Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mosso Wildfire 3.29

Konu, 'Dağ Bisikleti / MTB / Mountain Bike' kısmında Yavuz S. tarafından paylaşıldı.

1. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Merhaba ;
    Çocukluğumdan beri bisikletlere çok fazla sevdalıyım. uğruna kolumu dişimi kırdım gözümü patlattım ve birçok sorun. gel zaman git zaman hep market bisikleti dediğiniz bisikletlerle ömrümü geçirdim ki en uzunu hepiniz hatırlarsınız gazetenin verdiği pejo mozaik dediğim bisiklet :) bütün lise hayatım boyunca kaç kere maşa kırdım büktüm kadro kırdım ondan sonra bianchi beldeyama ve geotech 2 amortisörlü hepsi. üniversite döneminde bu bisikletlerle geçti. şundan 8 kadar ay önce spor salonuna yazılınca ben gene bisikletimle giderim dedim köşelerden çıkardım lakin durum vasat. napsak ne etsek derken hatun doğum günü hediyesi diye bisiklet aldım diye çıktı geldi :) buda onun resmi:
    30 Ağustos'da düğün vardı. bu zamana kadar göbekten kurtulalım spor yapalım derken tamam bineriz dedik. günde 10-15 km artı spor salonu aktivitesi yapar oldum. günlerden bi gün sanırım haziran gibi benim kondisyonum iyi dedim arkadaşlara hadi benide turunuza katın diyorum. KKTC'de Girne-Lefkoşa arası toplam 22 km yaparım ya dedim. turda 25 bisiklet ve bunlarınn hepsi kron sedona trek mosso. o zamanlar ben bilmiyorum tabi böyle bisikletleri tabii :) yolun daha 8-9. km de bittim mahvoldum sesleri çıkmaya başlamıştı benden. :) arkadaşlar hayıflanarak yapamazsın bu bisikletle yapamazsın demedik mi? diye hayıflanır oldular bende neden ama vs gibi çocukça sorular sormaktan bitap düştüm bunlar nasıl gider ben nasıl gidemem vs bu sırada arkadaşım trek 4900 u verdi bana al da gör farkı dedi. aman allahım dedim bunu yada buna benzer bişiler almam lazım diyerek başladı hiyakem :)
    bu süre içerisinde evlendik vakit geçti hatuna ben bisiklet istiyorumdan başka bi laf çıkmıyor azımdan bu süreler içresinde. KKTC'den araba ile Türkiye'ye geldiğimiziçin hem gezi hem balayı bişekilde bisikleti işine el koymam lazım diyip saldırıdım :) Mersin den döneceğimiz için son şansım adana veya mersin biraz uzun yazdım kusuruma bakmayın forumlara yazmayı biraz seviyorum :) uzun müddetler forum okuma ve ya özellikle bodrum bisiklet klubünün facebook paylaşımlarını gözlemledim. kendimce 1500 lira max sınır koymuştum ki sanrıım bana şimdilik yeterli :) Bi otobanı kaçırdım numarası ile gel adanayı da gezelim kıvırmacası le adana da direk adliye karşısındaki bisikletçilerin yolunu tuttum.bu forumda da oralar hakkında iyi yorumlar okumuştum molada. aklımda kron xc500 carroro big 929 salcono city 01 gibi seçenekler belirlemiştim. ama hiç birini elimle tutup gözlemleme fırsatım olmadı :) alırdın almazdın safsatalarını geçtikten sonra bisikletçilerde bana ekstra seçenekler çıkartı benim kafam iyice dağıldı. kafamdaki tek düşünde 29 luk bi bisiklet olsun olabildiğince hafif olsundu.
    adam önüme mosso yu koyunca ilk aşk derler ya rengine mi desem bilmiyorum bütün şıkları eledim yanında bisiklet port bagaj çanta suluk kilit arka ayaklık eldiven gibi ekstralar ile 1200 liraya bisikleti bağladım .
