Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

MSN kullananlar dikkat!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Mustafa KILIÇ tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa KILIÇ

Mustafa KILIÇ Kıdemli Üye

Adı:
    Mustafa Sedat KILIÇ
    Seviye:
    MSN kullananlar dikkat!
    MSN'de dolaşan virüsün kaynağı tespit edildi.

10.09.2007 15:24

Trend Micro, MSN'in anında mesajlaşma uygulaması Messenger'da dolaşan ve İnternet kullanıcılarını bezdiren virüsün WORM_SDBOT solucanının yeni bir türü olduğunu tespit etti.

Trend Micro bu virüsten etkilenen kullanıcılara HijackThis yazılımını kullanmalarını öneriyor.

Trend Micro, MSN'in anında mesajlaşma uygulaması Messenger'da dolaşan ve İnternet kullanıcılarını bezdiren virüsün WORM_SDBOT solucanının yeni bir türü, WORM_SDBOT.EXT, olduğunu tespit etti. WORM_SDBOT.EXT, alıcıya ilginç bir mesaj göndererek virüs içeren zip uzantılı Beach Picture 2003 adlı dosyayı sistemine yüklemesini sağlıyor.

Virüs, dosyayı yükleyen kullanıcının bilgisayarına ciddi zararlar veriyor. WORM_SDBOT.EXT'e erişimi bulunan bilgisayar korsanları, verdikleri çeşitli komutlar ile sisteme dosya yükleyebiliyor, sistemde devam eden işlemleri sonlandırabiliyor, yeni dosya oluşturabiliyor, dosyaları açabiliyor ya da silebiliyorlar. Ayrıca kullanıcıya gelen virüslü dosya, kullanıcının adıyla diğer kullanıcılara da gönderiliyor.

Trend Micro bu virüsten etkilenen kullanıcılara casus programları saptayıp temizleyebilen HijackThis yazılımını kullanmalarını öneriyor. HijackThis küçük, basit fakat son derece etkili bir yazılım. Bütün dünyada 10 milyonun üzerinde kullanıcının bilgisayarına indirdiği, CNET'in Download.com Web sitesi editörünün 5 yıldız verdiği, aynı site üyelerinin en iyi 2 casus program temizleme yazılımından biri olarak oyladığı HijackThis, TrendSecure.com adresinden ücretsiz olarak indirilebiliyor. HijackThis 2.0 sürümü, Microsoft Vista ve Internet Explorer 7.0 ile birlikte kullanılabiliyor.

2. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Kimi zaman çok yakın tanıdığım MSN kullanıcılarından mesajlar geliyor. İngilizce "bak çok güzel fotoğraflarım var" filan gibisinden. Altında da Zipli dosya gönderimi. Sanırım bu o.

3. sertacr88

sertacr88 Forum Bağımlısı

Seviye:
    Benim favori programlarından biri zaten hijack this. Fakat her çalıştırdığımda msn kendiliğinden kapanıyor ve bu yni bir şey deil 2 senedir hep böyle.
    Bide Spybot programını tavsiye ederim süper programlar.

4. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    spybot antivirus degılmıydı??

kis kullanıyorum:in:

5. Nevzat KÖSEOĞLU

Nevzat KÖSEOĞLU Onursal Üye

Seviye:
    bole bişey bana gelmişti msnde konusurkenmılletebi zip gonderıyodu virusleri temızledım ama hala sorunlar devamedıyor.

6. mcyc

mcyc Kıdemli Üye

Seviye:
    spybot search & destroy(tam adıyla:D) bir antivirüs yazılımı değildir.

7. sertacr88

sertacr88 Forum Bağımlısı

Seviye:
    evet deildir ama anti virüs olarak da ben avast ı kullanıyorum.
    spybot search & destroy bu program hiç bir antivirüsün bulamadığı şeyleri bile buluyo aynı hijackthis gibi;)

8. Önder Özdoğan

Önder Özdoğan Onursal Üye

Seviye:
    Uyarı konusunda Mustafa abi'ye teşekürlerimi sunuyorum,bir iki kelam'da ben yazmak istedim..;):in:

Bu aralar sıklıkla karşılaştığımız sorunlardan biri,bu virüslerin gördügüm kadarı ile bir çok çeşidi var hepsi ortak hareket ediyorlar..

Msn aracılığı ile alınan zip veya rar dosyası tamamen artık sizin bilgisayarınız'da:eek: ,o yüzden msn neniz açılır açılmaz yada açamazsınız..! bir süre sonra listenizdeki herkese tek tek kullanıcı penceresi açıp size bulaşan zip'li yada rar dosyalarını otomatik olarak kullanıcılara gönderecektir.Bir süre sonrada makina kitlenecektir muhtemelen..

