Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Motor yağı ile bisiklet yağlanabilir mi?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Ghost tarafından paylaşıldı.

1. Ghost

Ghost Forum Bağımlısı

Adı:
    Ghost
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    motor yağı ile bisiklet yağı arasında fark var mıdır ve bisiklete zarar verir mi? yorumları bekliyorum

2. T. Yıldırım

T. Yıldırım Cyclist

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Ben uzun zaman motor yağı kullandım. Herhangi bir zarar göremedim. Ancak özel yağların kullanımı çok hoş avantajlar sunuyor.

3. Ahmet-E

Ahmet-E Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Bu konuyla ilgili forumda yeterli bilgi mevcut.Ben Özetliyeyim;Kesinlikle kullanılmaz .Bisiklet için bisiklet yağı kullanın.Motor yağı sıcak ve zorlu şarlar içindir ve viskozitesi ona göredir.Uygularsanız ayrıca aksamlar hızla kir ve toz tutarak daha beter hale gelir.

4. andjustice4all

andjustice4all science rocks

Adı:
    Doğu Mert A.
    Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Yağın temel amacını bilmekte fayda var. Yağ genellikle metal aksamların birbirine yarattığı yüksek sürtünme kuvvetinden doğan aşınmayı önlemek amaçlı kullanılır ulaşım araçlarında. Yağların apolar kimyasal yapıları katı yüzeylere (metal yüzeyler mesala) kolayca tutunarak buradaki sürtünmeyi minimuma indirmeyi amaçlar.

Bu yüzden motor yağı ile bisiklet yağı arasında fark yoktur. Aslında işlev bakımından zeytinyağı ile motor yağı arasında da fark yoktur fakat, motor yağları adı üstünde bir yağdan iki metal yüzey arasındaki sürtünme kuvvetini minimuma düşürmek için kullanılması durumda elde edilecek verimin en yüksek olması amacıyla özelleştirilmiştir. Suya, toza, kire vs daha dirençlidir. Yağ çözücülere karşı toleransı düşürülmüştür ki gerektiğinde kolayca temizlenebilsin.

Umarım genel manasıyla faydalı olabilmiştir yazı. Özet olan kısmı renklendirdim ki okumaya vakit bulamayan arkadaşların işi daha hızlı görülsün :)

Düzenleme : Bisiklet yağı ile motor yağları arasında elbette yüksek sıcaklıklara dayanım ve vizkozite gibi fiziksel farklılıklar bulunmakta fakat bu kesinlikle kullanılamaz manasına gelmez. Motor yağını alıp bisiklet üzerine boca etmediğiniz ve uygularken titiz davrandığınız sürece bir sorun oluşmaz.

Kadir Eskici, Ghost ve yasuo_ninja bunu beğendi.
  5. nolef

nolef Üye

Adı:
    ali
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Peki
    Motosiklet zincir yağı ile bisiklet zinciri yağlanır mı ?

6. lealtad

lealtad Onursal Üye

Adı:
    Hüseyin
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yağlar arasında elbette fark vardır. Her yağın kullanım amacı farklıdır. Yüksek ısıya dayanıklı, soğutma, yağlama, sürtünmeye dayanıklı, kapalı mekan için(aşırı dağılan), açık alan için, dış etkene dayanıklı(suya karşı), dış etkene dayanıklı(toza, kire karşı), incelik farkları(10, 100, 120, 130, 140 numaralar v s...), kızak yağı diye liste uzar gider. Sonuçta bu lastik gibidir bir nebze. Hemen her lastik (çapı) uygun olduktan sonra kullanılır bisiklette. Kalın, ince, dişli, dişsiz, yanaklı, yanaksız. Ama en iyi perfomansı alıp bisikleti eziyet değil zevk olarak kullanmak için doğru lastiği seçmek gerekir. Yağda bunun gibidir. Hemen hepsini kullanırsın fark yok dersin lakin performansta ve uzun vadede çok büyük zararları olur. Sonuçta her sektörde olduğu gibi bu sektörde Ar-Ge denen bir yapı var ve bu insanların işi en iyisini bulmak. Bu amaçla her bölge ve alan için farklı yaptıkları şeyleri kullanmamız gerekli..;)

