Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Metroda Bisiklet

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında outoftune tarafından paylaşıldı.

1. outoftune

outoftune Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    bulmuşken hazır yapıştırayım buraya dedim
    metroda bisikletle seyahat kuralları böyleymiş
    işine yarayan olur belki

**Büyük boy bisiklet ile seyahat etmek isteyen yolcularımız yoğun saatler dışında (07:30-09:30 ve 16:00-20:30 saatleri dışında) seyahat edebilirler ve bisiklet bedeli olarak 1 jeton ya da akbil ödemeleri gerekmektedir.

ben kullanmaya başlayacağım bu hafta bakalım neler olacak...

http://www.istanbul-ulasim.com.tr/default.asp?menu_id=4&sayfa_id=1

2. Yalçın Çanak

Yalçın Çanak Forum Demirbaşı

Seviye:
    iyi de görevliler kesin bilmiyordur bunu.bisikletle gittiğinde almazlar bence

3. outoftune

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    telefon edeceğim tabi gitmeden evvel (müşteri bilmemnesi varmış-) bilmezlersede öğrenecekler
    madem yazılmış

bir de negatif olmanın faydası yok di mi

4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Kurallarda belirtildiği gibi bisiklet taşımak mümkün. Dünyadaki metrolarda da aynı kural geçerli. Yoğun saatler dışında ve ekspres hatları tercih ederek taşımanız önerilir hep. Kendim aşımadım ama çok tanık oldum. Memur kuralı bilmiyorsa, amirine sordurursunuz. Surat yapsa da (sanki babasının kamyonetine yüklüyormuşsunuz gibi) sorun olmaz.

5. serhad

serhad Forum Demirbaşı

Seviye:
    vapurlarda durum nedir? -ben bunu bile bilmiyorum-

6. Mustafa İçdağ

Mustafa İçdağ Bisikletkolik

Seviye:
    Şehir hatlarında bisiklet serbest, extra jeton istenmiyor.

Deniz otobüslerindede serbest, dışarıya koyuyorsunuz bisikleti ve extra para ödüyorsunuz.

Metroda bisiklet taşıyabilirsiniz fakat ikinci bir jeton şart, mümkünse en arka kompartımana geçin.

7. otec

otec Forum Bağımlısı

Seviye:
    metro derken buna tramvay da dahil sanırım. İst. Ulaşım diye geçiyor sonuçta..

geçen yaz sonu S.Ahmet'te saat gecenin 2si ve son araç.. biz binsek mi binmesek mi derken görevli arkadaş "olmaz, yasak" gibi bişeyler söyledi. ki o saatte ne kadar dolu olabilir ki?:rolleyes:
    benim tabi bu konuda bilgim olmadığı için "yaa.. öylemi? binsek ne olur.. boş ztn" desem de..
    inadı inattı:mad:

bu iş için milletle ve görevlilerde tartışıp gerilmemek için bu konunun geçtiği sayfanın çıktısını almakta yarar var bence..
    yani yukardaki link ;)

8. celil.mayaoglu

celil.mayaoglu Forum Bağımlısı

Seviye:
    denizotobüsü deyince aklıma bakırköy kadıköy hattından başka bir şey gelmiyor,

yaklaşık kaç para isteniyor?

9. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Teşekkürler, Outoftune , daha sonra deneyimlerinizi tekrar burdan paylaşırsanız seviniriz...

10. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arkadaşlar bisikletlerin büyük şehiriçi otobuslerine alındıgı oluyor mu? :D biraz komik gelebilir ama herkesin taksiye verecek gücü de olmayabilir dimi:D?
    Acil bir durumda taksiye değil de Halk otobusüne binmemiz gerekse bir de bisikletimiz yanımızda olsa yanımızda götürme sansımız var mı ya da daha önce böyle birşey uygulandı mı?

Quietus ve trek 4300 kerem bunu beğendi.
  11. outoftune

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    bisiklet alabilen taksi varmı ki
    hiç aklıma gelmemişti
    varmı böyle bir deneyimi olan
    ne yapıyorsunuz ön tekeri söküp arkayamı?

12. emraher9

emraher9 Üye

Seviye:
    Zeytinburnu-Kabataş tramvay hattına bisikletle binmiştim daha önce ve hiç zorluk yaşamadım, hatta görevlilerle kurduğum sıcak diyalog sayesinde ikinci bir jeton da atmak zorunda kalmadım.

Metroda da aynı durumun geçerli olacağını düşünüyorum..

Deniz otobüslerinde Bakırköy-Bostancı hattında kesilen ücret ise 2 YTL... Saçma bence ama sonuçta Bostancı'dan Bakırköy'e ulaşmanın daha hızlı bir yolu yok. Bisikletinizle içeri girmeden önce gişeden bisiklet bileti alıyorsunuz, görevliye bisiklet biletinizi verip siz de akbilinizi basıp ya da jetonunuzu atıp içeri geçiyorsunuz...

Tüm şehir hatları vapurlarında bisiklet taşımak ücretsiz...

