Moderasyon Sorunu - Eksik Bilgilendirme

Konu, 'Site Hakkında Genel Konular' kısmında luneris tarafından paylaşıldı.

 1. luneris

  luneris Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2016
  Mesajlar:
  131
  Beğeniler:
  370
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  Benim site yöneticisi ve mesajları düzenleme yetkisine sahip arkadaşlardan bir ricam var. Daha önce başıma geldiğinde farkettiğim "gizli moderasyon" uygulamasının yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Gizli moderasyon ile kastım, yazılan bir mesaj içeriğinin, site kurallarına uygun olmaması ya da benzeri sebepler ile yöneticiler tarafından değiştirilmesi, fakat bununla ilgili mesaja bir not düşülmemesi.

  Örnek uyduracak olursak :

  Ben bir mesaj yazıyorum. Mesela şu şekilde

  "Bugün bisiklet sürerken falanca filanca vs. rastgele yazı ..."


  Bir yönetici görüyor ve benim mesajımdaki bisiklet kelimesini uygunsuz buluyor. Mesajı düzenleme yetkisini kullanarak şu hale getiriyor :

  "Bugün ikiteker sürerken falanca filanca vs. rastgele yazı ..."

  Bu durumda mesajın altında ".... tarafından değiştirildi." ifadesi yer almalı ve moderatörün adı orada bulunmalıdır. Ayrıca değiştirilen sözcük farklı br renk ya da kalın/italik vb. bir şekilde belirtilmelidir. Yani :

  "Bugün ikiteker sürerken falanca filanca vs. rastgele yazı ...

  Not : Altı çizili kısım Yönetici1 tarafından değiştirildi"

  Neden böyle olmalı?

  1. Bu ifade olmadan ben isteğim dışında bir yazı yazmış gibi oluyorum. Benim adımı/imzamı taşıyan bir yazıya dışarıdan "çaktırmadan" müdahale edilmesi hak ihlali.

  2. İfadede bir kural ihlali varsa bu şeffaf bir şekilde görülür ve bundan haberi olmadan ihlal eden yazar bir dahaki sefere bunu yapmaz.


  Şu da görselli örnek (Atrophy isimli moderatör keller10 isimli kullanıcıya müdahale ediyor)

  example.PNG


  ----------------------------------------------------------------------------------
  18 Ekim 2016'da açılan başlığa ekleme (17.03.2017)

  Yöneticiler müthiş çalışıyor. Mesela son açtığım bir kaza haberinde sadece 2 kelam edip haber linki vermiştim. Yöneticiler müdahale edip içeriğine haberin detaylarını da eklemişler. Gerçekten daha güzel daha bilgilendirici olmuş. Ama konumuz o değil.

  Ama gene haber vermek, X tarafından düzeltildi/eklendi demek yok. Sanki ben yazmışım gibi istedikleri gibi benim adımın/takma adımın/imzamın yer aldığı bir metni değiştirme hakkını kendilerinde bulmuşlar. Ne açık ne de bana özel bir bilgilendirme yok. Hatta bunun bir kullanıcı tarafından sorun olması umurlarında bile değil. Bu doğrudan ölü taklidi yapmak, "forum benim uleyn kafama göre takılırım" demek anlamına gelmiyor mu?
   
 2. T.T

  T.T Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Haziran 2013
  Mesajlar:
  147
  Beğeniler:
  92
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Claud Butler
  Seviye:
  Neden müdahale edildiğini bende anlamadım. Yanlış değilki yazdığınız. Madem düzeltilecek, bisikletforum değilde İKİTEKERFORUM diye düzeltsinler illa düzeltilecekse.
   