7. andjustice4all

Adı:
    Doğu Mert A.
    Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Buna çok yakın bir yazı yazdığımı düşünüyordum halbuki. Elbette ürüne özel ürün kullanılmalı. Yazdıklarımdan 'bisiklete margarinle girişin gitsin' sonucu çıkıyorsa vay benim halime :)

Ghost, Muhti ve lealtad bunu beğendi.
  8. Ghost

Ghost Forum Bağımlısı

Adı:
    Ghost
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    yorumlar için teşekkür ederim ama aklıma bi şey takıldı performans olarak fark var mı?

9. lealtad

lealtad Onursal Üye

Adı:
    Hüseyin
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Elbette fark olur ama bence asıl fark kozmetik olur. Ben şahsen biraz takıntılıyım. Her tarafı yağ olmuş bir bisikleti sevmiyorum. Örneğin gidip farklı bir yağ alınca ince bir yağ ise o hızla dönen zincirden her tarafa sıçrayıp hem kadronu hem lastiğini yağa bulaştırabilir. Yapısı itibariyle de zor çıkan bir yağ ise uğraşıp durursun. Birde işin o kısmını düşünmelisin bence

10. andjustice4all

Adı:
    Doğu Mert A.
    Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Kesinlikle var. Elinizin altında yoksa yerine geçici olarak kullanabilirsiniz minvalinde yazdım ben çünkü 2 yağın da amacı aynı. Yağ yerine gidip de muz sürmüyorsun sonuçta. Uzun vadede yüksek performans için ürüne özel ürünler kullanmakta fayda var. Yoksa ilk seferinde bir şey fark etmeyebilir.

11. Ghost

Ghost Forum Bağımlısı

Adı:
    Ghost
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    yorumlar için çok teşekkür ederim

12. Onur Öztürk

Onur Öztürk Aktif Üye

Bisiklet:
    Claud Butler
    Seviye:
    Bisiklet yağı altındaki dandik yağların 100ml'sine bir ton para verecek kadar zengin değilseniz; 1lt motor yağı ve eski diş fırçanızla tüm bisikletinizi yıllarca yağlayabilirsiniz. Binlerce liralık araçların micron hassasiyetindeki motor parçalarına zarar vermiyorsa; bisiklet için mükemmel seçim olur diye düşünüyorum ve yıllardır kullanıyorum.

geloturikidakka, Muhti ve UtkuSener bunu beğendi.
  13. Ghost

Ghost Forum Bağımlısı

Adı:
    Ghost
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    o zaman son soru, hangi marka önerirsiniz? kullanıp da memnun kaldığınız yağ var mı ben zefal 125 ml gördüm 27 lira olur mu uygun mu (4mevsime uygun) erdoğanlarda

ve 125 ml ne kadar süre gider? ve kaç hafta/ay da bir yağlamam lazım

14. daredevıl

daredevıl Yeni Üye

Adı:
    salih
    Bisiklet:
    b'Twin
    Roebuck silah yağı kullanıyorum. 3 tüp paket fiyatı yaklaşık 20 tl. Mavi olan korozyon önleyici; maşa amortisörünü bezle temizleyip maviden sürüyorum,ayrıca nemli ortamlarda kalan tüm metal aksama ince bir tabaka halinde uygulayınca hava temasını kesip çok ince bir yağ tabaka oluşturuyor. Yeşil olanda genel yağlayıcı; zincirde kullanıyorum. Kırmızısı pas sökücü; henüz kullanmaya gerek olmadı.

Ekli Dosyalar:

15. Ghost

Ghost Forum Bağımlısı

Adı:
    Ghost
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ne zamandır kullanıyorsunuz ? Yani artık hiç bi zararı olmadığından emin oldunuz mu? Hani silah için ya