Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mosso Düz (Rigid) Maşa Ayrıntılı İncelemem Ve Satın Alma Hakkında Bilgi VS. İçeriye..

Konu, 'Süspansiyon' kısmında Lütfü Ekşioğlu tarafından paylaşıldı.

1. Lütfü Ekşioğlu

Lütfü Ekşioğlu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar.Forumda herkezin merak ettiği veya almak istemiş olupta yurt dışından getirtme hakkında bilgi sahibi olmadığı Mosso Rigid Maşayı Çin'den aldım.
    Şimdi herkeze maşa ile ilgi detaylı incelememi ve nasıl satın alındığı hakkında bilgiler sunacağım...

İlk olarak maşanın özellikleri

Mosso düz rigid fork:
    Uyumlu olduğu tekerlek çapı : 26 inç
    Fren uyumu : Hem disk hem v fren (sadece disk olan modeller de var)
    Renk : Siyah ve beyaz modelleri var.
    Yapıldığı malzeme : Yüksek dayanıklılığa sahip 3 defa dipçiklenmiş 7005 aliminyum
    Ağırlık:Kayıtlara göre 685 gr. Aynı zamanda forumdan bir arkadaş ölçmüştü ondada 680 küsürdü.
    Fiyat 60-80 $ (Ben 61 dolara aldım)

Şimdi ilk olarak ağırlık konusuna gelelim.Türkiye'deki bisikletçilerde satılan düz maşalar ip ince çubuk gibiyken bu nasıl böyle kalın ve hafif oluyor.Sorunun cevabı şu : Maşanın içinde boşluk var.Boşluk dediğim maşa öyle ip ince kalın değil.Güzel kalınlıkta ve büyüklükte.Ama tık tık diye vurursanız maşaya içinde boşluk olduğunu hissedebilirsiniz.Sorun olmaz ben sadece bilgi amaçlı söylüyorum bunu...

İkinci konumuz maşa 100 mm bir maşanın ölçüsüne sahip değil.80 mm ölçüye sahip.Bunu şuradan anlıyorum 100 mm XCM V2 maşa ile yan yana tuttuğumda maşa kısmı ( üst boru değil!!!) XCM' ye göre biraz daha kısa kalıyor.Ama üst borusu uzun XCM ' ye göre.Fakat spacer ile aradaki farkı iyice azaltabilirsiniz.

Gelelim maşanın ayrıntılı fotoğraflarına :

Bu arada maşanın üzerinde sticker gibi gözüken herşey aslında gerçek boya.Ben sticker zannederdim gelince gördümki hepsi üstü cilalanmış boya imiş :)

Yanında resimdeki gibi uzun bir plastik zımbırtı geldi.Neye yaradığını bilmiyorum.Bilen varsa sölesin.Kapaklar ise v fren pivotlarının kapakları.

Üst borudaki güzel bir ayrıntı :)

Disk fren bağlantıları...

Buda yeni jant setimle nasıl durduğu :D

Kısacası maşa bu...

Şimdi gelelim satın alma olayına

İlk olarak bir ebay hesabı açın.Burada önemli bir şey var.Orada vereceğiniz adres kesinlikle çok açık ve herzaman birilerinin olacağı biryer olsun.İş yeri olur vs. İl ve ülke ismi vermeyi unutmayın.Çünkü satıcı sadece il ve ülkeye bakar.Ayrıntılı adrese buradaki PTT görevlileri bakar.,

Ardından global ebay adresine giriş yapın.Global'e girin dememin sebebi oradaki satıcılar Türkiye'ye gönderem satıcılarıdır.Göndermeyenler gözükmez.

Global ebay Türkçe fakat % 40 ı :D Çoğu yer İngilzce ben ona göre anlatıyorum.

Ürünü bulun.Burada dikkat etmeniz gereken satıcının Feedbeck skoru 3000 civarı ve yıkarı kesinlikle olsun ve power seller ünvanına sahip olması çok daha iyidir.
    Ben lytrade diye bir adamdan almıştım ama adam ilanlarını kaldırmış artık.Herhalde sonuncuyuda ben aldım :D

Şimdi geldik satıcıyla iletişime.(Ürünün sayfasında ''ürün hk. satıcıya soru sor '' var ordan mesaj atabilirsiniz ) Burada satıcıya sormamız gereken ilk şey kayıtlı kargo işidir.İngilizcesi iyi olmayan arkadaşlar için yazının sonuna örnek kalıp koyarım.Kayıtlı posta nedir derseniz şöyle açıklayayım posta kayıtlara kayıt ediliyor ve kaybolma riski çok ama çok azalıyor.Kayıtsız postayı yurtdışından takip edebilirsiniz.Türkiye'ye girdiğinden itibaren belkide postacı çalar gider haberiniz olmaz.Kayıtlıda ise takip edebilirsiniz dağıtıma kadar :D .Kayıtlı posta bana 17 günde geldi.Kayıtsız posta 40-50 günde gelir yada gelmez.

Satıcıya mesajda aynı zamanda rengin stokta olup olmadığını sorun.

Satıcıyla anlaşırsanız ürünü satın al diye butona tıklayın ve onaylayın.Satın almanın onaylama sayfasında ürün hakkında satıcıya not bırak diye bir yer kutu var. Oraya istediğiniz renk ve modeli ( v- brake ,only disk) yazın.Onaylayın.Paypall ile ödeme yapın. (onaylama işlerini myebay > orada aldığınız ürünler gözükür > Pay with paypall > öde :D

2-3 gün bekleyin.Yine my ebay dan ürünün yanında ''view order details '' e tıklayıp giriş yapın.Tracking code diye bir kod olur onu PTT yurtdışı kargo takipden takip etmeye başlayın. ( Ürünün Çin'den çıkması 8 gün sürebiliyor . (Tecrübe ile birlikte sabittir. :) )

İngilizce soru kalıbı ;

Hello.I want to buy (black) (white) v brake fork and last thing I want this product with registered cargo and tracking code.