    şimdi bisiklet hikayesi bu kadar gelelim özet bölümüne :
    Ben uzun yıllar model arabalar ile uğraştığım için bana göre component kalitesi hiç bir şey ifade etmiyor buna shimano setin kaçıncı seviye olduğu vs dahil. neden derseniz. bence hepsi bir amaca hizmet ediyor benim beklentim günde 20 max km yapacak şekilde arada kktc için uzun turlara çıkmak oda max 60 km. bisiklette altus yada dedore set varmış yokmuş bu açıdan bence önemli değil bu sebepten dolayı ki model araçlarda en iyisi olsun diye o kadar çabalamam bana yarışlarda ortalama bir sete göre 0.1 ila 0.5 saniye kattığını görmemdir. daha düşük setle daha iyi dereceler yaptığımda olmuştur :)
    bisiklet diğer 3 bisiklete göre yada bana göre hafif. görselden sonra 2. önemli kıstas da bu idi. derken mosso yu seçtim.
    forumda bu bisiklet ile ilgili bir bilgi çok fazla bulamadım. kısaca bisikletin genel fotoğraflarını atıyorum ve gerekli gördüğüm bilgileri verip sorularımıda soracağım.
    bisikleti orada deneme fırsatım olmadı biraz yoğun trafikli bir cadde.ayarlamalar kurulum yaptı arabaya yükledik gemiye bindirdik geldik kktc'ye.
    ertesi gün ilk kez yola çıktım. suluğu doldurdum gerekli 3-5 malzemeyi aldım yedek iç lastik pompa vs. bisikletin ön lastikelri biraz yamuk mu ilk soru? sanki ön disklerden tırt trıt ses geliyor? alalalaa??? vitesler tam atmıyor 9 a inmiyor 1e çıkmıyor ayna kolda 2 den 1 e düşmüyor derken bayağı sürmüş bulundum.
    bisiklet akıcı rüzgar gibi gidiyor. rüzgar demişken rüzgara karşı gitmek büyük sorun. öğrenmiş olduk. balayı vs derken kondisyondan düşmüm olduğumu düşünmeme rağmen en büyük sorun selesi idi ya oturma açısı yada bi sorun yüzünden acıdan kıvranıp ayağa kalkıp sürdüğüm zamanlar oldu.kilitli amortisör gayet hoş yokuşlarda gerçekten işe yarıyor.yukarıda bahsettiğim sorunlardan ötürü şimdilik tam gerçekçi malımı övmeye yönelik yorum yapmak istemesemde o çift amortisörlü bisikletten sonra rüyada gibiyim. ne diyim :)
    buda sürüş kaydı.
    eve varınca ikinci iş bilgisayarı açık kktc mosso servisini bulmak ve gitmek oldu gerekli ayarlamaları hiç bir ücret almadan yaptılar saolsunlar lakin çok yoğun olduğundan sormadığım 3-5 soru kaldı aklımdan adam şimdilik sorun olmaz desede. ;
    sorularım:
    arabada ki gibi belli bir km bisiklet oturana kadar akort ayarından kaçmalı mı?
    km saati mi telefon tercihi mi kime göre neye göre neden? :D ki ben telefon ile saati kullanıyorum bütün bilgileri saatte görebiliyorum lakin şarj büyük sorun :)
    aldığım yer lastiklerin benim kullanım şeklime uygun olduğunu slik tarzi lastiklerden kaçınmam gerektiğini söyledi ben asfalt dışına çıkmıyorum değiştirmem gerekir mi?
    suluk çanta çok fazla tere sebep oluyor sırtla tam yapışık olduğu için 4 lt su alması iyi güzel lakin matara sistemi mi daha sağlıklı çanta matara mı bilemedim aydınlatırsanız sevinirim.
    ve en son soru yazıda belirrtiğim gibi sele: seleye oturuş şeklim mi yanlış yada uygun fiyatlı hemen değiştireceğim bir sele önerisi

