Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Modİfİyelİ Salcano

Konu, 'Bisikletlerimizin Fotoğrafları' kısmında Alp Aslan tarafından paylaşıldı.

1. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    ARKADAŞLAR BENİ ÇOK ÜZEN SALCANOM SON HALİ İLE
    İYİ GÜNLER ALP ASLAN

[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

celil.mayaoglu bunu beğendi.
  2. celil.mayaoglu

celil.mayaoglu Forum Bağımlısı

Seviye:
    çok güzel göz zevkine sağlık, gerçekten çok hoş olmuş kibar lastikler..

bana da fikir oluyo baktıkça neler yapabilirim diye,

o arka çarktaki şeffaf plastiği kaldırmayı düşünüyorum zamanı geldiğinde, hiçbir işlevi yok baktığımda fark ettim de..

vitese bence koruyucu takmanı öneririm, çünkü düşüş anında hemen kırılmaya yatkın o arka vites takımı.Oldukça hassas bölge orası.

Masrafa değmiş bence..

hatta kadro, amortisör ve gidon hariç değişmeyen parça kalmamış.

karma modellerden almış usta shimanodan, anladım şimdi o zaman tam yerinde bir masraf olmuş.

bir tourney kalmış yükselmeyen, ona da zaman gelir ilerde..

3. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    beğendiğine çok sevindim çünkü neden böyle mutsuz etti bu bisiklet beni bilmiyorum sonuçda 2-3 aydır üstündeyim ve çocukluğumdan beride binmiyordum bisiklete ama akıcılığını biraz daha arttırabilirsem süper olacak.celil kilosunu bilmiyorum bisikletimin ancak gidon ve sele borusu ağır parçalarmıdır üzerinde olanlar ve değiştirirsek işe yarayacak kadar hafiflermi ve şunu sorucam tourney dediğin bisiklette ne kadar önemlidir ve değiştiğinde extra akıcılık sağlarmı fiyatları hakkında bilginmi var mı ilgine çok teşekkürler .
    alp

4. ugurcani

ugurcani Kıdemli Üye

Seviye:
    yavaş yavaş :) forumu takip et herşeyi öğrenirsin

5. Emir Yüksel

Emir Yüksel Aktif Üye

Seviye:
    çünkü satın aldığın malın en azından fiyatına oranla sorun çıkarmadan sürmeyi herkes gibi sen de istemişsin, ama malzeme bir süre sonra senin taleplerine cevap verememiş,nedeni bu bence.

ileri düzeyde bisiklet parçaları vs üzerine açılan başlıkları okursanız her malzemenin daha hafifi mevcut ancak fiyatı da o kadar yüksek. şu anda senin deyiminle performans artırıcı bir değişiklik ancak, maşayı ve kadroyu değiştirerek olabilir. büyük ihtimalle maşada kilitleme ve sertlik ayarı yok, dolayısı ile görevi titreşim emmek olan bir malzeme, titreşimsiz bir sürüş esnasında sizin pedal gücünüzden yiyerek, sürekli yaylamakta. jantları, dişlileri vs değiştirmişsiniz, böyle kullanın. para biriktirince de yeni bir kadro alırsın, eğer ille de üst bir bisiklet sahibi olmak istersen.

6. celil.mayaoglu

Seviye:
    bence uğraşma, o daha akıcılık dediğin zaten vites çekiş sistemi, kullandığın yol lastiği, göbekler dışında kadronun ağırlık merkezine de bağlı olarak da senin üzerinde duruşundan başka hiçbir şeyin etki edeceğini sanmıyorum.

21 vitesli bisikletin, bunu 27 vies yapsan da şunu iyi bil;

21 ve 27 vitesin en küçük ve en büyük çarklarının büyüklükleri eşittir,

bu yani 100 birimde ölçüm yapan celsius ile

150birim ölçüm yapan Fahrenheit termometresi arasındaki fark gibi varacağı neticeler aynı ama varana kadar hassasiyetleri farklı. ikisi de en yüksek noktaya ulaştığında aynı sıcaklık hissedilir.

tourney seni götürür tabi ama onu da en kötü alivio yaparsan fena olmaz ama ben açıkçası tourneyden çıkmam şahsen, vites kollarını o biçim daha çok seviyorum, sıkıldım hep mandal çevirmekten.

bisikletin bu haliyle çok iyi, hatta senden de 1 tur için de ödünç alıp da denemek isterim, şaka tabi de ya da sahillerde rastlarsak benimkini denediğinde ne kadar fark ettiğini daha iyi anlarsın.

bak bu da benim bisikletim, seninkinin siyahı..