Thanks...

Bu v fren model maşa , kayıtlı posta ve takip kodu istediğinizi anlatan bir mesajdır. Renge göre black veya white yazabilirsiniz.Adam mesaja oke derse satın alırken satıcıya bu yazıyı yazarak not bırakın yani işinizi garantiye alın :D

Bide son olarak takip no L (LJ, LT, LD) ile başlıyorsa kayıtsız postadır.Diğer harfler kayıtlıdır.Sonu CN ile bitiyosa Çin'den HK ise Hongkong dan geliyor demektir.

Yazıyı okuduğunuz için hepinize çok teşekkür ederim.
    Herhangi bir sounuz varsa rahat rahat sorun size severek yardımcı olurum.

Sürç-i lisan ettiysem affola

2. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Detaylı bilgi için teşekkürler ama fiyat nedir!?

Lütfü Ekşioğlu bunu beğendi.
  3. Lütfü Ekşioğlu

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Asıl önemli bilgiyi atlamışım ,hatırlattığın için teşekkürler hemen ekliyorum ve ekledim :D

Barış TURAN bunu beğendi.
  4. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Fiyat beni aşıyor...ugh

5. Taygun Hasoğlu

Taygun Hasoğlu Üye

Seviye:
    Bilgilendirme için teşekkürler. Kargo ücretsiz mi acaba ?

6. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:

neye yaradığını bilmediğin plastik zımbırtı :) tekeri söktüğün zaman maşanın teker millerinin girdiği yerlere bastırınca sabitleniyor böylece maşanın o kısımları yere değmiyor çizilmiyor ayrıca bisiklet o vaziyette dengede duruyor .Kısaca bu işe yarıyor :) paylaşım için teşekkürler....

7. Lütfü Ekşioğlu

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Şöyle söyleyeyim.Türkiyede ağır ve çirkin maşalar 180 tl iken bu maşanın fiyatı çok uygun bence...

Kargo benim aldığım adam 1,99 dolar dedi.Üstünede kayıtlı kargo için para istemedi. :D

Ferhat Bey şimdi anladım neye yaradığını teşekkürler...

8. Vedat METİN

Vedat METİN Kıdemli Üye

Seviye:

9. Vedat METİN

Vedat METİN Kıdemli Üye

Seviye:
    Benim canavar.Ağırlık olarak muhteşem hafifledi.Şiddetle tavsiye ederim.Ama bu maşadan sonra yol bisikletine geçmeniz çok kısa sürecektir:D

10. Vedat METİN

Vedat METİN Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar ürün china den Türkiye'ye tam bir haftada giriş yaptı.Pttde ise 5 gün bekledi.

11. SametAksuoğlu

SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    sehir bisikletimde kullandığım bu maşayı, üzerinde portbagaj takmaya uygun delikleri olan sıradan/ucuz bir maşayla değiştireceğim. bendekinin etiketi daha sade, mosso yazısının ardında yukarıdaki fotoğraflarda olduğu gibi gri bölümler yok.Arzu eden olursa 90 dolar'a aldığım bu maşayı 100 liraya satabilirim. ürün ikinci eldir ve bisikleti sağa sola dayamaya bağlı olarak oluşpan bir takım çizikler mevcuttur.

Hayri kayıkcı bunu beğendi.
  12. Samet Koç

Samet Koç Bisikletkolik

Seviye:
    Bu maşanın 28 inç için olanı yok mu ya :(

13. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    bir arkadaş bu kadroya uydurucakmış mossoyu... orjinali tur bisikletiymiş dedi. mosso tam düz dururmu 56 cm kadroda?

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd....sh3/t1/1013253_641509909224287_67424371_n.jpg

14. GCSüzgün

GCSüzgün Aktif Üye

Adı:
    Görkem Can Süzgün
    Seviye:
  15. ss80MTB

ss80MTB Üye

Adı:
    Seçkin Ş.
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
  16. Kürşat AKINCI

Kürşat AKINCI Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @ss80 Uyar dostum aynı zamanda 28 inc tekerlerede uyar..

17. ss80MTB

ss80MTB Üye

Adı:
    Seçkin Ş.
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    @Kürşat AKINCI
    Teşekkürler bu ay ki değil ama bir sonraki bütçe maşaya ait :)

18. Togursamsun

Togursamsun Kıdemli Üye

Adı:
    Emin
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    @ss80MTB bende aynı maşaya bakıyorum da acaba maşayı aldınızmı.uyum sorunu oldumu?

19. Fevzi Orak

Fevzi Orak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
  20. Grim

Grim Yeni Üye

Adı:
    Erdal
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Selamlar,

Bende bu maşayı almak istiyorum ancak uyum konusunda emin olamadım. Özellikle şu an kullandığım RST Gila ML maşada disk fren kaliperi arkadan vidalanıyor, ama bu maşada ise bağlantılar yandan vidalanıyor görünüyor. Disk fren bağlantısı standart değil midir? Bu maşayı alsam bendeki Tektro Draco (HDC330) freni montajlayabilir miyim? İstediğin özelliklerde ve uyumlu maşa bulmak ne kadar zormuş, tam bu olur dediğin anda başka bir sorun çıkıyor...

Şu an kullandığım RST Gila ML 100mm.:

Bu da Mosso MD5: