Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

MSN SPACE te Video

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Hasan Çağri tarafından paylaşıldı.

1. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arkadaşlar Msn Space ime media player eklentisini koydum fakat upload edip linkini koyduğum viedoları oynatamıyorum...Bunun sebebi nedir yada farklı bi servar a mı upload etmem gerekiryor yardımlarınızı bekliyorum...

2. turkeyexpert2000

turkeyexpert2000 Yeni Üye

Seviye:
    ustad msn space im olmadigi halde bir bakayim dedim. log in olduktan sonra sag ust tarafta help butonu var , orda video diye arayinca. sana hangi videolari nasil yukliyebilecegini soyluyor.
    --------------
    Play background music or video on your space
    When you add the Microsoft Windows Media Player module to your space, you can play music or video on your space. To find out what file formats Microsoft Windows Media Player supports, visit Microsoft Windows Media Player multimedia file formats.
    --------------------------------------------------------------------------------

Add the Windows Media Player module to your space
    Make sure that you've signed in (You must sign in using your Windows Live ID before you can edit your space. To sign in, click Sign in in the upper-right corner of your space.) to your space and that you're in edit mode (One of two modes that you use to work on your space. When you're in edit mode, you can customize your space, change themes, or add photos or a new blog entry. As you work on your space, you'll flip between edit and view mode. To get to edit mode, click Edit your space in the upper-right corner.) .
    In the address bar of your web browser, add &powertoy=musicvideo to the end of the displayed web address.
    In the web browser, click the Go button next to the address line, and then wait for your space to reload.
    In your space, click Customize.
    Click Modules.
    Click Other, and then click Power Toy: Windows Media.
    Click Close.
    Click Save.

Add the web address of the clip you want to play to Windows Media Player
    Make sure that you've signed in (You must sign in using your Windows Live ID before you can edit your space. To sign in, click Sign in in the upper-right corner of your space.) to your space and that you're in edit mode (One of two modes that you use to work on your space. When you're in edit mode, you can customize your space, change themes, or add photos or a new blog entry. As you work on your space, you'll flip between edit and view mode. To get to edit mode, click Edit your space in the upper-right corner.) .
    In the Windows Media Player module on your space, type or paste the web address (Also called a URL. The location of a page on the World Wide Web.) of the clip you want to play. See the instructions at the hosting website for information about determining web addresses for your clips.
    Click Save.
    To test the clip, click View your space and then click Play.

Notes
    You can't store your personal audio or video clips on your space. You can link to and play only personal content that is stored on another website.
    This feature is to be used for authorized content only. Please respect the creative efforts and intellectual property of others, and do not link to unauthorized materials. Linking to unauthorized material is a violation of the law and of the Windows Live Spaces Code of Conduct.
    The Windows Media Player PowerToy is available in English only and is not supported by Microsoft. Microsoft Technical Support is unable to answer questions about PowerToys.
    ----------------------

su sayfada hangi formatlari yapabilecegini yaziyor
    http://support.microsoft.com/kb/316992
    ardindan edit mode da
    exploererin adresinin yazildigi yerde
    benimklisi boyleydi
    http://hkocaturk.spaces.live.com/PersonalSpace.aspx?_c02_owner=1

sonuna
    &powertoy=musicvideo
    yazip enter de,
    yeni sayfa acilinca.
    Click Modules.
    Click Close.
    Click Save.
    sunlari teker teker yapiyorsun.

bunlarin detayi help de yaziyor.
    Add the Windows Media Player module to your space
    In the address bar of your web browser, add &powertoy=musicvideo to the end of the displayed web address.
    In the web browser, click the Go button next to the address line, and then wait for your space to reload.
    Click Modules.
    Click Close.
    Click Save.

biraz karisik yapmislar.
    You can't store your personal audio or video clips on your space. You can link to and play only personal content that is stored on another website

videoyu baska bir servera yuklaman ve linkni vermen gerekiyor.
    kolay gelsin.

3. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    onu biliyorum zaten başka servardan yüklemem gerektiğini ve nası yapacağımı bunları biliyorum ama benim kullandığım servarlardan olmuyo...Bunu kullanan arkadaşların hangi servar ı kullandıklarını öğrenmek istiyorum...