Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İnceleme MontBlanc Araç Üstü Bisiklet Taşıma Ekipmanı

Konu, 'İncelemeler' kısmında Halilibrahim tarafından paylaşıldı.

1. Halilibrahim

Halilibrahim Enduro /Freerider - Fully Lover

Adı:
    Halil ibrahim
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Herkese merhabalar.

Genelde ucuz olduğu için tercih edilen ve maalesef bir hata yaparak benim de tercih ettiğim araç arkası taşıma aparatının, zamanla hem araca hem bisikletlerime zarar verdiğini gördüm.

Araç HB olduğundan tüm ağırlık arka cama biniyor, 2 bisiklet ve taşıyıcı takribi 30 Kg ediyor ve kasislerden geçerken acaba cam patlayacak mı diye korkuyordum :)

Araç üstü taşıyıcı almak niyetiyle belki 3-4 aydır araştırma içindeydim.

Fiyatlar 1300 TL asgari maaş alınan bir ülke için bence yüksek.

Ankara'da bu işi düzgün yapan 2 yer var ikisinini de ismini vereyim adaletsizlik olmasın.

OTS Otomobil Taşıma Sistemleri ve BAGAJMARKET : Hapro, Montblanc, Atera Türkiye Distribütörü

İkisi de Mont Blanc firmasının ithalatçısı, ancak bagaj market'in müşteri profili ve portföyü bana biraz daha profesyonel geldiği için tercihimi bagaj marketten yana kullandım. ( Cumhurbaşkanlığı bisiklet yarışı için 40 civarında Renault Megane aracın taşıma sistemini satıp monte etmişler en son)

Alacak ya da Almayı düşünen arkadaşlar için kısaca bilgiler vereyim.

Öncelikle benim aracımın (aslında hanımın aracı :D ama ben kullanıyorum ) tavanında oluk, bar vs. yok. Düz tavan yani.

Toplam 3 "parti" parça alıyorsunuz bunların fiyatları kalitelerine ve markalarına göre değişiyor.

1. 4 kapı için her köşeye birer sabitlenen tutma noktası alıyorsunuz
    2. Bu noktaları birbirine bağlayacak 2 adet bar alıyorsunuz
    3. Bisikleti tutacak bir taşıyıcı alıyorsunuz.

OTS Ankara Ostim'de ithal ürünlerden başka kendi imalatı olan tavan taşıma sistemleri de satan bir firma. Kendi imal ettikleri ürünlerde herhangi bir özel uyumluluk yok yani üniversal o nedenle çok sağlıklı gelmedi bana. Bir arkadaşım da OTS'den taktırdı henüz 1 ay olmadı. Barlar ortadan bel verdi ve araca değdiği noktalarda silikon kaplama yok metaller direk aracın boyasına temas ediyor. Bu beni vazgeçirdi.

Bagaj Market ise tamamı ithal olan ve aracınızın marka - model - yılına göre bire bir uyumlu ürünler satıyorlar. Marka - model - yıl söylediğinizde katalogdan uyumlu modellerin numarasını bulup size seçeneklerin fiyatlarını, farklarını anlatıyor ve hangisini isterseniz onu getiriyorlar.

4 köşeden tutan sabitleyicilerin anahtarlı olan türünden aldım zira korkuyorum ben ormandayken birisi taşıyıcıyı söker vs. (Gerçi montajı yapan abinin dediğine göre, marka model uyumlu olduğundan adamın aynı model aracı bulup ona satması gerekiyor o nedenle pek çalan olmaz dedi ama hırsız bunu bilmediğinden gene de çalar bence :D )

Ortadaki barlar için Alüminyum, çelik, dekoratif vb. seçenekler var. Göz zevkinize , bütçenize uyan neyse onu seçiyorsunuz. Ben ucuz olan siyah alüminyum versiyonu seçtim 55 KG taşıyormuş.
    Parlak olan seçenek daha pahalıydı.