Otobüs konusuna gelirsek; daha önce nette yaptığım araştırmalarda engelli vatandaşlarımızın da kullanabildiği yeşil otobüslerin (hani şu içinde açılabilir hiçbir camı olmayan otobüsler) bisiklet taşımacılığına uygun olduğunu okumuştum. Ama gene de bisiklet taşımak için pek de kolay bir yol olmasa gerek otobüs...

Bir de banliyö hatları var, o konuda pek bir bilgim yok... Onu da sizlerden öğrenmem gerekecek...

13. Dinamo

Dinamo Forum Demirbaşı

Seviye:
    Var, taksiyi bisikleti aldıktan sonra eve götürmek için kullandım. Evet ön tekerini söktük, sorun olmadı. Ama bir kaç taksi nayır olamaz demişti tabii..

kivanckaplan bunu beğendi.
  14. celil.mayaoglu

Seviye:
    otobüse ancak bebek arabaları veya katlanabilir bisikleti içeri sokmana kimse bir şey diyemez bence, normal bisikleti bence asla almazlar.

15. celil.mayaoglu

Seviye:

peki size kabataş-taksim füniküleri de sorsam? saolun raylı sistemleri öğrendim, deniz yolunu da kara yolunu da öğrendim bir geriye füniküler(halatlı veya kablolara bağlı sistem deniyor sözlükte) sistem kaldı.Yanılmıyosam karaköy tünel de buna dahil ama kabataş taksimi öğrenebilirsek süper olur.

Görevliye de sorabilirim ama dediğiniz gibi bilmedikleri halde peşin hayır cevabı almak istemem.Genelde insanlarda bazen emin olmayınca peşin hayır cevabı hazır olur genelde.

Ben acıbademden rahatça kadıköye inip oradan beşiktaşa vapurla geçmeyi planlıyodum hep ama beşiktaştan taksime fazla eğimi bulunmayan rampasız yoldan gidebilmenin yolunu arıyorum, nefesim çok sık kesildiği için doktorlar pek önermiyor, yeni sigarayı bıraktım bir de. Taksime başka türlü inönü stadının kenarından gümüşsuyu caddesini takip ederek gitmek dışında yol bilmiyorum. 3 hafta oldu sayılır bisiklete başlayalı hazır hissetmiyorum bünyemi şimdi ama ilerde bu hatlarda yola çıkıp pedal çevirmek istiyorum. Taksim dönüşü zaten kolay, tünel yolu yerine sağdan karaköye keskin yokuşları inmek var galata kulesinin önündeki sokakları da dahil ederek, oradan da karaköyden vapurla kadıköye geri dönüş planlıyorum. Tabiki zamanı var ama bilmek istiyorum yardım ederseniz.. Şimdiden teşekkür ediyorum.

(çok uzattım ama ek bir sorum daha var; yoksa füniküler hattı da raylı sistem kuralları dahilinden sayabilir miyiz?)

bu konudaki fikirlerinizi ve yorumlarınızı önemle okumak için sabırla bekleyeceğim :)

16. outoftune

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    bir arkadaşım şöföre rica edip koymuş
    yeşil büyük ötöbüsler alman yapımı olanlar zaten aslen orta yeri bsiiklet için miş vs vs
    ama tabi anlayana

boş vakitlerinde bence olabilir sanki...

17. outoftune

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    finüküler ve metro da taşınabiliyo
    yogun saatler dışında
    denenmiştir
    ilk verdiğim linke bakabilrisiniz tam saatler için

celil.mayaoglu bunu beğendi.
  18. tayfur

tayfur Onursal Üye

Seviye:
    ilginç bir detay: Avcılar İDO iskelesindekilerin bisikletten extra yük fişi parası almaları gerektiğinden haberleri yok. Oradan sadece kendiniz için jeton atarak binebilirsiniz.

feroden bunu beğendi.
  19. celil.mayaoglu

Seviye:
    denendi değil mi :) denmiştir mi diyecektiniz emin olamadım şimdi bundan

eğer denendiyse, yani test edilip onay aldıysa rahat rahat binebileceğim demektir :)

dendiyse baştan evet o linki okudum baştan saatlerin farkındayım da meselem füniküleri kullanabilip kullanamamam.

daha kısa ve mantıklı bir yol tavsiye edeniniz varsa lütfen söylesin..

imkanım(zamanım) olsa gidip araştıracağım ama muhakkak içinizde tecrübeli bisikletçi vardır bu konuda yollar hakkında bilgi sahibi..

20. celil.mayaoglu

Seviye:
    ya peki ben jetona sıcak bakamıyorum pek, oldukça da pahalı hani, akbil desek şuna olmaz mı? :) halen öğrenciliğimi bitirmedim de ondan soruyorum, yani bisikletimi alıp gişeden geçerken her zamanki gibi akbilimi basıcam (2.65ytl), 5ytl vermek yerine hani, doğal olarak ek ücret de vermeyeceğim sanırım olabilir mi böyle?