Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Milli Takıma Nasıl Girilir?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Dizdar MERT tarafından paylaşıldı.

1. Dizdar MERT

Dizdar MERT Forum Demirbaşı

Seviye:
    Selamlar arkadaşlar çok merak ettiğim bir konudur ve tam olarak nasıl olacağını, ne yapılacağını anlamış değilim.

Biraz damdan düşer gibi olacak ama;
    Milli Takıma nasıl girilir yahu :S

Biliyorum hiç kolay değildir girmek ama adamlar önce seni deniyorlarmı yada nasıl başvurup, nasıl başlıyorsun anlamadım

İnce ayrıntılarıyla ve doğru bir şekilde anlatacak arkadaşlarım varsa şimdiden cevaplarını bekliyor ve teşekkür ediyorum

2. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Ülke içi yıldızlar yarışlarına katılıp derece alırsan , iyi puanlar toplarsan federasyon seni milli takım kampına çağırır zaten. O kadar iyi olmak içinde bir klübe girmende fayda var . Tek başına zor bu işler .

Dizdar MERT bunu beğendi.
  3. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    street e sor banada o yardım ediyor yazın beraber antreman yaparız.

4. Dizdar MERT

Seviye:
    Öncelikle cevabınız için teşekkürler :)

Biliyorum ki milli takıma girmek tabii ki zordur ama bu klube girmek işi derken mesela bir klübe başvursam beni kesinlikle alır mı yoksa reddetme ihtimali var mı?
    Yada şöyle sorayım mesela şu an bende yol bisikleti yok ama bu işe şu an başlamak istesem yol bisikletim olmadığı için geri çevirebilirler mi yoksa alırlar mı çünkü yaza kadar yol bisikleti alamam.
    Yarışlara girip puan iyi puanlar alabilirsem kesin kampa çağırırlar mı yoksa arada kaynama gibi bir ihtimalim var mı yani iyi olsa bile çağırmamaları gibi.
    Klupler bölümüne beni alın desem teklif gelir mi en azından denemek için hani...
    Ve daha çok soru var ama aklıma gelmiyor.

5. Dizdar MERT

Seviye:
    Birkaç soru daha geldi aklıma:
    Klüpler paralı mı yani aylık olarak falan belirli bir ücret talep ediyorlar mı?
    Yol bisikleti sporuna bu şekilde girince antreman v.s gibi durumlar çok yoğun mu oluyor yani dersten geri kalma v.b şeyler yaşanır mı dersiniz?
    Bildiğim kadarıyla sağlık raporu gerekiyor klüplere başvurmak için sağlık raporu dışında başka çıkartacağımız bir belge v.s var mıdır?
    Ülkemizde milli takıma girdikten sonra yükselme durumu nasıldır yani yurtdışı v.b şekilde imkanlar oluyor mu yoksa çok düşük bir şans mıdır?
    Bir de bu yarışlara girmek için lisans almak v.b durumu oluyormuş bu nasıl oluyor?

Bende çok sordum ama çok önemli bilgiler benim için.
    Yardımlarınızı esirgemeyin lütfen.

6. Sungur Çağırgan

Sungur Çağırgan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    eğer puanların iyiyse ve yine de çağırılmıyorsan muhtemelen senin sporcu karakterini beğenmediklerinden dolayı olabilir
    ancak yine de bir klübe başvurmanda fayda var sonuçta milli takımda takım olarak yarışacaksın ve seni değerlendirenler de takım içindeki koordinasyonuna da bakmak isteyeceklerdir.

7. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    sedonacı beni dinle street milli takımda bende başvurdum ilk kilo al dedi bakalım alalım kiloyu ne olcak sonra

8. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Takıma ilk gittiğinizde almayabilirler . Genellikle antrenörler bu konuda tutucu oluyor . Israrcı olun , sizdeki kararlılığı görmeleri lazım . Birkaç kez takımla antremana çıkarırlar . İyi performans göstermenizi beklerler . Tabii ki bu zordur . Ama gelişmeye açık olduğunuzu ispatlamanız lazım

9. Dizdar MERT

Seviye:

Teşekkürler cevap için şu an crosser arkadaşımızdan bir mesaj aldım delta bisiklet takımıyla ilgili öneri yaptı yazın başlayabilirmiyim diye sordum şimdi bekliyorum bakalım ne olacak :)

10. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Bence kontağını kesme yaza kadar onların seviyesine çıkmaya çalış . Antremanlara devam .

