Motosiklet Ceketi İle Kışın Bisiklet Sürmek

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Bir adet pro team ceket, bir adet kışlık üst forma, bir adet de termal tayt aldım(tek kalmıştı ve pad de ufak bir yırtık vardı. ama decathlondan 70-80 liraya sıradan bir tayt almaktansa bunu tercih ettim). Toplam da 238 tl tuttu.

Çok güzel bir yer, tavsiye ederim. Oldukça fazla ceket var ama S,M,L beden geneli.
Herhangi bir sorusu olan mesaj atabilir.
240 liraya, mükemmel bir şekilde kışlık giyimimi hallettim. İleride gerekirse bir de yağmurluk alırım tamamdır

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

Raphe Pro Team Jacket 98tl
Raphe Pro Team Jersey 63 tl
Hincapie Kışlık Tayt 77 tl

Toplam 238 tl verdim ve tüm kışlık giyimimi tamamladım. Decathlon dan aldığım bir içlik zaten vardı. Yağmurlu havada bisiklet sürmediğimden yağmurluğu da gerek yok. Her şey tamamlandı. Yüzüm için (link) üründen aldım. Eldiven de, bisiklet eldiveni almadım ancak h&m den aldığım polar eldiven var, çok kalın değil - oldukça sıcak tutuyor. Onu kullanmayı planlıyorum. Taytın üstüne de daha önce de kullandığım (link) pantolondan alacağım, su geçirmiyor, teri dışarı atıyor, oldukça da rahat. Ayakkabı kılıfı olarak da (link) ürünü almayı düşünüyorum.

Başka da bir eksik kalmadı galiba, beğenmediğim ürünleri de ilerleyen zamanlarda araştırıp yenisini alırım.
Konu içerisinde ve özel mesaj yoluyla yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
http://1.bp.blogspot.com/_qUa9-GLcsw4/TUmJJ4dslDI/AAAAAAAAAIA/hzd8NJM1ECg/s1600/Body+Armor+-+Fox+Full+Armor+Jacket.jpg

bu montları aldığım zaman 50 km boyunca 5 adet şile rampasını ve akabinde bıçkıderenin 13 eğimlerinde pedal kesmeden devam edersem sonuç acaba ne olur ,
bu pazar 70 km ye bedel olan etabı 2 saat 29 dakikada aldım ortalama 28 çıkar ,
altımda termal içlikler ,üstte tek bisiklet forma birde uzun kollu scott forma altta kanyon pantolon ,yalnız kışın terleme yapmıyor ,
yazın yapıyor o vakit giymiyorum ,pantolon altında uzun tayt var kışlık ,bu pazar terleme olmadı bacaklarda ,ve tabi kışlık eldiven ve kar maske ,,
acaba diyorum bu montlar ile içim sauna olurmu, galba olur diye düşünüyorum tahminimce bunlar ağır tabi rampada bana ton gelir bunlar..

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Özgür KK

Hayırlı olsun. Bazen böyle 3. dünya ülkesi olmanın avantajlarınıda görüyoruz. :D

Ben gittiğimde hincapie kışlık tayt yoktu yeni bitmişti, demek gelmiş yada o 1 taneyi ben görmemişim. Kısmet değilmiş. Başka yerden aldığım kışlık tayta bir kaç katı para ödemek zorunda kaldım. :(

Bu arada eğer tayt hincapie'nin kışlık taytlarından biriyse üzerine pantol tarzı birşey giymenize gerek yok. Koruma için tek başına yeterli olması gerekli. Ayrıca içine içlik giymenizi de tavsiye etmem.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Tuncay Üner

Tayt 1 tane kalmış, tam benim bedenim de ve evet hincapie kışlık taytı. Pedinde ufak bir sökük var ama 77 liraya gayet iyi olduğundan aldım.
İçlik konusunda da, ilk kullanımda tavsiyeniz üzerine giymeyeceğim. Daha sonra, duruma göre karar veririm.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Kudret Kurtcebe

korumalı ceket aslında mont değil

koruma dışındaki yerler bildiğiniz file :D

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@halil ibrahim duran

ama ağır tabi,
performans sürücülerinin kullanacağını zannetmiyorum ..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Kudret Kurtcebe

evet haklısınız, performansçılar kullanmaz, ben biraz güvenlik manyağıyımdır.
bisiklet sürerken:
tam boy enduro kaskı
korumalı ceket
korumalı şort
tekmelik+dizlik (kombine) giyiyorum. :D

robocop gibi bisiklet sürüyorum yani.

