Mide bulantısı

Tepki
47
arkadaşlar dün yeni bisikletimi aldım.bugün sabah deneme turuna cıktım.bi yarım saat gittim (yokus yukarıydı yol) durdum az oturdum su içtim midem bulandı ve dayanılmaz oldu en sonunda kustum:eek: geçti dedim bi yarım saat geçti bi mola daha verdim aynısı.nedir problem hemen eve kostum geldim.doktoramı gidiyim yoksa sorun kücük bisiy mi?yedigimden mi kaynaklanıyo nedir?yardım lütfen

Scudo
Tepki
4
bisiklet sürmenin bünyede bu tür bir rahatsızlığa yol açacağını sanmıyorum. belki harcadığınız efor tetiklemiş olabilir. ama olağandışı bir durum olduğu belli. sıkıntınız eve gelince geçti mi? mide rahatsızlıkları psikolojik, biyolojik çok geniş bir skalaya denk geliyor. tekrarlaması durumunda doktora gitmenizde fayda var diye düşünüyorum.

Tepki
4
ne demek. lafı bile olmaz. zamanında ben de çok çektim mide bulantısından. ben de izmitliyim bu arada. :)

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
Kahvaltıda hiç birşey yememişseniz veya ağır birşeyler yemişseniz ve üzerinden de 45 dk kadar geçmemişse-bir ihtimal-bu nedenlerle de olabilir...Bisiklete binmeden önce yediklerinize dikkat edin ve bir süre geçtikten sonra, kendinizi fazla zorlanmadan kullanın..tekrarlarsa da uzman bir doktora başvurun ...Geçmiş olsun..

herbil

Daimi Üye
Tepki
368
Tok karınla, bünyeyi fazla zorlamışsın. Vücut bu ani zorlamayı bertaraf edip seni sakinleştirmek için bu önlemi alıyor. Ayrıca vücut tam olarak ısınmadan vücudu zorlamışsın, eğer yeterince ısınırsan sorun olmaz. Geçici bir durum. Aynısı bende de olur. Yani çok ve ani bir zorlama sonunda bende de mide bulantısı, hatta kusma olabiliyor. Bünyeden bünyeye farklılık gösterebilir. Çok fazla zorlamadan, yavaş yavaş temponuzu arttırmak lazım. Ayrıca tok karınla bisiklet gibi performans sporu yapılmaz.

Ama tabii bu durum size özel bir hastalıktan da kaynaklanıyor olabilir, onu da araştırın.

Emre Erbay

Üye
Tepki
22
Benimde şehir trafiğine ilk çıkışımda stres yüzünden başıma gelmişti.. aman şu araba bi garip geliyor, şu dolmuş napcak derken kendimi nasıl kastıysam eve gelince soluğu tuvalette almıştım :) Benim başıma gelen gibi birşeyde olabilir. Umarım tekrarlamaz geçmiş olsun.

Tepki
47
annem ziyarete geldi yemekleri yaptı tencerelere koydu gitti.cok yüklendim galiba harbiden ısınmadan:D.bu arada barıs can istersen beraber pedallayalım.her gün seka parka gidip gelicem inş.5057223471 numaram.

yaminkutlu

Forum Demirbaşı
Tepki
748
Bisiklette eğer çok zorlarsanız bayılmaya yakın önce mide bulantısı oluyor.(Çok bayılan gördüm) Dikkatli beslenerek ve sınırlarınızı bilerek kullanırsanız bence hiçbir sorun yaşamazsınız.

aquistik

Üye
Tepki
31
katılıyorum zorlanma olayı direk yokuşa dalınca özellikle oluyor hafif başlamakta fayda var

• Beğen
Tepkiler: Serhat1986

Specter1

Daimi Üye
Tepki
113
sabahleyn kahvaltıda bişe yemediyseniz üstünede mideyi bozacak atıştırmalık şeyler yediyseniz normaldir.Bide tok karnında hemen bisiklete binip bünyeyii zorlamamk lazım.En iyisi bisiklete binmeden 1 saat önce yemeğinizi yemelisniz.Tabi bu süre içinde bişeylerde atıştırabilirsiniz. Yardımcı olduysam ne mutlu.:D

• Beğen

Mustafa Fatih Tahta

Aktif Üye
Tepki
70
bir nedeni de antreman esnasında karın kaslarınızın kasılarak midenize baskı yapmasıdır.dolayısıyla yediklerimize çok dikkat etmemiz gerekiyor.fakat vücudunuz buna alıştığı zaman aynı şeyleri yaşamazsınız büyük ihtimalle.iyi forumlar

• Beğen
Tepki
58
ilk önce gecmiş olsun arkadasım fazla agır yemek yemis olabilirsin sabah kahvalatıda eger biskilete biniceksen ekmek oranını düsürmen gerekir kesinlikle margarin kullanma mümkünse bir dilim onun yanında bal ve yumurta vs seyler yemeye dikkat et
öglen vakitlerinde ise sulu gıdaları tercih et hamur aşı işlerden kacın cünkü migdemiz aktivitelerde aşırı bir yüklenme yapar tansiyonumuz artar eger bu kodlamarda bir eksiklik olursa kusma meydana gelir ve vucut kendini korumaya alır uzun yıllar yüzme sporu yaptım en cok efor harcanan bir spordur ve hic bir zaman tok yüzmedim ve kesinlikle yasaktı cünkü efor arttıkca tansiyonumuz birden ckar adranalin salgılanır bünyenin ayarı tamamen değişir o yüzdende olaylara tepki verir en cok kusma dır bu ama bu en iyisidir , genelde tok yapılan sporlarda kap krizi ve şok gecirme en cok görülenide beyin kanamalarıdır o yüzdende fazla yemek yiyip spora birden dalınmaz

