Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Modern Karbon Fiber Teknolojisi

Konu, 'Kadrolar' kısmında yaminkutlu tarafından paylaşıldı.

1. yaminkutlu

yaminkutlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    _____Günümüzde karbon fiber birçok malzemenin yerini aldı ve hatta almaya da devam ediyor. Dünyada sadece 7 ülke karbonfiber üretebilmekte. Bu ülkeler; Japonya, ABD, Almanya,Fransa, İngiltere, Macaristan ve Tayvan'dır.Fakat ülke isimlerinin pek önemi yok çünkü dünyada karbon fiber üretimi yapan 9 firma vardır ve bu firmaların çoğu japonya ve ABD menşei. Dolayısıyla karbon fiber üretim teknolojisine sadece Japonya ve ABD sahiptir.Karbon fiberin dünyadaki tüketimi ise 38-40 bin ton kadardır.Türkiye’nin yıllık karbon fiber tüketiminin ise 100 ton kadar olduğu söyleniyor. Türkiye karbon fiber devlerinin bulunduğu bu gruba 8. Ülke olarak katılmaya çalışıyor.
    _____Karbon fiber geleceğin teknolojisi olarak görülüyor. Bu nedenle karbon fiber üreten kuruluşlar, karbon fiberin nasıl yapıldığını tam olarak açıklamıyor.

Üretimi

_____Bilindiği gibi orlon,naylon,katran ile bazı başka yan maddelere türlü fiziksel ve kimyasal uygulamalar ile "Karbon fiber" adı verilen madde oluşturulur. Katran maddesi ve orlon maddesinin kullanımına göre karbon ikiye ayrılır;

---> Katran temelli
    ---> Pan temelli (Orlona Pan denmektedir.)

_____Katran temelli karbon fiber üretimi dünyada %6 lardayken Pan temelli karbon fiber %94 ü bulmaktadır.

Pan Temelli Karbon Üretim Aşaması

1)Oksidasyon
    Bu aşamada orlon maddesi 300 °C'ye kadar ısıtılır ve ısıtılma aşamasında maddede bulunan hidrojen ayrıştırılıp, oksijen eklenir. Bu sayede üretilecek karbon fibere yanmazlık özelliği kazandırılır.

2)Karbonizasyon
    Karbonizasyon aşamasında orlon 2000-3000 °C arasında ısıtılır. Bu aşamada madde %100 karbonlaşır. Ne kadar yüksek derecede ısıtılırsa karbon fiber o kadar kaliteli olur. Karbon sıcaklığın yüksekliğine göre sınıflara ayrılır.

3)Yüzey iyileştirmesi
    Karbonlaşan orlon reçineye daha iyi yapışması için elektrolitik ortamda iyileştirilir.

4)Kaplama
    Son aşama olan kaplama aşamasında işlenmiş olan orlon reçine(epoksi) ile kaplanır. Bu sayede PAN tabanlı karbon fiber üretimi tamamlanmış olur.

Bunlar dışında

-Katran tabanlı karbon fiber
    -Aramid karbon fiber
    -Bor karbon fiber
    -Silisyum karbür karbon fiber
    -Alümina karbon fiber gibi çeşitleri vardır.

Bisiklette Kullanılan Bazı İleri Düzey Karbon Teknolojileri

Konuya başlamadan önce Pre-preg üretimin nasıl olduğunu açıklamam gerek.
    Pre-preg üretim: Yüksek ısıl zorlanmalara uygun olan levha malzemelerin üretiminde, içinde oda sıcaklığında değil termik etki üzerine harekete geçen gizli bir aktivatörün bulunduğu Blendur® VP.PU 90IK01 tipi elverişlidir. Özel bir kalınlaştırma metoduyla emdirilen elyaf tabakaları 100°C’nin üstündeki sıcaklıklarda preslenir ve aktivatör etkisini gösterir. Böylece Blendur®’un yüksek yoğunlukta bağlanması sağlanır ve ısıya karşı mükemmel dayanıklı ve çok iyi mekanik özelliklere sahip duroplast(reçinelerle kaplanmış kaplama malzemesi) malzeme oluşturulmuş olur.

1) Keten ve keten + karbon pre-preg

Keten geleneksel tekniklerle işlenebilen/dokunabilen doğal lifli bir bitkidir. Ketenin ana mekanik özellikleri karbon liflerininkinden daha düşük olmasına rağmen keten yüksek emme kapasitesi ve düşük yoğunluk özellikleri bakımından oldukça kullanışlıdır.
    Optimum şartlarda , keten lifleri karbon liflerinden 4 kat daha fazla titreşim emme özelliğine sahiptir.
    Keten ve karbon lifleri ( fotoğraftaki gibi) birlikte örüldüğünde ortaya daha güçlü ve darbeyi daha iyi emen bir özellik ortaya çıkar.
    Avantajları

1) Yüksek titrşim emme,
    2) Elektriksel izolasyon
    3) Düşük yoğunluk (1.3)
    4) Geri dönüşümü kolay
    5) Uzun ömürlü

2) Aramid (kevlar) + karbon
    Aramid kelimesi bir çesit naylon olan aromatik poliamid maddesinden gelmektedir. En çok bilinen ve kullanilan aramid elyafi Dupont firmasinin tescilli ismi olan Kevlar’dır.

