Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

milli takım seçme kriterleri

Konu, 'Triathlon' kısmında Fırat Dizman tarafından paylaşıldı.

1. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    bugün federasyonun resmi sitesinine açtığım ve takibini yapacağım konu başlığı: Triahtlon fedaresyonun milli takım seçme kriteri varmıdır? varsa bu kriterler nelerdir? bu kriterleri kim seçer,kriter yoksa neye göre seçilir? ki heralde yok.Akyaka yarışı milli takım seçme yarışı olarak söylendi,ama binlerce kez söylememize karşın,olimpik yarış için sprint yarış yabıldı,yarış olacak ,kamp başladı ama sporcu isimleri halen yayınlanmadı neden? sporcular arasında akyakada 12-13-veya 14.sırad yarışan sprocu varken neden 7.8.9 çağırılmadı?bu kim nasıl açıklıyor ,bu daha önecede yaşandı 4.5veya 6. gelen çağırılmazken ,yarışa katılmayan sporcu milli takıma çağırılıdı.Bu isimleri kim neye göre belirliyor,nasıl bir açıklaması var ,şeffaflık nerede kaldı,Federasyondan bir açıklama rica ediyoruz,resmi ve inandırıcı bir açıklama gelmezse : g.s.g.m ve spor bakanlığının ilgili birimlerinden bu açıklama istenecek
    saygılarımla

2. çağdaş efe

çağdaş efe Kıdemli Üye

Seviye:
    çok garip çirkin umarım mantıklı bir açıklaması vardır.yoksa çok yazık.

Fırat Dizman bunu beğendi.
  3. bandivan

bandivan Üye

Seviye:
    bu konuyla ilgili yarıs oncesi ve sonrası federasyonun sitesindeki foruma acılan konularada tatmin edici bir cevap verilmemis.
    2 hafta once telefonla federasyonu arıyıp konuyla ilgili bilgi istedigimde bana "bu yarısa bizim milli sporcularımız giricek" gibi tatmin edici olmayan bir cevap verdiler. Acıkcası bende hic sinirimi bozmamak icin kim nerde nasıl secti bu milli takımı demedim....
    Su ana kadar sadece Akyaka Triathlonuna katıldım ama kendi yaptığım arastırmalar ve triathlon.org sitesinden izledigim videolarada dayanarak sunu soylemek isterimki Akyakada yaptıkları yarıs triathlondan baska herseye benziyodu. Parkur oluştururken ne kadar baştan savma ve ne kadar acemice hareket ettiklerini anlamak icin 10 yıldır yarısıyor olmaya gerek yoktu.
    Startı verdikleri noktanın solunda uzun beton bir iskele vardı. Koyun ağzı ise sağ tarafa doğru acık denize bakıyordu. Dolayısıyla sagdan gelen dalgalar soldaki iskeleye carpıp tekrar geri donuyordu. Yüzmek yerine önce kumda koşu, sonrada iki taraftan gelen dalgalar arasında debelenip durduk. Bisiklet parkuru yokusluylu, yol bozuktu, zaman olarkta bakıldıgında olması gerekenden cok daha uzun surdu.....ama bence 3 parkur icinde en iyisiydi. En azından bisikleti iyi olan sporcuya gucunu ve teknigini kullanarak one cıkma imkanı sunuyordu. Kosu parkurunu ise hiç konusmak dahi istemiyorum....Yokus aşağı tempolu kosmaya çalısırken butun tırnaklarım ters döndu(çıkıslara lafım yok, ama merak ediyorum hangi triathlon yarısında koşu parkurunda Akyakadaki gibi yokus aşağı debelenen sporcular görülmüş? )
    Yapılanları sorugulamaya başlıyınca ne yazık ki elimize hayal kırıklıklarından başka birşey geçmiyor ve spordan soğuyorsunuz.

Ozden Ozturan ve Fırat Dizman bunu beğendi.
  4. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    olayda şeffalık yok ,kim neden korkuyor ve açıklama yapamıyor,milli takımın açıklanmamasının tek nedeni olur ,kapı arkası çıkar ilişkileri,yoksa nedir,il beş dersin 8 dersin 10 dersin,ama yok ve göreceğiz,ben tükürdüğümü yalamam ,bu işi,n sonuna kadar gideceğim bugün mesai saatine kadar cevap bekliyorum ,yarından itibaren üst makamlara durumu bildirim durumu anlatacağım ,ha oradanda birşey olmazsa ki olmama ihttimali var ,daha yapacak birşey yok demeyeceğim ,çünkü var ama 1-2 yıl içinde yavaş yavaş gerçekleşecek.

