış için geçerli bu söylediklerim ,yarışta olanların 11-23 kasete sahip olmaları ve 11-25 'e ve 11-28 sahip olmaları avantaj olarak gelecek, bu kesin tabi, idmanlı iseler ,aksi takdirde bu kış yatanlar 23 nisan tekirdağ-şarköy (73 km ) etapta yüzde 14 eğimlere yenilme durumları var..

SelimDurmak

Aktif Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cannondale
@Sadettin Z.

Bilgini için teşekkürler elimde sram 1030 olduğu için 105 kolda var sadece Bi aktarıcı değişimi ile çözmek istiyorum. Xtr rd m972 olur mu peki ?

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@SelimDurmak

XT M772 ve XTR M972 arasında sadece malzeme ve ağırlık farkı var. Bu da uyumlu olduğunu gösteriyor. Aktarıcı elinizde mevcutsa gayet tabi kullanılır ama satın alacaksanız o parayı vermeye hiç gerek yok. M662 SLX taş gibidir.

• Beğen

SelimDurmak

Aktif Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cannondale
@Sadettin Z.

Çok teşekkür ediyorum yeterli bilgiye ulaştım geriye kaldı malzemeyi almak. İlk denemede paylaşacam [emoji3]

Tepki
0
İsim
Mustafa Yaren
Bisiklet
Cube
selamlar
bende hemen hemen aynı şeyi yapmak istiyorum şu an yanlız benim 105 setim 11 li 11-36 ve ya daha büyük ruble ye geçebilme şansım olur mu acaba.. slx aktarıcı ve rubleler ile