Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mideyi ve boğazı üşütmemek için ne yapılır ?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Ufuk Yılmaz 45 tarafından paylaşıldı.

1. Ufuk Yılmaz 45

Ufuk Yılmaz 45 Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar ben bisiklet sporuna yeni başladım.Uzun zamandır şikayetçi olduğum bir durum var.Bu durum yüzünden bisiklete bile çıkmadım kaç hafta.

Bana Mayıs ayında Dağ bisikleti alındı ve onunla rüzgarlı,serin bir havada atletsiz,normal kısa kolluyla çıktım ve akşamına kustum.(DAHA ÖNCE HİÇ BÖYLE BİRŞEY YAŞAMAMIŞTIM)..

Herneyse bu geçti hatta 10 gün sonra bozcaada'da 10km koştum hava sıcaktı ve rüzgar yoktu nerdeyse orada da içimde atlet yoktu ama güneşte,sıcakta kuruduğu için birşey olmadı.

Haziran'ın sonlarına doğru tekrar bisikletle çıktım atletsiz yine mide kötüleşmeye başladı.1 haftada anca düzeldi.O zamanlar denize de girmiştim acaba ondan mı oldu diye düşünmüştüm.

Son olarak ise gece vakti atletsiz koşmuştum.Niye koştuğumu sormayın bir sebebi vardı.Ondan 1-2 gün sonra belirtiler çıkmaya başladı.Ağza acı,ekşi tat gelmesi,mide ve barsakta ağrı,dışkı renginde ve yapısında değişme,bağırsak guruldaması vs.

Bunun için babamla doktora gittik doktora anlattım böyle böyle oldu.Doktor tuttu bana reflü ilacı verdi.Herneyse ondan biraz kullandım ama benim sorunuma çözüm birşey değildi o.Mide asidini azaltan bir ilaç bu.Benim üşütmeyle yakından uzaktan alakası yok.Ayrıca 5dk bile bakmadı doktor çünkü devlet hastanesi.(HANGİ BİRİMİZE YETİŞSİN.) Tekrar doktora gitsem yine ilaç yazıp göndercek.Başka birşey yapmayacak.Sorunun köküne inmeyecek.

2 hafta süren mide üşütmemden sonra tuzsuz beslenmekle alakalı üstüne dizimin kanaması da eklenince tansiyonum düştü.2 kere tansiyonum 8 5 oldu.Herneyse artık tuzun da yemeğimde yeri var.Tansiyonum düşmedi başka.Tansiyon düşük diye evde dinlendim 4-5 gün dışkı rengim normale döndü ağzıma yemek gelmesi geçti mide ve barsak ağrıları geçmeye başladı derken bu sefer atletle çıktım ama bildiğiniz günlük atlet.Tekrar midemde bir bozukluk ve boğazda gıcık olmaya başladı.Ertesi güne geçti.Ertesi gün biraz daha kalın bir atlet giydim ve bu sefer üşütme yoktu.Sonraki gün o atleti kirlilere atmam sebebiyle yine normal atlet giydim ve yine midemde bozulmalar başladı.O da kısa süre içinde toparladı.

Son 3-4 gündür vücudun tamamını örten kısa kollu kalınlığı normal bir atletle çıkıyorum ama midemdeki bozukluk öncekiler kadar olmasa da az da olsa var.

Doktora gitsem ilaç yazsa düzelecek mi bu ? Tekrar bisiklete çıkınca yine baş gösterecek bu bozukluklar.Ayrıca doktor ilaç vermeden de kendi kendine geçiyor yeter ki 3-5 gün bisiklete binmeyim.

Bunun için ne önerirsiniz içime ne gibi birşey giymem gerekir ?

Ayrıca yaz rüzgarlarında birşey olmaz demeyin.Buradaki rüzgar Kuzey yönünde 32 km/s hızında gibi estiği için bildiğiniz yaz rüzgarıyla alakası yok.

Neden böyle oluyor ? Neyi eksik yapıyorum ? içime ne giymem gerekirdi ? Vücut ısımı koruyamıyor muyum ? Neden koruyamıyorum.

Okuyan ve/veya cevap yazan herkese şimdiden Teşekkürler.

2. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Mustafa Akman Hocam daha yetkin bilgiler verecektir. Ama uzaktan bu tür teşhisler zor hatta imkansız olsa gerek. Sorunun nedenini bulmadan da ilaçlar vücuda daha farklı zararları olabilir. O yüzden güvenilir teşhisler dışında ilaç kullanmamaya özen göstermeyi önerebilirim.