5. bandivan

bandivan Üye

Seviye:
    Amerika ve hatta tüm Dünya'nın en basarılı triathlon antrenörlerinden biri olan Joe Friel'in "The Triathlete's Training Bible" kitabında antrenör adaylarına basarılı olabilmek ve bu sporu anlayabilmek icin triathlon yarısmalarına katılmalarının şart oldugunu soyluyor.
    Ben merak ediyorum federasyondakilerden kac tanesi triathlon veya bu sporun içerdiği 3 spordan biriyle hayatının herhangi bir doneminde ilgilenmis?
    Federasyondan bu foruma katılan beyfendi federasyon baskanının kabzımal olmasını elstiren arkadasa Erman Toroğlunu örnek vermişti, fakat heralde kendisi Erman Bey'in eski bir futbolcu olduğu bilgisi atlamış. Ben federasyon baskanımızın eski bir triathlet oldugunu sanmıyorum. :)
    Bunun yanısıra butce yetersizliklerinden dolayı planlanmasına rağmen yapılamıyan yarışlardan hepimiz haberdarız.
    Bence federasyon düzgün çalışsa, bu sporla ilgilenen, yurt dışında İronman yarıslarına katılan ve iş hayatında çok ciddi pozisyonlarda bulunan kişilerinde desteğini alır, sponsorlar bulur, yarış düzenliycek veya milli takımı balkan şampiyonasına götürücek parayı temin edebilirdi.
    Ama ne yazık ki görünen durum bu işin altından kalkamadıkları.

Ozden Ozturan bunu beğendi.
  6. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    her spor dali için antrenman bilgsi derslerinde söylenen şudur :en iyi antrenman müsabakadır: biz ne yapıyoruz 12 ay antrenman yılda 3 yarış koş olacak iş değil

Ozden Ozturan bunu beğendi.
  7. bandivan

bandivan Üye

Seviye:
    Ve bununda sebebi bu sporla alakası olmayan, yeterli emeği vermiyen kişilerin anlamsızca bu işe soyunmuş olmaları.
    Milli Takım konusunda ortaya çıkan tabloda böyle bir ekibin elinden çıkan özensiz bir çalışmadan başka birsey değil.

8. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    modern pentatlon federasyonuna bağlı biahtlon avrupa ,yada dünya şampiyonasına gidilecekti tam hatırlamıyorum,maddi olanaksızlık nedeni ile gidilemeyecek açıklaması yapıldı,bizde bu bile yok ,bu bir saygıdır,kendi imkanıyla gidebilecekler için her türlü bürokratik işlemin halledilebileceği söylendi,ben aynı şekilde ismi lazım değil işleri halletsinler kendimgiderim diye bir cümle kullandım.ama....niyet yok.

9. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    bu takımı zaten seçmesi gereken teknik kurul seçmiyor,kim seçiyor bilemiyorum.belirttiğim gibi ilk on dururken niye daha üstlerden adamlar çağırılır,hangi spor bilim kriterine uyar anlamak güç,bu işi bilmeyebilirisin ,ama bilen bırakmayı bil.zaten müsabaka öncesi hafta dinlenme haftasıdır,yani yarış kampı yapmanın anlamı yok ,yıl içinde performans kampları düzenlersin tamam olması gereken ,ama bu dostlar eğirdiri görsün.giden arkadaş ve kardeşlerimin hepsine başarılar diliyorum.

bandivan bunu beğendi.
  10. trionur

trionur Üye

Seviye:
    Fırat seni destekliyorum.elinden geleni yapmanı dilerim.

