Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mouse yüzünden Haşat olan sağ bilek

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Bülent ÖZER tarafından paylaşıldı.

1. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Arkadaşlar mouse kullanmaktan sağ bileğimde zannedersem sinir sıkışması vs gibi sorunlar yaşıyorum bazen acı veriyor nette araştırım mousearm diyorlar ofis hastalığı falan deniliyor aynı sorunu yaşayan varmı, birde küçük sert bir doku oluştu .

2. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Geçmiş olsun. Aynı sorunu bir iş arkadaşım yaşadı, şimdi sol eli ile mouse kullanmayı öğrendi :) arada bir sola geçiyor. Bunun önüne geçmenin en güzel yolu bu galiba.

Bülent ÖZER bunu beğendi.
  3. Özgür Nevres

Özgür Nevres Forum Bağımlısı

Seviye:
    Mouse kullanırken bileği kırmamaya özen gösterin. Mümkünse tüm ön kolunuzu dirseğinizden itibaren masaya dayayın, yani masa tüm ön kolu desteklesin. Sadece bilek ya da ön kolun yarısını masaya dayamayın.
    Mümkün olduğunca kaliteli bir mouse kullanın. Hatta mouse-arm'ı engellemek için özel üretilmiş mouse'lar var. Onları deneyebilirsiniz. No-name, ucuz, kullanması zahmetli mouse'ları kullanmaktan kaçının.
    Kullandığınız klavyenin de anti-rsa olmasında fayda var.

Ağrı devam ederse bir doktora görünmekte fayda var, karpal tünel sendromuna kadar gidebilir çünkü.

Bir dönem bende de ağrı olmuştu, yazılımcı olduğumdan ve evde zevk için kullandığım sürelerle birlikte günde 12-14 saat bilgisayar başındayım, bunlara dikkat edince geçti. O küçük sert doku neredeyse tüm arkadaşlarımda olmuştu, ama bende olmadı öyle bir şey.

sertel bunu beğendi.
  4. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bir çeşit moderatör hastalığı olsa gerek. :) Geçenlerde çok enteresan bir mousepad gördüm ve kullanımı inanılmaz rahattı. Mousepadin alanı oldukça genişti, ama asıl önemli olan bilek desteği olmasıydı. Küçük bir yastık gibi yani. Hem bileği hafif yüksekte tutuyor hem de daha düzgün bir kol hareketiyle mouse kullanılmasını sağlıyordu. Çok çok rahattı gerçekten. Aradım ama bulamadım, büyük şehirlerde bulma imkanınız vardır. Onu tavsiye ederim, eminim işinizi görecektir. Bulabilirsem resmini yüklerim birazdan...

5. Hacı Murat ŞAHİN

Hacı Murat ŞAHİN Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kardeş onun tıp dilindeki adı Karpal Tünel Sendromu

İleri safhalarda sadece operasyon ile tedavi edilebiliyor. Benim de tavsiyem bir iki ay sadece sol elinle (ya da kullandığın elin tersi) kullan. Ondan sonra da gün içerisinde zaman zaman değiştirmeni, en genelinde ise bilgisayar kullanımını mümkün olduğunca azaltmanı, klavyedeki tab tuşu veya değişik tuş kombinasyonlarını öğrenerek fare kullanımını olabildiğince azaltmanı, ön tarafında yükselti olan ped kullanmanı tavsiye ederim. Bir süreliğine eğer oyun oynuyorsan (asd) gibi belirli tuşlara sürekli basmanı gerektiren, diğer elinle de fare kullandığın oyunlardan uzak durman gerekli çünkü fareden daha zararlı maalesef. Ağrı sadece el ve bileğinde değil kollarına da yayılmaya başladığında daha kötü sonuçlarla karşılaşmanı istemem. Sertlik nerede ve nasıl bilmiyorum ama eğer pilli (kablosuz) fare kullanıyor isen ağırlığından dolayı olabilir.

6. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Olan oldu artık , zaten sol elimi kullanıyorum daha öne bilseydim daha dikkat ederdim ,tedavi için istirahat yeterlimidir birde bandajladım zaten bengay vs ile masaj yapıyorum hiç oynatamıyor değilim bazen hiç acı vermiyor bazen ters bi harekette kendini hatırlatıyor.

7. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bahsettiğim mousepadlar bunlar ve bileği oldukça rahat ettiriyorlar:

8. globaldriver

globaldriver Kıdemli Üye

Adı:
    Ugur Bilgili
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bizim arkadaştada ağrılar olmuştu oda şöyle bir mause aldı http://www.evoluent.com/vm3.html ama alışamadı bıraktı fakat şirkette kullanan bir kişi var ve gayette aktif kullanıyor.