ugurcani bunu beğendi.
  7. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    çok teşekkürler ilginize , artık biraz da pedal çevirsem iyi olacak sanırım.
    herkese iyi sürüşler
    Alp ASLAN

8. SNkaraoglu

SNkaraoglu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Güle güle kullan, Modifiyeli salcano başlığını gördüğümde Şöyle 20 25 kiloluk, süslü bir bisiklet görecegimi sanmıştım, Bisikletini görünce içim ferahladı :)

Bu fiyatla iyi bir secim yapmışsın. Ama dediğin gibi, Parçalar bir yerden sonra seni tatmin etmeyecek. Ki etmemeye başlamış bile. Zamanla KAdronu, maşanı ve komponentlerini yükseltirsin.
    Başlangıcta biraz bilgi vermek gerekirse shimanonun 8 grup halinde komponentleri var. Aşagıdan yukarıya dogru:
    tourney
    altus
    acera
    alivio
    deore
    deore lx
    deore xt
    deore xtr

Gördüğün gibi tourney en alt seviyedeki komponent. Zamanla bunları alivio ya yükseltebilirsin. Ama zamanla tüm parçalarını Deore bile yapsan, Kadron ve maşan seni üzecek. (bence) O yüzden ilk işin bunları değiştirmek olmalı. Yani Kadronu değiştirip, yine aynı parçalarla kullanıp, zamanla bunları da değiştirip yeni bir bisiklet toplamış olmak.

Hoşcakal,
    Allah kaza bela vermesin.

Bu forumun altında salcano - kron -sedona ve diğerleri tartışmasına girmek istemiyorum ayrıca.

:)

9. celil.mayaoglu

Seviye:
    bence bisiklet alırken bisiklete verilen paraya oranla masrafa girilmeli mümkün olduğunda, bu bisiklet 280liraysa 500liralık deore almak fazla bence, ama bir altı olan alivio ideal olabilir.

bir de tavsiye edilmiyor karma parça, çünkü olası çıkabilecek arızalar da söz konusu olunca problem problemi getirebiliyor.

mecbur kalınmadıkça zoom 327 escape marka ve model amortisör mecbur kalınmadıkça değişmeyebilir, zaten orta ayar seviyedeki başka marka almaya kalksanız 300ytl ediyo kafadan.

toplama bisiklet pahalı bisiklet toplandığında ucuza gelebiliyo hazır halde astarı yüzünden pahalı gelene göre, ama ucuz bisikletlerde geçerli olmuyor eğer tüm parça shimano olucaksa.

ya elimde trek kadro olsa ömürboyu garantilisinden, ona bu sefer de deore setin aşağısı sırıtır. Bizimkine mesela düşünsenize 100liralık kadroya 1500ytllik ekipman, üstüne bir de fox maşa falan 950$ falan çok sırıtır, zaten bizim bisikletimizle dağa çıkarız dünyayı turlarız demiyoruz, klasları bile aynı değiller.
    kimse asla öyle bir saçmalık etmez yani sayın karaoğlu :)

bu bisiklet başlangıç amaçlı olup, kısa turlar halinde bizim gibi sahil kenarlarından pek çıkmayanlar için ideal bisiklet, çünkü bu alanlarda kullanılan bisikletin kaza olmadığı sürece arıza vermesi neredeyse imkansız gibi, çünkü hasar almasına sebep yok, yollar mermer gibi,paten bile kayan var.Ya da benim gibi kondisyon amaçlı düşünenler için ideal. yeni sigarayı bıraktım, daha fazla pedal çevirmem şimdi işime geliyor, zaten gittikçe kondisyonum artıyor.
    ilerde tabi bazı şeyler değişecek sistematik olarak bende de.

Alp arkadaşımızın yaptığı gibi,yolda enerjimi fazla harcatan dağ bisikleti lastiğine göre daha uygun kullanıma açık yol lastiği, kalteli ve yağ gibi akan sağlam 3 göbek,sağlam ve pedal çevirmede yüksek verimi sağlayabilecek dişliler ve vites çekiş sistemiyle verimi yükselteceğim aşikar, bana fazlası da gerekmez zaten, ne dağa tırmanırım, ne de yarışırım, ne de şehrin dışına çıkarım, hatta gezindiğim birkaç ilçenin asla dışına pedal çevirmem 1metre bile.

altıma Türkiye'de 2tane bulunan o pınarello yarış bisikletini de verseniz bende iş yok, o bisiklete sahip o yaşlı amcalar beni harcarlar o yollarda.İş bisiklette değil, kullanamadıktan sonra maksadı yok yani, ben de kullanamam açıkçası.

bizler hata yaptık daha evvel o tartışmalarda, salcano günlük kullanımlara ve kısa yolculuklara hizmet veren bisiklet yapan marka, ben hiç yarış bisikleti duymadım, gerçekten ümitte bile gördüm ama salcanoda yok.