 3. Dystopia

  Dystopia hiç

  Kayıt:
  26 Ocak 2006
  Mesajlar:
  1.977
  Beğeniler:
  4.447
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Merhaba,

  Tam tersi siz kurallara uymuyorsunuz. Biz de siz rencide olmayın, bir defaya mahsus buradaki işlevi anlayın diye bir şey demedik. Kullanıcı sözleşmemizi okudunuz mu? Okumadıysanız, o halde açıp ilk maddesini okuyabilirsiniz. 1-2 cümle kendi görüşünüzü yazıp sadece link verince çoğu zaman olmuyor. Hiç olmazsa ilgili haberin özeti eklenmeli, o da yok. Haliyle kullanıcı sözleşmemizin ilk maddesini ihlal etmiş oluyorsunuz. Biz de gözden kaçmış herhalde, uyarmayalım -zaten ne zaman uyarılma yapılsa yönetim taşlanır- böyle yapalım da ortadaki hata durumu anlaşılıp tekrarı olmaz diye hareket ediyoruz. Kural ihlali varsa diyorsunuz ama sözleşmemizden haberiniz bile yok yani okumamışsınız veya tam tersi okumuşsunuz ama kendi paralelinizde kabul gördüğünüz doğrularla hareket etmişsiniz ki, bu da hep böyle oluyor zaten.

  Saygılarımızla,
   
  Mesut DOĞRU, dodurgalı_06 ve Atilla G. bunu beğendi.
 4. luneris

  luneris Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2016
  Mesajlar:
  131
  Beğeniler:
  370
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  Sayın T.T sanırım yanlış anladınız. İlk defa bu başlığı açtığımda yazılan "Bisiklet" ve "İkiteker" uydurduğum bir örnekti. Bu sözcüklerin geçtiği bir olay yaşanmadı. Özellikle uydurma örnek kullanmaktaki sebebim yazdığım cümlenin yöneticiler tarafından düzenlenmesindeki şikayetim değil, bunun yapılış biçimiydi.

  Sayın Dystopia, kullanıcı sözleşmesini ihlal etmiş olabilirim. Bu durumda da forumun düzenleyicileri olarak müdahale etmenizde bir sakınca olduğunu da iddia etmiyorum. Sözleşmeyi okumamış ya da o anda unutmuş/dikkat etmemiş olmam forum kullanıcısı olarak benim hatam. Ben ilk seferinde de şu anda da "Neden benim mesajımı değiştiriyorsunuz?" diye sitem etmiyorum. Tekrar etmek gerekirse "Neden yaptığınız değişikleri şeffaflaştırmıyorsunuz?" diyorum. Bakın aylar önce (bu link veren haberden önce), şunu yazmışım

  2. İfadede bir kural ihlali varsa bu şeffaf bir şekilde görülür ve bundan haberi olmadan ihlal eden yazar bir dahaki sefere bunu yapmaz.


  Yani aslında ben forumun işleyişi ile ilgili gördüğüm bir şikayeti ve bununla ilgili çözüm önerimi (farklı renk gibi belirteçler) size forumun uygun başlığında sunuyorum. Bunu bu forumun gelişmesi için naçizane bir öneri olarak görmek sizin elinizde. Bunu uygulanabilir bir hale getirmek ya da gereksiz bulmak da sizin inisiyatifinizde. Ama forumda "site ile ilgili konular" başlığı açıp yazılanlara karşı bırakın gerekçeli ret sunmayı hiç umursamamak doğru değil diye düşünüyorum.

  ~Forumu seven bir kullanıcı
   
 5. Dystopia

  Dystopia hiç

  Kayıt:
  26 Ocak 2006
  Mesajlar:
  1.977
  Beğeniler:
  4.447
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  @luneris söylediklerinizde haklısınız ben anladım sizi en başta, demek istediğim tarafınızdan bir yanlış anlaşılma olmasın diye öyle olmasıydı. Ama bundan sonra üzerimize düşeni tabii ki yapacağımızdan hiç şüpheniz olmasın. Zaten sık yaşanan bir şey değil ama ön görüldüğü üzere adımlar atılacaktır elbette.
   
  luneris bunu beğendi.