Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

model tavsiyesi, Hangisi?

Konu, 'Dağ Bisikleti / MTB / Mountain Bike' kısmında Nadir CAN tarafından paylaşıldı.

1. Nadir CAN

Nadir CAN Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Öncelikle merhaba, yeni bir mtb bisiklet alacağım. Daha öncesinden sedona borla kullanmıştım. Şimdi ise daha üst bir model almayı düşünüyorum. Bazı modeller arasında tereddütte kalmış durumdayım. Şu da var çok aşırı profesyonel bir model almayacağım ve bütçeme göre hareket edeceğim bütçe maksimum 900 tl civarı borlanın üzerine konulabilecek özellikler; 24-27 vites, disk fren pek düşünmüyorum v fren yeterli olacak, süspansiyon kilitli, vites-fren sistemi kalitesi normalin üstünde ama sağlam bir model bakıyorum. Biraz fazla sorum var ama elinizden geldiğince fikir verirseniz sevinirim;
    1-Kadro Boyu Seçimi: Boy-167 İç bacak uz-78 cm borla'yı 16" kullanmıştım ve çok memnundum kullanılışından fakat beğendiğim bazı modellerin 16" değilde 18" boyuttakileri mevcut. 18" kullanmam sıkıntı oluşturur mu aynı rahatlığı yaşar mıyım(hesaplarına falan baktım ama 17" civarı çıkıyor genelde ama 18" alma konusunda içim rahat değil hiç binmediğim için birşey diyemiyorum. Kullananlardan fikir almak faydalı olacak benim için)
    2-Markaların kadro boyu ile alakalı xs-s-m-l gibi sınıflamalar hepsinde aynı mıdır acaba yani m kadro hepsinde 181 midir?
    3-Arada kaldığım modeller şöyle;
    *Salcano astro 270sv (rl) ve astro 20 (ml)---(İkisi de 27 vites)Gidondan kilitleme çok gerekli midir, büyük bir avantaj mıdır. Ayrıca salcanonun parçalar kaliteli görünüyor ama kadroları aynı görsellikte değil gibime geldi kadro kalitesi bakımından nasıl sizce.Kullanan var mı bu bisikletlerden.
    *Bu ikisi dışında kron xc500 alınabilir mi? eksi yönleri neler olabilir.
    *Ve Scott ve Giant gibi markaların da üstteki modellerin fiyatlarından biraz yüksek ama bütçeme uygun 24 vitesli manuel süsp. kitlemeli modelleri var. Bu modellere fazladan para vermek gereksiz olur mu sizce parçalar neredeyse aynı fakat scott veya giant kalite bakımından çok fark eder mi?
    *Sedonanın modellerine bakamıyorum bile 711 bile 1000 tl civarında iken aşırı artmış fiyatlar.
    *80mm ile 100mm süspansiyon çalışması benzer midir gözle görülür bir fark var mıdır 100mm'de.
    Ayrıca Borla sağolsun beni hiç üzmeyen bir bisikletti alacağım model de ondan birkaç adım ötede olmalı.
    4-Bazı aynakollarda büyük dişli etrafında bir koruyucu bulunmuyor bu paça yağlanmasına sebep olmuyor mu pro modellerde de gördüm de ondan soruyorum en
    üste sonradan yağdan koruyucu aparat takılıyor mu?
    *Ek olarak bir arkadaşım için başlangıç modeli olarak sedona701 ile kron xc150 arasından hangisi tavsiye edilir.
    NOT=Çok soru sordum farkındayım fakat Foruma yeni üye oldum belki daha önce açılmış başlıklarda sık sorulan şeyleri sorduysam kusuruma bakmayıp cevaplarsanız çok sevinirim çünkü bir an evvel bisikleti alacağım. Forumu çok incelemeye henüz zamanım olmadı çünkü umarım ileriki süreçte forumdan daha çok faydalanırım.

2. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Temiz ikinci el fikrine nasıl bakıyorsunuz?

3. Nadir CAN

Nadir CAN Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    İkinci el Düşünmüyorum ama özelden pm atabilirseni< bakarım.

