Mosso Marine

Scudo

akcan44

Üye
Tepki
12
İsim
Bedri
Bisiklet
Mosso
@Mosso Relativo arkadaşım madem dikenlerle başın dertte sana zırhlı lastik tavsiye ederim.patlamaya karşı çok daha sağlam oluyor...ben aylardır kullanıyorum hiç patlamadı...gerçi bizim sahilde pek diken yok :)

• Beğen
Tepkiler: BarisBJK

Mosso Relativo

Aktif Üye
Tepki
47
Bisiklet
Mosso
@akcan44 abi aynen öyle yaptım.. Schwalbe Citizen aldım.. Memnunum simdilik :)

Arkadaslar tavsiye ettiğiniz bi km saati var mı? Limitim Max 100 TL

• Beğen

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
@Mosso Relativo ECHOWELL diye bir km saati elime geçmişti geçen sen haziranda Sedona 741 takacaktım ama katlanıra daha kısmetmiş. Fena değil bence 80 TL'ye almıştım. Gayet iş görüyor ( başka bir km saati ile kalibrasyonunu yapıldı ) (link) . Daha uygun fiyata da bulunabilir diye düşünüyorum

• Beğen

Mosso Relativo

Aktif Üye
Tepki
47
Bisiklet
Mosso
@Gültekin R. Demirkaya abi teşekkürler ama kablosuz istemiyorum.. Sigma 8.12 ve 16.12 arasındayım... 16.12 nin arka ısıklandırması varmıs.. Peki abi bu sensor kablosunun uzunluğu bizim bisiklet için uygun mu..malum gidon ve maşa arası mesafe biraz uzun.

• Beğen

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
@Mosso Relativo Boyu yeter sanırım çünkü MTB'ye takarken fren kablosu ya da vites kablosuna fazladan sarılı zaten ama güzel kardeşim şöyle bir sorun var katlanma yerinde bir süre sonra kablonun kırılması olabilir diye düşünüyorum ama yine de sen bilirsin. Öbür bisiklette kablolu vardı onu oraya alayım diye düşündüm ama baktım içime sinmedi güvenli değil kırılır gibi geldi

• Beğen

alterno1903

Aktif Üye
Tepki
165
İsim
altan
Bisiklet
Dahon
Uzun bir aradan sonra foruma girip tüm yazılanları okumuş bulunmaktayım . Mosso Marine kullanıcıları epey artmış durumda. Gidon Kesimi ile ilgili Mesajlar gelmiş. soruyu tek tek yanıtlamaktan ise buradan yanıtlamak istedim. Gidonu demir testeresi ile kenarlardan 3 er cm kestim. Dileyen daha fazla kesebilir Ancak daha kısa gidonun hassasiyeti artar diye düşünüyorum. Daha fazla kısaltan arkadaşlar olmuş Onların görüşlerini de almak lazım . Bisikletimi geçtiğimiz yıl çok fazla kullanamadım. 1 yıldır bodrumda yatıyor. Ancak Bu yıl Epey kullanacağım gibi gözüküyor.

Dosyalar

• Beğen

Praxis

Aktif Üye
Tepki
442
Kısmetse yarın 26" olanından bir tane de bende olacak. Flexi 121 ile takasladım.

firestone

Forum Bağımlısı
Tepki
2.103
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Trekkie Hayırlı olsun, ben de 20 katlanırı satıp Mosso Marine 26 almıştım, ilk gün dedim konfor bu işte

Praxis

Aktif Üye
Tepki
442
@firestone Sağolun. Bisikleti bugün teslim aldım. Malesef bisikleti aldığım "öğretmen" iki ayda bisikletin anasını ağlatmış. Telefonda "sadece iki kere binildi, yepyeni, sıfır" diyen adam nasıl becermiş de bu denli eskitmiş bu denli yeni bir bisikleti anlamak mümkün değil. Fatura tarihine bakıyorum ve inanamıyorum. Zaten şu hocalarla aram hiç iyi olmadı, olmayacak da. Arka lastik yenmiş gitmiş, zincir, aynakol, ruble kir içinde, vites/fren ayarları yok, pedalar oynuyor, tellerin ucundaki tıpalar bile yok. Fakat en azından kadro sağlam. Piyasada büyük katlanır kıtlığı da var, Geotech'inkin bisikletine de 2400 lira veremem kusura bakmasınlar.