Bisiklet taşıyıcılar için ise, taşınacak bisiklete göre taşıyıcı öneriyorlar. Ben 50 Euro olan en ucuz! modeli almak istedim, onunla Downhill taşıyamazsınız, downhillin kadro profili geniş o tutamaz, şunu ya da bunu alın dediler. 75 ve 90 euroluk 2 model seçeneği sundular. Bütçemi daha da zorlamamak için 75 euro olanı aldım.

Montaj yaklaşık 45 Dk. - 1 Saat sürüyor.

Aerodinamiği bozuyor haliyle, her aracın verdiği tepki farklıymış geometrisine göre.
    Bizim araç 90'ı geçince rüzgar sesi veriyor çok hafif. 100 km/s'i geçince baya sesi duyuyoruz içeride.

Montaj esnasında ve sonrasında çektiğim fotoğrafları fikir vermesi açısından yüklüyorum.

En merak edilen konu sanırım fiyatıdır.

Toplamda 825 TL gibi bir meblağ tuttu, 800 TL'ye indirip 9 Taksit yaptırabildim.

OTS'den muadil ürün almak isteyen arkadaşlarımız da olacaktır. Köşe tutucuları ve barlar onlarda tümleşik 250-275 TL civarında fiyat veriyorlar montaj dahil.
    Bisikleti taşıyacak aparatlar aynı para ve markalar.

Bisiklet taşıyıcıyı söküp Port bagaj ya da kayak takımı, sörf tahtası taşıyıcı, ya da yük sepeti de takabiliyorsunuz (bana verilen bilgi bu en azından)

Umarım düşünen arkadaşlara bir nebze yardımcı olabilmişimdir. Gene bu konu altına kullandıkca, karşılaştığım iyi ve kötü yanları, fotoğrafları da atarım.

Hepinize iyi pedallamalar. Konu hoşunuza gittiyse bir "Like" alırım :)

[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

Son düzenleme: 20 Nisan 2016
  2. dincer_colak

dincer_colak Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @Halilibrahim guzel inceleme olmus elinize dilinize saglik ister arac arkasi ister arac istu olsun tasiyicilar her turlu ufak zarar veriyor bisikletede aracada aracim. Benimde kucuk renault twingo orjinal tavan bari kullandigi halde o bile aracta ofsk ezik ve boya sikintilari uapiyor yapacak bisey yok 2 adet tasiyicim var 4 sene once dechattondan almistim ama ne yazikki yeni bisikletimin kadrosu kalin oldugundantutmadi mecburen hepsi burada comdan aldim 1 adet daha oldukca kotu ve kalitesiz bir urun biraz urasarak gucclendirmdim o sekilde kullaniyorum

Tavanda tasiysn arkadaslara tavsiyem kesinlikle bisikletleri telerden de aparata sabitlesinler 4 gunluk yol bisikletim eski aparattan cikti tekerler bagli olmasa aracin ustunden dusucekti zaten hemen pesine yeni aparat aldim saygilar

FB_IMG_1455057107268.jpg FB_IMG_1455057168148.jpg
    Eski bisikletim kadro kalin olmadigindan tutuyordu

Yeni kadrosu kalin bisikletim
    IMG_20160210_001333.jpg

IMG_20160225_191608.jpg

3. Halilibrahim

Adı:
    Halil ibrahim
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @dincer_colak

Tekerlerkleri tutucuya bağlamak için 3 adet kayış verdiler dediğiniz gibi. Arkaya 2 öne 1 adet bağlayacakmışım. Bu sayede en ufak oynama olmaz dedi.

Gönül ister ki çeki demirine bağlanan verisyondan alalım :) Ama onun için önce biraz büyük bir araç gerekiyor. Ruhsata çeki demiri işletme montaj vs. en ucuzu 1500 TL'den başlıyormuş.

