Mini Kompresör

Tepki
3
Bisiklet
Bianchi
Merhabalar,
Bisiklet için mini bir kompresör almayı düşünüyorum fakat minilerin sanırım hepsi çakmak girişli.
Bende araç yok olsada bisikleti aracın yanına yanaştırıp şişirmek komik geliyor :)

bu çakmak girişlerini normal prize dönüştürebileceğimiz bir aparat mevcutmu acaba ?

Scudo

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
220 voltu 12 volta düşüren adaptör alacaksın , adaptörün 12 volt çıkışı DC voltaj olucak , birde kompresör kaç watt ise adaptörün gücüde o kadar olucak. Daha büyük watt lı adaptör olursa daha iyi olur. Adaptörün 12 volt çıkışını kompresörün kablosundaki çakmağı kesip kabloya ekleyeceksin , burada dikkat etmen gereken + ve - uçları doğru bağlaman.

Orhanalkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
172
Bisiklet
Merida
aparatı mevcuttur aparattan ziyade mini kompresör büyüklüğünde bir cihazdır. bir elektiçiye gidip konverter var mı dersen 220 mı voltluk için diye alabilirsin ama en ucuzu 60 lira civarındadır

Orhanalkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
172
Bisiklet
Merida
@GökhanSemiz
yalnız bu adaptörle olmuyor haberiniz olsun yanılmasın arkadaş küçük bir aleti var konverter yani dönüştürücü onu illaki alman gerekli yoksa küçük priz şeklindeki aparatlar hiç bir işe yaramaz elinde kalır.

Tepki
3
Bisiklet
Bianchi
@GökhanSemiz

elektrik işinden anlamam pek havaya uçmayalım sonra :)

@Orhanalkaya

en ucuzu 60 tl ise konuyu uzatmayalım hiç. çok teşekkür ederim bilgilendirme için. boşa araştırmışım o zaman. kompresörler 20 - 25 tl olduğu için düşünmüştümç pompa almak yerine kompresör alıp uğraşmayayım dedim.
uğraşmak daha iyiymiş. hem spor oluyor. bide bisiklete binmeden yormasa beni :))

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Orhanalkaya

60 lira verip konverter niye alsın ki ? 220 ye 12 bir adaptör ile işi halledebilir.

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşım 60 lira falan verme hiçbirşeye sakın 10 liralık adaptör işini görür

Orhanalkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
172
Bisiklet
Merida
@GökhanSemiz

alsın adaptörü 5-6 liraya denesin çalışırsa lütfen bana ulaşsın,çok sevinirim eğerki çalışırsa :)
şu da var aynı olay benim başımdanda geçmişti denedim gördüm elimde kaldı kırıldı o priz yani adaptör gitti çöpe :)

Orhanalkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
172
Bisiklet
Merida
(link)

(link)

bu gökhan beyin dediği
bu da öyle
(link)

ayriyetten şuda yardımcı olucak forum mutlaka okuyun sizin probleminiz den müzdarip olanlar var
(link)

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşım senin şansına adaptör kırılmış çalışmamış , Telefonundaki 3.7 voltu neden adaptörle şarj ediyorsun o zaman ? Onun içinde konverter alsana ? Adaptör boşunamı üretilmiş , kendi çalışma masamda 6 kanallı transformatör var kaç senedir kullanıyorum tık demedi , üzerinde çalıştırmadığım dc motor , led vs kalmadı...

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Orhanalkaya

Ayrıca ben linkteki üründen bahsetmiyorum...

Orhanalkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
172
Bisiklet
Merida
@GökhanSemiz

adaptör çalışmadıktan sonra bizzat kendim kırdım,az önce adaptör diyordunuz şimdi transformatör diyorsunuz siz neyden bahsediyorsunuz gökhan bey ben anlamadım :D transformatör farklı şey adaptör farklı bir şey eğer ki onu da mı ben yanlış biliyorum :) neyse alsın denesin arkadaş çalışırsa eğer ki gücü yeterse o bahsettiğiniz adaptörün çalıştırmaya o zaman konusuruz,ayriyetten neyden bahsettiğiniz ben anlayamadım :D

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Neyden bahsettiğimi açıklıyayım ; Bildiğimiz 220 voltu 12 DC volta çeviren ucunda normal jak bulunan adaptörlerden bahsediyorum.

