Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Morarma İçin Önerebileceğiniz Bir şey

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Erkin B. KAYA tarafından paylaşıldı.

1. Erkin B. KAYA

Erkin B. KAYA Forum Demirbaşı

Seviye:
    morarma için bildiğiniz bir şey var mı? internette maydonoz deniliyor ama ne kadar doğru bilmiyorum.

Sizin bildiğiniz bir şey var mı ? paylaşırsanız sevinirim.

2. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    morarma darbe sonucu olusan degıl mı maydonoz ne alakaymıs ılk defa duyuyorum...

ben soguk uyguluyorum. buz vs ile. morarmanın nedenı kılcal kan damarlarının catlaması. soguk da damarların daralmasını sagladıgı ıcın kan akısını azaltıyor.

Erkin B. KAYA bunu beğendi.
  3. ercan o&o

ercan o&o Üye

Seviye:
    Darbe alındıktan hemen sonra buz konulması iyi bir çözümdür.

Ancak süre geçtikten sonra üstüne çiğ et konulması ve sarılması önerilir. Ufak bir bölge ise çiğnenmiş ekmek de konabilir.

Moraran yer çok göze batıyorsa ten rengine uygun bir fondöten ile geçici bir süre kapatılabilir :)

Selamlar, sevgiler, bisikletle kalın
    Ercan

4. İsmet Enes ÇAKAR

İsmet Enes ÇAKAR Üye

Seviye:
    eczanelerde satılan mavi-lacivert arası jelimsi bir sıvı satılıyor,o kullanılabilir.Bizde var ne zaman birşey olsa onu kullanıyoruz

5. Ahmet Bolgi

Ahmet Bolgi Forum Bağımlısı

Seviye:
    çarpma ve burkulma gibi durumlarda hem şişmeyi hemde morarmayı önlemenin yolu olayın hemen ardından soğuk uygulamaktır. bir bez içinde buz gibi. ilk günün ardındanda sıcak uygulanarak masaj yapılması faydalı olur.

6. Bozcan

Bozcan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Darbe alan bölgeye buz uygulaması yaparsanız kanın damardan cıkmasını engelleyerek morarma oluşmasını engelleyebilirsiniz. Eğer darbe hafifse 15 dakika kadar, eğer darbe çok ağır ise 1 gün kadar 15er dakikalık seanslar halinde uygulama yapılılıyor diye biliyorum. Lütfen bir doktora danışıp teyit ediniz.

Diyelimki uygulama yapılmadı ve morarma oldu. Bu sefer eğer deride tahriş yoksa Lasonil Krem suruyoruz. Deride tahriş varsa da terramycin krem suruyoruz. Lasonil deri altındaki pıhtılaşmaları (morarma) ayrıştıran bir krem. Terramycin ise antibiyotikli deri merhemi.

7. Erkin B. KAYA

Seviye:
    teşekkürler,doktor sadece buz uygulamamı söyledi kendi kendine 10 gün içersinde geçermiş bu süre içinde en iyi yöntem fondöten olucak sanırım . :)

8. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Soğuk uygulamasını takiben (48 saat sonra azami) her gün moraran bölgeyi yarım saat kadar ılık- sıcak suda masaj yaparak ovun. Mümkün olduğunca yumuşak hareketlerle, böylece dağılmış olan iç kanama kısa zamanda kayboluyor. Bu söylediğim aktif basketbol oynadığım yıllarda yaşadığım bir ayak bileği burkulmasında Fenerbahçe Basketbol Takımının doktoru tarafından bana uygulanmış tedavi idi. Ayrıca bir don lastiğini halka şeklinde düğümleyip bir ucunu sabit bir yere diğerini ayak parmaklarıma geçirip buradaki kas liflerini germe hareketleri il e güçlendiriyorduk.
    Geçmiş olsun size

9. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    ayak bileği burkulması ile morarma karıştırılımamalı,farklı durumlar olabilir,ayrıca iç kanamalarda veya ödem,hematom vs durumlarda ,saat önemli değildir, beliritiler tamamem ortadan kalkması gerek sıcak tedavisi için...

10. Orhan Yıldırım

Orhan Yıldırım Kıdemli Üye

Seviye:
    İncir ve elma kubuğuda söyleniyor ama :D en son babam farketmesin diye PATATES koydum yararlı oldu göz altına tabii...

11. Umut Gül

Umut Gül Yeni Üye

Seviye:
    Heparinoid içeren kremler; liparin-s , hirudoid , lasonil kullanılabilir. Ama dikkat etmek lazım aktif kanama olan bölgeye bu kremlerin uygulanması sakıncalı, zira heparinoid dediğimiz madde kanın pıhtılaşmasını engellediğinden aktif kanamanın durmasını geciktirecektir.

12. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    doğru söylüyorsunuz, benim yazdığım ayak bileği burkulması ve burkulan bölgedeki iç kanamanın neden olduğu morarma idi.

13. Ahmet Bolgi

Ahmet Bolgi Forum Bağımlısı

Seviye:
    göz çevresine ilaç sürerken 3 kere düşünün dr a danışmadanda yapmayın.

14. Erkin B. KAYA

Seviye:
    Doktora danıştım sadece buz koymamı kendi kendine geçiceğini söyledi.Bekliyoruz bakalım..

:)

15. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    bu arada soylemeyı unuttum. soguk uygularken soguk ısırması olmamasına dıkkat edın bunun ıcın buzu bı havluya fln sarabılırsınız veya kısa perıyotlarla uygulayabılırsınız