Bisiklet yükseltmek

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Şuanki kadro'nun hemen hemen her şeyini parça parça değiştirip kaliteli bir bisiklet toplasam, en sonda ise kadroyu değiştirsem olur mu acaba? Arka aktarıcı Acera pek sorun çıkarmıyor. Ön aktarıcı ise Tourney ve gerçekten sorun çıkarmaya başladı. Artık ayar tutmuyor, ya da ben beceremiyorum. Değişime ön aktarıcıdan başlamak istiyorum ama ilerde arka tarafı 10'lu yapacağımdan şimdilik ayna kol ve ön aktarıcı için ne yapmam gerek? İlerde arkayı değiştirince yine ön aktarıcı kısmını değiştirmem gerekir mi? Ya da direk olarak set mi almalıyım? Asıl sorum ise kadro 26" jant destekliyor. Başta ön taraf için 29"lik maşa alırsam nasıl bir sorun çıkar? Gidondaki parçaları çıkartarak aradaki yükseklik farkını kapatabilirim diye düşünüyorum. Çünkü son olarak kadroyu 29"lik jant setiyle birlikte değiştirmeyi düşünüyorum.

Scudo

efeyuceer

Üye
Tepki
102
Bisiklet
Bianchi
26 jant için yapılmış bi kadroya alın borusu geometrisi uyan 29 bi maşa takarsanız bisikletin geometrisi gereği gerek duruşunuz gerek sürüş pozisyonunuz bozulur ayrıca 26 jant kadroya 29 jant uymayacaktır kadroya değer jantınız ama parçaları yükseltip sonrasında kadroyu değiştirebilirsiniz yeni kadroya uyacak jant ve maşa alırsınız edit: (link) şu konuya bakarsanız yardımı olur sanırım

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
26 kadroya 29 maşa olmaz
bisikleti yavaş yavaş yükseltmek istiyorsan benim sana tavsiyem parça parça 2.el sayfasını takip ederek piyasanın altında uygun fiyata satılan üst model parçaları alman arka aktarıcı , vites kolları uyumlu olursa daha istikrarlı çalışır(ruble ve zincirde aynı şekil) tabi ne alacağına bağlı slx ve üstü almanı tavsiye ederim
hemen acele edip alıpta bisiklete takma biraz zaman alacak ama sonucu güzel olacak

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Anlaşılan kadro, maşa ve jant setini en son değiştirmem gerekecek. Ya da 29"ten vazgeçip 26" maşa alsam daha iyi olacak sanırım. İlerde 29"e geçsemde 2. el toplayacağım için satışta pek bi zararım olmayacaktır diye düşünüyorum..

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
İşe kadro ile başlayın, ön aktarıcı ile değil. İskeleti bırakıp, başka unsurlarla uğraşmayın bence. Eğer gücünüz yetiyorsa orta sınıf bir kadro edinin. Arkasından ona göre yavaş yavaş parça toplamaya başlamış olursunuz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Öncelikle, nasıl bir bisiklet toplayacaksınız buna karar vermeniz gerek ve bunun için ilk almanız gereken parça kadro'dur. Kadro bir bisikletin bel kemiğidir her şeyi onun üzerine monte edeceğinizden dolayı doğru kadroyu seçmek çok önemlidir. Çekiş sistemi ikinci önemli organdır, eğer güzel bir bisiklet'im olsun istiyorsanız @Melih Çolak arkadaşımızın da dediği gibi SLX veya üstü bir donanım en sağlıklı olandır. Aynakol, ön-arka değiştiriciler, zincir, ruble gibi parçaların bir birleri ile uyumu mükemmel olmalı ki o hissi sizede yansıtsın. Eğer 26'' kadro'ya karar verdiyseniz maşa'yı da mutlaka 26'' almak zorundasınızdır. Bir parçayı bir yere uyurmak geçici çözümler olduğu gibi sizin sağlığınızı da tehlikeye atan unsurlardandır.

Bisiklet'e sürekli sürekli masraf yapmak yerine iyi düşünüp ve para biriktirip kararında bir donanım almak en mantıklısıdır; yani 9'lu alayım ilerde 10'lu yaparım fikri yanlıştır bana göre. Son olarak tüm parçaları ayrı almak yerine set olarak almak hem uyum bakımından hemde bütçeniz bakımından daha doğru bir karar olacaktır.