Adaptörün temsili resmi ; (link)

Bu adaptörün ucundaki jak ı kesecek arkadaş , sonra kompresörün kablosunun ucundaki çakmak girişinide kesecek , iki kabloyuda + - yönlere dikkat ederek birleştirecek , işlem bu kadar kolay.

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Transformatörü sormuşsunuz , adaptörün iç aksamının adı zaten transformatördür.

Orhanalkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
172
Bisiklet
Merida
@GökhanSemiz

Transformatör ya da trafo, A.C sistemlerde gerilimin seviyesini frekans değiştirilmeden manyetik indüksiyon yoluyla dönüştürmek için kullanılan ve hareketli parçası bulunmayan bir elektrik makinesidir.

Transformatörler genellikle enerji iletiminde ve dağıtımında kullanılır. Elektrik enerjisinin santrallerden, kullanım alanlarına iletimi sırasında hatlarda ısı şeklinde güç kaybı ve gerilim düşümü olur. Bu durumu asgariye indirmek için güç sabit tutulup gerilimin yükseltilmesi gerekir. Bu akımın düşürülmesi demektir. Böylece hatlarda kullanılan iletkenlerin kesitleri küçülür, kayıplar azalır ve iletken maliyeti dolayısıyla da iletim maliyetleri düşer.

Genel olarak transformatörler bir elektrik devresinde voltaj veya akımı indirmek veya yükseltmek için kullanılır. Elektronikte ise esas olarak farklı devrelerdeki yükselticileri birleştirmek, doğru akım dalgalarını daha yüksek bir değerdeki alternatif akıma çevirmek ve sadece belirli frekansları iletmek için kullanılır. İzolasyon amacıyla ve bazen de sığaçlar ve dirençlerle beraber kullanılır. Elektrik akım iletiminde, esas olarak voltajı yükseltmek veya düşürmek için kullanılır. Ölçü aletlerinde özel transformatörler kullanılır.
ALINTIDIR.
Buradan da transformatör nedir bakabilirsiniz
(link)
dediğiniz iki şeyin arasında ben bir bağlantı kuramadım her prize sokulan aletin uc kısmında transformatör yoktur.

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Alıntı yaptığınız yazının 3. paragrafını okuyun lütfen , transformatör voltajı indirmek veya yükseltmek için kullanılır ... Ayrıca adaptörü sökerseniz içindeki parçanın bu internette gördüğünüz transformatörün yapısıyla aynı olduğunu göreceksiniz :) ,

• Beğen
Tepkiler: phrygian

Orhanalkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
172
Bisiklet
Merida
ben hepsini okudum o yazının gökhan bey :) bana elektrikli süpürgenin transformatörünün prizin ucunda oldugunu soyleyebilir misiniz :)
her prize takılan elektrikli aletin priz kısmında transformatör yoktur gökhan bey :)

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Haklısınız her elektrikli alette transformatör yoktur. Ben internetten veya başka biryerden okuyup yazmıyorum , elektrikli süpürgede de transformatör yoktur çünkü gerek yoktur :) Biz konuyu baya dağıttık arkadaşımızın alacağı varsada vazgeçti herhalde :p

Orhanalkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
172
Bisiklet
Merida
elektrikli süpürgede nasıl transformatör yoktur bu nasıl bir cümledir gerçekten inanamıyorum size,her aletin için de voltajı dengelemek için bir transformatör vardır beyfendi,yoksa aletler bozulur çünkü hiçbir ülkede hiç bir şehirde elektrik akımları düzenli bir voltajda servis edilmez !!!! . bu imkansız denecek kadar zordur. her aletli alette mutlaka küçük çaplı transformatör vardır gökhan bey saç kurutma makinası ne kadar basit bir alet gibi gözüksede onun için de ki transformatör bir güç kaynağının akımını dahi dengeler.

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tabii ki transformatör yoktur :) Dediğiniz voltajı dengeleyen parçaya regülatör denir :) Süpürgeyede voltajı dengelemek için regülatör konur transformatör dengelemek için değil sabit olarak azaltıp çoğaltmak içindir .