"Mısır'da KATLİAM Var!"

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
Bor madenlerimizi,ucuza dış ülkelere ihraç ediyoruz (yanlışım varsa düzeltin,rusya ve amerikaya satıyoruz),işin vahim tarafı bu olsa gerek..

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@tuna karahan

tuna bey,
petrolün çıkartılmaması bana enteresan geliyor , acaba bizde sondaj makineleri yok mu ?
konu saptı gerçi, mısır idi konumuz..

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
@tuna karahan

Var ama gizliden yapılmış bir anlaşma ve Türkiye bu anlaşmaya uyuyor. Kulaktan dolma bilgiler olduğunu sanmıyorum zira Metal Fırtına'nın yazarı Burak Turna bunları söylüyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@Çağlayan

işleme teknolojisi bizde olmayınca dışarı satıyoruz, adamlarda boru işleyip,sana satıyorsa vay halimize..

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
Gezi parkı eylemleri sırasında,meclisten geçirilen tasarı şu şekildeydi

yabancı petrol şirketleri,ormanlık alanlar dahi olsa,petrol sondaj çalışma yapabilecek,

bu yasa meclisten geçerken,çoğu insanın haberi olmadı..

tuna karahan

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Salcano
işlenmemiş bor ucuza satılır zaten. işlemesi maliyetlidir. ki tek başına işlenmiyor zaten. değişik sektörler de değişik şekillerde işlenebilir. misal zırh yapımında materyalı güçlendirmek için bileşiğe bor ilave edilir. bor tek başına bir işe pek yaramaz.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.460
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ah kudret abi ah. Elimden gelse her eve bir kudret abi kampanyası başlatacağım en çok satan gazetenin promosyonu olarak seni dağıtacağım bilge kral kudret abi...

• Beğen
Tepkiler: Çağlayan

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@Çağlayan

al sana komplo teorisi çağlayan dostum ,:)
severim komplo teorilerini, petrol lobisi olabilir, taksim olaylarının arkasında,
gezi olayları esnasına denk geliyorsa bu iş, bence fazla tesadüf oluyor..bıçak gibi kesildi taksim olayları..

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
Ne zaman forumda böyle bir konu başlığı görsem(siyasi içerik taşıyabilecek) ilk önce okumuyorum eğer ki 3-5 saat içerisinde sayfalarca mesaj yazılmış ise anlıyorum ki gereksiz tartışmalar başlamış.Bazıları insanları kışkırtmayı seviyor bazıları kendi ideolojilerini herkesin kabul etmesi gerektiğini düşünüyor bazıları hiç bir düşüncesi yok sadece muhalefet seviyor sonuç olarak konu giderek çirkinleşiyor.

Lütfen karşımızdaki arkadaşımızı incitmeyecek şekilde Türkçe kurallara uygun karşılıklı atışmalara sebep olmadan kışkırtmadan seviyeyi bozmadan tartışalım fikirlerimizi sunalım.Kimse kimsenin fikrini ve düşüncesini kabul etmek zorunda değil.

tuna karahan

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Salcano
@Kudret Kurtcebe

yeterince kaliteli değil. yapılan masrafa değecek kadar çok değil. yani işletilebilir değil. verimli olanlar hali hazırda işletiliyor zaten. küçük bir araştırma ile ulaşabilirsiniz. metal fırtına ya bakmanıza gerek yok :)

pek emin olmamakla birlikte bölüm başkanı olan hocamızın anlattığı bir konu vardı. ege ve akdeniz sahillerinde petrol rezervleri var. biraz derinlerde. 80 ler sonlarına doğru japonlar beraber çıkarmayı teklif ediyor. mecliste oylanıyor ve geçmiyor. ama bu konu hakkında pek bilgim yok. sadece hocanın anlattığı işte :) bu veriyi doğrulayacak bir şey görmedim.

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
Bir ufacık bor madeni parçası,bir köyün ısıtmasını sağlayacak kadar enerjiye sahipmiş,ismini anımsayamadığım profesör açıklamıştı,

bu kadar değerli bir maddeyi,bizim işleyip ülkeye kazandırmamız gerekirdi,petrolün 5 lira olduğu ülkemde,bor madeni ile çalışan araçlar üretebilirlerdi,en azından dışa bağımlılıktan kurtulurduk..

tuna karahan

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Salcano
@Kudret Kurtcebe

tek başına işlenmiyor ki :) nasa uzay mekiğinin materyallarını yaparken kullanıyor. bisiklet kadrosu gibi düşünün. aluminyum bir kadro sadece aluminyum dan oluşmuyor değil mi ? farklı metallerle bileşik yapılıp güçlendirliyor. yani nasaya malzeme üreteceğim dersen sadece bor var elinde geri kalan madenleri de elde etmen gerek bunun teknolojisini geliştirmen gerek vs vs :) her sektör için böyle bu. işlenmemiş demek bu demek oluyor.

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
@tuna karahan

Metal Fırtına'yı sadece anımsatma açısından söyledim. Kendisi bu konuları twitter'inde ele alır ve yakında bir kitap çıkaracak okudunuz mu bilmiyorum ama "Kamikaze Operasyonu"'na benzer bir kitap olacak yani içinde olanlar tamamen gerçek sadece kurgu - macera havasında olacak. Okumanızı tavsiye ederim çok yakında çıkıyor :)
Birde kendisi Komplo Teorisyenidir. Hatta ona "Bay Komplo" derler. :)

tuna karahan

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Salcano
@Kudret Kurtcebe

gizli bir şeyler olduğu yok. hele hele lozan da olduğu hiç yok :) ha bizim seçtiğimiz adamların işgüzarlıkları olabilir. milletvekillerinin yani. dışardan müdahale ile. misal devrim arabaları yapılırken rakamları tam hatırlamıyorum ama 300 bin tl civarı ödenek ayrılmış. basında olay oldu o para. aynı yıl at soyunun ıslahı için 20 milyon tl kullanılmış. kimsenin ses çıkardığı yok :)

ya da hepimizin bildiği marshall yardımları. siz uçak üretip ne masraf yapacaksınız biz size son teknoloji uçakları veririz deyip uçan tabukları bedavaya verdikleri yardımlar. bizim uçak fabrikamızın kapanması. atatürk ün o dönem almanya da bile olmayan harika bir rüzgar tüneli yaptırması. rüzgar tünelinin daha sonralar depo olarak kullanılması :) şu an hala çalışıyor tünel bu arada. yılda iki kez kullanılıyor anca :) ankara rüzgar tüneli.

ve ya ordot projesi. odtü lü mühendisler karadan havaya roket yapıyor. bütün engellemelere rağmen. bizimkiler gidip 6 milyar mark ödeyip almanyadan alıyor roketleri. böyle çok olay var tarihimizde yani. bunlar hep dönemin yöneticilerinin işgüzarlıkları.

• Beğen
Tepkiler: akifberkant

tuna karahan

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Salcano
@Ertuğrul

bende lozan ın tam metnini okumanı öneririm. türkçe olarak bulabilirsin sanırım internette. bir de tek bir kaynağa bağlı kalmaktansa bir çok kaynaktan bulup kendi çıkarımını yapman daha akıllıca. yoksa manüpile edilirsin.

misal sadece örneklendiriyorum adam kitabını satmak için belki de böyle bir gerçeklik yaratıyor. bu da sen ve senin gibilerin ilgisini çekiyor ve gidip alıyorsunuz. (bu böyledir demiyorum sadece misal diyorum)

------spoiler-----

aynı şeyi coen kardeşler sinema da yapar mesela. fargo filmi başlarken "bu filmde geçenler tamamen gerçektir" yazar. sırf seyirciyi içine çeksin daha çok dehşete düşürsün diye bunu yaparlar.

------spoiler-----