@Atilla Gobel yani diyorsunuzki yavaş yavaş bir bisiklet daha toplayın. Bisiklet tamamlandığında elinizdeki bisikleti satın? Aslında böylesi daha mantıklı sanki. Set olarak almak için bir süre daha beklemem gerekecek. Acelem yok zaten. Bu projenin sağlıklı olup olmayacağından şüpheliydim. Başka bir kadroya 2. bir bisiklet toplamak çok daha mantıklıymış. Şimdilik; aynakol, ön aktarıcı ve gidon'u değiştirmeyi düşünüyorum. 2. el bir maşa da alabilirim. Hatun'umu en azından orta seviyeye çıkarmak beni 1 yıl daha idare edecektir diye düşünüyorum..

Myali

Forum Bağımlısı
Tepki
1.570
İsim
Sef
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhabalar arkadaşlar halihazırda mosso 1821 msm h kullanıcısıyım .
Bisikleti geliştirmeye kalkmak mı daha iyi olur sizce başka bir bisiklet almak mı?Bütçe bisikletimi satıp üstüne max 1000 lira koyabilirim..(2500 ortalama diyelim)
Geliştirmek istediklerin neler diye soracak olursanız bir kere vites sayımı yükseltmek istiyorum
buna bağlı olarakta geçişlerin güzel olduğu grupsete ihtiyacım var.
Biraz da hafiflik arıyorum maşallah benim ilk başlangıç bisikletim 14,3 kg..
Sizce ne yapmalıyım?Tecrübelerinize ihtiyacım var..

Kadro : 6061 Alloy Frame
Maşa: Mode MD-689-M/LO
Aynakol: Shimano FC-TY501
Ruble: Shimano MF-TZ21
Vites Kolu: Shimano Altus SL-M310 7X3
Arka Arttırıcı: Shimano Altus RD-M310-L
Ön Arttırıcı: Shimano Tourney FD-TY510
Zincir: KMC-Z51
Fren: Shimano BL-M315-L(Hidrolik)
Orta Göbek: Kaset KL-08A
Pedal: HF893 Alloy
Hazne: SF-A226A Alloy Rulmanlı
Jant: Starrims J19SZ
Lastik: Flash V66 37X622 Long Way (zırhlı)
Ağırlık: 14,30 kg

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
hafifletmek için amortisörden vazgeçmek gerek. 1000 tl ile zor olur modifikasyon, hafifletmek adına karbon ya da daha hafif aluminyum kompanentler takmalısın ama hep pahalıdır. jant seti alsan mesela 1000 e zor..ben olsam onu satar ya da üste vererek takas ederdim ki yaptımda..😁..6 aylık carraro sportive 227 yi üste 3000 daha vererek giant tcr ile takas ettim..verdiğim 13.5 kilo aldığım 8.5 kilo (pedallı). yine şehir isterseniz ikinci el merida ve giantlar hafiftirler. 3000 e bulunur.

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
Bisikleti geliştirmeye kalkmak mı daha iyi olur sizce başka bir bisiklet almak mı?Bütçe bisikletimi satıp üstüne max 1000 lira koyabilirim..(2500 ortalama diyelim)
Geliştirmek istediklerin neler diye soracak olursanız bir kere vites sayımı yükseltmek istiyorum

Hiç uğraşmayın bence..Yol bisikleti almayacaksanız,amortisörsüz bir bisiklete bakmanız lazım..

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur

Satip ustune koyarak daha düzgün bsey alabilirsiniz

Myali

Forum Bağımlısı
Tepki
1.570
İsim
Sef
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mariokaldato ne öneriyorsunuz? Şu zamanda sıfır mi ikinci el için mi konuşuyoruz bir de?
@Triban sizden de öneri alayım hocam.

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur

Myali

Forum Bağımlısı
Tepki
1.570
İsim
Sef
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@HakanAydn model verebilir misiniz odaklanayım :)

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
acemisiyim aslında bende, merida speedster di sanırım giant ında escape i var, bunlar on numara bisikletler araştırdığım kadarıyla..amortisörsüz alın...gereksiz..👍

• Beğen
Tepkiler: Myali

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@mariokaldato ne öneriyorsunuz? Şu zamanda sıfır mi ikinci el için mi konuşuyoruz bir de?
@Triban sizden de öneri alayım hocam.
Şu an kullandığınız bisikletten hafif olacak,2020 model olacak ve fiyatı da uygun olacak..

Linkte 3-4 tane amortisörsüz 2020 model Carraro var..Birini beğenin,ağırlığını da araştırın ya da açar sorarsınız;
(link)

Myali

Forum Bağımlısı
Tepki
1.570
İsim
Sef
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
canlıyı ayarlamak basit hocam yeter ki istediğim gibi bir şey olsun.
Butcen dusuk ise Sedona 410, ama var diyorsanda Giant escape air yada specilazed sirrius , Merida speeder serilerine gozun kapali dal