Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mevcut olan bisikleti yavaş yavaş yükseltmek

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında xxxxxxxxxxxxxxxx tarafından paylaşıldı.

1. xxxxxxxxxxxxxxxx

xxxxxxxxxxxxxxxx Forum Bağımlısı

Seviye:
    Şuanki kadro'nun hemen hemen her şeyini parça parça değiştirip kaliteli bir bisiklet toplasam, en sonda ise kadroyu değiştirsem olur mu acaba? Arka aktarıcı Acera pek sorun çıkarmıyor. Ön aktarıcı ise Tourney ve gerçekten sorun çıkarmaya başladı. Artık ayar tutmuyor, ya da ben beceremiyorum. Değişime ön aktarıcıdan başlamak istiyorum ama ilerde arka tarafı 10'lu yapacağımdan şimdilik ayna kol ve ön aktarıcı için ne yapmam gerek? İlerde arkayı değiştirince yine ön aktarıcı kısmını değiştirmem gerekir mi? Ya da direk olarak set mi almalıyım?

Asıl sorum ise kadro 26" jant destekliyor. Başta ön taraf için 29"lik maşa alırsam nasıl bir sorun çıkar? Gidondaki parçaları çıkartarak aradaki yükseklik farkını kapatabilirim diye düşünüyorum. Çünkü son olarak kadroyu 29"lik jant setiyle birlikte değiştirmeyi düşünüyorum.

2. xxxxxxxxxxxxxxxx

Seviye:
    Yok mu tavsiyesi olan bir arkadaş?

3. efeyuceer

efeyuceer Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @pohuman 26 jant için yapılmış bi kadroya alın borusu geometrisi uyan 29 bi maşa takarsanız bisikletin geometrisi gereği gerek duruşunuz gerek sürüş pozisyonunuz bozulur ayrıca 26 jant kadroya 29 jant uymayacaktır kadroya değer jantınız ama parçaları yükseltip sonrasında kadroyu değiştirebilirsiniz yeni kadroya uyacak jant ve maşa alırsınız edit: 26 Jant Mtbye 28 jant takılırmı @pohuman şu konuya bakarsanız yardımı olur sanırım

xxxxxxxxxxxxxxxx bunu beğendi.
  4. Melih Çolak

Melih Çolak Cyclist ♥

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    26 kadroya 29 maşa olmaz
    bisikleti yavaş yavaş yükseltmek istiyorsan benim sana tavsiyem parça parça 2.el sayfasını takip ederek piyasanın altında uygun fiyata satılan üst model parçaları alman arka aktarıcı , vites kolları uyumlu olursa daha istikrarlı çalışır(ruble ve zincirde aynı şekil) tabi ne alacağına bağlı slx ve üstü almanı tavsiye ederim
    hemen acele edip alıpta bisiklete takma biraz zaman alacak ama sonucu güzel olacak

5. xxxxxxxxxxxxxxxx

Seviye:
    @efeyuceer @Melih Çolak

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Anlaşılan kadro, maşa ve jant setini en son değiştirmem gerekecek. Ya da 29"ten vazgeçip 26" maşa alsam daha iyi olacak sanırım. İlerde 29"e geçsemde 2. el toplayacağım için satışta pek bi zararım olmayacaktır diye düşünüyorum..

6. Atilla G.

Atilla G. Fırtına Getiren

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    İşe kadro ile başlayın, ön aktarıcı ile değil. İskeleti bırakıp, başka unsurlarla uğraşmayın bence. Eğer gücünüz yetiyorsa orta sınıf bir kadro edinin. Arkasından ona göre yavaş yavaş parça toplamaya başlamış olursunuz.

7. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    @pohuman

Öncelikle, nasıl bir bisiklet toplayacaksınız buna karar vermeniz gerek ve bunun için ilk almanız gereken parça kadro'dur. Kadro bir bisikletin bel kemiğidir her şeyi onun üzerine monte edeceğinizden dolayı doğru kadroyu seçmek çok önemlidir.

Çekiş sistemi ikinci önemli organdır, eğer güzel bir bisiklet'im olsun istiyorsanız @Melih Çolak arkadaşımızın da dediği gibi SLX veya üstü bir donanım en sağlıklı olandır. Aynakol, ön-arka değiştiriciler, zincir, ruble gibi parçaların bir birleri ile uyumu mükemmel olmalı ki o hissi sizede yansıtsın. Eğer 26'' kadro'ya karar verdiyseniz maşa'yı da mutlaka 26'' almak zorundasınızdır. Bir parçayı bir yere uyurmak geçici çözümler olduğu gibi sizin sağlığınızı da tehlikeye atan unsurlardandır.

Bisiklet'e sürekli sürekli masraf yapmak yerine iyi düşünüp ve para biriktirip kararında bir donanım almak en mantıklısıdır; yani 9'lu alayım ilerde 10'lu yaparım fikri yanlıştır bana göre. Son olarak tüm parçaları ayrı almak yerine set olarak almak hem uyum bakımından hemde bütçeniz bakımından daha doğru bir karar olacaktır.

8. xxxxxxxxxxxxxxxx

Seviye:
    @Atilla Gobel yani diyorsunuzki yavaş yavaş bir bisiklet daha toplayın. Bisiklet tamamlandığında elinizdeki bisikleti satın? Aslında böylesi daha mantıklı sanki..

@BF Okuru anladım hocam. Set olarak almak için bir süre daha beklemem gerekecek. Acelem yok zaten. Bu projenin sağlıklı olup olmayacağından şüpheliydim. Başka bir kadroya 2. bir bisiklet toplamak çok daha mantıklıymış..

Kuzey Ege bunu beğendi.
  9. xxxxxxxxxxxxxxxx

Seviye:
    Şimdilik; aynakol, ön aktarıcı ve gidon'u değiştirmeyi düşünüyorum. 2. el bir maşa da alabilirim. Hatun'umu en azından orta seviyeye çıkarmak beni 1 yıl daha idare edecektir diye düşünüyorum..