Kron veya sizin de almayı düşündüğünüz(sanırım) sedonalar (711'den başlayanı söylüyorum, aşağısını saymıyorum,çünkü onlar da bizimki gibi kısa yol bisikleti) ile güzel bir doğu veya karadeniz boyunca sahil turu yaparsınız kuşkusuz.ekibiniz ekipmanınız olsa onunla rahat şehirler arası gezersiniz.

istanbulda her şey var yani, 3km yakınımda tamircisi servisçisi her şeyi var tüm marka bisikletlerin, hatta kron,geotech,sedona,merida,scoot,trek.... satan bayilere de evim yakın olmasa da varmam yarım saatten az zaman alır yani, sorunum çıksa hemen o gün götürüp ilgilenmeleri için götürebilecek imkanım var çok şükür. Tanesi 40-50€ olan maxxis(emin değilim, schwalbe de olabilir) marka dış lastiğim yarılsa ucuza temin ettirebiliyorum kendim gidip alıp mesela çok şükür. Burada kullanacağınız bisiklet kolay kolay eskimez, mesafeler kısa çünkü, hatta burada aşırı trafik olduğundan millet hız yapamadığı için yapılan kazalarda ölüm riski çok azdır şehirler arası yolculuk yapan otomobil ve kamyon şöförlerine göre.Bu şehirden pek de kolay kolay çıkmayan adama ince lastikli yol bisikleti veya bizdekiler ideal gibi geliyo bana o yüzden.Hatta metroya,vapura,trene,tramvaya bisiklet sokabiliyo millet.Yani %100 bisiklet olmuyo vasıta imkanı, köprüden geçiş yasak çünkü.O yüzden sırf istanbulda sürüp de "aylardır sürüyorum arızam yok" diyen adam sivastan erzuruma kadar sürsün de görelim bisikleti hala burdaki gibi yepyeni mi görünüyo hala? eskimesi daha çoktur kesinlikle. Kaldığım yazlıktan ilçe merkezine 35km giderken yolda kenarda en ufak bir yardım merkezi ya da mağaza fala yok mesela.Yol iyice ıssız ve güvensiz oluyo belli bir mesafeden sonra, durmadan alçak tempoyla gitmek zordur yani.
    Ama istanbulda en fazla bu rakam 1kmdir, 20dakkada bir dinlenebilir bir yerlerden su ya da yiyecek falan alıp dinlenebilirsiniz sürekli.Sizi de yormaz bu asla.şartlar arasında büyük farklar var anlatabiliyor muyum?

Tabi hız da gerekiyo bize.Çok yavaş sürmek veya hızlıysa da yolun en dibinden gitmek de çok risklidir, aniden şöför veya yolcu arabadan fırlayabilir içinden o an siz hızlıysanız.Ortalama 25-40km arası gidebilen bisiklet olabilmesi önemlidir, otobüs minibüs kornaları da oldukça tahrik edici, dikkat ve sinir bozucu oluyor..

ama bizler hep 1 birim almak isteriz paramız ve ihtiyacımız yettiğince, fakat birileri doldurur bizi 3 al 2 öde der hep. Oysa o 1 birim de yetiyor bize, fazlası da çoğunlukla elimizde kalıyor. misal adam alıyor uzun yol bisikleti ama mahallesinden çıktığı yok, ya da çıkabildiği yok,adam 1ay sonra satışa sunuyo işim gücüm var süremiyorum deyip. Diğerlerini katmıyorum, aksine kimseyi eleştirmiyorum da.amacımıza göre seçemiyoruz bazen sadece alacağımız malı.

Bu sadece bisiklet değil, her şeyde böyle, kontörleri düşünün. Misal ki ilk telefon çıktığı zamanlar ayda 1 kez kontöre para verirdim, şimdi o bedavalar çıktı 10dk konuş 2kntr yok ayda 5000 beleş mesaj falan bu sefer de 3günde bir haraç ödüyorum resmen, ya da yok kardeşim 500 kontör yükle sana 100 kontör verelim gazları falan hep harcamaya ve aşırı tüketmeye teşvik edici..