4. Alper Gencan

Alper Gencan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    1)kadro boyu olarak 17 inç den fazlası size büyük olacaktır. Zira bende de 18 in. var salcano astro 242 175 boyum var bana ancak oluyor.
    2)Markaların kadro boyu büyük ihtimalle aynıdır, zira her markanınki farklı olsa büyük bir karışıklık olurdu piyasada.
    3)gidondan kilitleme bana göre tercih meselesidir, gidondan değilde normal kilit olsa bence büyük bir eksik sayılmaz. Bence ona tkılmayın. Salcano kullanan biri olarak salcano yu tavsiye ederim. Kadrosunda herhangi bir problem hiç yaşamadım (2011 ekiminden beri kullanıyorum )
    4) Kron xc500 alınır kötü değildir.
    5)Scott ve giant kesinlikle kaliteli markalar,bütçenizi biraz zorlayıp bu modellerden alabilirsiniz. çok büyük fark yoksa tabiki.
    6)Malesef ki sedona bu yıl değil ama ondan önceki yıl fiyatları iyi artırmıştı. Bu sene de dağ bisikletleri dediğin gibi orta-alt seviyesi bile 1000 lira dan aşşağı değil neredeyse.
    7) 80 ve 100 mm arasında rakamlardan da görüleceği gibi çok büyük fark yok. zaten genelde 100 mm oluyor. Eğer çok hırpalamıyacaksanız,şehir içi ve hafif arazide sürecekseniz bence buda çok önemli bir ayrıntı olmaktan çıkar. 100 mm fena değildir bulursanız 100 mm olsun. :)
    8)o koruyucu benim bildiğim kadarıyla paçanızın dişlinin arasına girmesini engellemek için diye biliyorum yanlışsam beni düzeltin. Onlar muhtemelen satılıyordur, çok pahalı olacağını sanmıyorum, eğer yoksa alacağınız bisiklette sonradan takılabilir diye biliyorum.
    kron ve sedona arasında ise sedona ufak farkla önde bana göre. tavsiyem sedona olurdu.

kolay gelsin :)

5. Nadir CAN

Nadir CAN Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Teşekkür ederim cevabınız için, gerçekten güzel bilgilendirme olmuş. [Evet o dediğiniz parçadan bahsediyordum sağolun.]

6. Nadir CAN

Nadir CAN Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sonunda siparişimi verdim. Salcano Astro 270 SRD aldım. 16" kadro ve siyah renkli. Sizce nasıl bir bisiklettir kullananlar bilenler fikirlerini paylaşabilirler mi ? Vites, fren sistemi vs. nasıl sizce Borla'dan sonra 2.bisikletim olacak. Bisiklet geldiğinde fotoları da paylaşacağım inşallah. Bisikletin genel özellikleri şu şekilde;
    TİP : 26" MTB
    VİTES : SRAM X5 27 VİTES
    KADRO : HYDROFORMED BUTTED ALÜMİNYUM KADRO
    MAŞA : SUNTOUR SF11 XCM V3 RL GİDONDAN KİLİTLEMELİ MAŞA
    FREN : AVID JUICY 3 HIDROLİK DİSK FREN TAKIMI
    GİDON : SALCANO/ZOOM MTB-AL-152B ALÜMİNYUM GİDON
    GİDON BOĞAZI : SALCANO/ZOOM TDS-D345 3D FORGED ALÜMİNYUM GİDON BOĞAZI
    SELE : VD-1121 SALCANO LOGOLU, JEL TAKVİYELİ SELE
    SELE BORUSU : SALCANO/ZOOM SP-238 ALÜMİNYUM SELE BORUSU
    KRANK TAKIMI : SUNTOUR CW9 XCR T414 BDG KRANK TAKIMI
    ÖN&ARKA TEKER GÖBEĞİ : SRAM MTH306 QR
    RUBLE : SRAM PG-950 KASET 11-34
    TEKERLEK : SALCANO X-PROD1 8X4ÖZEL ÖRÜM TEKERLEK SETİ
    LASTİK : CONTINENTAL RACE KING 2,2 LASTİK

7. Nadir CAN

Nadir CAN Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar bisiklet geldi ve bugün servisine kurdurdum. Fotolarını da ekleyecğim. Yaklaşık 15-20 km sürüş deneyimim oldu ilk izlenim olarak şunları söyleyebilirim;
    -İlk kullanımdan kaynaklı olabilir, hidrolik disk frenin v frene üstünlüğünü pek anlayamadım umarım bu kullandıkça düzelir.
    -Sram vites kolları shimano ya göre daha zor kullanıldığını farkettim buna da zamanla alışırım diye düşünüyorum.
    -Gidondan süspansiyon kilidi hoş birşey gerçekten.
    -Bu arada serviste zincirlere ve dişlilere bir yağlama yapılmadı yağlasam vites geçişleri daha düzgün hale gelir mi ilk kullanımda biraz sert ve sesli geçişler söz konusu.
    -Bisikletin en sevmediğim yanı elcikler, sanki direk gidonu tutuyormuşum gibi rahatsız hissettiren sünger elcikleri pek hoşuma gitmedi.
    -Ayaklık,reflektör,zil gibi bazı aksesuarların paket içinde sunulması da artı puan bence güvenliği önemseme açısından.

8. Nadir CAN

Nadir CAN Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    =743 tl