Metroda bisiklet

galipulusoy

Aktif Üye
Tepki
133
arkadaşlar şehirhatları vapur ve motorlardan(turyol)bilet alınmıyor (tabii ben eminönü beşiktaş biliyorum.
yalova çatalça için turyol alıyor denizotobüsleri alıyor yalova için.adalara giderken vapurdan alınmıyor.
iett hayatta almaz.(bisikleti hayatta almaz)
taksiler ön teker sökülürse rahat olur.arka koltuk yatarsa ön teker sökülürse iki bisiklet sığar.
şehirlerarası otobüsler aç kalıp (onlara kızgınlığımdan dolayı bu ifadeyi kullandım) fellik fellik müşteri aradıkları vakit size ağam paşam diyebilirler.yoğun günlerde bagaja yerleştirdiğiniz bisikleti geri çıkarttırıp sizide almadan gidebiliyorlar (tabii biletinizi iade ediyor ve gerisin geri içindeki tüm hevesi heyecanı planı bırakarak bisikletleri eve bıraktıktan sonra haremden başka bir firma ile gitmek zorunda bırakabiliyorlar):mad:

• Beğen
Tepkiler: Barış Kılınç
Scudo

Erdi Buyuran

Aktif Üye
Tepki
40
ben gittiğimde almadılar akşam saat 8 den sonra ek ücret ile alıyorlar.

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
Banliyo trenlerinde almadılar benden. Çatalca dönüşü yolcu treninden aldılar ama tabi kondüktör kafasına göre aldı ön vagon 5 tl arka vagon 4 tl en arka beleş:boese157: :D anlamadım bu işi ama neyse.

Merak ettiğim bir konu var daha önce bir yerde okumuştum forumda ama şimdi bulamadım. Lisanslı sporcular deniz otobüsünde bisiklete para vermiyor değil mi??

Tepki
47
iki kere lastiğim patladı

birinde yanımda hiç bişey yoktu mecidiyeköyden sirkeciye otobüs aldı gündüz vakti

diğerinde yanımda alet edevat vardı fakat yağmur yağıyordu çok kötü bende otobüse binmek istedim gece sayılacak bi vakitte bomboş iki otobüs geçti ikisi de almadı birinde bi kişi var diğeri bomboş ikincisi bisikleti görünce gazladı duraktan geri çıktı hiç durmadı bile bu iki otobüsten önce bi otobüs daha almamıştı o biraz dolu sayılabilirdi ama onda da ayakta duran kimse yok boş koltuklar vardı alamıyoruz yasak deyio gazladırlar

lastiği değiştirip bi güzel yağmur yiyerek eve geldim

millet resmen tren gibi kullanır bütün ev eşyasını taşır otobüste yine aynı şekilde bebek arabalı kadınlarda alınıyo sonuçta bu man kafalı biz neden böyle alışık olmadığımız şeyleri hemen yadırgıyoruz anlamıyorum

Tepki
15
İzmir metrosunda bisiklet olayını deneyen var mı?
metro'nun web sitesinde bu konu ile ilgili bilgi bulamadım...

Burak Coskun

Forum Demirbaşı
Tepki
861
bi kere halk otobüsü denedim adamlar afalladı..
ne yani bisikletimi alıcaz falan oldular..
dedim kardeşim arabaya neler almıyorsunuz bu mu sorun :)
neyse abi burası ana durak burda binme ilerki duraktan binersin oldu adamın cevabı :) komikti..
onun dışında metrobüste hiçbi sorun yok..bi defa basıp bindim..
keza vapurlarda da aynı şekilde..
avrupa yakasında tranvay ve metrolarda denemedim hiç.

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.166
İstanbul için bisikleti taşımada sorun yok gibi,(ufak da olsa gergin diyaloglar olabiliyor İETT de..;)) gerekte duymuyorum İETT ile yolculuk yapmaktan.

Metro,Tramvay,Deniz otobüsü,İETT-extra 1 bilet ücreti ödeniyor.

Banliyö,Vapur-extra ödeme yapılmıyor.

konu ilgili bölüme alınmıştır.

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
anlamadığım pazar günü yarıştan sonra 4 kişi metrobüse binelim dedik önden 2 kişi gitti ve bindiler. (ikiside aynı metrobüse) Sonra biz indik ve adam 'yasak kardeşim' dedi almıyoruz. Bu nedir şimdi? millet kafasına göre iş yapıyor...

ermanatasoy

Forum Bağımlısı
Tepki
778
Arkadaşlar merhaba... ulaşlımla ilgili ulaşım a.ş. nin mevzuatı aşağıdaki linktedir..

(link)

ancak tuhaftır otogardan binen yanında çuvalların haddi hesabı olmayan insanlara kimsenin lafı yok.. bu olayı bir arkadaşımla yaşadığımda güvenlik görevlisinin şaka yaptığını zannetmiştim :) neyseki hemen mevzuatı öğrenip içimi rahatlattım.. memleketimizde iyi birşeyler yapmak yada yapılmasına destek olmak eskiden sadece suçtu artık hem suç hem günah...

not: 16 kadro bisikleti olan biri birgün binerse metroya filan görevliye bu 16 kadro 20 değil yani büyük değil jeton atmam ben desinde yaşadıklarını buraya yazsın biraz gülelim :))

• Beğen
Tepkiler: MertSayın

Burak Coskun

Forum Demirbaşı
Tepki
861
Yahu nasıl olaydır anlamadım.
iki hafta önceydi sanırım.
metobüse 3 defa bisikletle binmiştim söğütlüçeşmeden.
bu seferde attım jetonumu tam sıra bekliyorken bir tane iett görevlisi geldi oranın amiri olduğunu söyleyen. arkadaş ben seni bu bisikletle buraya sokmam dedi. sen sokmazsın ama ben 3 defa soktum dedim.
sonra dur merkezle bağlantı kurucam dedi. telsizden sordu. sitemizde böyle birşey var mı diye. kimseden ses çıkmadı. sonra katakulleye getirdi bak onaylamıyorlar falan.