Neyse yarın gidip ustaya komple bi bakım yaptırcam bakalım kaç para dicek. İki aylık bisikletin arka lastiğini değiştiricem, bu nasıl bir hor kullanma aklım almadı. Öğretmen arkadaşı okul bahçesinde pati çektirmiş de bilmemne. Ah ah, iyi ki çocuğum yok. Kimlere emanet edecekmişiz.

firestone

Forum Bağımlısı
Tepki
2.103
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Trekkie Üzerinde gelen lastikler zaten çabuk eriyo, ben de arka lastiğimi görünce hayret etmiştim nasıl böyle oldu diye (benden başka kullanan yok), üstelik de biraz kaygan zeminde hiç tutmuyo desem yeri. Schwalbe City Jet taktım, hem yol tutuş iyi hem akıyo, canavar oldu. Pedalların oynamasından ve çıkardığı sesten rahatsız olup Wellgo katlanır pedal taktım, onlar da 350 km içinde 2 sefer dağılınca son olarak Wellgo çıkarılabilen pedala geçtim şükür bu sefer oldu galiba (100 km civarı oldu ama memnunum).

Praxis

Aktif Üye
Tepki
442
@firestone Bu bisiklete katlanır pedal takmaya pek lüzum yok gibi. Bu arada Wellgo'nun katlanan pedalları hiç katlanmasa daha iyiymiş, aradaki boy farkı neredeyse sıfıra yakın katlanınca. Kaymayacak tipte kaliteli iki düz pedal daha iyi olacak. Lastikleri şimdilik değiştirmeyip yerlerini değiştirelim dedi usta, ben de kabul ettim. Biraz daha yensin ikisini birlikte değiştiririz dedi. Gerçi lastik değiştirme işini ben de yaparım. Komple bakıma girdi bakalım, her yeri sökülüp temizlenip yağlanacak. Yalnız Flexi121 ile arasındaki konfor farkı muazzam. Şunu anladım ki Türkiye için her yola dağ bisikleti lazım. Şehir içi, şehir dışı fark etmiyor. Şehirlerimiz de dağ gibi nitekim.

Bu arada söylemeden geçemicem, internette Mosso Marine 26'ların fotoğraflarına baktığımda adamların üç farklı katlama kilit mekanizması kullandığı da gözümden kaçmadı. Bendeki sanırım en eski vidalı/sıkmalı tip. İnternette aşağıdaki fotoğrafları buldum:

Tern/Dahon tipi kilit

Bu da bir başka "geçmeli/sıkmalı" sistem sanırım.

Bu da bendeki sistem.

eatmc

Üye
Tepki
88
İsim
Efe
Bisiklet
Mosso
@Trekkie benim şimdilik değişim niyetim yok ama değiştirdiğimde kesinlikle ön maşadan amortisörlü bi bisiklete geçerim, yollar aynen dediğiniz gibi. Pedal olarak kilitli pedalla değiştirmek ne zamandır aklımda ama hem karar veremediğimden hemde soğuklardan dolayı bu aralar çok sürmediğinden o plan da askıda bekliyor. Katlanma kilit yerlerine gelince de bendeki en üstteki dahon tipi yazdığınızdan, diğer ikisini kullanmadığımdan sağlamlık kullanım açısından yorum yapamam ama görünüş olarak bence en güzeli:D

Praxis

Aktif Üye
Tepki
442
@eatmc yutubda bi arkadaş ön maşayı amortisörlü bir maşa ile değiştirmiş. mosso marine diye aratırsanız çıkıyor.