Montaj yapan usta zaten ufak araca takılmaz arkada 2-3 bisiklet bir de taşıyıcının kendisi yaptığı ağırlıkla özellikle yokuş çıkarken ön tekerin yere tutunmasını engeller, ciddi sıkıntı yapar, o tip taşıyıcıyı takanlar genel büyük sedan araçlar, cipler, pikaplar dedi.

Ahmet.Uzun bunu beğendi.
  4. kaydogdu

kaydogdu Aktif Üye

Adı:
    Kenan Aydoğdu
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Derde deva bir paylaşım oldu, teşekkürler. Ben de düşünüyorum, aracım Daihatsu Sirion, konu takipte...

cihan cambaz ve Halilibrahim bunu beğendi.
  5. Halilibrahim

Adı:
    Halil ibrahim
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bugün ilk kez kullandım tavan taşıyıcımı.
    Kısaca değinecek olursam yan rüzgarları çok hissediyorum (Muhtemelen araç ufak olduğu için)
    Lastiklerden yanında verilen kayışlar sağlamca bağlarsanız baya sağlam duruyor ancak benim tavsiyem (kendim de uyguladım) paket lastiği ile frenlerinizi fren kollarından tutturun (Aracın El freni gibi düşünün) o zaman 2 kat daha sıkı duruyor yerinde.
    Sonra da kadrodan tutturunca taş gibi oluyor.
    Deneme yapmak adına en fazla 130 km/h hıza çıktım, inince kontrol ettim oynama vs. olmamıştı. Keza normalde şehir içinde 80-90 ortalama ile seyrediyorum.
    Bisiklet tepedeyken de bir kaç açıdan fotoğraflar çektim.
    Olumlu olumsuz bir durum olursa tekrardan sizleri bilgilendiririm.
    Hepinize iyi pedallamalar. Konu hoşunuza gittiyse bir "Like" alırım :)

[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

6. dincer_colak

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @Halilibrahim cok guzel duruyor bisiklet ruzgar cok hussetturir kesinlikle ama ben o hizlera cikmadim hic max 110 oda arac sollamak icin bide surerken bisiklet varkwn agaclara pek yaklasmayin unutula biliyor ve ani cok ani fremler tehlikeli hemde cok bu yuzdem hep daha yavas surerim ben aparat vaaarken bisikleti

Halilibrahim bunu beğendi.
  7. Halilibrahim

Adı:
    Halil ibrahim
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:

Hocam ben de normalde 90'ı geçmiyorum Ankara'da maksimum hız sınırı bu 82 km/s + %10 sollama toleransı

Ben sadece deneme için bastım :) Kurallar neyse riayet ediyorum yoksa.

8. pilot

pilot Forum Demirbaşı

Adı:
    mehmet coşkun uzak
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    O kadar fotoya bin like feda olsun. Para mı veriyoruz sanki?

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cihan cambaz ve Halilibrahim bunu beğendi.
  9. Kurtuluş E.

Kurtuluş E. Forum Bağımlısı

Adı:
    Murat K. E.
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ben de Decathlon'dan MontBlanc araç arkası taşıyıcı almıştım; Skoda Octavia araca da uyumlu olması ve sağlam iş görmesiyle on puan aldı benden.

irfanyazicitunc ve Halilibrahim bunu beğendi.
  10. Halilibrahim

Adı:
    Halil ibrahim
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    2. Taşıyıcı da Taktırdım Bugün İtibariyla.
    Diğer Taşıyıcıya Downhill'imin 26x2.50 Lastikleri Zor Sığdığı İçin Bu Sefer Bir Üst Model Taşıyıcıdan Aldım.
    Bunun Diğerine Göre Farkları Tavandaki Barlara Takıldığı Yerde Kilide Sahip Oluşu ve Oluklu Yerine Düz Bir Zemine Sahip Oluşu.
    Gene Fiyatını Merak Edenler Olacaktır. 90 Euro Kendileri.
    Toplamda 1100 TL Civarında Ödeyerek 2 Ağır Bisikleti Taşıyabilecek Bir Tavan Taşıma Sistemine Sahip Oldum.
    Bir Kaç Fotoğrafla da Konuyu Destekleyim.
    Gene Beğendiyseniz "Bir Like'ınızı Alırım"
    :)