ne yaptıkları belli değil.
ama ana duraklardan olmasada diğer duraklardan binilebilir. zira direksiyon sallayanların sesi çıkmıyor.

ermanatasoy

Forum Bağımlısı
Tepki
778
işte ülkemizdeki bu kişiye renge hava duruma göre davranan işinin gereklerini bilmeyen iş olsun diye yapan insanlardan gerçekten hiç haz almıyorum... altı üstü bisiklet girermi girmezmi mevzuatta geçerli bilgin olucak sende ona göre hareket ediceksin.. sana bilet veren gişe görevlisi yada güvenlik görevlisi seni görmedimiki peşinden amirleri koşturuyo... amirim diyip telsizle danıştığı konuya bak bisiklet girermi girmezmi...

evoluzi0ne

Üye
Tepki
25
ben bisikletimi aldığımda kadıköy ana duraklarından iett otobüsüne rahatlıkla binmiştim.2 kişiydik bisikletin tekerleklerini söktük öyle bindik şoför hiçbirşey demedi.Extra para fln da ödemedik.

]

Ali AKTAŞ

Forum Bağımlısı
Tepki
993
@Zeki.Alper

Eskişehir'de böyle bir uygulama olduğunu duymuştum Zeki ! Otobüslere bisiklet alınması.

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar bisikletimi kadıköye götürmem gerekiyor. İlan vermiştim satıcam. Esenlerden Kadıköye gitmem için sürerek gitmem gerekicek 2 saat sürüyor sürerek gitmem sirkeciye ve ordan da karşıya geçmem gerekiyor. Esenlerden Metroyla aksaraya kadar geçebiliyorum belli saatlerde alınabiliyormuş fakat bu uygulama tramvay içinde geçerlimi? Korumalıklarım yok o yüzden bu şekilde kullanmak istemiyorum. Tramvayla geçiliyorsa tramvayla geçicem geçilmiorsa aksaraydan gitmem gerekicek. Bilgisi olan varmı? Bide sirkeci kadıköy vapuruna alıyorlar değil mi?

A.Taha TERCAN

Aktif Üye
Tepki
102
Tramvaya daha önce birkaç kez binmiştim bisikletle ancak hiç tavsiye etmiyorum. Tramvay turistik yerlere de uğradığı için, hemen hemen her saat çok kalabalık oluyor. Görevliler izin verse de insanlar uyuzluk yapabiliyor. Aksaray üzerinden daha rahat geçebilirsin. Metro daha sakin.

Ramazan ÖZDEK

Aktif Üye
Tepki
25
Bisiklet
Sedona
Ankarada sürekli serbest ekstra birşeyde istemiyorlar turnikelerden geçerken metro görevlileri çok defa yardımcı bile olmuştu hatta ver kardeş ben şurdan geçirem onu die serbest kapıdan almıştı bir kaç defa ve sorduğumda taşımak yasak değğil demişti ama metrodaki bakışların değişmesi gerek :) tabi ankara için söylüyorum istanbulda yoğunluk çok daha fazla olacağından durumu bilemiyorum

Ömer Ş.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
@Rmzn

Yolcu Taşıma Yönergesi'nde şöyle bir madde var.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ RAYLI SİSTEM YOLCU TAŞIMA YÖNERGESİ
Yasaklar ve Cezalar
MADDE 6- (9)Yolcuların elde kolayca taşınabilir eşyaları haricindeki büyük parça koli, paket, ve benzeri eşyaları istasyona ve araca sokmaları yasaktır. Aksi halde 50 tam bilet tutarı ceza makbuz karşılığı uygulanır.
(link)

Bu madde nedeniyle bisikletin serbest olduğunu düşünmüyorum.Belki yoğunluğun az olduğu saatlerde görevliler ses çıkarmayabilir.

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben dün metrodaki görevliye sordum (istanbul) metroya kalabalık saatler dışında alınıyormuş bisiklet 1 jeton karşılığında. Tramvayda aynı şekilde dedi fakat ben tramvaya alınıp alınmaması konusunda endişeliyim çünkü insan kalabalığı açısından tramvay metrodan daha kalabalık oluyor. Avrupa ülkelerinin çoğunda toplu taşıma araçlarına bisikletler alınıyor. Fakat ne yazık ki gelişmekte olan bir ülke olsak da bir türlü gelişemiyoruz.

Max Torque

Forum Bağımlısı
Tepki
800
İsim
Hüseyin Gündoğdu
Bisiklet
Kron
Kadıköy-Bakırköy arası Vapurlara bugüne kadar Ekstra ücret vermedim.
Otobüslere binmeyi hiç denemedim. ( Bisikleti söküp binerim heralde lazım olursa, Bebek arabasından küçük yer kaplıyor)

Merak ettiğim Katlanabilir Bisikletlerede Laf ediyorlarmı?

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
@Betül özkal

Betül hanım 9 ay içinde öğrendiğim kadarıyla söylüyorum,Münihde tramvay ve otobüse sadece çocuk bisikletleri ve katlanabilir bisiklet alıyorlar.(yönetmelikte özel durumlar hariç yazıyor,artık ne demekse) Metroda ise sabah 6-9 aksam 16-18 dışında kullanım serbest.Tabi cüzi bir ücreti var.Yani düzenlemeler her yerde var ama bizdeki ön yargı hiçbir yerde yok.O yüzden özellikle istanbullu bisikletçilerin işi çok zor.