11. ahmet ozgen

ahmet ozgen Onursal Üye

Seviye:
    milli takım dediğin gibi kolay değil ama çalışır çok istersen zorda değil,14 yaşındasın 96-97 doğumlusun.öncelikle yol veya mtb gibi bir seçim yapman gerekir hangisinde ilerlemek istiyorsun bunu seçmelisin.yol bisikletini seçtiğini farzedelim kesinlikle bir kulübe ve bir antrenöre ihtiyacın var dahası kulübün sana neler verebileceği senden neler isteyeceği önemli.bunun içinde işin sırrı pes etmemek,yani devamlılığı sağlayıp birilerini bu işi yapacağına ikna etmen.ankarada sana yardımcı olabilecek çok kulüp çok kişi var,ama doğru insanlarla çalışman geleceğin için önemli.başlangıcı yaptın diyelim yapman gerekenn tek şey düzenli antrenman,bu işi toplulukla birlikte yapman seni yarışta nerede ne yapman gerektiği konusunda geliştirecektir.sonra koştuğun her yarış senin için tecrübe olacak ve artık işi öğreneceksin.sonra kategorin değişecek bir üst kategoride kendinden biraz büyüklerle yarışacaksın ki orda senden daha iyileri olacak.onların arasındada kendini göstermen yine pes etmemen gerek.bütün bunları başarılı şekilde yarışarak puan topladıkça illa ki milli takım seçmelerinde listede ismin olacak kampa gideceksin sonrada milli takım adına yurtdışında yarışman falan falan.dağ bisikletini seçmiş olsan işin yol bisikletine nazaran biraz daha kolay çünkü rakip sayısı ciddi ölçüde az,sürekli başarıyı dağ bisikleti yarışlarındada gösterirsen ve yine birilerini ikna edebildiğinde aynı sonuçlara ulaşırsın.fakat dağ bisikleti için kulüp olayı genelde az hatta dağ bisikleti yarışlarına kulüp olarak gelen kişiler sayılı ama şanslısın ankarada bu şekilde bir kulüp var fakat hadi seni alalım bizle gel git yarış demezler.kendin belli bir yere geleceksin ve dağ bisikletinde bunu ferdi olarak yapabilirsin.ben antrenman yapayım hem dağ hem yol yarışlarına katılayım düşüncende vardır illa ki,bu başlarda epey zor.bunu yapabilmen için sana yeterli desteği veren bir kulübün olması şart.
    bunu sayfalarca anlatabilirim ama işin özü isteyeceksin,devam edeceksin ve paran olacak.umarım kafan karışmamıştır :) karışsada düzeltelim aklındaki her soruyu sorabilirsin.:in:

12. Dizdar MERT

Seviye:
    Ben yol bisikletini seçtim ve bu yolda ilerlemeyi kafama koydum vazgeçmeyeceğim de.. Neden yol derseniz nedenini anlatmam imkansız gibi anlatılacak kelime yok gibi sanki.. O yüzden neden yol diye sormayın..:)
    Düzenli antreman demişsiniz, kar ve çok soğuğun olmadığı her gün en az 2 saat bisiklet üzerindeyim artık.. Ailem hala kızıyor ama elimde değil bağımlılık yaptı gibi sanki.. Hava güzelse ve o gün bisiklet sürmemişsem suçlu gibi hissediyorum kendimi.. Hava kötüyse evde trainer ya da rollerim yok ama kondüsyon makarası çeviriyorum. Hani boş boş oturmaktan iyidir..
    Ancak okullar kapanmaya 1-2 ay kalana kadar klüp olayına karşı annem babam ve bu konuda yapacağım hiçbirşey yok. Yapacağım tek şey okulların kapanmasına 1-2 ay kalaya kadar yani klübe girene kadar güzel havalarda çıkıp kendimce antremanımı yapmak (şimdilik dağ bisikletimle). Mecbur şimdilik antremana tek çıkacağım çünkü bir arkadaşımı çağırdığımda o olaya antreman gözüyle bakmıyor ve 50-60 kadansla deyim yerindeyse sallanıyor ve küçümsemek gibi olmasın ama bayağı geride kalıyor. O yüzden şimdilik tek çıkıyorum.

Yazınız gerçekten faydalı oldu çok teşekkürler :)

Cem Unden bunu beğendi.
  13. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bende bu işte baya ilerlemişim 40 km sürdüm ayağımda ağrı dahi yok aralıksız sürdüm salcano novayla hava soğudu diye eve döndüm ama yokuşlarda hızım çok yavaşlıyor şu arka amortisörü kadroya zarar vermeden çıkartmanın yolu yok mu?

14. ahmet ozgen

ahmet ozgen Onursal Üye

Seviye:
    madem yolu seçtin sana birkaç öneri daha, dağ bisikleti ile yol bisikletinin sürüş tarzı farklıdır en basiti bisikletin üzerindeki duruşunun yol bisikletine uygun hal alması için imkanlarını zorla bisikletini değiştirve yol bisikleti al.dağ bisikleti ile daha rahat sürüş yaparsın ve yol bisikletine geçtiğinde rahatsız olabilirsin ama alıştığında sorun olmaz,erken alışmaya bak.kondüsyon makarası dediğin şey şu zayıflama bisikletlerindense onların pedal boyu çok kısa kalıyor,kış için kullanılabilir zayıflama form tutma amacı ile fakat antrenman için pedal boyunun kısalması bacağın için alışılmışın dışında bir harekettir.antrenman sağlamaz aksine olan antrenmanını bozar.antrenman bozmak demişken aklının kenarında bulunsun başlangıçta çok etkili olmaz ama merdiven çıkmak,yüzmek,koşmak,aşırı yürümek gibi aktiviteler sezon başladığında formda bir sporcunun kaçınması gereken şeylerdendir.başlangıç seviyesindeki bir sporcu için şimdilik doğru yoldasın bisiklet üzerinde geçirilen vakit ve çevirilenn süre ilk adım için ne kadar çok olursa temel o kadar sağlam olur.sen yaşlardaki sporcularımız için 2 senedir günlük ortalama min 1 saat roller veya hava iyi olduğunda min 40-50 km gibi antrenmanlar yaptırıyoruz.unutma öncelik uzun süre binmek olsun,ortalama hız,nabız,kadans için daha çok erken bu terimlere bağlı olarak hedefin olmaması senin için faydalı olur.