11 yıl spor yapmayıp yeniden başlayınca pek de iddialı olamıyor zaten insan. haliyle koruma performanstan önce benim için :D

herkese selamlar

Semih_ÇELİK

Forum Bağımlısı
Tepki
346
bisiklet giyim ürünlerini ilk bakışta motorsiklet e yakın bulmak başlarda yapılan büyük yanlışlıklardan birisidir. bisiklet sporu koşu giyimine çok daha yakındır. ben yıllardır forumda konuları gördükçe bu durumu dile getirmeye çalışıyorum. kesinlikle bisiklet giyimine yada diğer spor ürünlerine bağlı kalmayın. spor giyim markalarının nike adidas gibi. on numara termal içlikleri ve terlemeye ve sürmeye devam ettikçe sıcak tutan çok başarılı ceketleri mevcut. hyperwarm özellikli bir nike pro içliği 80 - 120 tl ye bulabilirsiniz. ve bunu normal hayatda da severek giyeceksiniz. 100 - 200 tl arasınada koşu serisi bir ceketini vapor - storm fit - dogout serisi gibi ceketlerini temin edebilirsiniz ve bunlarıda normal günlükde severek giyebilirsiniz. bu ürünler sizi sürmeye devam ettiğiniz sürece çok çok sıcak tutar terin sizi rahatsız etmesine engel olur hafiftir.ve fit dir. performansınıza direk etki eder. bisiklet için özel üretilmiş bir çok ürünü çok yakından inceledim. nike nin storm fit serisi ceketlerinden hiç bir fazlası yok ve bunları normal hayatda da cok güzel giyiyorum. bisikletde de her zaman giyiyorum. bisiklet giyim ürünü satan bilmem ney kamp siteleri ilk başta 400 300 tl fiyat çektiği ürünleri 80 90 tl ye indiriyorlar 3 gün sonra hiç gerek yok koşu ürünleri fazlasıyla çok soguk günlerde bile size yardımcı olur.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@semih çelik

sizi hayal kırıklığına uğratacağım ancak, rapha, gore bike wear, endura, castelli vs gibi markalar ile nike, adidas gibi sıradan markalar arasında klasman farkı var.

spesifik aktivite için üretilen bir ürünün sıradan veya diğer türdeki spor ürünüyle arasındaki farktan bahsetmiyorum bile.

Semih_ÇELİK

Forum Bağımlısı
Tepki
346
hayal kırıklığına uğrayacak birşey yok herkez kendi fikrini söylüyor. klasman demişsinizde. sıradan markaların en üst düzey olarak en son hangi ürününü kullandınız. gidip basket serisi bi ceketini alırsanız tabikide hayal kırıklığı olur. benim kullandığım serileri bir çok bisiklet giyimi sitelerinde bisiklet ürünü olarak gösterilip satılıyor. hemde liste fiyatlarının üzerinde. gidip bu adamlardan ne başka markayı alırım nede başka bişey alırım. en iyisini tartışacaksak iş değişir. ben normal bi kullanıcıyım gidip o fiyatları ödemem. liste fiyatı 240 tl olan ceketini sezon sonunda 150 liraya alır üstüme giyer fıstık gibi gezerim. normal hayatda da giyerim. gezerkende giyerim. tavsiye edebilecek kadarda performanslı buluyorum.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
şimdi milleti yanlış bilgilendirmeyin diyeceğim, ama görünüşe göre sizi ikna edemem. :)

bisiklet için üretilmiş ürünleri incelemişsiniz. ben kullandığımı söylüyorum. hemde o kadar uçuk fiyatlara değil, en fazla verdiğim 140TL idi, onunda yurtdışı satış fiyatı 250$ civarında.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bugün yeni aldığım ürünler ile b.paşa dan 4. levente ilk bisiklet turumu yaptım.