okuduğunuz için teşekkür ederim biraz daha sürüp bisikleti tanıdıktan sonra kendime göre + ve - lerini konuda paylaşacağım. artı olarak yorumlarınız benim için değerlidir.
    saygılarımla Yavuz.

2. YüzSürKoş

YüzSürKoş Onursal Üye

Seviye:
    Yavuz abı bısıkletınız hayırlı olsun :) Sorulara cevap vermeye gelırsek yanıtların hepsı sahsı fıkrım .Umarım bılgılı arkadaslarımız daha guzel yanıtlar verecektır . :) 1.Eger kılometre saatı alırsanız anlık degılde toplam verılerı kaydetme ımkanı bulursunuz.Her seferınde gps vs ugrasmazsınızMesela uygun fıyatlı da olsa bır kılometre saatı alınsa toplamda yaptıgınz kılometre bellı olur.Buna gore bısıkletınızın bakımını kontrol edebılırsınız .Pıyasadakı en uygun sayaç dıyebılırız : LCD Bike Bicycle Cycle Computer Odometer Speedometer NR 14 Function 02 -- BuyinCoins.com 2.Lastık seçimi için de asfalt agırlıklı kullanım da sahsen Slick cok buyuk faydasını gordum.Iyı bır lastık alırsanız (Zırhlı olanlarından)herhangı bır sorun yasamazsınız gıbı 3. Bisiklet uzerinde çok uzun mesafeler katetmıyeceksenız matara yeterlı olacaktır.Termal olanlarından tercıh etmenızde fayda var. ELITE TERMAL NANOGEL MATARA 500ML4. Dogru sele boyunu bulmak için bu konuyu ıncelemekte fayda var : Bisiklette Ergonomik ayarlar: SELE - BisikletForum Ekleme : Genel olarak bılmemız ve bulundurmamız acısından bu ıkı konuyu ıncelemekte fayda var : Günlük Tur - Kısa Tur için Tamir Seti - Ihtiyaç Çantası - BisikletForum Evde Amatörce Bisiklet Bakımı. - BisikletForum En buyuk tavsıyemızse en yakın zamanda Kask tedarık etmenız.Hayırlı aksamlar .Keyıflı pedallamalar :)

3. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    mosso canmış :D

4. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Teşekkürler

Konuların sele için olanını hiç görmemişim o kadar bakınmaya rağmen teşekkürler okuyacağım hemen. Kask allen takımı ( 4mm 5mm 6mm kullanılıyor genellikle? ) reflektörler ay başında alınacak bir anda seti dizmek malum zor. İlgin için teşekkür ederim.

5. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Selamlar Tekrar.

Ankara'ya yolum düştü bir decatlon ziyareti yapayım eksikleri ufak tefek toplayayım dedim de girmez olaydım. cebimde 2bin de olsa 3 binde olsa harcar çıkarız hakikaten maabet olmuş.. ve tıklım tıklım wow dedim içimden... girdim bisiklet bölümüne o bu şu derken dünyayı aldık ve ödedik valla kasaya gidince farkettim acıdı :) Bisiklet bölümüne çekirge girmiş gibiydi. İç lastik almadım okuduğum yorumlardan dolayı. ama btwin markasından genelde iyi bahsediyorlardı. güvendik bi kere. :) herhalde artık uzun müddet ekstra bir ihtiyacım olmaz. buyrun resimleri. eklemek istediğiniz eksik kalan malzeme varsa hazır ankara da iken söyleyin :) temin etmeye çalışayım.

[​IMG],,

6. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Konuya pek cevap verilmesede ilk önce buradan bir soru sormak istiyorum.
    sigma yı bilgisayara monte ettim. gayet iyi. lakin bir değerde gariplik var. Kurulum yaptıktan sonra şöyle biraz turlayıp değerleri kontrol etmek istedim. max hız değeri strava ile aynı sorun yok peki neden yapılan yol stravadan daha fazla? Yaptığım bir hata mı var? sigma kitapçığında lastiğim 29*2,10 yani 2295mm yazıyor ve buna göre ayarladım gerçi ölçtümde aynı zamanda oda 2305 çıktı yanlışlık yapmış olabilirim diye sigmanın değerini girdim. ama arada bariz bir fark oluş tu neden?

yoksa kurulum yaptığım yer mı yanlış?

ilginiz için teşekkürler. Yavuz.

7. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    merhaba yavuz bey bisikletiniz hayırlı olsun :) gerçekten benimde gözüme çok güzel geliyor o bisiklet kadronun arka kısmının diktörgen borulardan oluşması çok hoşuma gitmişti benimde görünce :) bisiklet seçiminde mossonun bi sihri mi vardır nedir görünce bi anda akıldaki diğer seçenekler siliniyor :) bende wildfire v kullanıyorum. mosso lar sanırım hep fiyat seviyesinde rakiplerinden daha hafif. neyse kazasız belasız kullanmanız dileğiyle :)

sele konunda bende sıkıntı çektim ancak 1 haftalık sürüşten sonra ağrı falan kalmadı. bisikletinizle ne kadar vakit geçirirseniz o kadar çabuk alışırsınız. seleyi uzun süre kullanıp sorun yaşıyorsanız değiştirin bence ki gördüğüm kadarıyla sele kılıfı almışsınız sorun kalmaması lazım artık.

hız ölçer için bende runtastic uygulaması kullanıyorum ben günde 20 km den fazla yol yapmadığım için şarjımın en fazla yüzde 10 unu bu işe veriyorum :) hız ölçer kullanmadığım için montajı ayarlaması hakkında yardımcı olamayacağım malesef.

lastik konusunda ben 26" kullandığımdan asfalt ağırlıklı karma kullanım için en iyi lastiği bulduğumu düşünüyorum. sizin ebadınızda desensiz lastik kullananlardan yorum alabilirsiniz ama asfalt dışına çıkınca muhtemelen o lastikler pişman eder adamı. desensiz düşünüyorsanız michelin ya da schwalbe marka koruyucu katmanlı patlama korumalı lastikler var. fiyatları muhtemelen yüksektir hiç bakmadım ama kullananların yorumlarına bakabilirsiniz. schwalbe nin sitesinde her ebat için bol seçenek var. lastik alırken paraya kıyıp iyi bişey almakta fayda var bisikletin yanında gelenlerden ben hiç memnun kalmamıştım michelin country rock aldım. başta fazla para verdim gibi geldi ama ıslakta kuruda her türlü test etme imkanı buldum helal olsun dedim harcadığım paraya. tekerlekli birşey kullanıyorsanız o araçta ucuza kaçacağınız en son şey lastikler olsun. bu konu çok önemli.

akort ayarı konusunda da bişey diyemeyeceğim ben yaptırmadım hiç. ön jantımdan ses geliyordu tellerin bi kaçı boştaymışta döndükçe tıkırtı yapıyormuş gibi ses yapıyordu garantiden yaptırdım. hiçbir zaman da lastikler balanssız dönüyor gibi gelmedi bana. özellikle çok izlerim lastikleri sürüş sırasında.

birde lastik dedik jant dedik lastik hava basınçlarıda çok önemli asla lastiğin üzerinde yazan düşük değerin altında kullanmayın. yorulursunuz lastiği yıpratırsınız üzülürsünüz :) her ne kadar konfor seviyesi düşsede yüksek lastik basıncı kullanmakta yarar var. ben 40-73 yazan lastiklerime 60psi basıyorum.

Yavuz S. bunu beğendi.
  8. Batuhan Köksal

Batuhan Köksal Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Biraz daha masanin ust tarafina dogru monte etmeyi deneyebilirsiniz. Cihaz ve verici daha yakin olur :)

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

9. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
  10. massaget

massaget Bisikletkolik

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Hocam sadece bisikleti kaça almıştınız, bi de dağ bisikleti gibi sanki şehir bisiikletinden çok lastikleri falan...

11. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Sanıyorum 1500 gibi bir rakamdı. ama yanında bisiklet taşıyıcısı (araba için) suluk ayaklık gibi ihtiyaçlarıda almıştım.

@mehmet aşkın ki zaten aslı dağ bisikleti ben kullanım tarzıma göre değiştirdim.

12. Tortugga

Tortugga Yeni Üye

Peki şu an kullanımdan memnun musunuz? Herhangi bir sorun yaşadınız mı, özellikle aktarıcılar konusunda? Shimano Altus serisiymiş aktarıcılar, bana dert yananlar oldu çok, tereddütteyim.

13. Yavuz S.

Yavuz S. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye: