Minyatür Bisikletler

Tepki
11
İsim
Nogay Girginkardeşler
Bisiklet
Lapierre
Sayın Murat Bey, @MURAK,
Öncelikle emeğiniz ve çok özenli ince uğraşınız için sizi tebrik ederim. Yüreğinizden geçeni, hobiniz ile harmanlayıp ortaya gerçekten çok zarif bir eser çıkarmışsınız. Ellerinize ve yüreğinize sağlık.
Modellerin tümü çok güzel olmuş, ancak sanırım bu konuda tam objektif olamıyorum, eşitler arasındaki birinciliğe gönlümdeki yol bisikleti modeli daha yakın duruyor.
Arkadaşlar anahtarlıktan bahsedince, ve tabii ki bir el emeğinin karşılığı olması konusunda haklı olarak konu açılınca (her ne kadar siz çok mütevazi davranıp istemeseniz de, bu konuda da ayrı bir takdiri hak ediyorsunuz) aklıma bunu çok zor da olsa bir sosyal sorumluluk projesine dönüşebileceği fikri geldi. Şöyle ki;
Bu güzel eserler, (tabii el emeği ortadan kalkacak ama) fabrikasyon olarak çokça üretilebilse. Maliyetinin üzerine çok az bir kar payı olarak konulup (Herkesin ve özellikle de çok sayıda kişinin satın alabileceği çok düşük bir fiyata örneğin. ..., 5, 10, 15, 20,... TL her ne ise maliyeti) çok düşük bir fiyata bu haliyle veya anahtarlık, kolye ucu vb. satılabilse. Maliyetinin üzerindeki her kuruş, her lira toplanıp, çocuklara bisiklet dağıtmayı amaçlayan Velotürk (veya tamamen başka bir sosyal toplum kuruluşu) gibi halihazırda bu işi yapan bir gruba makbuz karşılığında topluca bağışlansa nasıl olur acaba?
Organize etmenin ve uygulamaya koymanın çok zor olduğunu biliyorum. Ben sadece sesli ve yazılı olarak düşündüm. Duygularımı burada size ifade etmek istedim.
Tekrar ellerinize sağlık. Emeğiniz için çok teşekkürler.
Tüm bisiklet sever arkadaşlara selam ve sevgilerimle.
Nogay

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Nogay Girginkardeşler

Nogay Bey,,,

Söylediklerinizin her satırına imzamı atarım..

Keşke dedikleriniz hayata geçirilebilse,,

Ben asıl hobisi RC Model Uçak olan, son 16 yılımı ahşap işleri ve ağırlıklı oyuncak yapımı, basit mobilyalar, kıl testere çalışmaları ile geçiren ve yaklaşık 38 yılını bu işlere adamış 55 yaşında hobi tutkunu birisiyim..

Yıllar ve biraz da yaşım emeğin her türlüsüne saygı duyulması kavramını bende çok fazla geliştirdi.

Emek (her türlüsü) özellikle de el emeği (hand made) ülkemizde maalesef adı bile okunmayan ve değeri bilinmeyen bir uğraş.

Hal böyle olunca pek çok konuda eliniz kolunuz bağlanıyor...

Özellikle Amerika’da her ailenin son derece kapsamlı bir hobi odası olmasının nedeni el emeğinin gerçekten değer görmesi ve ona göre ücretlendirilmesi. Mecburen herkes kendi işini büyük ölçüde kendisi görmek zorunda olduğu için Hobi kültürü küçük yaşlarda her bireye veriliyor.

Yaptığım çalışmaların hepsi (link) adresinde para ile satılan vektörel çizimler. 5 görsel için 49.Usd ödemeniz gerekiyor. Şöyle söyleyeyim ben bu seçime ulaşabilmek için toplam 10 görsel indirdim. :) . Aslında indirmeye de bilirdim. Üzerinde filigranı olan ön izleme düşük çözünürlük halinden de bu çalışmayı yapabilirdim. Ama yapmadım. Çünkü benim gibi emek veren birisinin bir başkasının emeğine göz dikmemesi gerekir diye düşündüm.

O nedenledir ki başından beri bu çalışmaların emek ve ücret kısmına hiç girmedim, bundan sonra da girmeyi düşünmüyorum.

Bu çizimlerin vektörel halinde lazer kesim seri olarak alarak çıkartmak mümkün olabilir. Ancak konumuz ahşap olunca ve de modeller küçük boyutta olunca sağlamlık açısından 6 – 7 mm sert kontraplak kullanmak gibi bir zorunluluk oluyor. Bunu da lazer ile kesmek çok kolay olmayacaktır. Kesilse bile kenarlarında ileri derece kararma söz konusu. Olmayacak bir şey değil illaki olur.

Esas zorluk dediğiniz gibi ondan sonra başlayacak. Bunu organize etmek, dağıtmak, vs. En basit bir kargo maliyetinin 5.TL olduğu bir dönemde bu kalemler hep maliyete yük getirecek.

Tanesine 25.TL dedik. + 5.TL kargo ücreti = 30.TL

1- Kaç kişi buna 30.TL verir.?
2- Kaç tane satarsınız.?
3- Kaç para kazanırsınız.?

10 Tane satsanız 300.TL
100 Tane satsanız 3.000.TL

Birim maliyeti 5 – 8.TL arasında olacaktır. Yani 3.000.TL lik satışın yaklaşık 2.000.Tl si kar demektir. (o da hiç bir resmi prosedüre girmeden) Vergisiz kazanç :)

Size sorum şu ; 500.Tane satar mıyız.?? :)

Çocuklara canım feda, keşke bir tanesinin hayallerine ortak olabilsem. Bu fikirlerinizi hiç unutmayacağım ve üzerinde çalışıp bir zaman dilimi içinde mutlaka sosyal sorumluluk projesi haline getireceğim.. Buna inanabilirsiniz...

Ama şimdilik sınırlı sayıda üretip, sınırlı sayıda hediye edeceğim

Sevgiler,,,

Tepki
11
İsim
Nogay Girginkardeşler
Bisiklet
Lapierre
@MURAK

Sayın Murat bey,

İçten yanıtınız ve çok sıcak açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Emeğinize ve yaptıklarınıza içtenlikle saygı duyuyorum ve tüm yazdıklarınızda haklısınız. Çalışmalarınız gönülden destekliyorum.

Kaç tane satarız? sorusuna gelince; bu forumda üye sayısının kaç kişi olduğunu tam olarak bilmiyorum ama, burada bile haydi dostlar bir el verin tanımadığımız çocukların da yüzünü güldürelim dersek en az 200-300 adet satılabilir diye düşünüyorum (hayal ediyorum).

Böyle sosyal sorumluluk projeleri bu tür işleri yapan Rotary gibi sosyal toplum kuruluşları (STK) tarafından bazen benimsenip en azından o bölgede veya o ilde uygulanmaya konuluyor, düzenledikleri kermeslerde ürünler satılıyor.

Kişiler haricinde özellikle büyük firmalarla temas kuran bu STK'lar, bu firmalara ucuz maliyetli ürünlerden yüzler bazında mal satıyorlar. (Özel firmam yok, özelde de çalışmıyorum bu konulardan hiç anlamam ama, sanırım onlarda böylelikle bu harcamalarını vergiden düşüyor olabilirler)

Benden çok daha fazla tecrübe ve bilgi sahibi olduğunuza inanıyorum. Siz de bilirsiniz;

Hayal etmekle başlar her şey...

En uzun yolculuklar bile, tek bir adımla başlar...

Düşüncelerinizde ve kararlarınızda çok haklısınız. Sizin de takdir ettiğiniz gibi, ufkunuzda küçük bir pencere açmak istedim sadece...

Görüşmek ümidiyle,
Saygı ve sevgilerimle...