Tepki
58
(link) bence bir fabrika yada bölge temsilcilerinle konuş dedim onlar sana bu konuda yardımcı olacaklardır
İSTANBUL BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
Esentepe Mahallesi Gazeteciler Sitesi Matbuat Sokak No:10/A
Esentepe - Şişli İSTANBUL
Tel: 0 212 274 34 95 - 274 31 97
Faks: 0 212 274 26 79
ANKARA BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
Çetin Emeç Bulvarı 65. Sokak No:1/9 Balgat / ANKARA
Tel: 0 312 286 47 74 - 286 47 92
Faks: 0 312 284 63 61
İZMİR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
Şehit Fethi Bey Caddesi No:23 Kat:4 Konak / İZMİR
Tel: 0 232 483 43 01 - 483 69 58
Faks: 0 232 483 5374

• Beğen
Tepkiler: alperen bağcı

ufuk_

Daimi Üye
Tepki
95
Aynı olay benimde başıma gelmişti.Daha önceleri turlara çıktım ancak birgün tek başıma çok sıcak bir günde bisiklet sürmeye çıktmıştım.Sürdüğüm yerler aşırı yokuş çok zorlamak gerekiyor.Yoruldum tabi haliyle dinleneyim dedim oturunca miğde bulantısı halsizlik oldu fena halde zar zor tuttum kendimi bisiklete bindim direk eve gittim kapının önüne attım kendimi yukarı çıkamamıştım anahtarım yoktu evdekiler de duymuyor :) Oturdum kapı önüne başım dönüyor aşırı bi halsizlik ve miğde bulantısı var bayılacak gibiyim yere yatıp uyumak istiyorum çok garip bi andı :). Eve çıkıp bir duş alınca kendime anca gelmiştim.Sanırım arkadaşlarında dediği gibi tok, hatta aşırı tok :D çıkmaktan kaynaklanıyor.

• Beğen

hakan sancaktar

Daimi Üye
Tepki
170
bende mide bulantısı midenin katı-sıvı dengesini bozunca oluyor. özellikle mide boşken aşırı su içtiğimde oluyor ama çok nadir.

• Beğen

aquistik

Üye
Tepki
31
evet ikinci mide bulantı vakasını yaşadım ama ilginç.12 km akşam üstü çıktım yeni yemek yememiştim.eve geldim biraz sonra 30 dk filan yemek yedim.az bişey fazla yine birşey yok.fakat 2 saat olmadan mide bulantısı başladı.sizce bu bisiklettenmi yoksa yediğim bişeymi dokundu hemen yattım ama hemen geçmedi gecede uyandırdı beni bir kere.şükür ki sabah kalktığımda hiç bişey yoktu çok sevindim.çünkü çok kötü yapıyor insanı.
-bir de yeterli ısınma için ne yapmalı ne kadar sürmeli diye sorsam

Tepki
10
merhaba

Bende dün akşam bisiklet aldım. Dün akşam eşimle birlikte bir deneme turu yaptık ikimizde 2 km sonunda kan ter içinde kaldık ama ben birde nerdeyse bayılacaktım. Sanırım bunda yanımızda su olmamasının ve agır yemekler yemiş olmamızında etkisi vardı. Sabah tekrar bir denem turuna çıktım. Gidcegim alan yine 2 kilometere civarındaydı. Bu sefer giderken sorun olmdı fakat eve dönereken yarı yolda yine aynı bayılma hissi geldi. Şimdi yazılanları okuyunca yanıma su almadan ve çok güneşli bir havada şapkasız asla çıkmam.

bicycler

Aktif Üye
Tepki
47
@neslihan ferah

Ben bisiklete başlayalı üç hafta oldu ama çoğu asfalt yaklaşık 600km yol yaptım. :) ilk başlarda düşük viteste zar zor çıkabildiğim yokuşları artık orta viteste ve fazla zorlanmadan çıkabiliyorum. Bisiklete binmeye devam ettikçe siz de performansınızın giderek arttığını göreceksiniz.
naçizane tavsiyem:
hava sıcaksa yanınıza su almadan yola çıkmayın,
aç karnına yola çıkmayın, uzun yola çıkıyorsanız mutlaka yiyecek birşeyler alın
tıka basa yedikten sonra hemen yola çıkmayın. :p

Tepki
47
anladığım o ki her iste oldugu gibi bisiklet sporundada tecrübe cok önemli.uzun uzun sürüşler ve bol hatalrdan sonra vücudumu daha iyi tanıdım.ne zaman su içmem gerektigini ne zaman mola vermem gerektigini ne zaman yemek ne kadar yemek yemem gerektigini ögrendim.sporun insana kattıgı en güzel sey de bu galiba.vücudunu tanımak.cogu insan vüdunun sınırlarını bilmeden,denemeden ölüyor.biz onlardan olmıcayagız inşallah:D