Örnek dosya

Temizleme aşamasın da sizlere önerebileceğim husus şudur arkadaşlar,Öncelikli olarak İnternet üzerinde bir çok anlatım var buna dayanarak Regedit bölümde aslında iş bitiyor ama çok da kolay değil bilmenizi isterim..Basit çözüm olarak şu sıralamaları izlerseniz çözüme ulaşılıyor..(hiç bir antivirüs yazılımı bu dosyaları silmiyor bilginize)

Msn ve java programını bilgisiyarınız'dan kaldırın,temp ve Temporary Internet Files boşaltın, işlem bittik ten sonra..spam temizleyici programı kurun örnek;

a-)Ad-Aware personel b-) Spy_Sweeper_v3.2.0.147

bu iki program mutlak olarak temizleyecektir ihitmaller göz ardı edersek msdos dan temizle işlemi var bir program sayesinde(sahte spam temizleyici google aratın bulursunuz)...temizleme işlemini güvenli modda yapınız..

Aksi takdirde regedit'e başvurmak gerekiyor,yapılması dikkat ve özveri istiyor bilginize yanlış dosya silmek sistem'de ciddi problemlere yol açabiliryor..

not:Temizleme işlemini dikkatli yapmanızda faide var arkadaşlar bu spam dosyaları bir çok dosyaya bulaştığı için birini silmeyi unutursanız resetledikden sonra tekrar olarak virüs'ler aktif hale gelecektir..

9. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Aynı isimde, yani ''Beach Picture 2003.zip'' dosyası bana da yollanmaya çalışıldı. Bu tip şeyleri (çıplak fotoğraf, plaj fotoğraflarım vs.) genelde biz erkeklerin hemen kabul edeceğini düşünerek özenle böyle adlandırıyorlar :) Yiyen de çok, arkadaşlarımın bir çoğu bu tip isimli dosyaları kabul edip, ya şifrelerini çaldırıyorlar, ya da virüs bulaştırıyorlar bilgisayarlarına.

İşin komiği, bu ''Beach Picture 2003.zip'' uzantılı dosyayı bana yollayan erkekti :) ''Ne yapayım ben senin plaj fotoğraflarını kardeşim?'' deyip, almamıştım :)

10. qeqeqe

qeqeqe Kıdemli Üye

Seviye:
    bu yolladıgınız resimdeki aynı şey banada oldu..
    daha doğrusu msn de ekli bir kişiye bu virüs bulaşmış..banada boyle şeyler yolladı..sakın kabul etmeyin diye de msn sine yazmış..bende kısa süreligine engelledim..sonra gittim virüslerini temizledim arkadaşımın ..sorun çozuldu..

11. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    bayan bir arkadasın yollasaydı alacaktin yani heheheh :D

12. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Duruma ve yollayan kişiye göre değişir :) Adriana Lima'ya benzeyen bir arkadaşım var, o yollasa alırdım :p

13. qeqeqe

qeqeqe Kıdemli Üye

Seviye:
    Heueheh benimde yollayan arkadaşım erkekti :) hiç boyle düşünmemiştim ehueheh

14. selfpower

selfpower Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    hiç bir şey bilmiyorsanız sistem geri yükleme ile eski durumuna döndürebilirsiniz,format bazen sıkıcı olabiliyor... bendede vardı o virüsden ve sistem geri yükleme ile geçti tabi içiniz rahat olmasın tamamen gitti mi bilinmez bankacılık işlemleri yapıyorsanız size tavsiyem temiz bir format :)

15. happy_feet

happy_feet Aktif Üye

Seviye:
    biri şu lamerları durdursun yahu ! :D :D .. ucuz numaralar bunlar :D .. madem msn hackliycen, madem adamın sistemine sızacan, şöyle yap:
    "" neyse vazgeçtim yazmiim, şimdi ban man yerim Allah korusun :D :D ..
    uyarılarınız ve emeğiniz için teşekkürler :)

16. Murat PEKER

Murat PEKER Kıdemli Üye

Seviye:
    temiz bir format ciddi bi temizliktir...tecrübe deneyimle sabittir ;):in:

happy_feet bunu beğendi.
  17. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    işin daha basit çözümleri varken temiz bir format, temiz bir zaman kaybıdır. ama tecrübesi az olanlar içi kesin çözümdür.

18. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    Kaspersky ile açtım dosyayı
    direkt kişnedi ve sildi :)
    kaspersky 7.0.0.119...

özellikle denedim :)
    nasıl olsa 100lerce norton ghost yedeğim var istediği zaman çökebilir :)

19. KemalBaloglu

KemalBaloglu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Msn Lİstesİndekİlere Kendİnİ Kopyaltaiyor Msn Plaj Resİmlerİ Fln Dİye Tabİ Bİzİm Kurnaz İnsanlarda AÇiyor
    Bende Kaspersky Hemen Sİldİ Sİzede Kaspersky İnternet Securİty İ Tavsİye Ederİm