firestone

Forum Bağımlısı
Tepki
2.103
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Trekkie Ben Eylül başında aldım, aynı sıkmalı sistem. Ekim sonu kuzenime aldık başka yerden o da aynı. Sanırım en son gelenler bu şekilde.
Ben bisikleti bagaja attığım için normal pedal olmaz, onun için çıkarılabilir pedal taktım, tek tarafı çıkarıp o tarafı üzerine yatırıyorum.
Ön maşayı da değiştirmeyi düşünmüyorum, hem ağırlık artacak, hem de daha geniş olduğu için katlamak sıkıntı olabilir.

eatmc

Üye
Tepki
88
İsim
Efe
Bisiklet
Mosso
@Trekkie o videoyu galiba izledim, gereksiz fazla ağır gelmişti bana. Ama daha uygununu bulabilirsem düşünebilirim tabi.

Praxis

Aktif Üye
Tepki
442
Evet en sonunda bugün bisikleti adam akıllı sürebildim. Hatta metroya da soktum. Şimdi bunu Flexi121 ile takasladığım için her ne kadar ikisi çok başka aletler de olsalar karşılaştırma yapacağım.

Mosso Marine 26'nın Flexi121'e göre artıları:

Konfor: Konfor muazzam. Resmen cipe (Jeep) binmiş gibi oldum. Flexi 121 yoldaki en ufak pürüzü bile size aktarıyordu. Hatta parke yollarda süremiyordunuz aleti, o denli rahatsızlık veriyordu. Bununla çukura girin, tümsekten geçin kaldırımdan atlayın, parke yolları hissetmiyorsunuz bile. O denli bir konfor farkı var arada.

Aktarım sistemi: Shimano'nun iki kollu viteslerinden var, bir kol vitesi ufaltırken diğeri yükseltiyor. Geçişler oldukça rahat. Ayrıca bu sefer 21 vitesin hepsine gerçekten de ihtiyacınız var, Flexi 121'de ise malum ben öndeki aynakolu söküp tekli (46'lık) aynakol takmış, bisikleti 7 vitesli yapmıştım. Hiç de pişman olmadım bunu yaptığım için. Mosso Marine 26'da ise "granny gear" denilen en ufak aynakol dişlisini de illa ki kullanmak gerekecek.

Boyut: Büyük tekerler, konfor ve daha yüksek hız demek tabi, ve belki yokuşlarda daha yüksek performans.

Mosso Marine 26'nın Flexi121'e göre eksileri:

Katlanmış halinin işlevsizliği: Açıkçası Flexi 121 de çok iyi değildi katlanmış haldeyken. Hatta ben iki tarafa birden açılan ayak takarak bisikletin katlı haldeyken daha sağlam durmasını sağlamıştım (ekstra 80 lira masraf). Muhtemelen o ayak olmadan da Mosso Marine'den çok da farkı olmayacaktı katlanmış haldeki performası açısından. Sadece daha ufak olduğu için bir avantajı vardı. Mosso Marine 26 ise katlandıktan sonra katlı halde durmayı reddediyor malesef. Galiba bi mıknatıs sistemi şart. Bıraktığınızda en ufak harekette devrilmeye meyilli (galiba toplu taşımadan ziyade bagaj için yapılmış). Ek olarak malesef gidonu çevirmek için anahtarla somun gevşetmeniz lazım. Yoksa sap gibi bisikleti enine kesiyor (bu yüzden asansöre zor girdi). Bi araştırıcam eğer oraya tekerleklerdeki gibi bir mandal mekanizması yapabilirsem gidonu döndürmek için anahtara ihtiyaç olmayacak. Mıknatısları ise nereye takarım ona henüz bakmadım.

Boyut: Bunu avantajlar kısmına da yazdım ama tabi taşınabilirlik açısından bir dezavantaj aynı zamanda.

Mekanik disk fren sistemi: Fren sistemi bana çok hantal geldi. Arka tekerleri frenlerle kilitleyemedim. Usta zamanla açılır dedi ama bakalım. Orta göbekleri yağlarken rotorlara da yağ bulaştı belki. Fren ayarları V fren sistemine göre biraz daha meşakatli ama imkansız değil. Belki balataları değiştirmek lazım. Bakıcaz. Bunu şimdilik dezavantaj olarak yazdım ama eğer fren sistemi açılıp daha iyi bir hal alırsa avantaja dönüşür.