11. bikernomad

bikernomad Kıdemli Üye

Seviye:
    Ne kriterinden bahsediyorsunuz ya.Bu memlekette bakanlar bile liyakata değil sadakata (Başka laf kullanacağın ama neyse)göre seçilir.% 99 da seçilebilmek için herşeye razıdır.Hiç şaşırmış gibi yapmasın kimse, hepimiz biribirimizin ne olduğunu biliriz.Bu yüzden ben kendisini hiç tanımadığım Oksal'ı pek sevdim yazılarından.Yine hiç sevmediğim rahmetli ismet İnönü'nün muhteşem lafını hatırlatacağım."Bir memlekette namuslular da namussuzlar kadar cesur olmadıkça bu işler böyle devam eder"
    Memnun olmadığınız şeyler varsa gücünüzü birleştirin.Hakkınızdan vazgeçmeyin.Hakkınızı alın.

12. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    hocam yarışın önünde yapılıyor imkanın varsa yarışı bölümler halinde çekip foruma versen çok hoş olur.geçenlerde gürol bey milano triahtlonunu vermişti.iyide olmuştu hani

13. Levent Topcu

Levent Topcu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Firat, elimden gelen yardimi yapmak isterim, lutfen yardim/destek vb. ne gerekiyorsa cekinmeden soyle. Saygilar...

14. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    önve gsgn ve sonra spor bakanlığı ile bağlantı kurup cevap bekleyeceğim ,alacağım her türlü sonucu sizinle paylaşacağım,esas çeşme yarışında teknik toplnatıda başkan ,yönetim kurulu vs kişiler varken ,saygı,genel ahlak kuralları içerisinde konuyu açıp cevaplarını rica edeceğim,her türlü fikre açığım,bu hepimizin aynı anda ,aynı yere basmasıyla dikkat çeker, ama arada bunuda kullanıp faydalanmaya çalışan olurmu bilmem,iyiye giden birşey yok,yarış yapamıyoruz,ne olacak bu işin sonu tek isteğimiz,doğru ,dürüst ve adaletli yarışmak ,zaten ben başta olmak üzere bir beklentisi olan yok ,e ozaman :çok parayada gerek yok ,harcırah yok,madalya yok ,kupa yok sadece iyi ikili ilişkiler ile belediyeleri bu olaya çekmek ve yöresel sponsorlar,ama bizde açık söyliyeyim ,takım idarecilerin 10 da 9 çalışmaz yarışa gelir ve harcırahını alır,şu an Türkiyede 1. kadame yard.antrenörlük belgesi üstünde belge yok ama yıldız sporcusu olmayan antrenörler harcırah alır,bir sürü boş adam hiçbirinin normalde yüzünü görmeyiz,bakarsınız iyi bir yer ve yarış biri çıkmış ben temsilciyim diyor .örneğim ismini vermiyeceğim bir yarışta oldu.ne söyliyeyim ki,ama buradan yazmakla yetinmemek teknik toplantılarda bastırmak gerek ve ben yapacağım ,belki ceza verip yarıştırmazlar ama benimle 25 kişi aynı şeyi yapsın bakın ne oluyor.akyaka yarışı büyük erkekler aqçısından 1.5 saat gecikti hemen orada yarışmayalım dedim ,herkes başkanıma sormam gerek,yönetim kurulunda üyemiz var vs vs,böyle olursa kimse yırtınmasın.

15. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    önve gsgn ve sonra spor bakanlığı ile bağlantı kurup cevap bekleyeceğim ,alacağım her türlü sonucu sizinle paylaşacağım,esas çeşme yarışında teknik toplnatıda başkan ,yönetim kurulu vs kişiler varken ,saygı,genel ahlak kuralları içerisinde konuyu açıp cevaplarını rica edeceğim,her türlü fikre açığım,bu hepimizin aynı anda ,aynı yere basmasıyla dikkat çeker, ama arada bunuda kullanıp faydalanmaya çalışan olurmu bilmem,iyiye giden birşey yok,yarış yapamıyoruz,ne olacak bu işin sonu tek isteğimiz,doğru ,dürüst ve adaletli yarışmak ,zaten ben başta olmak üzere bir beklentisi olan yok ,e ozaman :çok parayada gerek yok ,harcırah yok,madalya yok ,kupa yok sadece iyi ikili ilişkiler ile belediyeleri bu olaya çekmek ve yöresel sponsorlar,ama bizde açık söyliyeyim ,takım idarecilerin 10 da 9 çalışmaz yarışa gelir ve harcırahını alır,şu an Türkiyede 1. kadame yard.antrenörlük belgesi üstünde belge yok ama yıldız sporcusu olmayan antrenörler harcırah alır,bir sürü boş adam hiçbirinin normalde yüzünü görmeyiz,bakarsınız iyi bir yer ve yarış biri çıkmış ben temsilciyim diyor .örneğim ismini vermiyeceğim bir yarışta oldu.ne söyliyeyim ki,ama buradan yazmakla yetinmemek teknik toplantılarda bastırmak gerek ve ben yapacağım ,belki ceza verip yarıştırmazlar ama benimle 25 kişi aynı şeyi yapsın bakın ne oluyor.akyaka yarışı büyük erkekler aqçısından 1.5 saat gecikti hemen orada yarışmayalım dedim ,herkes başkanıma sormam gerek,yönetim kurulunda üyemiz var vs vs,böyle olursa kimse yırtınmasın.