15. Dizdar MERT

Seviye:

Gerçekten çok faydalı bilgiler veriyorsunuz :)
    Kondüsyon makarası şu ayakta pedal çevrilen makaralardan bahsediyorum oturulacak yeri yok ayakta pedal basıyorsunuz. Bunun bir zararı olur mu?
    Yol bisikletine gelmişken ancak yazın alabilirim çünkü annem ve babam bana bu konuda yardım etmeyecekler. Ben de onlara harçlıklarımı bitiriyor gibi gösteriyorum ama biriktiriyorum. Sene sonunda (okullar kapanınca) alabilirim ancak.
    Bu arada bizim ev merdivenli 4kat merdiven toplamda 84 basamak çıkılıyor sizce sorun olur mu?
    Günde 2-3 km mecburi yürüyorum.
    Zaten koşma ve yüzme faaliyetlerini de yapmıyorum.

Bu arada milli takımdaki benim yaşlarımdaki sporcular ne kullanıyorlar çünkü pahalı şeylerse bu bana ilerde sıkıntı yaratabilir.

16. Mustafa Can ERGÜN

Mustafa Can ERGÜN Yeni Üye

Seviye:
    İlk olarak tutkunu anlıyorum bende 14 yaşındayım ve bende yol bisikletini çok seviyorum
    Şimdi ise milli takıma girmek istediğini duyunca sana bişeyler demek istedim
    Öncelikle gidip ankarada nerde bilmiyorum ama gençlik ve spor il müdürlüğünü buluyosun sonra ordan bisiklet için lisans istiyosun lisansı bi şekilde alıyosun ve gençlik ve spor il müdürlüğünün yada ankaranın çeşitli klüplerine teker teker gidip bağırıyosun çağırıyosun ve seni klübe alıyolar oradan eğer iyiysen ocakta açılan sezon ile birlikte yarışlara giriyosun yine iyiysen seni artık yaş aralığına göre belki seni milli takım kampına çağırırlar.
    Hem belki bende aynı şeyleri uygulayıp milli takım kampına çağırılırsam orda tanışma fırsatımız bile olur. :)
    Aklımada geldi bi kuruş bile harcamıyosun herşeyi veriyorlar zaten...

17. Dizdar MERT

Seviye:
    Milli takımda öyle olabilir ama ben ocakta açılacak sezona gelemem ki..
    annem babam bisiklet almıyorlar bana mecbur okullar kapanınca alacağım taa 2012deki sezondaki yarışlara gelebileceğim öyle olunca...
    Kötü oldu bu. İyi yaptıklarını sanıyorlar almayarak ama çok kötü oldu.
    Yol bisikleti olmadan bir şey yapamayacağım sonuçta.

18. Dizdar MERT

Seviye:
    Ya bir dakika ben mi yanlış anladım yoksa sadece milli takım için mi geçerli?
    Klübe girersek de herşeyi veriyorlar mı? Böyleyse süper olur .:)

19. Mustafa Can ERGÜN

Mustafa Can ERGÜN Yeni Üye

Seviye:
    Sevinerek belirtiyorum ki yanlış anlamışsın klübler de sana bedavaya gerekli olan her malzemeyi veriyorlar(yada en azından bizim kulüp öyle)
    Umarım istediğin olur da seninle gelecekteki yarışlarda karşılaşırız :)

20. ahmet ozgen

ahmet ozgen Onursal Üye

Seviye:
    bahsettiğin aleti anladım sanırım kış döneminde sezona hazırlık için bu şekildeki aletler,koşma,ağırlık vs zaten çalışılması gerekir fakat bynların sezona başlandığında yapılmaması gerekir.evin merdivenleri problem değil aşırısı zarar mesela okulda tenefüste gereksiz yere kullanmazdım ben merdivenleri bunun gibi.yürümende dediğim gibi şimdilerde problem değil.sen yaşlarda milli sporcu yok sadece kampa giden sporcular var ki bu sporcular daha çok yeni olduklarından sadece işlerini görecek arızasız gelişime engel olmayacak bisikletler kullanıyorlar.performansa yönelik hafiflik v.s için bu yaşlar erkendir.ama kulübün imkanı vardır verir o ayrı konu.mustafa arkadaşının belirttiği gibi bazı kulüpler sporcusuna yeterli bisikleti ve malzemeyi temin ediyorlar ki bizde kısıtlıda olsa yapabiliyoruz ama tabi bu başlardada bahsettiğim gibi devamlı sporcuya bu çocuk olur denilen sporcuya verilen imkanlardır.kulübünü bulursan arkası gelecektir.