Avantajları
    • Yüksek dayaniklilik
    • Yüksek darbe dayanimi
    • Yüksek asinma dayanimi
    • Yüksek yorulma dayanimi
    • Yüksek kimyasal dayanimi
    • Düsük yogunlukludur.

Kevlar + karbon kadro üreten tek firma Delta 7 firmasıdır. Ürettiği kadroları hafifletmek amacıyla uyguladuğu dizaynı daha sağlam kılabilmek için kevlar ve karbon kullanmış. Tamamen el yapımı kadroları halen kıran çıkmamış.
    Bisiklet dışında da birçok kullanım alanlanı bulunmakta..

3) Karbon Nanotüp Teknolojisi (CNT)
    Karbon mühendisliği CNT teknolojisinde yapıların güçlendirilmesi konusunda birçok avantaj vaad ediyor. Bu teknoloji bisiklet sektöründe de son yıllarda kullanılmaya başlandı. Bu teknolojiyi ilk olarak BMC Swiss Cycling firması kullandı.

Bir CNT yapısı 1 metrenin 1 milyarda biridir. Boyutları, yüzey alanı ve saflığı sayesinde karbon nanotüpler günümüzde kullanılan fiberlerden ve metallerden önemli ölçüde daha güçlüdürler.

Hazırlarken çok fazla kaynak kullandım. Bazı konuları ingilizceden çevirmek zorunda kaldım. Eksiğim yada yanlışım varsa affola..

2. mustafa kemal güler

mustafa kemal güler Kıdemli Üye

Seviye:
    tesekkurler faydalı bilgiler icin forumunun bu yonunu seviyorum :d

yaminkutlu bunu beğendi.
  3. yusuf samet yaraş

yusuf samet yaraş Aktif Üye

Seviye:
    ellerinize sağlık, karbon teknolojisi hakkıında bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşlara iyi bir tanıtım turu olmuş, çalışmaların devamı beklenmekte:in:

yaminkutlu bunu beğendi.
  4. Ouz Deniz

Ouz Deniz Onursal Üye

Seviye:
    Nasıl yapıldığını açıklamışsın zaten hacı.Ben geliyim de hemen 8. ülke 10. firma olalım :D Ellerine sağlık çalışma için....

yaminkutlu bunu beğendi.
  5. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Ellerinize sağlık..
    T600 - T700 - T800 gibi carbon çeşitleri ile bilginiz varsa onlarıda eklerseniz sevinirim..

6. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/15400530.asp

Sanırım bilgiyi yenilemek lazım.

7. yaminkutlu

yaminkutlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Daha bismillah derler ya. Neden orada yazanın tamamını okumadınız?

''Türkiye karbon fiber devlerinin bulunduğu bu gruba 8. Ülke olarak katılmaya çalışıyor.''

Fabrika açıldı diye hemen dünyada üretenlerin arasına yerleşmedik ya. Aksaca.com sitesi de var.Halen tamamlanmış bile değil. İlk denemelerini 2009'da yapmış.

Ouz Deniz ve Ongun Yücesan bunu beğendi.
  8. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Çok güzel yazı hazırlamışsın dostum.O kadar emeğe değmiş.Emeğe saygı duyuyorum.

yaminkutlu bunu beğendi.
  9. Ongun Yücesan

Ongun Yücesan Aktif Üye

Seviye:
    Site de, üretim yapıyoruz diye yazmış, bu müjdeli hberi verdiğiniz için çok teşekkür ederiz...

Yakında, garanti, full karbon, full yerli bisikletler piyasaya çıkar...

Bu karbonda çok iş var... Tahminim teknoloji transferidir... Umalım bisiklet yapmaya fırsatları olsun...

Yav adamlar sır diyorlar saklıyorlar diyorlarda, ben gene de inanamıyorum kendilerinin geliştirdiğine, kesin transferdir...

Bu teknolojiye de umarım kısa sürede kavuşuruz... Baksanıza, daha bile sağlammış...

serdar tasci ve yaminkutlu bunu beğendi.
  10. murat erinc

murat erinc Yeni Üye

Karbon kadrolar ararken 3k, 12k gibi çeşitler gördüm. Ama fiyatlarına bakarak hangisinin daha kaliteli olduğunu anlayamadım. Kimi zaman 3k karbon kadrolar pahalıyken kimi zaman 12k karbon kadrolar pahalıydı. Bu durum tam olarak nedir, bilgisi olan var mı?

11. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Estağfurullah.Bu kadar uğraş göstermişsiniz emeğe saygı birde oturup eksik mi arayacağız.Gerçekten teşekkürler

yaminkutlu bunu beğendi.