Microshift'in bu kadar sevilmemesinin nedeni

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Merhaba arkadaşlar uzun zamandır merak ettiğim soruyu sormaya karar verdim microshift neden bu kadar sevilmiyor?

Scudo

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Az once siz onermistiniz bana sanirim :) Triban kullanicilarind ben de cok sikayet duydum ozellikle grupseti sora ile degistirenlerde veya baska bir bisiklet alanlarda "oh be" tepkisi yasaniyor. Tribanli bir arkadasla bi tur yapmistik cocuk yol boyunca catir cutur gitti. Ben ki yillarin vitescisiyim, bir turlu ayarlayamadim tutturamadim. Sinir olduk. Sanirim kalite biraz dusuk, ondan...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Triban 500 benim ilk yol bisikletim ve önceki bisikletim sacano efesti galiba o yüzden bu kadar güzel geliyor.

Melih AÇIK

Daimi Üye
Tepki
97
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Kuzey Ege tam triban 3 almayı düşünürken, aklımda soru işareti takıldı bak yine :)

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
Kullanım performansı açısından bir şey diyemiyorum neticede performans beklentisi kişiden kişiye değişir, tek aklıma takılan nokta yedek parça sıkıntısı oluyor. Dechatlon yedek parça temini yapıyor mu bilmiyorum ama aktarıcının veya vites kollarının başına bir şey gelirse yurt dışından almak için biraz başınız ağrıyabilir. 10 dan fazla bisiklet parçası satan yabancı site biliyorum birinde bile microshift parçası satılmıyor.

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
microshift in ümit bisiklet den bir farkı yok desenize. Bu yazı neden kalın oldu onu anlamadım

Tepki
24
İsim
Ahmet Mert
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Açılın Microshift gömmeye geldim. Bisikletim riverside 500. Bisikleti alalı 3 ay oluyor. Dişli oranlarından filan çok memnunum AMAAA aldığımdan beri vites ayarı tutmadı bir türlü. Oturup ince ince ayarlıyorum, ertesi sürüşümde geri bozuluyor ayarı. Artık yıldım Decathlona servise verdim bakım için. 2 haftaya alacağım bakalım düzeleceğine hiç umudum yok ama inşallah düzelir. Düzelmezse gidip altus arka aktarıcı ile değiştireceğim. Üzerindeki Microshift marvoLT arka aktarıcı Shimano Altus rd-m2000 modelinin birebir kopyası zaten.

• Beğen
Tepkiler: meren12

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
16 aydır triban 500 kullanıyorum..Bisikletin üzerinde microshift vites sistemi var..Sıfır aldım bisikleti..Aldığımda bisikletçiye ayarlattım,bir daha da uğramadım bisikletçiye..
Bazen çat çut diye ses geldiği oluyor..Niye böyle bir ses geliyor,bilmiyorum..Bu ses dışında olumsuz bir şey söyleyemem..Tıkır tıkır geçiyor vitesler..

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
Bisiklet
Ghost
ben de 2017 model triban 500 de mikroşift kullanıyorum ve pek memnun olduğumu söyleyemeyeceğim

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Çok kalitesiz olduğunu düşünüyorum. Vites ayarı tutmuyor doğru düzgün, utanmasa hergün vites ayarı yaptıracak :D Malzeme kalitesi çok kalitesiz, dolar euro alıp başını bu kadar gitmişken ülkeye uygun, piyasaya sürmek için daha iyi alternatifi yok malesef. Düşüncem, donanımı düşük alınacaksa az donanımlı alıp 1-2 ay sonra altus vs takmak olaxaktır. Örnek vermek gerekirse, tilt 120 yerine tilt 100 alınıp aradaki 200-300 tl ile belki biraz da siz koyarak daha iyi set alabilirsiniz. Kadro vs aynı sadece donanım farkı var.

toledolu

Üye
Tepki
31
İsim
Toledolu Delidolu
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bikefriday
Yaklaşık 3 senedir microshift kollar kullanıyorum. Hatta batılıların frankenştayn sistem dedikleri şekilde yani vites kolları microshift ama aktarıcılar Shimano Altus. Tık demedi tık. Ayarlarını doğru yaparsanız candır. Aldığı paranın karşılığını misli ile verdi. Bisikletle kaç defa düştüm, kaza yaptım hiç bişi olmadı. Sapasağlam hala çalışıyor. Böyle marka takıntısı olan bisikletçi benim gözümde ya gösteriş budalasıdır ya da vites ayarı yapmayı bilmiyordur. Ön vites geçişlerim bile o kadar yumuşak ve kolay ki, shimano grupset kullanan adam "abi benim vitesim bu kadar rahat geçmiyor" demiştir. Kısaca tecrübe ile sabittir.

NOT: Bu arada yukarıda arkadaş "Linux candır" dendikten sonra Linux'un kendisi gelmiş.

Tepki
289
İsim
Mustafa Şener
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Diğer
Yıllar önce kullandığım btwin hoptown 320 (şimdiki adı tilt 120) microshıft vardı. Aldığım gün ayarladım. Bir sene yağmur çamur demeden bindim. Bir kere yağlamadım zinciri. Hatta karda sürdüğümde viteste ve orta gçbekte kalan karlar eve getirdiğim yerde eriyordu ve bisikleti temizlemiyordum. Ona rağmen bir senelik hunharca kullanımımda tık demedi. Bisikleti yamulan sele borusu ve gıcırdayan kadro bahanesiyle iade ettim. Microshıft iyi kaldı hatırımda..

DJDiamond

Üye
Tepki
103
İsim
Fazlı Berkay Koçak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Konuya bir açıklık getireyim. Türkiyedeki microshift ürünlerinin kalitesi tourney serisinin bile altında kalıyor. Yurt dışına gelince ise... İşler biraz karışık. Çünki Türkiyedeki gibi öyle 5-10 euro cuk fiyatlara alınan aktarıcılar yok. XCD RDM865M arka aktarıcısı var 11 vites olarak fiyatı 67 dolar. Peki Shimano ve Sram cephesi? Shimano kısmında Deore M5100-SGS var 65 Dolar fiyat bandında. Sram ise NX var 80 dolar fiyatından. XCD RDM865M aktarıcı dişli olarak 11T-(40-46)T'yi desteklerken orta bacak uzunluğuna, kilitleme mekanizmasına, 41T dişli kapasitesine ve alüminyum materyal ile 330gr bir ağırlığa sahip. Shimano MTB grubu ile uyumlu. Deore M5100-SGS ise dişli olarak 11T-51T dişli sayılarını desteklerken uzun bacak uzunluğuna ve 40T dişli kapasitesine sahip. İnternette ağırlığı ve malzeme kalitesi hakkında bir bilgi bulamadım. NX ise 42T en büyük dişli sayısına, çelik malzeme yapısına ve 322gr ağırlığa sahip.

Sonuç olarak. Microshift kötü bir firma değil yalnızaca ülkemizde giriş seviyesinin de altında ürünleri var o kadar.

Bütün fiyatlandırmalar (link) adresinden alınmıştır. Microshift XCD'nin ise hiç bir yerde stoğu yok Sram ve Shimano kısmında yeni çıkan/stokta olan ürünleri tercih ettim.
Kaynaklar:
(link)
(link)
(link)