Bir de sorun psikolojik olabilir mi diye düşünmekteyim! Yanlış anlaşılmasın, demek istediğim tam olarak tetikleyici faktörün sandığımızın aksine şeyler olabilir. Örneğin benim çocukluğumda otobüs yolculukları fena halde midemi bulandırırdı. Sonra tespit ettik ki tetikleyen faktör denge mekanizması. Yani gözler ile kulaklar farklı şeyleri beyne gönderince işler karışıyor...:)

Sorunum şimdi çok çok az. Eğer kitap okumazsam ve öne oturursam hiç olmuyor diyebilirim. Bir de benzin kokusu tetikliyordu. Tabi bisiklette bu olmadığı için benzin hassasiyetini otomatikman eliyoruz. Başka ne olabilir? Örneğin eldiven kullanmıyorsundur ve bisikletin elciği kötü bir malzemeden yapılıyordur. Bu da alerjik bir şeyleri tetikliyordur! Küçük ihtimal ama imkansız değil...

Sorun soğuk algınlığı ile ilgili bir şeyse bu durum normal olmamakla beraber (belki başka bir rahatsızlığın belirtisidir!) yünlük bir kıyafet giyerek (evet, yazın zor ama gece serinliğinde denenebilir) bu olayı elemiş olacağı. Gerçi kalın bir atlet ile şikayetlerin azaldığını söylüyorsun ama beyin insana oyun oynar. Yani belki değişen bir şey olmamıştır ama az hissetmiş olabilirsin.

Geçmiş olsun...

Ufuk Yılmaz 45 bunu beğendi.
  3. Salih Dinçer

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Son bir öneri, tabi uzman olmadığım için doktara danışmalı!

Bol magnezyum al kardeşim benim. Bu zannedersem kaslarda biriken ve harcanan bir şey. Eee bisiklet kullanınca magnezyum düşüyor. İşte bu ve belki başka bir şey (belki potasyum?) düşünce olayı tetikliyor. Şu magnezyum ile başla istersen. Vücudun günlük alması gerekeni ve alabileceğin en fazla değerleri araştır. Sen, o en fazlanın yarısını antrenman öncesi alırsın (örneğin soda ile) bakarsın düzelir ha...

Dip Not: Magnezyumu en yüksek soda, Bursa Özkaynak'dır.

4. Ufuk Yılmaz 45

Ufuk Yılmaz 45 Aktif Üye

Seviye:
    Evet,dediğiniz gibi uzaktan teşhis koymak çok zor.Deneme yapmam için elimde en azından farklı bir içliğin bulunması gerekiyor ama ne yazık ki o da yok.Ayrıca 2 gün önce dağ bisikletiyle normal kıyafetlerle çıkmıştım amcamların oraya gitmiştim terli terli rüzgarlı havada akşamüstü 10dk durmuştum öyle o bile etkileyebilir diye düşünüyorum.

Peki siz rüzgarlı havalarda bisiklet sürerken içinize ne giyiyorsunuz ? Normal atlet mi ? yoksa farklı bir içlik mi ?

5. Salih Dinçer

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Yaz itibariyle sadece t-shirt giyiyorum. Sanki suya batırıp azıcık sıkmış gibi sırılsıklam olduğu ve bununla yokuş aşağı indiğim de oluyor. Tabi vücut yandığı için soğuk bir etki henüz yaşamadım. Sadece durduğumda ve t-shirtü üstümde havalandırdığımda, buharlaşmanın etkisiyle adeta air-condition etkisi yapıyor ve buz gibi oluyor! Tenime değmeye dursun...:)

Kışın ise çok dikkatli olmalı. En sağlam vücudu bile devirir mazallah...

6. Ufuk Yılmaz 45

Ufuk Yılmaz 45 Aktif Üye

Seviye:
    Kışın ne giyiyorsunuz ?

7. Salih Dinçer

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Thermal içlikler var, onlar hem hafif oluyor hem sıcak tutuyor. Ama dikkat normal yün içliklerden bahsetmiyorum. Özel örüm ince ama sıcak tutan kumaşlar var. Sanırım bunlarda yünden ama öyle deriye batan kabarık şeyler değil.

Belki hassas organlara (örneğin karın bölgesine) sıcak kompresler iyi gelebilir; poşetteki kimyasallardan bahsediyorum! Gerçi karın boşluğunda (hani derler ya yel gelmiş) hava kabarcığı falan varsa genleşmeden dolayı ağrıyı arttırıyormuş. O yüzden dikkatli kullanmakta fayda var.