Bazı ülkelerde domatesi taneyle alır bizim burada 1 kilosuna verdiğimiz parayla ama, tüketeceği kadar masrafa girmeye teşvik eder. Bizde para bolsa bol keseden 10çocuklu aileye aş pişecekcesine fazla fazla alınır çoğu da ziyan olur.Pazarlar kapanınca bizim burası rezalet oluyor, bariz adamlar topuğuyla bilerek ezmiş bazı zerzavatları.Bazı durumu olmayan yaşlı başlı maddi imkanı olmayanlar o ezilmişlerle de evinde yemeğini yapıyor

neyse fazla bölimiym lafı da, bizim bisiklete fazla da modifiye şart olmayabiliyor aslında işlevsellik bakımından, göbek seti değişince tamirciler jantı da rubleyi de şunu da bunu da değiş derken her şeye el atmışlar kanına girip. Hatta alp arkadaşımızın pedalı bile en pahalı pedallardan takılmış, usta her şeye el atmış.Amacın dışında da yeni güzel şeyler takılmış ama misal kimse bana demesin pedal değişince çok şey ifade eder diye :) yani konforu umrumda değil, işlevselliğini diyorum.İkisini de döndürüyorum çok güzel biçimde.

todiefor bunu beğendi.
  10. todiefor

todiefor Aktif Üye

Seviye:
    Gene döktürmüşün :D

Fotoları göremedim ben kaldırıldımı ?

11. celil.mayaoglu

Seviye:
    yok duruyo forumdaki küçük fotolara tıkla, ayrı ayrı pencerelerde açılıyo (hadi yatıyorum ben artık ;))

12. SNkaraoglu

SNkaraoglu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bu sefer hemen hemen aynı fikirdeyiz :)

İyi ama ben bisikletine full deore takmasın önermedim ki.. Belli ki arkadaş kendini tam anlamıyla tatmin edecek, performanslı, sorunsuz bir bisiklet istiyor. Hatta kendisinin Uzun yollara cıkacagını da tahmin ediyorum, (sadece tahmin, ama önemli değil tabi ki.) Ben de Komponentlerini Alivioya yükseltmesini istedim. Ama ayrıca dedim ki;
    "Eger gercekten performanslı bir bisiklet istiyorsan, Tüm parçaların Deore bile olsa kadron ve maşan seni tatmin etmez"
    Bu sadece bir varsayımdı. Yani "Bak bu bisiklete Deore set dizme sakın, Kadroda sırıtır" değil, "Ne yaparsan yap, belli bir seviyenin üzerine cıkmak istersen kadro ve maşa seni tatmin etmez" Anlamındaydı...

Benim hayalim Bisikletimle Bir karadeniz turuna çıkmak. ve yarışlara katılmak. Şu anda da ilçelere giderek kendimi geliştirmeye calışıyorum. Bu arkadaşın da Sahil yolunda mı sürecgini, yoksa uzun yollaramı cıkacagını buradan tam anlamıyla kestiremiyorum, kusura bakmayın. Ama sahil yolundan cıkmayacak bile olsa istediği performansı almak için Önerimi dikkate alması yeterlidir... Değil mi?

Ayrıca Önceki tartışmaların gereksizliği konusunda haklısınız.
    salcano günlük kullanımlara ve kısa yolculuklara hizmet veren bisiklet yapan marka, ben hiç yarış bisikleti duymadım, gerçekten ümitte bile gördüm ama salcanoda yok. Sadece sahil yolunda kullanacagım diye salcano alınabilir. Ama sadece sahil yolunda kullanmaya mahkum olmak muhtemel...

Hoşcakalın.

13. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    güzel bir sohbet olmuş ancak ben yeni katılabildim konuya, celil arkadaşımız kendince haklı hatta bisikleti alırken bende öyle düşünüyordum ama kullanmaya başladıkça performansınızla birlikte ufkunuzda genişliyor ve bisikletinizi daha fazla kullanmak istiyorsunuz bu süreç de de ihtiyaçlar baş göstermeye başlıyor eğer bisikletler hakkında daha fazla bilgim olsaydı en baştan bir trek 7.0 alabilirdim hem fiyatı uygun görünüyor hemde kaliteli olduğu belli yada toplama yoluna giderdim fakat celil'in dediği gibi; aaa sahilde 4-5 km kullanacağım uygun birşey alayım tipinide seversem bu iş tamamdır dedim ve salcanoyu seçtim fakat herkesin duyguları farklıdır ben biraz sahip olduklarım konusunda kurcalayan bir adam kompozisyonu çizerim ilk arabamı aldığımdan beri taki bisikletimi alana kadar ayda 1-2 kere otomobil sevislerine gider arabamla ilgilenir illede para harcamaya gerek yok sohbet eder otomobiller hakkında bilgi alırdım ama hiç araba modifiyesi yaptırmamıştım bisiklette ise durum biraz farklı oldu büyük bir hevesle 2-3 aylık periyotta yavaş yavaş bazı değişiklikler yaptım bundan sonrasını ise kestiremiyorum celil ve mustafanın dediği gibi 270 YTL.LİK Bisiklete 500-1000 ytl.lik parçalar takacak değilim ama fiyatı uygunsa ve işe yarayacaksa alivio'u düşünebilirim sonuçda şehir dışına çıkmasanızda genelde iş'den geç saatlerde çıkabiliyorum ve sert rüzgarlar olabiliyor sahil yolunda o noktada bile çok zorlanıyorum birde uzun yolla ilgili arkadaşımın bir planı var 2 arkadaş bandırmadan edremit belkide daha aşağılara doğru gitmeyi düşünüyorlar banada söylediler ancak kondisyonumun şimdilik o düzeyde olmadığını söyleyince alıştırma için yalova - çınarcık yapalım dediler belki bunu deneyerek başlayabilirim. koşullar değiştikçe ihtiyaçlar artabiliyor şimdiki planım sanırım kadro ve maşa ciddi rakamlara çıkacağını düşündüğüm için o yapılanmaya girmeyeceğim ve 26 jant 28 jant olamıyor sanırım o zaman 26 lık kadro ve maşa beni tatmin edemeyecek sanırım bu yüzden 2 ihtimalim var ya bisikleti iyi bir fiyata satacağım ve yeni bir bisiklet alacağım ki ondada ben modifiye edecek birşeyler bulurum, yada bir arkadaşım az kullanılmış 15 yıllık yarış bisikletini bana verebileceğini söyledi henüz onu göremedim iş görür durumdaysa onunla ilgilenebilirim ancak onu sağlıklı olarak kuanabilirmiyim istanbul şartlarında emin değilim belkide hafifden bir şehir bisikletine döndürmekmi gerekir yoksa bu ferrariye gaz takmak gibi bir saygısızlık mı olur onu bilemeyeceğim ama emin olduğum şey bisikletimi kullanamadığım zaman moralim bozuluyor ve kullanacağım anı iple çekiyorum.açtığım konuya gösterdiğiniz ilgi alakaya teşekkür ederim,
    Saygılarımla - Alp ASLAN

14. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    salcano steqaker larını belki tek renge boyatmayı düşündüğüm için söktüm bakalım nasıl olmuş.
    [​IMG][​IMG][​IMG]

15. celil.mayaoglu

Seviye:
    abi valla ne desem boş, ismi yazan haliyle de bakıyorum güzel geliyo, bu hali de, tabi sen bilirsin yani.
    ben de kadronun sol yanağındaki kısımdaki etikette aşınma olduğundan kopuyo gibi olduğuna üzüldüm açıkçası, anlayışımız ve zevkimiz bu konuda farklı tabi :) ama bendeki siyah, yakıştırıyorum kendimdekine sticker,

ben kan grubumla adımı yazıp stickerını tasarlayıp bisikletin üstüne koymayı düşünüyorum şu S yazan sticker yerine, zaten salcano yazısı var, ng 650 de yazıyo o S harfine gerek yok, başka alan bulamadım, ya da şu beni gıcık eden 6061 sayısı var, 7005 beklerken 6061 sayısı...

Ah keşke alüminyum 7005 olsaydı gerçekten :( alırken öyle yazıyodu sayfada. torku daha yüksek 7005lerin, yamulmuyo bunlar gibi hemen, buna bi darbe gelince içine göçüyo.ne olursa olsun seviyorum bu bisikleti bu haliyle..

16. gokhancan

gokhancan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Takma kafana be celil dostum. Sitikır mitikır hiç farketmez. Önemli olan işlevselmi o zaman problem yok :)

Kesinlikle bisikletini hırsla kullan onu ne kadar cok kullanırsan o kadar mutlu olursun :)

17. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    evet bencede steakerlı daha güzeldi ama ilk fırsatta tamamiyle tek gri renge boyamayı düşünüyorum bisikleti sade olmasını tercih ediyorum aslında boya hazırlığı için söktüm steakerları jantarıda gri olanlarla değiştireceğim.iyi günler
    alp

gokhancan bunu beğendi.
  18. Koray Karaman

Koray Karaman Onursal Üye

Seviye:
    Güzel bisiklet olmuş.Kazasız belasız bol pedallı günler.. ;)

Alp Aslan bunu beğendi.