Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

modifiye için neler yapılır

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Sinto tarafından paylaşıldı.

1. Sinto

Sinto Onursal Üye

Seviye:
    Kron XC 2000imin uzerindeki parcaları gelistirmek istiyorum .henuz hicbir parcasını degstrmedim arka vites alivio , on vites de Shimano C050 ,aynakol alivio , mekanik disk frenler , gobekler fh-m495 vıam , jantlar zac2000 , maşa xcm sr surtour, lastikler IRC piranhapro 2.00. oncelikle IRC Mythos XC-2 2.10 lastik alıcam . geri kalanı için sizden tavsiye bekliyorum ona göre hareket edicem gereksiz yere yanlış iş yapmak istemiyorum :D :D

%50 asvaltda %50 toprakta kullanıyorum . freestyle yaptığım ve geliştirmeye calıstığım icin sagdan soldan atlayınca dağılmaması lazım :D o nedenle cok sert kullanıyorum :D :D tavsiyelerinizi bekliyorum simdiden tesekkürler

işte kron xc2000 in simdiki hali :

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Freestyle için daha sağlam bir maşa ve daha sağlam göbekler lazım bence.
    Yine daha iyi frenleme için hidrolik diske geçebilirsin.
    Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

3. Sinto

Sinto Onursal Üye

Seviye:
    vitesleri deore mi yapiim diosun ??

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    :) Okuyanlar şaşırmasın... O mesajımdan öyle bir anlam çıkmıyor tabi ki ancak Sinto'ya özel mesajda bunu da önermiştim.
    Eğer ayna kolu LX yapıp vitesleri Alivio bırakacaksan ondan önce 9'lu sisteme geç demek istedim. Ancak bu XC kullanımı için geçerliydi.
    Sen diyorsun ki ben freestyle yapmak istiyorum. E öyleyse senin performanstan çok sağlamlığı ön plana çıkarman lazım. Daha iyi frenleme, daha sağlam aksamlara ihtiyacın var. Bu yüzden viteslerin Alivio bile kalsa daha iyi göbekler tercih edebilirsin demek istedim.

5. Sinto

Sinto Onursal Üye

Seviye:
    gobekleri xt yaparım. maşa için bi önerin var mı ??

6. beverly

beverly Forum Demirbaşı

Seviye:
    bence o bisikletle xt yapmak istiyosan ilk yapman gereken sey frenleri hidrolik yapmak. bence vites sisteminin o kadar onemi yok. onun yerine iyi bi amortisor alirdim.. daha sonraki planda yavas yavas jantlar gobekler ve kadroya dogru giderdim

7. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Kesinlikle göbekler XT'ye kadar çıkacaksa en azından bir de hidrolik disk fren olmalı...
    Amortisör için uygun fiyatlı Psylo bulabilirsin sıfır veya temiz bir ikinci el.

8. Sinto

Sinto Onursal Üye

Seviye:
    psylo ile sorun yasayan 3-4 ki duydum forumda bska bi masa tvsye edr msn ?? xt gobek cok oldu snrm :D yksa nrml mi ?? bu arada ben o kadar ii freestyle yapmiorum fakat merdivenlerden , rampalardan , yksek yerlerden atladıgım icn gobekleri dgstrmem sart . ilerde xc yi de ilerletmek istiyorum o konuda tavsiye verir misin

9. Sinto

Sinto Onursal Üye

Seviye:
    jantlarım su anda saglam zac2000 ama gobekleri degistirmem gerek . bana masa tavsiyesi verir misin

10. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    XT göbek 2 metreden atlamak için uygun değil elbette... Ancak zaten amortisörün, kadron vs de uygun değil zaten.
    Psylo'dan korkma derim, çok da sorun çıkartan bir maşa değil. Eskişehir'li bir kaç yarışçı arkadaşım kullanıyorlar ve oldukça da memnunlar... Ayrıca basit yapısı sayesinde bakımlarını da kendileri açıp yapıyorlar.
    Şu anda başka bir maşa gelmiyor aklıma...
    Ancak şu da bir gerçek, aynı bisiklette hem XC hem freestyle zor. Birisi için ağır, diğeri için de zayıf kalabilir parçaların... İkisi bir arada ne yazık ki olmuyor. Daha doğrusu ikisi için de en iyisi olmuyor. Ortada bir yerde alakasız bir bisiklet ortaya çıksın da istemem açıkçası.

11. Sinto

Sinto Onursal Üye

Seviye:
    aslında ben ciddi bir sekilde freestyle yapamıyorum cunku ogretecek kişi yok . ben xc için uygun fakat 1 metreden atlayıncada elimde kalmayan bi bisikletimin olmasını istiyorum. su anki listem IRC Mythos XC-2 2.10 , deore arka vites, 9 lu ruble , zincir ve lx ayna kol. fakat bu listenin cok degsecegne eminim :D

12. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    TR ye gelse de bu şekilde birşeyler alabilsen keşke

DTSwiss

ön 210 gram
    arka 329 gram...

