Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Motosiklete kablosuz km saati

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında Semih Temiz tarafından paylaşıldı.

1. Semih Temiz

Semih Temiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Geçenlerde bir arkadaşım Çin malı olan motosikletinin km saatinde ciddi bir sapma olduğundan şikayet ediyordu. Anlattığına göre kendi motosikleti 95 km lik bir mesafeyi 110 km olarak, 95 km/saatlik hızı da 110 km/saat olarak gösteriyormuş. Motosikletinin BMW marka motosikletle yanyana giderken ibresinin 70 km/saati, BMW nin ibresinin ise 57 km/saati gösterdiğini gözlemlemiş. Ben kendisine bisikletlerde kullanılan dijital km saatlerinin doğru hızı gösterdiğini yanlış gösterse bile ayarlayabileceğini söyledim. Daha sonra internetten kablosuz bir km saati sipariş ettik. Km saati elimize ulaşınca bize sadece doğru lastik ölçülerini bulmak kalmıştı. 26 lık jantlarda bu ayar 208 veya 2080 olarak yapılıyor. Motosikletin ön tekeri 26 jant bir bisikletin tekerinden biraz küçüktü. Biz de bu ayarı 205 yaptık. Daha sonra Kayseri ye 80 km uzaklıkta bulunan ve üzerinde Kayseri 80 yazan bir levhanın yanından yola çıktık. 10 km ileride bulunan ve üzerinde Kayseri 70 yazan levhanın yanına gittik. Motosikletin sayacı 10 km olan mesafeyi 11,6 olarak ölçmüş bizim taktığımız saat ise 10,1 km olarak ölçmüştü. Saatin ayarını 205 ten 203 e aldık. Aynı yolu yeniden katettiğimizde Motosikletin sayacı mesafeyi yine 11,6 km olarak ölçmüştü ancak bizim taktığımız saat ise bu defa mesafeyi 10 km olarak ölçmüştü.Motosikletin ibresi 110 km/saati gösterirken bizim taktığımız saat ise 96,7 km/saati gösteriyor. Bizim bu yaptığımız şeyi duyan birkaç kişi de hemen bu saatten sipariş verdi. Eğer sizlerin de doğru ölçüm yapmayan bir mopet yada motosikletiniz varsa aynı şeyi sizler de uygulayabilirsiniz. Yalnız şunu belirtmekte fayda görüyorum. Bir trafik levhasının yanından bir başka trafik levhasının yanına giderken kesinlikle şerit değiştirmeyin, yolda herhangi bir şekilde zig zag çizmeyin. Aksi halde km saatiniz hızınızı doğru ölçse bile gittiğiniz mesafeyi km saatiniz fazla gösterecektir.
    HEPİNİZE İYİ PEDALLER

Baki Berk Kayalar ve mtbiker bunu beğendi.
  2. erhana

erhana Aktif Üye

Seviye:
    İyi tespit, kutluyorum.

İki noktaya dikkat çekmek istiyorum:

1. Karayolu kenarında çok sık olmasa da küçük beyaz tabelalar vardır. İlk karşılaştığınızda 0+000 km yazar, 5 km sonra da 5+000 km tabelasını görürsünüz. Kalibrasyon işinde bunları kullanmak daha sağlıklıdır. Çünkü diğer tabelaların en az -/+ 500 metre sapabildiğini biliyorum.

2. Malum, bisikletle yapılabilecek hızın bir üst sınırı var. Bisiklet kilometre saatleri de bu ihtiyacı karşılayacak kapasitede yapılıyor. Önceden kullandığım AS-bilmemkaç model Çin malı kilometre saatinde bu sınır 90 km/saat civarında idi diye hatırlıyorum. Şimdi kullandığım Sigma'nınkine hiç dikkat etmedim. Demek istediğim, yüksek süratlerde bu aletlerin her markası ve modeli doğru ölçüm yapamayabilir.

Ayrıca, büyük bir ihtimalle o motosikletin hız göstergesinde de bir kalibrasyon imkanı vardır. Otomobillerde olduğu gibi gizli saklı bir yerde olduğunu da sanmıyorum. O düğmeyi bulup biraz kurcalasaydınız.

3. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Sigma'larda 199.5km/s

4. Semih Temiz

Semih Temiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Bilgilendirmen için teşekkür ederim. Bizim bulundumuz kasabaya 60 km uzaklıkta km kontrol noktası var. Yani senin belirttiğin gibi 0 km den başlayıp 5 km ye kadar giden yerden bahsediyorum. Hafta sonu oraya gidip km saatini bir de orada deneyeceğiz. Aldığımız neticeyi sizlere mesajla bildiririm. Ancak bu km saatlerindeki sapma birçok motosiklette olduğu gibi birçok otomobil, kamyon, otobüs, minibüs ve kamyonetlerde var.Bazılarında sapma %2 kadar bazılarında ise %15 in üzerinde. Size bizzat yaşadığım örnekler vereyim. Bir defasında bir otomobil ile gidiyorduk. Hızımız 110 km idi. Bir tane 0403 bizi geçti.Otobüsün en ön koltuğunda bulunan bir tanıdığımız bize otobüsün sollama esnasında 100 km ile gittiğini söyledi. Bir defasında başka bir otomobil ile giderken hızımız 80 km idi. Şoförü tanıdığımız olan bir kamyonla uzun süre yanyana gittik. Daha sonra kendisine o anda kaç km ile gittiğini sorduk. O da bize 68 km ile gittiğini söyledi. Geçtiğimiz sene ise bisikletle 45 km ile giderken bir arkadaş otomobili ile yanıma yanaştı. Otomobilin ibresini net bir şekilde görebiliyordum. Otomobilin ibresi 52 civarını gösteriyordu. Biz bisiklet kullanıcıları bu konuda şanslıyız. Çünkü km saatlerimiz eksik değer de gösterse fazla değer de gösterse bunu ayarlayıp düzeltebiliyoruz. Bence motorlu taşıtların artık bisikletlerdeki km saat düzenine yani ayarlanabilir dijital göstergelere geçmeleri gerekir diye düşünüyorum. Çünkü bu ibreli sistemler ne kadar kaliteli bile olsalar bazen eğimden dolayı yani ibre ağırlıklarından dolayı doğru değeri göstermiyorlar. İbre yanlış olunca sayaç da ibreyle bağlantılı olduğu için sayaç da yanlış değeri gösteriyor. Bir de şunu belirteyim. Bizim dijital km satlerinde de %2- %3 lük bir sapma olabilir. Bu olay biraz da kalite meselesi ancak bahsettiğim motorsikletteki gibi %15 in üzerinde bir sapma kabul edilemez bir husustur.
    HEPİNİZE İYİ PEDALLER

5. Semih Temiz

Semih Temiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Bir önceki mesajımda belirttiğim yer olan km kontrol yerine gittik. Yani 0+000km den başlayıp 5+000 km ye giden yere. Bu yeri bir defa turladık. Motosikletin sayacı önceki gibi 11,6 km yi gösterdi. Bizim taktığımız sayaç ise 10 km yi gösterdi. Bundan anlaşılıyor ki taktığımız km saati doğru değer gösteriyor. Motosikleti merak ediyorsanız, markasını söylemem uygun olmaz ancak motoru 125 cc lik.
    Hepinize iyi pedaller