Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Midilli (Lezvos) Adası Turu 1. & 2. Gün

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Rikoenriko tarafından paylaşıldı.

1. Rikoenriko

Rikoenriko Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu turu geçen yıl İlter ve Arda ile gerçekleştirdiğimiz turun Gökçeada - Bozcada -Asos yollarında karar vermiştik.
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=69651
    Karşı kıyının gizemini görmek bizi çok heyecanlandırmıştı. Tabi ilk (bisikletle) yurddışı tur deneyimim olduğundan talihsiz bir sıkıntı yaşamamak adına hazırlıklara 2 ay öncesinden başladım. Geçen yıldan bu turu yapma kararını birlikte verdiğimiz İlter hazırdı. Arda iş yoğunluğu sebebiyle katılamayacağını söyleyince Serdar Abi teklifimi reddetmedi. Tur planı, nerelerde kalırız, rezervasyonların yapılması adanın tarihi ve kültürel araştırması derken ben daha adaya gitmeden yol durumundan nerede yemek yiyeceğimize kadar adayı tanımıştım. Tabi bu durum ada ile ilgili bilgileri topladıkça beni bir daha da keyifli bir turun bizi beklediğine ikna etti. İtiraf etmeliyim ki;tur kadar hazırlık süreci de beni tatmin etti.En son vize işlemlerimizin de tamamlanmasıyla 18 Haziran 2011 00:30 sıralarında bisikletleri araca yükleyip Ayvalık'a doğru yola çıktık. Lafı fazla uzatmadan kısacası benim için muhteşem bir turdu. Tüm bisiklet sever dostlara tavsiye ederim.
    Rota Link;
    http://ridewithgps.com/routes/417836

Tanıştırayım. Soldan sağa;Birol - Serdar - İlter

Gece yaptığımız yolculuktan sonra sabahın ilk ışıklarıyla Ayvalık'a ulaşıyoruz.

Bisikletlerin son kontrollerini yapıp Ayvalık sahilindeyiz.

Hudut kapısından geçip 09:15 de kalkan Jale Tur feribotuna bineceğiz.40-50 kişilik bir kalabalık adaya geçecek.

Ada Göründü.....Midilli deki 5 farklı belediyenin aynı zamanda yönetim merkezi de olan Liman Şehri Mytilini

İlk gün mytilini de etrafında tarihi turistik yerleri gezerek ve mavi bayraklı plajında denize girerek geçirdik.

Elinde ateş topu bulunan özgürlük heykeli 1914 de adanın Osmanlıdan ayrılmasını simgeliyor.

Şehrin güneyindeki bir zamanlar sürgüne vali olarak gönderilen Namık KEMAL'in evine doğru yol alıyoruz.

Dönemin Valisi Namık KEMAL'in evi

Akşam yemeğini 'Kaldırimi' dedikleri şehrin en meşhur lokantasında yemek yedik.Ayrı bir türk grubu daha olduğundan buzikiler tanıdık şarkılarla akşamı neşelendirdi. (Hatta İlterde İzmir'in kavaklarını söyledi.)

2. gün Lezvion Otelinin terasında kahvaltılarımızı yaparak başladık.

Otelin Önünden şehrin kuzey yönüne doğru pedal basarak tura başladık.

İlk durak seramik, peynir , yoğurt ve kilisesiyle ünlü MANTAMADOS

60 lı yıllarda ada eski küba havasında otel ve konuklarıyla son derece popüler imiş.

Şunu açıklıkla söylemeliyim ki; 5 günde toplam 350 km yol aldık. Adada ya rampa çıkıyorsun ya rampa iniyorsun toplam mesafenin %10 u kadar düz yol gitmedik.

Serdar Abi ile Mantamados rampalarında

Mantamados'a vardık.

Köyün içinde kaldırım taşlı dik bir rampa çıktıktan sonra köy meydanındaki şık cafelerden birinde yoğurtları hüplettik.

Merkez Kilise:)

İstikamet Sykaminia İskelesi (İskeleye Skala diyorlar)

Siz hiç bahçesinde ölümden dönen bir pilotun uçağını bağışladığı bir kilise gördünüz mü?

Zor yollar, ıssız rampalar.

