mtb ağırlık?

nurullah memiş

Daimi Üye
Tepki
127
İsim
Cafer inmik
Başlangıç
1950—51
Bisiklet
Cube
merhaba arkadaşlar :) mosso mtb'lere bakıyordum düşük donanımlar bile 12 kilo filan ben carraro big 927 düşünüyorum mosso'nun servisi yok amalk istemiyorum benim alacağım carraro kaç kilodur bariz moosso'dan ağırdır ama ne akdar 14-15 mi ? herkeze şimdiden teşekkür ederim :)

• Beğen
Tepkiler: Canh2o
Scudo

Tunahan KORKUT

Daimi Üye
Tepki
119
Bisiklet
Carraro
bu linkten öğrenebilirsiniz carraro bisikletlerin ağırlıklarını
(link)

nurullah memiş

Daimi Üye
Tepki
127
İsim
Cafer inmik
Başlangıç
1950—51
Bisiklet
Cube
@T. Korkut

o siteye çok kez baktım ama ağırlıkla ilgili hiçbir şey görmedim yok yani.

nurullah memiş

Daimi Üye
Tepki
127
İsim
Cafer inmik
Başlangıç
1950—51
Bisiklet
Cube
bilen yokmu arkadaşlar

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mosso'nun o ağırlıklarının gerçek olduğuna inanmıyorum ben aynı donanımda ki bisiklet 13-14 kilo geliyor ki bu markalar scott trek gibi markalar.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tartan birinin yorumunu duymak isteriz tabi ki ama bu benim tahminim.

nurullah memiş

Daimi Üye
Tepki
127
İsim
Cafer inmik
Başlangıç
1950—51
Bisiklet
Cube
yani ağırlıklarını bilen yok mu :) mesela big 927 ne kadardır 15 kg varmıdır?

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bisikletin agirligi biraz da boyuna bagli. Mosso elestiren arkadaslara soyluyorum oncelikle bu Mosso'nun uretici firma sitesi ve ekteki link benim bisikletim 2670TB'nin kadrosu. 16,5" icin 1810 gram verilmis:
(link)
Turkiye'de bu kadronun acera donanimlisi icin (kadro boyu belirtilmeden) bisiklete pedallar haric 12,9 kg agirlik verilmis:
(link)

Ben aldim gayet memnunum. Triple butted 7005 aluminyum kadrodur. Urun, fiyat kalite performans dengesi ile emsallerina gore makul geldi bana. Zaten internette sitenin ve kredi kartinin kampanyasini birlestirerek 11 taksit + 200.-TL indirime gelmis oldu ben aldigimda. Agirligi 18" kadro ve 320 gram pedallarla 14,2 kg civari. Yani bahsedilene yakin denebilir.
Bu seviye bir MTB icinde kabul edilir bir agirlik oldugunu dusunuyorum. Bu arada Mosso distrubutoru ve servisi Umit Bisiklet Turkiye'de.
Paraniz varsa zaten iyi kadrolu, iyi donanimli bir bisiklet alirsiniz veya iyi fiyata alacaginiz havali maşa + hollowtec 2 aynakol, hafif ic ve dis lastiklerle bisikleti hafifletebilirsiniz. Daha da ileri giderseniz quick release'ler, jantlar, diskler derken iyice hafiflersiniz, karbona bile gecersiniz. Sonucta herkes herseyi butcesine gore yapar. Bakimi, ayari, akisi duzgun her marka bisiklet isinizi gorur. Mossolar'da yazildigina yakin gramajlardadir. Giris/orta seviye bir MTB'de genel kabul goren agirlik 12,5 - 14,5 kg civarindadir. 12,5 kg ve alti ise iyi MTB kategorisine girer.
Hangi marka olursa olsun yayinlanan agirliklar kullanilan pedal ve baz alinan kadro boyuna gore sizin aldiginizla eslesmeyecektir cogu zaman bunu unutmamak lazim...
Bu scott, canondale vb. markalar icinde gecerlidir. Kaliteli oldugunu kabul ederim bilinen tercih edilen markalarin. Ozellikle kadro acilari nedeni ile dizaynlari tescillidir. Ama diger markalarda is gorurler butcenize uyuyorlarsa. Ayrica Turkiye'de bilinmeyen ve kucumsenen Mossolar 1986 yilinda beri faaliyette olan titanyum, karbon, scandium malzemelerle, yol, MTB, hiybrid kadrolar ureten koklu bir firmadir. Pek cok markaya da fason uretim yaptigi bilinir (bir zamanlar bianchi'nin bazi modellerinin kadrosu mosso uretimi idi)...

• Beğen
Tepkiler: yusuf tunçer

alikemalbt

Üye
Tepki
3
İsim
Ali kemal Büyüktanır
Bisiklet
Bianchi
arkadaş bende aynı dertten muzdaripim ulaşamıyoeum ağırlığa dair niceliklere yav

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
MTB'de ağırlığa bu kadar takılmamak gerekir ki min. 12 - 13 kg'dan başlıyor ağırlıklar. Amma velakin sırf hafif olsun diye dağ bayır alıp hoplayıp zıplayacaksan gidip karbon kadro bir MTB de almak benim içime sinmez açıkcası. Kadro sağlam olsun, donanımın ağırlığına bakmak lazım. MTB olsun, hafif olsun deyip performans yaparım kafasındaysan zaten yanlış. Kısacası ağırlığı bu kadar dert etmeyin derim. Adı üstünde dağ bisikleti, ağır olacak yaylanacak, bastımı sağlam basacak. 13 kilo değil de 10 kilo olsa ne olacak? Daha mı hızlı gidecek? O kadar hızlı gitmek isteyen MTB almaz zaten.

Şurayı da incelemenizde fayda var;
Kod:
https://www.bisikletforum.com/konu/bisiklette-hafifligin-onemi-ve-agirlik-tablolari-mtb-ve-yol.9424/

anon

Daimi Üye
Tepki
253
İsim
Emir Taha KENAR
@Retro Enthusiast Performans amaçlı daha hafif bir bisiklet her zaman avantajlı değil midir?

YASİN07

Aktif Üye
Tepki
147
İsim
yasin bayar
Bisiklet
b'Twin
Mtb kullanıyosan agırlıga pek takılmamakla birlikte 14 15 kiloyu geçmemesi iyi olur örneğin rockrider 580 agırlık 12.8 kgIMG_20170108_124010_642.jpg

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
@Emir Taha Kenar Performans amaçlı hafif bir bisiklet her zaman iyidir. Ancak ''ben performanstan amaçlı hafif bir bisiklet almak istiyorum'' cümlesini kurduğunuzda size bir MTB göstermezler. Şahsi fikrim budur. :harika:

@Javerno cyclocross al :)

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
@Javerno

@Javerno Aynen öyle. Kan, ter, gözyaşı. İşte performans :)
cyclocross aradığın hafifliği de sunacaktır sana. Arazide de işini görecektir.

Tepki
1.680
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Aluminyum ve dipçiklenmiş mtb ler çok sağlam ve 10-14 kg aralığında.
Kadro boyuna lastik ebadına göre değişir.
Full amortisörlüler daha ağır.:)
10 kg dan hafifine para vermem. 15 kg dan ağırına binmem.:)