16. Eren Celik

Eren Celik Kıdemli Üye

Seviye:
    Sevgili Fırat,

Uzun zamandır bu forum sitesinde ki yazılanları okuyorum ama katılmıyordum. Türk triathlonunda ki yanlışlar çok fazla ama bunlar kuru eleştirilerle düzeltilemez. Belki benimkisi çok sert bi söylem olacak ama şuan ki milli takım hiç ama hiç birşey ifade etmiyor. Bu arada tüccar bir başkandan beklenenler bence çok fazla, çünki tüccar bir zihniyet paranın nasıl harcanacağını hesaplar. Sporcunun gelişimi, sporcu sayısının arttırılması vb gelişimler kurulların görevidir. Hoş gerçi diğer adayda beş para etmezdi, tabi benim düşünceme göre.... Dolayısıylada ilk önce triathlona liderlik yapabilecek uygun kişiyi bulabilmek çok daha önemli.
    Bazen birçok arkadaşın parkurları eleştirdiğini okuyorum. Seçilen herhangibir parkuru herkez sevmek zorunda değil yada herkezin zevkine göre parkur hazırlanamaz. Önemli olan bu parkurda herkesin eksiksiz koşması ve parkuru tamamlamasıdır. Geçmişte bir çok ülkede çeşitli parkurlarda yarıştım ve hepsinin farklı özellikleri vardı. O yüzden de yarış parkuru çok eleştirilecek bir konu değil ama organizasyon eleştirilebilir.

17. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    sizi tanıyorum,ama karşılıklı konuşmak ve tanışmak şansımız olmadı sizin bırakıp uzaklaştığınız yıllarada biz daha yeni başlıyorduk,uzun zaman oldu ,bu form sitesine hep yazmanızı bekledim ,isminizi konu içlerinde verdim,örnek gösterdim,siz,okan ,mert,bayram benim için ,Türk triahtlonunda örnek derecelere imza attınız.Parkur konusunda haklısınız,kimseye uygun bulunmaz ,hazırlanmazda ,sadece arkadaşların sıkıntısı şu olduğu görüşündeyim,bisikletteki güvenli yol zemini ,aslında tartışılan bu veya bu olmalı ,yokuş olur viraz vs vs ,milli takım tabiki bişey değil,doğrudur.Ancak bu kadar basit birşey bile yanlış yapılmalımı,seçim ankaradaydı,ismin vardı ama seni göremedim ,belkide karşılaşmadık ,gerçi sen beni tanımıyorusun yüz olarak,demek istedğim iki aday vardı zaten ,objektif olursak ,zaten 2 ,yani aday bile yok bu iş için ,şu an olanlar ise bu sporun ismini telaffuz edereken dahi zorlanıyor,sitede herkes en azından içini döküyor,peki sen bir fikir attın önce lider bulalım,sen başlat biz destek verelim,görüşlerini bekliyoruz.

18. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    birde senin açından şunu rica edicem ,diyer aday derken kimi kastettin ,çünkü açık değil.bahsettiğiniz aday çünkü ve 2 aday vardı,önceki başkanmı? adaymı?