• Beğen
Tepkiler: Bikedreams

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@BF Okuru Fırat inan benim de git gide daha hoşuma gidiyor. İlk yaptıklarım ile bunlar arasında dağlar kadar fark var.. :)

İhsnn_zyvl

Forum Demirbaşı
Tepki
207
İsim
İhsan
Bisiklet
Salcano
Çok güzel olmuşlar gerçekten harika anahtarlık olur

Enes Dökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
770
İsim
enes dökmen
Bisiklet
Mosso
@MURAK murat abi git gide güzelleşiyor ve ayrıca incelince daha şık durmuş

İhsnn_zyvl

Forum Demirbaşı
Tepki
207
İsim
İhsan
Bisiklet
Salcano
Bu arada yola bayıldım:)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@enes dökmen

Enes, benim de hoşuma gitti. Ancak inceldikçe daha narin oluyorlar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@İhsnn_zyvl

Son yapılanlar anahtarlık için zayıf maalesef.

İhsnn_zyvl

Forum Demirbaşı
Tepki
207
İsim
İhsan
Bisiklet
Salcano
@MURAK
Ama yine de çok güzeller bence boya yerine sadece bi vernikle çok daha güzel durur ahşap olduğunun belli olması daha güzel olur bence :)

Yusuf G.

Forum Demirbaşı
Tepki
716
Bisiklet
Cube
Elinize emeğinize sağlık. Son denemeler gerçekten çok hoş olmuş. Pinoteks ile ahşap desenini koruyarak boyanabilir veya ham halini herkes kendi sahip olduğu/olmak istediği bisikletin modelinde boyayarak süslendirebilir bence.

Burcuu

Forum Bağımlısı
Tepki
689
Bisiklet
b'Twin
Muhteşem olmuş bayıldım !! :koptum: Benzer modelin metali vardı bende bileklik yapmıştım kullanıyorum.
Fazladan artarsa bana da bi tanecik hediye eder misiniz şu katlanır modelinden ?? Ya da iki tanecik ? Birini kolye olarak kullanırım ne güzel :rolleyes:
Bu arada boyama işi için akrilik boya ve vernikle gayet güzel sonuçlar alabilirsiniz sanırım. Satış işine filan girmeye karak verirseniz yardım edebilirim boya konusunda, güzel sanatlar mezunuyum :harika:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Burcuu Hanım teşekkür ederim.. Beğendiğinize sevindim. Tüm çalışmalarım kesinleştikten sonra seve seve... Boya konusunda size katılıyorum. Akrilik veya su bazlı ile çok güzel sonuçlar elde edilebilir. O kısmını sizlere bırakmayı tercih edeceğim. Bu arada ben de gizliden gizliye denemeler yapıyorum. ;)

52073 dosyayı görüntüle

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
@MURAK murat bey valla emeginize saglik cok guzel calismalar ozellikle el isciligi okunca ve tema bisiklet olunca dahada guzel kalirsa yada bana da sirs gelirse 1adet yol bisikleti rica edebilirim sizden tesekkurler

Burcuu

Forum Bağımlısı
Tepki
689
Bisiklet
b'Twin
Ben de çok teşekkür ederim şimdiden :)
Mavi renk çok hoş olmuş. Ben sele gidon lastikler her bölümü farklı renklerde boyamayı düşünüyorum ^_^ Ama tek renk de çok sade çok güzel olmuş.

Elbrus

Daimi Üye
Tepki
148
İsim
Atakan
Bisiklet
Carraro
Murat abi paylaşımları kestin :( ,
bizi mahrum bırakma bu güzelliklerden :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Elbrus Atakan merak etme mahrum bırakmayı düşünmüyorum. Ancak İstanbul'da yaşıyor olmak, iş sahibi olmak başlıcana tüm hayatını alıp götürüyor. İnan 2 haftadır atölyeme giremiyorum dahi. İlk fırsatta sonlandıracağım merak etme. Senin MTB ni de unutmadım. ;)

n-king

Üye
Tepki
37
Bisiklet
Scott
Altına bir stand yapılıp masaüstü biblo olabilir. Yada küçük bir mıknatısla magnet olabilir. Biblo ve magnet formatında ben de alıcı olurum :)