Bu yazdıklarımı diğer Mosso Marine 26 kullanıcıları da yorumlarsa sevinirim. Belki bazılarına çözüm bulanlar vardır aranızda. Özellikle fren performansı sizde de aynı mı? Zamanla mı açılıyor gerçekten?

EKLEME: Ve tabi duramadım, fren ayarlarını komple söküp kendim yaptım. Sökmüşken de balataları bi göreyim dedim çıkardım, balatalar daha sıfır, yepyeni, ve Sparkle marka disk fren sistemi (ki internette hakkında hiç bir şey bulamadım) oldukça kolay bi sistemmiş gerçekten. Shimano'daki gibi disklerin arasında yay filan yok. Takıp çıkarmak için kaliperi sökmeniz yeterli. Tekeri çıkarmanıza gerek yok. Balatalar şekil itibarı ile aynen aşağıdaki gibi (Ama balata kısmı aşağıdaki gibi değil, bizdeki metalik):

Kaliperlerde bir mıknatıs sistemi var, balataları yerine soktuğunuz anda şak diye oturuyorlar. Ayrıca sadece dipteki sabit kaliper ayağını ayarlayabiliyorsunuz (allen anahtarla). Diğer hareketli olan kaliper ayağını ayarlamak için tel gerginliği ayarı yapmanız lazım. Kısaca ne yaptığımı söyleyeyim, önce sabit olan (tekere yakın olan) kaliper ayağını allen anahtarla gevşeterek en geriye çektim, sonra kaliper ayaklarını çok az gevşettim (fazla değil, kaliper ufak hareketler yapabilene kadar), sonra fren telini bir miktar gerip sıktım (kaliperi sökerken gevşetmek zorundasınız). Kaliperi yerine sabitleyen somunları gevşekken (iki allen uçlu vida) fren kolunu iyice sıkıp, sıkı biçimde tutarken de kaliper somunlarını sıkıp kaliperi yerine sabitledim. Bu şekilde yaptığınızda rotor tam olarak kaliperin ortasına gelmiş oluyor. Daha sonra tekeri boşta döndürüp sabit kaliper ayağını (tekere yakın olan) balata sürtme sesi duyana kadar sıkarak içeri doğru ittim. Nitekim bu sabit olan ayağın balataya çok çok yakın olması lazım. Ses duyunca çok az gevşetip sesi yok ettim. Son olarak da kablo gerginliğini ayarlayarak hareketli kaliper ayağını ayarlamış oldum. Böyle yazınca çok zormuş gibi geliyor ama değil, yutubdaki videoları filan izlerseniz kolayca anlıyorsunuz genel mantığını. Yarın çıkarıp test edicem.

Mosso Relativo

Aktif Üye
Tepki
47
Bisiklet
Mosso
Merhabalar. Bizim Marine 20 lere bu aynakol olur mu? Ve yokuslarda rahat eder miyim :) (link)

Praxis

Aktif Üye
Tepki
442
Arkadaşlar ruble ile jant arasındaki plastik koruyucu sizde de boşa dönüyor mu? Normalde bunun ya janta ya da rubleye sabitlenmiş olması lazım, benimki boşta, teker dönerken bir miktar ses çıkarıyor. Acaba tekeri, rubleyi söküp değiştirmeye değer mi diye düşünüyorum. Parça sağlam, ve gördüğüm kadarı ile ters de takılmamış. Ruble tarafına doğru uzanan dişleri var. Fakat bu dişlerin geçeceği bir boşluk yok gördüğüm kadarı ile. Acaba neden boşta dönüyor anlamadım.

firestone

Forum Bağımlısı
Tepki
2.103
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Trekkie Beni koruyucu boşa dönmüyo.

Frenler ilk başta çok performansı değildi, zamanla etkisi arttı. Ayarlarını kendim yaptıktan sonra zımba gibi oldular. Ön balataları da Baradine DS-4 ile değiştirdim, yarı metal iyi bi balata, çok memnunum.