19. Eren Celik

Eren Celik Kıdemli Üye

Seviye:
    Sevgili Fırat,

Malesef Ankarada seçimlerin olduğu tarihte ben Uzakdoğu da idim, cunki benim meslegim dış ticaret ve bu secimlere gelemedim ama gelmeyi ne kadar istediğimide kelimelrle anlatamam bile. Halen triathlon lafını duyduğumda bile anılarım canlanır, içim bi tuhaf olur. Geçenlerde hatda bu forumda Isparta da ki arkadaşların yaşadığı sorunları okudum, içim cız etti. Çünki bende bu sorunların kat ve kat fazlasını yaşadım, o arkadaşın yazdıklarınıda okurken benim yaşadığım o zorluklar gözümün önünden filim şeridi gibi geçti.
    Sevgili Fırat, seninde söylediğin üzere 2 aday vardı sadece; seçilen kişi bir tüccar yada iş adamı. Diğer aday ise, ki ismini dahi telaffuz etmek istemiyorum, bu işten sadece kaymak yemek isteyen birisi. GAP ta yapılan yarışlarda bu kişi as başkan olarak ordaydı ekibiyle ve malesef orada kotu seyler oldu ( ki bu asbaskan yılların triathleti, böyle bir acemiliği nasıl yapabilirler). Belki bu konuyu sen daha iyi biliyosundur, çok fazla derinlerinede girmek istemiyorum. Dahası, bu şahıs benim sporculuğumun peak olduğu dönemlerde benim arkamdan havuz müdürleri ile benim hakkımda kötü konuşarak, benim havuza girmeme engel olmaya ve antreman yapamam için ellerinden ne geliyorsa sürekli yapmaya çalıştılar. Neyse aslında bana karşı ekip olarak çok şey yapmaya çalıştılar ama ben hiç bir zaman bunlara papuç birakmadım ve kimseye karşı eyvallahım olmadı için beni çok sarsmadı. Beni en çok sarsan yıllarca birlikte antreman yaptığım, o uzun bisklet antremanlarında ekmeğimi suyumu paylaştığım insanların bana karşı olan davranışlarıydı, hatda bu kişiyide bu spora ben teşvik etmiştim..... neyse. Ben sporu bıraktığımda bu şahıs karşıma dikilip, seni havuza sokmayan, zorluk çıkaran bendim diye, sanki yaptığı iyi bir şeymiş gibi hava atarcasına konuşması..... Bunada neyse.... Simdi Fırat ben sana sorarım; bir tarafta Tüccar bi başkan, diğer tarafta karaktersiz, bu işi sadece hava atmak için ve hatda kaynakları kendi menfaati için kullanmak isteyen birisi.
    Sevgili Fırat, federasyon başkanlığı fahri bir iştir. Buradan bir maddi kazanç yada çıkar düşünülemez. Bana aday sormuşsun, keşke Abdurahman Açıkalın aday olsaydı ( belki takip ediyosundur, dağ bisikleti Turkiyede nereden nereye geldi ). Aslında Triathlonda, federasyon kurulmadan önce Turkiyede daha iyi konumdaydı. Ne zaman federasyon kuruldu, işte o zaman geriye doğru gitmeye başladık. Abdurahman Açıkalında, zamanında Turkiyede triathlonun yapı taşlarını ilk o oluşturdu ama daha sonra camia çirkefleymeye başlayınca uzak durmayı yeğledi sanırım ( bu kişisel görüşüm ).
    Sonuç olarak şimdi sende diyeceksin eee buraya kadar tamam ama kimi destekliyecez !!!! Ben birilerini ikna etmeye çalışıyorum ama olmuyor, bazen hadi Eren sen bu işe el at diyorum ama benimde işlerimden dolayı yapamıyorum. Hatda ben başkan olurda çuvallarsam, kimsenin yüzüne bakamam, utancımdan yerin dibine geçerim... O yüzden Fırat, Abdurahman Açıkalın ın ikna edilmesi lazım yada eski aklı başında bazı sporculardan yeni bir ekip kurulması gerekli.

20. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    özeline mesaj attım ,şu an cevap vermiyorusun ama mailde attım ,oradanda görüşelim,senden alacağım ve sana vereceğime inandığım ve forumda yazamadığım şeyler var.seçimle ,gelecek adaylar ve kuluplerle ilgili bazı açıklamaları orada yaptım.konularında son derece haklısın ,diyecek veya ekleyecek çok birşey yok,geçirdikleriniz zaten sen biliyorsun,bence sporcu nve antrenör olarak en kısa zamanda dön.