Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mineral yağı kaç numara???

Konu, 'Frenler' kısmında Gökhan Seda tarafından paylaşıldı.

1. Gökhan Seda

Gökhan Seda Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Arkadaşlar hidrolis disk frenlerde iki çeşit yağ kullanılıyormuş.Bİr tanesi bildiğimiz araba fren hidrolik yağı, diğeri ise mineral yağı oluyor. Bana lazım olanı ise MİNERAL YAĞI. Bunu sanayiden temin edebilir miyiz, kaç numara yağ olarak istemeliyiz, bilgisi olan var mı???

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Bildiğim kadar ile mineral yağlar, DOT yağlar gibi numaralandırılmıyor. Ancak DOT yağlar gibi de kolay bulunmuyor.
    Shimano'nun kendi mineral yağı satılıyor bisikletçilerde. Onlardan temin edebilirsin.

3. Gökhan Seda

Gökhan Seda Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bisikletçilerde satılanlar da çok pahalı oluyor yaaa:( Tahmini olarak önlü arkalı kaç kablo doldurulur o alacağım bir shimanunun yağıyla???

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    En az 2 set doldurur benim tahminim. Ama Çağrı bu soruya daha iyi cevap verir, o kullanmıştı bir ara.

5. Gökhan Seda

Gökhan Seda Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    iyi madem alalım yaa, 2 set dolduracaksa fena deilmiş;) Bu arada hidrolik yağını sadece eksildiğinde mi doldururuz, yenileme gibi bi olay var mı bunlarda???

6. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Otomobillerde senelik periyodlarda değiştirme önerisi var ancak sanmıyorum ki bisikletlerdeki değiştirme periyodu bu kadar sık olsun :).

7. Uğur Taşdemir

Uğur Taşdemir Bisikletkolik

Seviye:
    Ziyan edilmeden enjekte edildiğinde 1 seti dolduruyor ve artıyor.

8. h basri

h basri Yeni Üye

mineral yağların numarası yok farklı yağ kullanırsan fren lastikleri bozulur.citroenin (total marka) amartisör yağı mineralli yağdır mesela.

9. Gökhan Seda

Gökhan Seda Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Yaa arka balatayı deiştiriirken birascık yağ eksilttik, çok az miktarda araba fren hidrolik yağı koyduk, ama çok fasla deil.Hemen etkiler mi fren lastiklerini ?

10. h basri

h basri Yeni Üye

tafsiyem uygun yağ koyman. mineralli (lhm)yağlar ile dot 3 ve 4 yağların fren lastikleri farklıdır.

11. Gökhan Seda

Gökhan Seda Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    uygun yağı koyacağım, ama biras zaman geçecek, kablunun içindeki en fazla %10 oranındaki araba fren hidrolik yağının bi zararı olur mu mekanizmaya??

12. h basri

h basri Yeni Üye

iki yağda karıştığı için olmayabilir.

13. OzgurIskin

OzgurIskin Kıdemli Üye

Seviye:
    Su bile koyabilirsiniz koymasına da ürünün üzerinde yazan yag dışında bi sıvı kullanıldıgında mekanizmanın zarar görmesi çok olası, herkes böyle der.

Shimano mineral yaga alternatif olarak CASTROL MINERAL OIL ile PENTOSIN CHF 11 S var. İki yagı da bayaa bi araştırmama ragmen bulamamıştım.

Castrol'un fork oili mineralmiş(miş) ama agdalıgı fazla oldugundan fren hassasiyeti düşecektir.

Mineral yag lazımsa Kaçkar Bisiklet'e bi ugrayın derim.

Ehmm tabi antalya'dan oraya ugramak biraz kastırabilir :D

14. Gökhan Seda

Gökhan Seda Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sanayide yağ satan bi yere gittim ve ellerindeki her hidrolik yağının mineral yağı olduğundan bahsetiler. CASTROL MINERAL OIL ile PENTOSIN CHF 11 S yağları gerçekten uyumlu mu acaba??? Muhtemelen bu yağları bulma ihtimalim yüksek, ne dersiniz?

15. OzgurIskin

OzgurIskin Kıdemli Üye

Seviye:
    http://www.peterverdonedesigns.com/bikemineraloil.htm

Bu arada bi yanlışımı düzelteyim -ki yukarda yazdıktan sonra da dikkatimi çekti aslında-, CHF 11 S yarı sentetik yag zaten orda kendi sitesinde de, bu verdigim linkte de belirtmiş adam. Pentosin chf 11 s degil, chf 7.1 kullanılmalı.

Ben mineral hidrolik yag olarak pek çok yere sordum hiçbirinde bulamadım bulursan agdalıgını kontrol et, uygunsa al kullan bi zararı olmaz saf mineral yag olduktan sonra. Agdalı yaglar frenin modulasyonunu etkiler

16. Gökhan Seda

Gökhan Seda Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    anlaşıldı ben yine dönüp dolaşıp shimanonun mineral yağını alacağım, başka çare kalmadı:(

17. Gürsel A.

Gürsel A. Bisikletkolik

Seviye:
    Arkadaşım geçmiş olsun.. Kaç yıldır yazıyorum yağ tipini karıştırırsanız fren içindeki contalar bozulur diye.. (Keşke bu iş yapmadan forumda fren konusunda araştırma yapsaydın) Gerçi bu hatayı kendini en iyi sanan bisikletçiler bile yapıyor,o da ayrı konu ya..
    Forumdaki her mesajı okumaya zamanım olmuyor ama bu "mineral yağ"
    falan konusunu görünce atladım hemen ve korktuğum başıma geldi.. ACİLEN frenin içindeki yağı boşalt.. Belki kurtarırsın frenlerini..Kaç gün oldu koyalı?

8-10 YTL kar edeceğim diye şimdi kaç yüz dolarlık frenini riske ettiğini anlamışsındır umarım..

Uğur Taşdemir bunu beğendi.
  18. Gökhan Seda

Gökhan Seda Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Doğru diyorsun Gürsel Abey;) Ben heemn az miktarda hidrolik yağ koyduğum kabloyu komple boşaltayım o zman.Abi burda bu işi yapan ve bu işten anlayan yok, nasıl yapıcam komple boşaltma işini?? Bİrascık aydınlatırsan çok sewinirim...

19. Gürsel A.

Gürsel A. Bisikletkolik

Seviye:
    Acilen yağ haznesini aç içini boşalt. Yağ hortumunun kalipere girdiği yerdeki vidayı gevşet.. İçinde ne var ne yok boşalt.. Bu arada senin frenin nedir ne marka ne modeldir? Hiç yazmamışsın..Bir süre frensiz kal ama belki kurtulur frenlerin..
    Sonra sistemi mineral yağla yıka.. Burda yağın önemni yok ama ille de mineral olsun ki DOT kalıntılarını yıksasın.. Sonra da 3-5 para ver adam gibi yağ al.. Ya da bize yolla yapalım..

20. Gökhan Seda

Gökhan Seda Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    içini açıp komple yağı boşaltayım o zman ben, ardından tansikli hava tutayım be minral yağ ile yıkayım;) Çok teşekkür ederim Gürsel abimm;) Son bi soru da frene basınca rotor oynar mı birascık, esneme türü bişi diyorum,yoksa rotorda hafif mir dışarı yamukluk mu var???Frene basınca tkere doğru esneme yapıyo rotor...