Sıcak ve güneş zorlamaya başladı.

Hızlı bir inişten sonra sonunda Skala Sykaminia ya ulaştık.(Bu inişi sonra video olarak paylaşacağım.)

Burası tur boyunca gördüğümüz en orijinal yerlerden biri ömrü hayatınızda mutlaka burada huzur dolu bir gün geçirmelisiniz.(Avrupadan bir çok ressamın sanatçının inzivaya çekildiği bir yermiş.)

Buyrun......

Biz kaçırmadık...

Etrafında 3-4 restaurantın bulunduğu küçük bir balıkçı limanı

Eski bir deniz fenerini şimdi kilise yapmışlar.

Arka taraf türkiye kıyıları Asos, K.Kuyu,

Karşı taraf türk kıyıları 18 yıl Akçayda geçirmiş her gün şu an bisiklet sürdüğüm kıyılara bakarak düşüncelere dalmış biri olarak şu an farklı duygular içindeyim.

İstikamet Adanın süper turistik mekanı Molivos stabilize bir yoldan iniş çıkışlarla yaklaşık 18- 20 km

İki yaka arasındaki en yakın mesafe Molivos kıyıları ile Babakale kıyıları arası yaklaşık 6 mil

Molivos'a vardık.

Bu akşam yediğimiz yemek, mekan sahibinin konukseverliği, harikaydı. Saffet Abiye (Oradaki garsona taktığımız isim) ve Octopus restauran çalışanlarına teşekkür ederiz.

Not: Turun diğer günlerinin (3.&4. gün - 5.&6. gün) resimlerini ve video çekimlerini en kısa sürede paylaşacağım.

2. Serdar AKGİRAY

Serdar AKGİRAY Aktif Üye

Seviye:
    Çok güzel bir turdu.Organizasyonun için,dostluğun için ve de bu güzel turda bana ruhunu hissettiren emanet verdiğin Carraro Race bisikletin için çok TEŞEKKÜR ederim.Umarım 2.kısım resim ve kamera görüntüleri de paylaştığında birçok kişi için adaya kapı açacaktır.Ben tatil modundan çıkmamak için hala yunanca müzik eşliğinde çektiğim görüntülere bakıyorum.Hoşçakal, Tursuz kalma

Rikoenriko bunu beğendi.
  3. dogan avcı

dogan avcı Aktif Üye

Seviye:
    tur güzel , resimler güzel, akşam yemek masaları harika ve keyifli.paylaşım için teşekkürler.

Rikoenriko bunu beğendi.
  4. Cemre Can Süral

Cemre Can Süral Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Tur güzel geçmiş abi.Teşekkürler Bol pedallamalar

Rikoenriko bunu beğendi.
  5. Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Ömer Faruk MUMCUOĞLU Onursal Üye

Adı:
    Ömer Faruk Mumcuoğlu
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    çok güzel yerler ve güzel organizsayon. Paylaşım için teşekkürler, nice turlar dilerim.

Rikoenriko bunu beğendi.
  6. Frédéric LAPOİNTE

Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

Seviye:
    çok guzel bir tur.
    Keyfiniz yerinde:)

Aydın Akyokus ve Rikoenriko bunu beğendi.
  7. semih59

semih59 Forum Bağımlısı

Adı:
    Semih Saygın
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ayaklarınıza sağlık tek kelime ile super tur yapmışsınız.Ada muhteşem güzel akçaylı arkadaşın dediği gibi bende hüzünlendim.Yaz aylarında Altınolukda İDA bisiklet dostları ile kaz dağlarını geziyoruz.Adadaki düzen çok güzel yapılmış birde bizim taraflarada böyle olsa nerde birde insana kazdağlarından baktığım adanın diğer tarafta olmasıda koyuyor bana:)

8. Cem Şentin

Cem Şentin Bisikletkolik

Seviye:
    Gerçekten de güzel bir tur yapmışsınız. Burnumuzun dibinde olmasına karşın Yunanistan'a ait bu dağlık ve şirin adayı tanıtmanız çok güzel. Hürriyet Gazetesi'nin her Pazartesi yayınlanan Seyahat eki bugün Midilli'den bahsetmiş. Burası gerçekten denize düşmüş bir çınar yaprağına benziyor haritadan bakınca. İlginç bir ayrıntı da şu Midilli'li İlkçağ Yunan kadın şair Sappho'nun şiirlerinde de belirttiği gibi kadın eşcinselliğine verilen ad da Sappho'nun memleketinin Yunancası olan Lesbos'tan (Lesvos okunduğu da olur) gelmiştir. Adanın merkezi olan Midilli (Mytilíni) 2010'daki idari reforma kadar Limni (Lemnos) ve Bozbaba (Agios Efstratios) adlarını da kapsayan bir ilin merkeziydi. Burası, aynı reformla oluşturulan Midilli, Sakız (Chios), Sisam (Samos), eskiden Sisam'a bağlı olan Nikarya (İkaria) ve eskiden Midilli'ye bağlı olan Limni bölgesel birimlerinin birleşmesiyle Kuzey Ege Bölgesi'nin merkezi olmuştur. Son olarak Midilli'nin Yunanistan'a katıldığı yıl 1914 değil, 1912'dir. 1. Balkan Savaşı'nda Yunanlılar buraya 21 Kasım 1912'da asker çıkarmış ve Osmanlılar dağlık bölgeye çekilerek teslim oldukları 22 Aralık 1912'ya kadar kuşatmaya direnmiştir.

Serdar AKGİRAY bunu beğendi.
  9. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    gerçekten kıskanılacak bir tur gerçekleştirmişsiniz.oraları gezip bizlerede gezdirdiğiniz için teşekkürler...

Rikoenriko bunu beğendi.
  10. RECEP İŞLEK

RECEP İŞLEK Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhaba.:)
    Çok güzel bir tur olmuş.Ayaklarınıza sağlık.
    Gitmenin bir türlü kısmet olmadığı yer orası benim için.
    Bizimle bu güzel yerlerin fotoğraflarını paylaştığınız için teşekkürler.:)
    Paylaşım için ayrıca teşekkürler.:in:

Rikoenriko bunu beğendi.
  11. ali alper uyar

ali alper uyar Forum Demirbaşı

Seviye:
    tam da o tarihte oralardaydım hocam, hatta tekneyle karşya geçerken 1 ingiliz çifte rastladım bisikletçi onlara da sizi sölemiştim, karşılaşırsanız slm söyleyin diye..:) diğer günleri de merakla bekliyoruz:)

Rikoenriko ve Serdar AKGİRAY bunu beğendi.
  12. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    çok güzel fotoğraflar eşliğinde çok güzel manzaralar, kıskanmamak elde değil, ayaklarınıza sağlık çok sevgili arkadaşlarım en kısa sürede görüşmek üzere.

Rikoenriko ve Serdar AKGİRAY bunu beğendi.
  13. Erdinç ALTINÇEKİÇ

Erdinç ALTINÇEKİÇ Kıdemli Üye

Adı:
    Erdinç A.
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    çok güzel bir geziymiş...

Namık Kemal'in sürgüne Midilli'ye gönderildiğini bilmiyordum!

yöntime not: konu, "uluslar arası geziler"bölümüne taşınmalı

Serdar AKGİRAY bunu beğendi.
  14. Aydın Akyokus

Aydın Akyokus Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    paylaşım için teşekkürler ...

Rikoenriko bunu beğendi.
  15. Rikoenriko

Rikoenriko Kıdemli Üye

Seviye:
    biz turun 3. günü yaşlı alman bir çift ile karşılaştık.

16. Ahmet Salih Özenir

Ahmet Salih Özenir Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Tam bir keyif turu yaşamışsınız, ne güzel... Paylaşımınız için teşekkür ederim.

17. faruk ''kücükyalı''

faruk ''kücükyalı'' Aktif Üye

Seviye:
    Bisikletle gezilebilecek en güzel yerlerden birini turlamıssınız.Harike bir tur olmuş.Paylasım için teşekkürler

18. FATİH ÇOLAK

FATİH ÇOLAK Kıdemli Üye

Seviye:
    çok güzel yerler ve güzel . Paylaşım için teşekkürler, nice YENİ turlar dilerim.

AYAKLARINIZA SAĞLIK

Rikoenriko bunu beğendi.