9. aXeMaiL

aXeMaiL Yeni Üye

Seviye:
    öncelikle gecmis olsun
    bu rahatsızlık mouse acısı kullanılan mouse bilegin konumu gibi nedenlerle oluyor eski bir wcg oyuncusu olarak sık karsılastıgımız bir durum. Tedavisi var bir uzmana gorunulmesi gerekiyor tedavi ve zamanla o sislikden tamamen kurtulabilirsiniz tekrar gecmis olsun.

10. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Mouse'u hafif tutunuz, sertçe kavramayınız, sıkmayınız. İşaretçi aparatı uzanmanızı gerektirmeyecek bir yere koyunuz. En iyi yer klavyenizin yanıdır. Hiçbir işaretçi aparat tam güvenli değildir (hatta trackball bile), bu yüzden mümkün olduğu ölçüde eşdeğer klavye kısayollarını öğrenip kullanınız.

Kollarınızı ve ellerinizi sıcak tutunuz, zira soğuk kas ve tendonlar aşırı kullanım yaralanmalarına karşı daha büyük risk altındadırlar, ve günümüzde birçok işyeri klimalar ile aşırı olarak soğutulmaktadır.

Gereksiz bilgisayar kullanımını azaltınız. Eğer vücudunuzun kaldırabileceğinden fazla çalışıyorsanız, hiçbir ergonomik değişikliğin, özel tasarımlı klavye veya egzersizin size yardımı olmayacaktır. Eğlence amaçlı bilgisayar kullanımınızı azaltabilir, birçok elektronik posta mesajınızı telefon görüşmesi veya dostlarınızla doğrudan sohbet şekline çevirebilirsiniz. Bilgisayar oyunlarına ayırdığınız vakti azaltabilirsiniz, ki oyunlar sizi kesintisiz olarak bilgisayar başına bağlar, yoğun bir klavye ve kontrol çubuğu kullanımı gerektirir. Hiç olmazsa oyunu 3-4 dakikada bir duraklatabilirsiniz. Ellerinizi bir oyun için feda etmeyiniz!

Ali AKTAŞ ve sertel bunu beğendi.
  11. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
  12. bislet

bislet Kıdemli Üye

Seviye:
    Özgür Nevres bey sizin fotoğrafınızdaki tarz gidon tutuşu dağ bisikletlerinde gidon düz olduğu için mecburen yapılıyor.Bu tarz bilek kırarak yapılan tutuşun ileride bileklere bir zararı olabilirmi?

Eski klasik şehir bisikletlerinde gidon sanki araba direksiyonunu tutma açılarına göre yapılıyordu,acaba neden bu şekilden vaz geçildide şimdi bütün gidonlar düz merak ediyorum.

13. Özgür Nevres

Özgür Nevres Forum Bağımlısı

Seviye:
    Şöyle söyleyeyim, düz gidon benim ellerimi mahvediyor. Evet, düz gidon çok zararlı ve ileride karpal tünel sendromuna yol açabilir. Özellikle uzun binişler yapılıyorsa. Bir keresinde 2 günde toplam 290 km yol yapmıştım mtb ile, üstelik bar-end de vardı, gene de ellerimin uyuşukluğu 1 ay geçmedi. Yol bisikleti gidonu ise, alternatifli tutuş imkanları veriyor. O açıdan çok daha sağlıklı.
    Avatarımdaki resmin çekildiği gün çok fazla rampa çıkmıştık. O fotoğraf çekildiği sırada da epey dik bir rampayı tırmanıyorduk (makinanın açısı yüzünden iniş gibi görünmüş) ve belimi rahatlatmak için gidonu oradan kavramıştım. Ama dediğim gibi, yol bisikleti gidonunda tutuş alternatifleri var sonuçta.
    Düz gidon kullanılacaksa mutlaka bar-end kullanılmalı.

sertel ve bislet bunu beğendi.
  14. Mehmet Boran

Mehmet Boran Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çok geçmiş olsun can sıkıcı bir durum.

15. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Powerball denen elde çevrilen bir eğlenceli egzersiz cihazı var, bilekleri çok kuvvetlendiriyor, sanırım çok faydalı olabilir Bülent...

Bülent ÖZER ve sertel bunu beğendi.
  16. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Doktorumun söylediğine göre en önemli sebebi, mouse u kullanmıyorken de sanki araba sürerken elimizin hep viteste kalması gibi bir durumda tutuyor olmamız.
    doktor dedikte sonra farettim ki , mause ile bir sayfa seçip okumaya başladım diyelim. sayfa bitene kadar hiç tıklamasakda elimiz farenin üzerinde kalıyor.

Kurtulunması gereken hareket tarzı bu. ilaç ve bandaj ile biraz rahatlıyor.

Sizde dikkat edin kendinizi bu yukarıda anlattığım durumda yakalayacaksınız.

Ezberlememiz gereken şu.
    "sayfayı seç fareyi bırak"