Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mosso 771 DMV fotolu izlenimlerim

Konu, 'Şehir - Tur Bisikleti' kısmında Hamit E. tarafından paylaşıldı.

1. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Yeni aldığım Mosso 771 DMV (Düz Maşa V fren) izlenimlerimi paylaşmaya çalışacağım.
    marka genel olarak forumda pozitif yorum alsada kullanan az, bende fiyat olarak avantajlı geldiği için aldım. (yoksa sportive 224 alacaktım) daha önceki bisikletim claudbutler L700 city sport idi. değerlendirmem ona göre olacak.

gelelim bisikletin görünen görünmeyen genel özelliklerine. bisiklet kadro şekli olarak üçgen şekilli profillerden oluşmuş, bunun aerodinamiğe etkisi vardır diye tahmin ediyorum. kadro 3 kez taşlanmış aliminyum, bunun yanında benim en çok şaşırdığım ve alırken kafamı kurcalayan maşanında 3 kez taşlanmış aliminyum olmasıydı, çünkü diğer bisikletlerde maşa mutlaka çelik idi.

bisiklet çok çok hafif (yol bisikletiyle kıyaslamayalım.) terazide bisikletli bisikletsiz tartılacaktım üşendim, birazda yorgunluk var :) ancak 12 kg civarında max 12,500 dür. aşağısı vardır yukarısı yoktur.

görünen özelliği ise 27 vites full acera olması. vites geçişleri önceki bisikletime göre (tourney sistem) çok süper. yağ gibi sık ve seri şekilde ön ve arka aktarıcıyı kullanabiliyorum. göbekler ve frenler de shimano kullanılmış. lastikler 700x40C rubena sepia

Fotoların üzerine tıklayarak detaylı görebilirsiniz sayfa kasılmasın diye büyük hallerini sayfaya koymadım.

7005 maşamız, 2 resim sonra üçgen şekilli profili daha belirgin görebilirsiniz :)

Güneşin yansımasıyla daha iyi anlaşılıyor, maşanın önü de hafif bombeli yapılmış

Burada bunu anlayamadım. mosso birçok firmaya kadro üreten bir fabrika deniyor,
    ancak kendi markalı bisikletinin üzerine bunu yazması bana garip geldi.
    tabi aynı trek ten bahsediyorsa.

üçgen şeklinde gelen üst boru.

Alt boruda yine üçgen şekilli tasarlanmış yere bakan kısımdan yukarıya V şekilli

Bu zannedersem mühendisliği kanada da yapılmış manasına geliyor.

üçgen şekilli olmasını bu şekilde açıklamış arkadaşlar :)

Mossonun garipliğimdir yada bisikletlere isim vermekten hoşlanmadığındanmıdır bilmiyorum
    hepsinde matador yazıyor (en azından city bike sınıfındakilerde).
    bisikletin heryeri küçük yazılarla donatılmış ancak 771 ibaresi yok. kimbilir ne manaya geliyor :)

sorusu lan varsa elimden geldiğince ve dilim döndüğünce yardımcı olmaya çalışırım

hogutmen, Mesut Oğuz, QEXEC ve 10 kişi daha bunu beğendi.
  2. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Güle güle kullanın. Bisiklet oldukça güzel ama maşanın rengi işi bozuyor keşke onu da bisikletle aynı renkte yapsalardı :)

Hamit E. bunu beğendi.
  3. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Muhtemelen TREK'in ana kadro tedarikcisi olabilir Mosso, o yuzden boyle yazilmis olabilir.

Built in Canada da, bisikletinizin Kanada'da toplantigi anlamina geliyor. Cok guzel bisiklet gule gule kullanin.

Hamit E. bunu beğendi.
  4. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Hamit Bey bisikletiniz çok güzel. İyi günlerde kullanmanızı dilerim. Rengi ve tasarımı benim hoşuma gitti.

Hamit E. bunu beğendi.
  5. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bir zamanlar ford focusun ilk kasayı ürettiğinde arabanın her tarafını üçgen şekil yaptık ilhamımızı swazzenegerden aldık gibisinden şekli üçgen olunca arabanın body buldingçi olacağı boş sanısı ile milletin kesesini zigetvar kalesi gibi muhasaraya alırdı. Şimdi konfor ile üçgen şeklin ne alakası var anlayamadım. Bir kere o maşa nın hücum kenarı niye küt. f 16 nın arkadan açılan paraşütü gibi hız yapmaktan başımız döndü biraz bisikleti yavaşlatsın diyemi.