Süper birşey ;)

okuduğun gibi freeride için tasarlanmış ve ciddi şekilde hafif bir hazne
    6 vida rotor bağlantıda mümkün ;)
    Buradan görebilirsin Tıkla ;)

Sinto bunu beğendi.
  13. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:
    Arkadaşım listene göz attım biraz...Mesela aynakol için Lx yazmışsın...Fakat Truvativ yada zzyzx gibi bir firmayla yada direk Deore ile değiştirebilirsin...Çünkü deore Lx aslında sağlam olsa bile yine hafifliğe giden yolun ilk parçası...Ve fiyatı doğru orantılı çıkıyor...
    Ayrıca Freestyle yaparken göreceksin ki aynakloldaki son dişli yaprağı neredeyse koruma demiri haline geliyor...;)Parana yazık olur Lx aynakolda...

Benim sana tavsiyem:
    Yukarıda bahsettiğim gibi zzyzx bir aynakol yada truvativ yada FSA(yine lx fiyatı oluyor)
    Xt göbekler de hafiflik düşünülen göbekler...Ve aşırıya kaçmana gerek yok diyorum yine ve deore disk göbek öneriyorum çünkü Göbeğin emeceği kuvvet tamamen jantın örülüş biçimine ve eşit gerginliğine bağlı bir şey...
    Deore de birşey oldumu değiştirme olayın da çok ucuza olucak;)
    Bir tek jant seçiminde biraz para yatırsan hoş olur...Mavic 321 kullanabilirsin oldukça sağlamdırlar...

Ve en önemli tavsiyem diskleri deore hidroliğe çevirmen...Çünkü mekanik diskle farkını görünce gözlerin açılacak bir anda...Deore hidrolik disk şuanda en makulu ve performansı yeterli...

Max. 1-1,5 metreden atlayacaksan böyle bir bisiklet sana yeterli olacaktır...Bunun dışında esnemeyen bir boğaz ve gidon gerekiyor...Çünkü uzun bir boğaz esneme yapar ve sert inişte yanlış bir dengelemede maşa boruna, kendine, kadrona zarar verebilirsin...Gidonda biraz DH vari olursa hiçbirşey olmaz;)

Maşa konusunda ise; Evet haklısın sorunları gözükebilen bir maşa olsa bile Psylo aslında bakımları yapıldığında iyi bir maşa...Ama senin bu atlama zıplama işine uygunluğu tartışılır...Sonuçta maşa XC...Ve Türkiye'de çok az seçeneğimiz var...Aslında Magura nın Asgard isimli bir maşası satılıyor...Ama onun da sağlamlığını falan bir kullanana sormak lazım...Kullananı da henüz görmedim....

Şimdilik bu kadar...;)

İyi günler...

14. Sinto

Sinto Onursal Üye

Seviye:
    yani senin cıkardıgın liste : Truvativ yada zzyzx gibi bir firmayla yada Deore ayna kol (ben bsklti alalı daha 2-3 ay oldu ama en az4-5 tane diş kırıldı :D) , deore gobekler - DH gidon bide Mavic 321 jantlar . vitesleri hic değistirmiim mi diosun ?? deore yapsam bosuna mı olur ??

15. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:
    Yani...
    Sonuçta "vites performansı" ön planda olacak bir iş yapmıyorsun...
    İlerde seninkiler artık "ben bittim, at beni diye:D" bağırdıklarında, deore takarsın arka ön işin biter...
    Deore viteslere şuan para harcamak yerine önceliğin maşa ve disk frende olsun derim...
    Çünkü farkı anlayacaksın...Çok değişiyor sürüşün..En önemlisi kontrolün!
    Birde en son, hepsi tamam olunca, birer Street lastiği bulursun 2.30 civarı az dişli süpper olur...;)

16. Sinto

Sinto Onursal Üye

Seviye:
    lastik olarak Mythos XC-2 2.10 dusunuorum. snce hngi lstgi aliim ??

17. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:
    Aslında günlük kullanım da olduğu için idealler...Fakat eğer gerçekten bu işlerle uuraşıp bisikletinle uzun yol falan yapmayacaksan biraz paraya kıyıp 2.30 falan bir lastik daha iyi olur...ama onlarda çok tuzlu:(...

2.25 leri falanda bir araştır...Makul çıkanları yazabilirsin buraya 2.25-2.30 civarı ölçüylede rahat rahat günlük kullanım yapabilirsin...;)

18. Sinto

Sinto Onursal Üye

Seviye:
    bende 2,30 gibi bi lastik almayı istiyodum ama forumda sordum bikac moderatöre jantlarıma uygun olmadıgını solediler :D

19. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:
    Yaw mesela Corratec Fat Man'ler var...
    VE onlar normal jantlarla da uyum sağlayabiliyor...Oldukça sağlam lastiklerdir..Kevlar destekli...Ama dediğim gibi oldukça tuzlu...

20. Sinto

Sinto Onursal Üye

Seviye:
    cok merak ettim bu lastiklerin fiyatı ne kadar ???