[​IMG] [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]

Hafta Sonu 2 Downhill ile Test Ettik Taşıyıcıyı Monraker Summum Pro Team ve Specialized Demo 8 :)

mmnmtl, Ahmet.Uzun, n500 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
    Son düzenleme: 17 Mayıs 2016
  11. dincer_colak

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Oncelikle 2. Tasiyinizda hayorli olsun sormak istedigim ilk tasiyiciyi kaca aldiniz 2. Bir uat modelmis ve fiyati 90 euro ilki nekadardi bende bir ust modele gecmek istiyorum ozellikle kilitli son zamanlardaki hirsizlik olaylarindan sonra

Halilibrahim bunu beğendi.
  12. Halilibrahim

Adı:
    Halil ibrahim
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @dincer_colak teşekkür ederim. 70-75 Euro civarında hocam o da kilite sahip. İlk model 50 euroydu sanırım ama onda kilitleme yoktu o nedenle tercih etmedim.

Ancak bu taşıyıcıların giriş ve orta modelleri tavan barına kelebek somunla bağlanıyorlar, satıcıya sordum, abi adam bu kelebekleri sökerse ne olacak dedim. O zaman adam bisikleti alır sırtına gider dedi :)

3. modelin (parlak alüminyum olanın) tavana bağlandığı noktada da kilidi var. Yani onu sökmesi imkansız. Diğer orta seviye modeli de bi ara satıp hem downhill lastiğinin rahat girebileceği hem de tavana kilitlenen modelden alacağım sanırım. Çünkü bisikleti tavanda bırakıp yemeğe vs. gidince içim rahat olsun istiyorum.

Son düzenleme: 18 Mayıs 2016
  13. vatan

vatan Kıdemli Üye

Adı:
    Vatan
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    sürtünme yaratmıycak mı reis

14. Deniz Duman

Deniz Duman Aktif Üye

Seviye:
    Her şey iyi güzel fakat araç üstünde bir şey taşımak için ruhsat işlenmesi lazım diye biliyorum. Şu hali ile polis durdurur ise muhtemelen ceza yazacaktır. Konuyu araştırmanızı öneririm.
    Arac Disinda Bisiklet Tasimak Yasakmis??

15. Halilibrahim

Adı:
    Halil ibrahim
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @vatan başkan onu ilk mesajımda yazmıştım 90 km/s'den sonra hissediyorum sürtünmeyi özellikle yokuş tırmanırken

@Deniz Duman Yanlış biliyorsunuz. (Abim 1. sınıf emniyet müdürü, ufak kardeşim de polis memuru) Alırken çok araştırdım, özellikle 2 trafik polisi çok yakın arkadaşıma sordum (birisi 25 diğeri 10 senelik trafikçi) , ikisinin de cevapları şu şekilde oldu, "Biz trafik mevzuatına bakıp, ceza yazmak istersek yüzlerce lira ceza yazabiliriz, ama bu tür bir taşıma olayında ceza yazmak isteyen memur ya ruh hastasıdır ya da canı sıkılmıştır.
    Ceza yazması çok kolay. Öyle maddeler var ki sürücüye her türlü cezayı yazarsın, ama trafiği tehlikeye sokmayacak ve nizami bir şekilde taşıyorsan bisikletlerini o cezayı her türlü iptal ettirirsin o anda fotoğraflayıp sonra da itiraz edersin. Ama bazen öyle cins tipler geliyor ki ceza yazmadan bırakmak istemiyoruz" dediler. :)

mmnmtl ve vatan bunu beğendi.
    Son düzenleme: 18 Mayıs 2016