Mehmet ozymn bunu beğendi.
  6. Sarper Uluoluk

Sarper Uluoluk Aktif Üye

Adı:
    Sarper Uluoluk
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Öncelikle hayırlı olsun bisikletiniz.

Benim de uzun süredir düşündüğüm bir model bu bisiklet.

-Bisikleti nereden ve ne kadara aldınız acaba?

-Lastik performansı nasıl?

-Genel olarak parçalar nasıl, değişmesi gereken (sele, elcik) gibi bölümleri var mı?

7. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Rengini çok sorun etmedim, bence çok da sırıtmıyor :) teşekkürler dilekleriniz için

maşanın ön kısmının küt gelmesi konusunda haklı olabilirsiniz bende düşündüm ilk başta ancak vardır bir bildikleri dedim :) herhangi bir yavaşlama hissetmedim. belki rüzgar yandan eserse diye öyle yapmışlardır :p

üçgen şeklin konfora etkisi yok tabiiki :) ancak düz maşa olmasına rağmen çukur tümsek vb lerde kollarımda sarsıntı hissetmedim önceki bisikletime göre.

izmirden aldım 900tlye (855tl lik sportive 224 arasında gittim geldim) ancak acera ve 27 vites olması beni buna çekti. ayrıca bisiklet çok hafif.

lastik performansı iyi, trafikte genelde yola nazaran daha pis olan emniyet şeridinde gittiğimiz için hep çakıl ve küçük cam parçalarının olduğu zeminde sürüş yaptım, biraz hafif çamurlu ve çimenli arazide tecrübe ettim. 700x35C lastiklere göre 40C biraz daha etli olmasının hakkını tur lastiği olarak daha iyi veriyor. ileride daha uzun tur vb yapmak istersem maraton lastiklere geçilebilir. ancak rubena güzel lastik yapmış. web sitesinden lastik desenine bakabilirsiniz.

sele belki değişebilir herkesin mabadı :) kendine has rahatlığı var bilemeyeceğim ancak benim için şimdilik rahat ;)
    elcikler rahat ama lastik/plastik malzemeden dolayı terletme yapıyor, eldiven ile bu sorunda ortadan kalkar. aslında aklımda olan ileride kelebek gidona geçmek.

iyi dilekte bulunan arkadaşlara teşekkürler

aşağıdada bisikletli ve bisikletsiz çekildiğim fotolar var terazi üzerinde. çekim hilesi vb yok :)
    bisiklet 10,50 kg

[​IMG] [​IMG]

ProfessionaL bunu beğendi.
  8. Uğur Kırelli

Uğur Kırelli Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    DMV'de üçgen tasarım olduğunu bilmiyordum.Bende de SMV modeli var Mosso'nun ancak daha oval hatları var.Oldukça memnunum.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. Semih Aydınlıoğlu

Semih Aydınlıoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cesur
    Seviye:
    10,5 kilogram ise harika. Sitesinde 12,1 kilogram olarak belirtilmiş. Basküle güven olmaz, bisikleti tek başına bir hassas terazide tartmak lazım.

10. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    pardon yanlış yazmışım 11,50 kg. ben bisikletsiz ve bisikletli olarak tartıldım. hassas tartı tabiiki daha iyi ama buda bir fikir verir, hassas ile tartınca 2-3kg fark çıkacağını sanmıyorum :)

11. Mert Özçelik

Mert Özçelik Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Sizden bir 225 paylaşımı gelmemesine ne kadar üzülsem de mosso yu görünce çok sevindim. Hayırlı olsun :)

Yanlız sorun şu eşinizde salcanoyu verip mosso isteyecektir :)

12. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    disk fren işime yaramaz ve ağırlık olmasın diye istemiyordum zaten. onun içinde 224 ü düşünmüştüm alternatif. mosso iyi geldi ama, yokuşlarda faydasını görüyorum.

ng650 nin lastikleri rubena cobra taktık değiştirdik, sonrada ilk sürüşte arka lastik patladı :)

sizede hayırlısı olsun yeni bisikletleriniz :) güzel sürüşler turlar

13. Tuğrul Tural

Tuğrul Tural Yeni Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Güle güle kullanın. İzmir'de nereden aldınız acaba bisikleti?

14. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    joker bisikletten aldım karşıyakadan, ancak aldığım bisiklet tek kalmıştı ellerinde. süspansiyonlu olanlardan 22inç kadrolar vardı. isterseniz kendiniz bir gidip bakın daha iyi olur

15. Tuğrul Tural

Tuğrul Tural Yeni Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Teşekkür ederim. İyi günlerde kullanın :)

16. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    teşekkürler.

17. koray kalay

koray kalay Yeni Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    MOSSO dan memnun musunuz?

Bende Mosso düşünüyorum acele yanıt verirseniz sevinirim.

Düz maşalı mı, amortisörlü mü yoksa amortisörlü+ hidrolik frenli mi önerirsiniz?

MOSSO nun "770 smd" denilen hidrolik frenli ve amortisörlü) eski modeli varmışda...

Düz maşalı olan çok rahatsız ediyor mu titreşim anlamında?

Neden hidrolik fren ve amortisör düşünmüyorsunuz verdiği ağırlıklar rahatsız ediyor mu?

En uygun fiyata nereden alabilirim?

18. UtkuSener

UtkuSener Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Konunun sahibi haricinde kendi mosso deneyimimi yazayım
    Düz maşa, amortisör veya disk fren tamamen tercihler ve kullanımla alakalı
    Babama 770 dmv aldık bisikleti çoğunlukla asfaltta kullanacağı için düz maşa v fren tercih ettik, kendi bisikletlerim de düz maşalı ve v-frenli (trek fx 7.3 ve mosso 772-105)
    Düz maşayı düzgün yolda kullanırsanız zaten titreşim derdiniz olmaz, ayrıca toprakta veya bozuk yüzeyde uzun mesafe gittiğinizde hemen hemen her bisiklet titreşimden rahatsızlık verir. bisikletlerin üzerindeki amortisörler titreşimi alması için değil bozuk yüzeyde kontrolü arttırmak için takılır.
    770dmv yi aldığınızda jant tellerini iyi bir usta kontrol etsin(çoğunun fabrika çıkış tel gerginlikleri iyi ayarlı olmuyor iki mosso modelinde de bu durum vardı ama kolayca çözülüyor)
    Hidrolik fren de aynı amortisör gibi tercih meselesi, asfalt gibi yüzeylerde v-frenin yetersiz olduğu durumla henüz karşılaşmadım.

hogutmen bunu beğendi.
  19. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    ben memnunum, aldığımdan beri 300-350km yaptım. bunlardan birisi 110 ve 70km lik turlardı. bisikletin rakiplerine göre en büyük avantajı ağırlığı. 27 vites olması yokuşlarda ayrıca bir avantaj.
    uzun ve konaklamalı turlar yapacağım derseniz arkada ve ön maşada heybe monte edebileceğiniz delikler mevcut.

disk fren ve amortisör olayını Utku arkadaşımız açıklamış. bunlar kullanıcı tercihidir. disk frenin mantığı çamur balçık vb gibi bisikletinizle janta kadar girip bulanıp fren pabuçlarının tutmamasını sağlayacak arazi ve sürüş şartları için geliştirilmiştir. yoksa fren mesafenizi kısaltmaz. benim genel düşüncem bisikletlerde fren durmak için değil yavaşlamak için.

amortisör konusuna gelince benim 2 bisikletimde düz maşaydı. bozuk asfaltlı (köy, kasaba, belde yolları) yollarada girdim, topraktanda gittim, amortisörlü olsa daha rahat olurmuydu olabilirdi belki. iş burada sizin canınızın tatlılık seviyesine kalıyor. ben elcikleri süratli gittiğim durumlar dışında sımsıkı tutmam onun için herhangi bir fiziksel olumsuzluk yaşamadım. amortisör bisikletinize 700gr-1kg arası ek yük demektir. bisikletin yaylanması pedala bastığınızda gücün emilmesi demektir. onun için bence gerek yok.

son olarak mosso kadrolar tayvandan geliyor, rakipleri gibi gebzede manisada üretilmiyor.

en uygun nereden alacağınızı bilemiyorum. mosso websitesinden ilinizdeki bayiileri bulabilirsiniz. yada sahibinden.com a bakabilirsiniz.

başka sorunuz olursa cevaplarım

20. koray kalay

koray kalay Yeni Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    bugün bende mosso 771 dmv aldım. Lakin maşası siyah. satıcı 2014 model olduğunu söyledi.

hogutmen bunu beğendi.