Üstüme Raphe Pro Team Jacket ve Raphe Pro Team Jersey(Uzun kol) giydim, ve inanılmaz rahat ve sıcaktı. Üşümedim, terlemedim, sigma 6.9 derece gösteriyordu ancak üst vücudum gayet iyi durumdaydı.

Altıma Hincapie Kışlık Tayt giydim, içi polarlı ve üzerine de (link) giydim, ancak yavaş ilerledim ilk 10 km de, bol rüzgarlı ortam da bacaklarım-dizlerim ciddi bir miktar da üşüdü. İyice ısındıktan sonra üşümedi fakat, en başta ki üşüme oldukça rahatsız ediciydi. Bu üşümeyi nasıl engelleyebilirim ? Daha önce decathlon dan(link) almıştım, hincapie nin altına bunu giysem sizce nasıl olur ? Terletir mi ? Satın aldığım rafta nefes alabildiği yazıyordu ama artık her kıyafete yazıyorlar bunu. Alternatif olarak ebay de satılan ayak bileğinden dizin biraz üzerine kadar gelen 2 parça halde ki dizliklerden de alabilirim. Yada başka bir tavsiye varsa onu da alabilirim ?

Ayaklarım aşırı derece de üşüdü, Asics marka koşu ayakkabısı giyiyordum sürerken, haliyle üst tarafı fileli. Burada hata yaptım, normal de nike yürüyüş ayakkabısı ile kullanırım. Pahalı olmayan(Mümkünse 50 tl altı) ve rüzgar geçirmeyen, kışın sıcak tutacak bir ayakkabı kılıfı önerebilir misiniz ? Çok üşüyen bir kişiyim, ayaklarım üşürse çok sıkıntı olur. Kılıfın yağmur geçirip geçirmemesi çok önemli değil, genel de yağışsız havalarda süreceğim.

Ve son olarak da yüzüm için forumda ki bir konu da Kudret abinin önerdiği(link) ürünü kullandım fakat 2 farklı sorun ile karşılaştım. İlki, eskiden kronik sinüzitim vardı, 3 yıl önce bir doktor geçtiğini söylemişti ancak sanırsam geçmemiş. Başım ağrıdı ve kaskın boşluklarından rüzgarın geldiğini hissettim. Ve eve geldiğimde 2 saat baş ağrısı çektim. Bunun için windstopper özellikli, ince bir bisikletçi şapkası alıp bu kullandığım balaklavanın üzerinden takmayı düşünüyorum. İkinci sorun ise, balaklavayı burnumu kapatacak şekilde yukarı çektiğimde (hava gerçekten soğuktu), gözlük camlarım anında buğulandı, şeffaf camla bile önümü göremedim. Bu konu da ne yapabilirim, sanırsam ön tarafında hiç delik olmadığından verdiğim nefes doğruca üst tarafa çıkıyor. Bir çözüm öneriniz var mı ? Polar boyunluk alsam da aynı sorun olacak, dealextreme de satılan (link) maske sorunu çözer mi acaba ?

Yardımcı olursanız sevinirim, yeni konu açmayayım dedim.

Junkiea

Aktif Üye
Tepki
18
yola çıkmadan önce Üç Kulhü bir Elham yeterli olacaktır. Sorunu bu kadar büyütmenize gerek olmadığını düşünmekteyim. :p

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Özgür KK

dostum özgür ,
bu gün bende bi sele yaptım altıma termal altlık giydim ve üç adet yün çorap ayağa ,üzerime gene termal ve iki adet kısa bisiklet forma yazlık bi adet de uzun kollu bisiklet forma ama yağmurluk için kullanılan ,ve tabi kar maske ,gözlük ,kışlık eldiven termal altlığının üstüne ise kanyon pantolon giydim ,bu pantolon gerçekten kışın iyi, 0 derecelerde ve hatta - 5 dereceye kadar koruma sağlıyor bende,bu sene -5 lerde gene binerimde, ama asla rüzgar çok fazla olmamalı ,10 km 'yi aşar ise rüzgar sorun olabilir o vakit ,
bu kronik sinüzit olayı bence önemli ,kaskın boşluklarından rüzgar geçmemesi için bi önlem olabilir ,olmaz ise, rüzgar geçirmeyen kasklara bakmak gerekecek,,

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
http://img.dxcdn.com/productimages/sku_54996_1.jpg

Bu tip maskeden ben kullanıyorum ancak bisiklette pek rahat edemedim doğrusu. Motor sürerken takıyorum onda dahi konforlu değil. Diğer linkteki başı tamamen kaplayan ince balaklavaya göre kalın bir malzeme olduğu için boyun / kafa hareketini kısmen engelliyor. Başınızı rahatça çeviremiyorsunuz. Nefes alıp vermek daha güç. Ama rüzgarı ince balaklavadan daha iyi kesiyor. Bir de ilk aldığınızda yoğun bir kokusu var. Malum çin malı kimbilir ne tür bir malzemeden yapılmış. Hasılı deneyip denememek size kalmış. Hava çok sert olmadıkça motorun yazlık kaskının altına bunun yerine ince balaklavayı takıyorum. Sert havada extra üzerine bunu. Lakin sinüzit probleminiz varsa bu da çare olmayacaktır. Burunun kök kısmı ve alın kısmınız yine soğuğa maruz kalacak...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@halil ibrahim duran

Halil bey aklıma crysis oyunu geldi:) bundan bir tanede benmi alsam.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Özgür KK

Özgür Bey;

Dün yer yer 1 dereceye kadar düşen sıcaklıklarda 80km pedalladım. Alt giyim olaraki içliksiz specialized marka rüzgâr geçirmeyen kışlık tayt kullandım. Doğrusunu söylemek gerekirse soğuğu hissettim diyebilirim. İnsanı hasta edecek gibi üşütmüyor ama soğuk olduğunu hissediyorsunuz. Isındıktan sonra tabiki işler dğeişiyor ama yinede sizinde anlattığınız gibi bir problem teşkil ediyor.

Şuan için sorunu çözemedim fakat leg warmer diye satılan ürünler hep aklımda. Sırf bu iş için yapılmış ürünler olduğu için denemekte yarar var diye düşünüyorum.

Baş/boyun kısmını korumak için şu iki ürünü kullanıyorum: (link) / (link)

Bisiklet gibi bir kardiyo sporunda burnu kapatabilmek pek pratik gelmiyor bana açıkçası. Yapabilen varsa, görmek isterim. :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Tuncay Üner

Tuncay Bey,

İlk olarak çok teşekkür ederim. Raphe ve Hincapie ürünler de tavsiyenize uydum ve çok iyi bir seçim yaptığımı düşünüyorum. Şapka-boyunluk konusunda da tavsiyelerinize uyacağım, gore bike wear oldukça dikkatimi çeken bir markaydı.
Biraz fiyat araştırması yapıp şapka ve boyunluğunu da almayı planlıyorum.

Tayt konusunda evet ben de aynı durumdaydım, hasta olacak kadar soğuk değildi ama dışarısı gerçekten soğuk diye hissedilebilecek bir soğuktu ve rahatsız ediciydi. Ben de leg warmer adlı ürünleri deneyeceğim, $10-$40 arasında fiyatları var.

@Kudret Kurtcebe

Kudret abi,

Kask konusunda bir de Tuncay beyin bahsettiği ürünü deneyeceğim, gore bike wear marka şapka, windstopper özellikli , çok aşırı soğuk olduğunda şu an kullandığım termal balaklavanın üzerine giyerim, gerekirse bir tane de windstopper alın bandı alırım, umuyorum ki sorun kalmaz.

Soğuk havaya çıktığında otomatik burnu akan bir insanım, bir de o havada bisiklet sürdüğümde iyice rahatsız etmemesi için başımı çok çok iyi korumam gerekiyor.

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
Bu başlıkta Barko tekstilden söz eden Tuncay Üner ve Özgür'e çok teşekkür ediyorum.
Bugün bir arkadaşımla gittik ve kendimizden geçtik. :)

Ne yazık ki Rapha'da kışlık olarak sadece ceket bulabildim. Son kalan L beden ceketleri aldık. M ve S hatta XS bolca var.
Kışlık forma ya da tayt hiç yoktu.
Bir ceket, dört forma, bir tayt ve bir yelek alarak mağazadan ayrıldım. Daha almak isterdim ama kendimi tuttum. :)