Metroda bisiklet

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@isamorgil evet telefonda da benzer şeyler söylendi ama yoğunluk kavramı ön planda.

@MehmedBircan @guplok İEET boşken alması lazım ama çoğunluğu almıyormuş. Şu bisiklet taşıma olayına kolaylık sağlanmalı. :)

@FelixTheCat Betül az önce beyaz masayla konuştum dediğim gibi bisiklet büyük küçük katlanır sorun değil. Sadece ilgili saatlere dikkat etmek gerekiyor. :D

Scudo

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Katlanır bisikletler mesai saatleri içerisinde alınıyormuş fakat kılıfında olmak şartıyla ve ek ücret uygulanarak. En azından sitede öyle yazıyor. Edip yollamıştı mesaj içeriğinde bir göz at istersen

Kürşat Altunay

Aktif Üye
Tepki
77
Bisiklet
Dahon
@BF Okuru

@FelixTheCat

Son mesajda da arkadaş belirtmiş ama pratikte de deneyimini soylememde fayda var.

Bende katlanır bisiklet var. Otobus, metro, metrobus fark etmiyor hepsine biliyorum. Binemezsem vallaha sataram bisikleti haaa, bunun için aldım zaten. Geçen sene marmaray'a da binmistim hatta 24" olan biriyle beraber binmistik ama bu sene denemedim değişti mi bilmiyorum. Ha bir de sallantidan dusebilme ihtimali var bisikletin, yoğun saatlerde metroda özellikle metrobuste çok zorlanmistim. Metrodakiler (Taksim metrosu) yine yardımcı oluyorlar (belki sosyo-ekonomik duzeydendir) ama metrobuste insanlıktan çıkma durumu var. Halbuki ben bisiklet düşüp de ustlerini kirletmesin diye cirpiniyorum, bir de üstleri kirlense ona da mavra çıkaracaklar.

• Beğen
Tepkiler: FelixTheCat
Tepki
9
Bisiklet
Scott
2 kere metroyu kullandım güvenlik yardımcı oldu ve ek akbil basmadım. Duyrulur..

• Beğen
Tepkiler: GezerDnmc

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.633
İsim
Ahmet
Tam olarak kurallar bilinse, keyfi bir durum olmasa ne güzel olur.
Tabi bir de bisiklet tüm toplu taşım araçlarında bedava olsa.

Ankara için de çanta, büyük koli vb denmiş ama bisikletin tanımı değil hiçbiri.

aytu_14

Aktif Üye
Tepki
855
İsim
Ayetullah Kılınç
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Claud Butler
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Metrolarda bisikletle seyahat etmek isteyen yolcular, 16 Eylül'den itibaren katlanabilir bisikletleriyle gün boyunca, katlanamayan bisikletle ise 07.00-09.00 ve 17.00-20.00 saatleri dışında trenlerin son vagonunda ek ücret ödemeden seyahat edebilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) yapılan açıklamaya göre Metro İstanbul, trafikteki araç sayısını azaltmak ve trafikte geçen saatlerin olumsuz etkilerinin önüne geçmek amacıyla araçlarda bisiklet kullanımına ilişkin yeni bir düzenleme yaptı.

Uygulama kapsamında istasyonlara bisikletliler için yönlendirme işaretleri asıldı.

İstanbullular, 16 Eylül tarihinden itibaren katlanabilir bisikletleriyle gün boyunca, katlanamayan bisikletle ise 07.00-09.00 ve 17.00-20.00 saatleri dışında trenlerin son vagonunda ek ücret ödemeden seyahat edebilecek.

Düzenlemeyle kent içi ulaşımda bisiklet kullanımını artırarak sürdürülebilir kentsel hareketliliğinin desteklenmesi amaçlanıyor. Uygulama ayrıca daha sağlıklı ve sıfır emisyonlu bir yaşama özendirme hedefini taşıyor.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
Her işimiz yarım arkadaş. Marmarayda vagon içlerinde şu görsel var "bisiklete binmek yasaktır" anlamında:

ef2912-bisiklet-giremez-isaretilevhasietiketi.jpg

Bunu tabi yolcuların yarısı "bisikletle girmek yasaktır" anlıyor. Kaç kere bu levha gösterilerek "bisiklet yasah kardeşim görmüyor musun?" diye çıkıştı yolcular. Hepsine teker teker "sürmek yasak diyor levha" diye açıklayıp ikna etmekle uğraşıyoruz bir de... Yasağı koymuşsun, yanında bir de olması gerekeni koysana, yarım iş yapmasana. Önce istemediğin durumu koy, yanına veya üzerine kırmızı çarpını koy, hemen yan tarafına da istenen durumu koy, yanına veya üzerine de yeşil tik işaretini koy ki yolcular istenen durumla istenmeyen durumu net olarak anlayabilsin. Her konuda sınıfta kaldın, kalmaya da devam ediyorsun İBB... Bu levhaları tasarlayan personelle kaldırım taşı dizen personelin aynı personel olduğu o kadar belli ki... Açıklık ilkesine ayrı kardeşim levha. Levhanın ne demek istediği belli değil. Levha herkes tarafından aynı şekilde anlaşılmıyor.